Nem bírta ki a kemoterápiát a beteg
Kezdem ott hogy a testvéremnél 52 évesen rosszindulatú nyirok daganatot diagnosztizáltak.Mivel időben felfedezték ezért az orvosok biztatták hogy igaz rosszindulatú de gyógyítható a betegsége. Ő mindenben követte az orvosi utasításokat minden kezelésnek alávetette magát 100% ban megbízott az orvosokban.Mindez Szolnokon történt a Hetényi Géza Körház 1 sz Belgyógyászati Osztályán.
Olyan nagyon biztatták őt hogy vesse alá magát a kemoterápiás kezelésnek hogy örömmel vállalta hiszen pár kezelés csak és meggyógyul. fel is vette a kezeléseket egészen a 4 dik kezelésig. Ott valami történt. Hiszen olyan rosszul lett hogy világát nem tudta. Erős szédülés hányinger. Az orvosnak jelezte ő ezt elintézte annyival hogy majd elmúlik. Sajnos ez az erős szédülés nem múlt el csak fokozódott egyre erősebb lett. Ez történ karácsony előtt pár nappal. Az orvosa úgy döntött hogy hazaengedi ilyen állapotba az ünnepekre.
Bár ne tette volna!!!!!!! Otthon sem javult a szédülése csak erősödött. Ünnepek után visszatért a kórházba a következő kemo miatt, Itt az orvosok ledöbbenve látták hogy a testvérem állapota egyre rosszabb.
Saját lábán ment be, igaz szédült, de tudott menni. Pár nap múlva már nem tudott lábra sem állni Mosdóba sem tudott kimenni. A negyedik kemoterápia alatt történt valami ami miatt ebbe az állapotba került. Hiszen s szokásos adag dupláját kapta, erre rá is kérdezett hogy miért ennyit? A válsz azért mert nagy darab ember kibírja!! Sajnos nem bírta ki!!A doktornővel rendszeresen beszéltünk , ő ránézésre meg állapította hogy a testvéremnek virus támadta meg a szervezetét. Ez egy olyan vírus ami ritkán fordul elő de a testvéremnél ez a probléma, és meg fog halni. Vegyük tudomásul hogy ez egy halálos betegség nincs rá gyógyszer. Ennyi.
Mi közbe felvettük a kapcsolatot más orvosokkal is. Kértük ezért a ct eredményét .Ezt a doktor nő megtagadta , mondván ez nem agy sebészeti probléma ez vírus. Ezen nem lehet segíteni ebbe belefog halni. Mi hallgatunk rá , nem vittük el máshova hiszen az orvos azt mondta vírus akkor ez igaz és hittünk neki. Bár ne tettük volna!!!!!!!! Sajnos a testvérem állapota egyre rosszabb lett , miközben vírusra hivatkozva az orvosok lemondtak róla!!!!!!!
Egy pénteki napon meglátogattuk, és észrevettük hogy hörög köhög.
Jeleztük a nővérkéknek hogy hörög köhög.. Sajnos nem volt orvos aki megvizsgálja. Másnap már reggel vérzett köhögött és súlyos életveszélyes állapotba került. Az ügyelete orvos küldte ctg re ott kiderült hogy kétoldali tüdő gyulladása van. Közölte az orvos velünk hogy ebbe fog meghalni. Sajnos ez 4 nap múlva be is következett,
Elvesztettük a testvérünket 52 évesen. A halála után megjött a gerinc víz vizsgálati eredménye ami negatív tehát vírus nem volt a szervezetében kimutatható. Kérdezem én milyen orvos az aki ránézésre állapítja meg a diagnózist, ezzel megakadályozza azt hogy akár egy agy sebészhez elvigyük. Hiszen kimondta a halálos ítéletet ez vírus és ezek a betegek pár nap múlva meg hallnak. Igen meghalt, de az miatt mert a tüdő gyulladást nem vette észre időben. Előrehaladott állapotba derült ki amikor már menthetetlen volt a beteg.
Az a tanulság a részemről hogy ne higgyünk az orvosoknak. Ha úgy látjuk van remény akkor vigyük el oda ahol nem ránézésre állapítják meg a betegséget!!!!!!
Van egy sztorija a magyar egészségügy helyzetéről? Megváratták, félrekezelték, megalázták, vagy ellenkezőleg, csupa jót tapasztalt? Küldje el történetét a praxisblog@yahoo.com címre, vagy használja megújult kórházértékelőnket!
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
VaTi 2012.03.20. 09:04:03
- egy kemo igenis annyira legyengítheti a szervezetet, hogy a beteg " világát nem tudta". Sőt, nyilván ilyenkor a beteg legyengült szervezetét könnyebben megtámadja más betegség is. (20 éves barátnőm a kemo után hányt, szédült, ez nem az orvos hibája. egy idő után már a gyomorvédő szerek sem sokat segítenek)
- már hogy állíthatja, hogy a doktornő ránézésre állapította meg a vírust, mikor később írja, h "megjött a gerinc víz vizsgálati eredménye". Tehát VOLT vizsgálat, csak várni kellett az eredményre. Gondolom, amíg vártak, az orvosa tünetek alapján vélelmezett egy lehetőséget. A vizsgálat ezt nem erősítette meg. Ilyen még a doktorhauszban is van.
- "A negyedik kemoterápia alatt történt valami" valószínűleg az történt, hogy akkor jutott el a betegségektől és a kezeléstől (a kemo durva dolog...) elgyengült szervezete odáig, hogy nem tudta tovább tartani magát.
- abban igazad van, hogy ha szeretnéd más orvosokkal megnézetni a beteget, tedd azt. Már csak a magad megnyugtatása miatt is. De hidd el, ha valaki menthetetlen, súlyos beteg, akkor előfordul, hogy nem tudják megmenteni. Ketten, hárman, hatan sem.
A vádaskodás sem...
2012.03.20. 10:16:05
A vírusfertőzés gyanúja egyéb vizsgálat hiányában alap, mivel ezek a sejtek - ahogy egyébként az összes lymphatikus sejt - a vírusok elleni védekezésben vesz részt.
A tüdőgyulladás nem vírusos volt? Lehet, hogy nem is tévedett a doktornő.
A bakteriális verzió a kemoterápia következménye lehet, mivel a 3. adag után szoktak jelentkezni a hematológiai mellékhatások (neutropenia).
A lumbálás gondolom meningitis gyanúja miatt volt. Ez sem ritka amúgy. Néha a kemoterápia vagy éppen maga a lymphoma által legyengített szervezetet megtámadja az Epstein-Barr vírus, CMV vagy hasonlóan banális kórokozó. Az, hogy negatív, az nem a vírusok hiányát igazolja, hanem a keresett kórokozó hiányát. Gyakran a benne lévő fehérvérsejtek, glükóz és társai segítségével jönnek rá a fertőzés típusára.
Bár ahhoz nem értek, de agysebészet hogy jön ide? Esetleg egy primer agyi lymphomáról volt szó?
Az időskori lymphomák túlélése amúgy - tudom, ez elég morbid kifejezés, de - tényleg nem rossz. Megérte küzdeni. Sajnos nem mindenkinek sikerül (Magyarország ebben is kontinensünk egyik sereghajtója).
"Hiszen s szokásos adag dupláját kapta, erre rá is kérdezett hogy miért ennyit? A válsz azért mert nagy darab ember kibírja!!" -> Ha ez valóban így hangzott el, az azért durva.
A helyes következtetés szerintem nem az, hogy ne higgyünk az orvosokban. A kemoterápia előtt nincs betegtájékoztatás?
karcsibácsi 2012.03.20. 10:53:13
A kemoterápiás szerek adagját testfelületre (mg/m2), ritkábban testsúlyra (mg /testsuly kg) vonatkoztatva, egyedileg kell meghatározni.
Egy "nagy darab embernek" valóban nagyobb dózist kell adni.
karcsibácsi 2012.03.20. 11:01:18
Dr.laikus PhD 2012.03.20. 11:02:39
Van tájékoztatás, de ez egy nagyon beszűkült állapot.
Bele telik egy kis idő amíg az ember a saját gyászreakciója után képes az élet felé fordulni, persze közben az ösztönök megteszik a magukét jó irányban.
Ilyen nincs, hogy dupla adag. A gyógyszerek kombinációja van, amit súlyra is beállítanak, a betegség stádiuma is fontos. A kombináció teljes adagja 100%. Az én orvosom azt mondta, hogy sajnos ezt a "töménységet" senki nem bírja.
Én írásban kaptam meg sok mindent, pont azért mert elmondja, de az ember inkább belül él, mint kint, ha kérdezik mond valamit amit éppen felfogott és a saját laikus tudására lefordított.
A kérdéseimet is le kellett írni, arra válaszolt mindig.
Sajnos - mindig elmondom - pszichológus kell a hozzátartozónak közben.
A halál feldolgozása az más ügy, de sokkal többet értenének, jobban menne a búcsú ha már kell. :(
zsikuci81 2012.03.20. 11:13:31
van haematologia is tudomasom szerint
2012.03.20. 11:53:47
Meg elég sok nyirok- és vérképzőszervi rákot kezelnek hematon, ami gyakran belgyógyászattal van együtt.
@Dr.laikus PhD: Volt valami vizsgálat is erre, hogy mennyi fogtak fel a páciensek az orvosnál hallottakból, és elég minimális az eredmény. Szerintem kommunikáció és pszichológia szakos bölcsészlányok seregeit kéne alkalmazni erre a feladatra, nem pedig a bizalmunknak kellene megrendülnie.
karcsibácsi 2012.03.20. 12:25:51
Nekem úgy tűnik, helyesebb lett volna a cím, ha azt írják, hogy "Nem élte túl a végzetes betegséget"
Ezzel együtt őszintén sajnálom a történteket.
Dr.laikus PhD 2012.03.20. 12:33:03
Ráadásul ez még a viszonylag jól tájékozott laikusnak is nagyon új helyzet és szinte semmit nem tud, tudhat róla.
Egyrészt, mert ugyan a betegség általánosan leírható, de rengeteg az egyéni eltérés és a kezelés is mindenkinél személyre szabott.
Pszichológus jól megél a magánpraxisból, ezért ahol engem kezeltek már felmondott.
Uzsokiban van két pszichológus akit bárki megkereshet, de miután az ember ott csak időlegesen van, hát nem keresi meg.
Volt egy csomó kiadvány valaha amit egy alapítvány készíttetett, amihez én hozzájutottam az sokat adott.
Segített abban, hogy kérdéseim legyenek, felismerjek tüneteket, rálátásom legyen mi vár rám, mire készüljek...
Fontos ez is, mert nem lehet elintézni azzal, hogy nem vagyok jól.
Ezt is meg kell tanulni, hogy mikor mit érez az ember, mikor kell szólni, hogy baj van, kihez forduljon az ember.
Az újabbak túl általánosak, szépek és drága kiadványok, de inkább nem mondanak semmit.
Abból baj nem lehet.
Rivero 2012.03.20. 14:25:20
lehet ha másik orvoshoz is elviszik lehet ugyan hogy akkor sem gyógyul meg, de lehet hogy emberibb körülmények között hal meg.( vagy lehet hogy másik orvos észrevette volna a tüdőgyulladást? Több szem többet lát. Nem az első orvost hibáztatom!)
Vagy ha az orvos megmondja a hozzátartozónak hogy menthetetlen a beteg akkor jobb lett volna a hospis ( elnézést nem tudom hogy kell helyesen leírni)hoz vinni.
Vagy már nem volt annyi ideje hátra....
A poszt írónak részvétem.
Rivero 2012.03.20. 14:33:48
ill olyanok akiknek hozzátartozói daganatos betegségben hunytak el.
2012.03.20. 16:04:12
@Dr.laikus PhD: Ejj :(
ma21 2012.03.20. 17:39:46
csak néha benézek ha marhaságot látok 2012.03.20. 19:22:34
Sparti300 2012.03.21. 09:29:27
karcsibácsi 2012.03.21. 09:49:16
Az egyébként halálos kórban szenvedő betegek - kétségkívül sok megpróbáltatással járó, hosszadalmas, de mégis a gyógyulás reményét és lehetőségét jelentő - kezelése állatkísérlet ön szerint? legalább gondolatban kérjen elnézést elhamarkodott kijelentése miatt a szenvedő, beteg EMBEREKTŐL!
Anti Anyag (törölt) 2012.03.21. 10:02:32
Az orvostudomány egyszerűen még nem annyira fejlett, hogy válaszokat adjon kérdésekre, főleg pontos válaszokat. Ráadásul a kidolgozott módszerek is protokollok, ami egy átlagra van kidolgozva, Juli nénin segít, a fiatalabb Pista bácsi ugyanabba belehal.
2012.03.21. 10:47:27
Gera 2012.03.21. 11:11:37
Dr.laikus PhD 2012.03.21. 11:20:24
Rosszul tudod. Tájékoztatást kap a beteg és a közvetlen hozzátartozó, ha a beteg ebbe beleegyezett. ezt a felvételkor bejegyzik.
Itt a gyászoló testvérekről van szó akik valamit "lefordítottak" amit mondott a beteg...
Nem biztos, hogy volt itt rossz kommunikáció.
Én inkább azt látom, hogy egy második áttételes információ ami egyébként is egy ritka életveszélyes betegségről szól.
PonyvaMester · http://ponyvamester.hu 2012.03.21. 11:20:41
esztike7 (törölt) 2012.03.21. 11:46:36
Nekem a testvérem halt meg Philadelphia B-poz. egyszerre ALL és AML leukémiában, 29 évesen. Nagyon tönkretette a kemo, sokat kapott, mert nagy volt a baj, elmentek az adható maximumig, sugárból és kemóból is. Volt egy csontvelő-átültetése is, de nem hozott eredményt. Azt mondták, 2-3 éve még azt hitték, ennek a dózisnak a negyedétől is meghalna a páciens, ma ennyit engednek maximum (nyilván az ő méreteihez, adottságaihoz képest). Végül attól féltek, a kemo mellékhatásaiba hal bele, ezért abbahagyták, és elkezdtek egy kísérleti gyógyszert. Amitől közérzetileg jól volt, az eredményei javultak, 1 hónap után pánikszerűen rosszul lett és meghalt, 4 nappal a 2. csontvelőátültetés előtt. Ez a gyógyszer vizesedést okozott. Kapott rá mindent, de hiába. Úgy omlott össze a szervezete, hogy néhány órán belül kapott tüdőembóliát, szívleállást, amikor újraélesztették, agyvérzést. A boncolásból kiderült, hogy maga a betegség is nagyon előrehaladott állapotban volt. Ha van kemo, az a baj, ha nincs, akkor meg az. Rá egy évre az idős barátnőm-kolléganőm lett leukémiás, ő is ugyanott feküdt (László), és őt két adag általa kisírt kemót kapott, a kora miatt nem látták értelmét kínozni ezzel. A 3. adagnál belátta, hogy csontvelőátültetés 70 év fölött nem lesz, így a kemónak sincs sok értelme, mivel az ő betegségére az úgysem lesz megoldás. Hazament meghalni.Pont 8 hónapot élt, nem is olyan rossz állapotban, mint a testvérem, akiért végig küzdöttek.
Én erre azt szoktam mondani, hogy a Jóisten kezében vagyunk, és mindenki addig él, amíg feladata van. Ki 29 évig, ki 52-ig, ki 75-ig.
Nem hiszem, hogy az orvosok ne tennének meg mindent egy betegért. Egy beteg halála akkor is kudarc, ha menthetetlen. Nyilván nem azért lett orvos, hogy megállapítsa a halál beálltát. Az onkológusok (beleértve a hematológiát) egyébként is különös tiszteletet érdemelnek. Nagyon nehéz munka, lelkileg is, sok küzdelem, kevés siker, sok halál, és ők nem szoktak borítékokat kapni. Leginkább csak vádaskodást.
kacat 2012.03.21. 12:11:09
- ahol az első három kezelést kapta, semmilyen információt nem adtak a kezelés megkezdésekor, egy idő után informálódás (ismerősők és internet) legalább kérdéseink voltak már, azokat esetenként megválaszolták, de pl. a csaknem kiszáradáshoz vezető hasmenést okaként kizárták a kemót, holott (azóta már én is tudom) van akinek nincsen hányingere, de hasmenése van a kezelésektől /székletvizsgálat volt, negatív, a nyálkahártya károsodott a kemo miatt/
- amásik kórházban egyből pszichológus kezdte a tájékoztatást, és a terápiáról is részletesen felvilágosítottak minket, a lehetséges mellékhatásokkal együtt
Rasid al-Maghribi (törölt) 2012.03.21. 13:00:57
Naez kiez 2012.03.21. 13:19:49
karcsibácsi 2012.03.21. 13:26:19
Ehhez nincs mit hozzátenni, legfeljebb csak azt, hogy sokkal szebb lenne a világ és sokkal könnyebb lenne benne élni, ha mindenki próbálni ilyen okos, higgadt, megértő lenni, mint Esztike.
Egyébként a leukémiák kezelésében folyamatos a fejlődés (ennek egyik eszköze a "kisérletes", még nem törzskönyvezett gyógyszerek alkalmazása ún. Fázis I-III klinikai vizsgálatok keretein belül), ennek köszönhetően a még 20 évvel ezelőtt is néhány hónap, maximum 1-2 éven belül halálhoz vezető betegségek többsége ma gyógyítható, vagy legalábbis több éves jó életminőségű túlélés érhető el. A legutóbbi nagy áttörés az első tirozinkináz gátló gyógyszer
bevezetése volt 2000-ben, amelynek köszönhetően pl. a CML definitive gyógyítható (cytogenetikai vizsgálatokkal is igazolhatóan eltűnnek a Phi+ clónok). Sajnos, az akut leukémiák néhány különösen agresszív altipusa, mint az Esztike által is írt ritka konstelláció, minden kezelés ellenére rövid idő alatt végzetessé válhat.
Együttérzek a szerettüket elvesztő hozzátartozókkal.
mikénehavóna 2012.03.21. 13:30:51
karcsibácsi 2012.03.21. 13:35:28
Kicsit szokatlan a kérdés megfogalmazása, de válaszolok rá: igen, van, hála Istennek nem is kevés.
karcsibácsi 2012.03.21. 13:40:29
Ez Karinthy halandzsájára emlékeztet, értelmesnek tűnő idegenszavak egymás mellé rakása, de az egésznek semmi értelme nincs.
A monoclonális antitestek egészen máshogy hatnak (daganatsejtek felszíni antigénjeit "ismerik fel", így csak a kóros sejteket pusztítják el), semmiféle hatásuk nincs a lappangó vírusokra vagy a leukoenkefalopátiára.
Aki nem tud arabusul...
Perez Trojka 2012.03.21. 13:52:48
Nem akarom az orvosokat mentegetni, nem is ismerjük a konkrét szituációt, csak azt akartam érzékeltetni, hogy nagyon nehéz dolguk van, és a leggondosabb kezelés ellenére is előfordul hogy a beteg meghal.
Az már más kérdés, hogy a kommunikáció mennyire volt megfelelő ebben az esetben.
Blobov 2012.03.21. 13:59:22
Mi az, hogy megtagadja?
Eütv.: 24. § (3) A beteg jogosult
a) a gyógykezeléssel összefüggő adatainak kezeléséről tájékoztatást kapni,
b) a rá vonatkozó egészségügyi adatokat megismerni,
c) az egészségügyi dokumentációba betekinteni, valamint azokról saját költségére másolatot kapni,
karcsibácsi 2012.03.21. 14:04:04
Csak ismételni tudom azt, amit Esztikének írtam.
Nyelőcsődaganatban, ha nincs áttét, inkább a műtét választandó, vagy radioterápia, vagy mindkettő, jobbak az eredményei, mint a kemoterápiának, erre a nyelőcsőrák (különösen, ha planocellulare) nem nagyon reagál.
Előrehaladott esetekben pedig a tágítás, lézeres palliáció, öntáguló fémsztent behelyezése jön szóba. Mindent egybevetve, sajnos, elég rossz kórjóslatú betegség, az öt éves túlélés aránya nagyon alacsony.
Perez Trojka 2012.03.21. 14:04:14
Irkutszk 2012.03.21. 14:04:59
Blobov 2012.03.21. 14:07:23
karcsibácsi 2012.03.21. 14:07:47
vitalis06 2012.03.21. 14:13:19
Viszont mindent megkapsz írásban is, a testvéretek is biztosmeg kapta,csak nem tájékoztatott titeket. A kemo kinyír én hánytam hónapokig, levált a bőröm,kihullott a hajam, volt, hogy négykézláb mentem ki a WC-re.
De mindenhol elmondták,hogy alegyengült szervezet nem bír a fertőzésekkel nagyon fontos a lehetőleg steril környezet. nem tudom ez mennyire volt meg, talán jobb lett volna bentmarad az ünnepekre. Szerintem csak saját kérésre engedték haza.
Perez Trojka 2012.03.21. 14:24:40
Van_mikrohullámú_sütőtök? 2012.03.21. 14:54:22
Azt azért hozzátenném, hogy az orvos általában konzultál a főorvossal, tehát érvényesül a több szem elv.
Nyilván még több szem még többet lát, de azért van egy határ ahol a sok vizsgálat, kiértékelés nem hoz eredményt.
Perez Trojka 2012.03.21. 16:04:04
karcsibácsi 2012.03.21. 16:54:54
Alsóharmadban levő nyelőcső rák esetén gyakran előfordul, hogy nem lehet "egyszerű" resectiót végezni, hanem gastrectomia is kell (teljes gyomor eltávolítás) és a felhúzott vékonybélkacsot összevarrni a maradék nyelőcsővel (oesophago-jejunostomia),ez tényleg nagyon nagy műtét, a mellüreg és a hasüreg egyidejű megnyitásával - thoracolaparatomia - jár, Mo-n van vagy 10 sebész, aki ezt el tudja végezni, és vs. ennél kevesebb beteg, aki ezt kibírja... Ilyenkor a beteget onkoteam (sebész, patológus, onkológus + esetleg még egy, a betegség helye szerint illetékes klinikus,ez esetben gasztroenterológus) kell utalni, és ez a "bizottság" dönt a további kezelésről. Hozzáteszem, hogy jó döntést nem lehet hozni, mert bármilyen alternatíva, ami a gyógyulás lehetőségét felveti (pl. radikális műtét) nagyon nagy terhelést jelent a beteg számára, tehát a risk-benefit ration mérlegelése alapján rendszerint el kell vetni, más, nem kuratív beavatkozás pedig jó esetben is csak átmeneti javulást hozhat. Nota bene: kemoterápiával nyelőcsőrákot NEM LEHET meggyógyítani.
karcsibácsi 2012.03.21. 17:02:54
Rasid al-Maghribi (törölt) 2012.03.21. 17:06:03
bloodjournal.hematologylibrary.org/content/113/20/4834.full
Bár lehet, hogy kegyednek ez is halandzsa, végtére is angolul van..
karcsibácsi 2012.03.21. 17:13:04
Én csak arabul beszélek külföldiül. Tessék olyan hivatkozást küldeni!
karcsibácsi 2012.03.21. 17:19:16
SLE-s, RA-s, immun hemolitikus anaemiás, stb. betegekről szól, akik csomó egyéb agresszív th-t (immun modulátor, citostatikum, alkiláló szerek, stb) is kaptak. Előbb gondolkozz,utána írj!
zsikuci81 2012.03.21. 18:22:04
szia, reszben elolvastam a cikket. Ez a JCV PCR elerheto Magyarorszagon, vagy inkabb MRI alapjan probaljak diagnosztizalni?
zsikuci81 2012.03.21. 18:22:52
marhogy ugye liquorbol
Sparti300 2012.03.22. 10:24:58
karcsibácsi 2012.03.22. 11:24:50
Hogy te is megtudd, még egyszer, magyarul:
A rákos betegek kemoterápiája nem állatkísérlet, hanem gyógyítás, aminek eredményeképpen a betegek egy jelentős része meggyógyul.
Comprehend, amigo?
karcsibácsi 2012.03.22. 11:27:19
"nem halnának meg annyian, az agyon gyógyítás után az emberek 0,1-80-ig)"
Elkerülte a figyelmedet, hogy az emberi élet véges. Ez a biológia egyik alaptörvénye, vagy, ha úgy jobban tetszik, az Isten így teremtett minket.
Dr.laikus PhD 2012.03.22. 11:49:23
Jelentem itt is egy túlélő!
Nagyon rossz diagnózissal, kemény kemoval, műtéttel,sugárterápiával és szinte semmi maradandó mellékhatással. Élek.
Fiatal sem vagyok.
Az egyetlen undok dolog, hogy gyapjas göndör hajam lett.;)
Rosszul gondolod hidd el. Sok beteg meggyógyul.
zsikuci81 2012.03.22. 11:57:53
A gondor haj sztem szep. Inkabb vedd ajandeknak. :)
Dr.laikus PhD 2012.03.22. 12:28:56
Nem szép.
Nem tudom kezelni, mert csak hullámos volt, ráadásául még egérszürke is hozzá.
Ha kifésülöm, mint a drótkefe, ha hagyom akkor, mint a boglya.
Most jól le van vágva fiúsra. Így elviselhető.
Azért ez legyen a legnagyobb bajom.
Az ajándék az, hogy élek és jól vagyok.
Legalább van okom a rinyára és nem kell keresni. ;)
zsikuci81 2012.03.22. 12:38:13
Az en hajam is gondor, nem is koptatom sokat a fesut. :)
Sztem szerezz vmi szupi hajfesteket es vigyorogj mindenkire. Tiz evet fiatalit. :)
Es jo egeszseget!
Sparti300 2012.03.22. 19:11:17
Sparti300 2012.03.22. 19:49:26
karcsibácsi 2012.03.22. 22:45:20
2012.03.23. 09:29:00
Még Remarque Paul Baumere is úgy említi édesanyja rákbetegségét, hogy abból senkit sem láttak felgyógyulni.
Állítólag 10% volt a túlélés, már ha egyáltalán észrevették a bajt.
Most ez 50% körül van. (Magyarországon a világ legrosszabbja amúgy a mutató, kb. 35%)
Évi 3,2 millió európai embert diagnosztizálnak rákkal. Ami azt is jelenti egyben, hogy csak Európában évi nagyjából másfél millióan meggyógyulnak belőle.
A génsebészetes állításodat vitatom, amiket én ismerek a legígéretesebb területekként az a @karcsibácsi: által is említett, kóros sejtbiológiai folyamatokat gátló vagy visszafordító gyógyszerek illetve a tumorimmunológia. A DKFZ-ban Krammer profnak már sikerült rákos sejteket elpusztítania egy mesterséges vírussal, csak az eljárással az a baj, hogy nem elég szelektív és képes mutálódni :(
Én is láttam, mit művelnek hematológián, és lefogadom, hogy bármelyikünk dédanyja cserélne vele.
karcsibácsi 2012.03.23. 10:35:10
"Én elhiszem ,hogy okos gyerek vagy "
Ezt kikérem magamnak! Olvasd el mit írtam Babettának a "Megégettem a kezem és Barbi megerőszakolt" című poszthoz!
Irkutszk 2012.03.23. 11:30:32
Irkutszk 2012.03.23. 11:39:58
Jelenlegi tudásunk addig terjed, hogy genetikai értelemben a csimpánztól 0.1%-ban térünk el. Mindenki otthon előveheti a zsebtükrét (vagy a borotválkozó tükrét), és elővehet egy csimpánzról készült képet, egymás mellé teheti, és mondhatja: Én 0.1% genetikai tartalomban térek el ettől az élőlénytől, és azt mondom rá, hogy állat (feláldozható, megehető, meggyötörhető), magamra pedig hogy ember (az utolsó lélegzetig óvni-védeni kell).
Na szóval genetikai értelemben embert az embertől nagyon kicsi választja el. Szenzációs eredmény az emberi genom leírása, de az egyik legnagyobb eredménye az volt, hogy rájöttünk, még mindig nem találtuk meg a gordiuszi csomót (megoldani meg aztán végképp nem oldottuk meg). Ahhoz, hogy egyénre tervezett gyógyszerekre akár csak gondoljunk is, sokkal több tudásra lenne szükség, ráadásul valószínűleg azon az egyénen kellene kipróbálni a fejlesztés alatt lévő gyógyszereket is. Amíg erre lehetőségünk nincs, addig bizony marad az átlagolás.
Sparti300 2012.03.23. 13:16:16
Irkutszk 2012.03.23. 13:26:18
Ha már annyira a gyógyítás és kezelés közti különbségről szeretnél beszélgetni, hát elárulom, hogy csak az antibiotikumok (antifungális és antivirális szerek) a szó szoros értelmében vett gyógyszerek. Mert ezek az okot szüntetik meg: megölik (vagy ellehetetlenítik) a kórokozót. Az összes többi gyógyszer és beavatkozás kezelés, a helyzet kezelése, és a Jóistenre meg Természet anyánkra van bízva, hogy a munkát befejezze. És mint minden beavatkozásnak, megvannak a kockázatai és a belőle származtatható előnyei.
cenzorilla 2012.03.23. 13:36:20
Nem szeretnélek moderálni.
Fejezd be kérlek ezt a stílust.
Te vagy a laikus, karcsibácsi orvos, Irkutsz kutató gyógyszerész.
2012.03.23. 16:57:37
Amúgy kellene. Ha nem kontrollért, hát másért.
Én csak egy kis asszisztens vagyok, vidámabb napokon meg hallgató.
zsázsika 2012.03.25. 23:29:14
NEm vagyok onkológus, de a nyirokmirigy daganatok általában nem a központi idegrendszerből indulnak ki- a CT-t idegsebésszel együtt emlegetve gondolom koponya CT-t takar, ezért miatt gondolom ezt a diagnózist, mert a posztoló nem említi-, oda áttétet adnak és akkor már nemigen van érdemben mit kezdeni. Az érdemben alatt azt értem, hogy teljes gyógyulás, utána még egészségesen él 30 évet. Ráadásul ezek általában nem ún. szolid tumorok, ami azt jelenteni, hogy a sebész nem tudja kivenni, mert egy teljesen szétterülő massza, aminek nincsenek határai. Bár nyirokmirigy daganatok esetében esetekben jó a gyógyulási arány, ez nem jelent 100%-ot, ráadásul a gyógyulás csak akkor képzelhető el, ha kemoterápiás kezelést alkalmaznak. Tehát attól van esélye egyáltalán meggyógyulni, anélkül biztosan meghal. Sajnos ezeknek a kezeléseknek nemcsak kellemetlen, de veszélyes, sokszor maradandó károsodást vagy adott esetben halált okozó mellékhatásai vannak. Lehet vírusos eredetű fertőzés a következménye a teljesen legyengült immunrendszer miatt- ez a kemoterápia legveszélyesebb mellékhatása, még ha nem is olyan látványos, mint a kopaszság-, de ebben az esetben is vs. inklább bakterális fertőzésről lehetett szó. ( Sokan keverik a kettőt, ez tipikus laikus hiba, ezért követelnek a megfázás első tüneteinél antibiotikumot a háziorvostól, és felháborodnak, ha nem ad. A vírusokra nem hatnak az antibiotikumok.) Ha a CT-t és agyvízvizsgálatot azért végezték, mert felmerült az agyhártyagyulladás lehetősége- és ezért készítettek CT-t-, az idegsebész akkor sem tud mit megoperálni. Sajnos, bármilyen fájdalmas is tudomásul venni, a beteg a tumorba halt bele, mert a rosszindulatú daganatok pontosan azért rosszindulatúak, mert halálosak. Ez természetesen tragédia és nagyon fáj, de ez az igazság. Természetesen a gyászreakció hevében az ember bűnbakot keres - akaratlanul és tudat alatt!- és ez általában a kezelő személyzet. Az természetesen egy más kérdés, hogy sajnos a kollégák nagy része nem tájékoztatja megfelelően az esélyekről, a kezelésről és a várható mellékhatásról a betegét. Időhiány miatt, de leginkább abból az okból, hogy kerülik az ilyen beszélgetést a beteggel. LEggyakrabban ez vezet a felháborodáshoz és hasonló posztok születéséhez és igen szomorú. Hiszem, hogy a hivatásomnak szerves része a korrekt és együttérző, de nyíltan őszinte felvilágosítás. Igenis, tessék megkövetelni felvilágosítást, kérjenek időpontot, ha kell írják össze a kérdéseiket , gondolják át őket. Számtalan esetben előfordul, hogy a beteg nem mer vagy akar kérdezni, mert fél a választól. Ha egy orvos lerázza önöket- nem teheti!-, akkor keressenek, kérdezzenek meg mást is. Nem hiszem, hogy mindenki el fog fordulni. A gyógyulás legfontosabb eleme az orvosba vetett bizalom, anélkül nem megy. Ha nincsenek megelégedve a kezeléssel vagy nem értenek valamit, kérdezzenek vagy váltsanak orvost. Saját magukról van szó!
zsázsika 2012.03.25. 23:37:43
Erzsébet Rófusz 2018.06.18. 14:16:53
Babmami 2022.07.08. 17:00:04
Jött a műtét, 1 hét, de, ettől már több mint 10 kg-ot fogyott és eléggé leépült, de még bizott a felépülésben amíg az 1-2 hetes műtét után nem került a kemora.
Magam is láttam, hogy 1 teremben 10 ember karjában az infúziós gyógyszeres "kemo" val várt a lecsöpögés végére, ami kb. 2 óra is volt. Az első ilyen kemo után hazafelé pénteken már fájdalmai lettek, hazaérve hányás, szédülés zsibbadás és minden korty víz visszajött állapotba került. Hétvégén már a leves is visszajött, telefon a kórházba, de, sehol segítség mi a teendő. Másnapra feladat 2x3 nagy mérető tabletta amitől "megszünt a világ", nem tudott felkelni sem. De, a 3. hétig így ment a következő kemoig. Ekkor ott, aláírta az ívet, hogy több ilyet nem kér, inkább éljen még pár évíg vidáman, de, nem ilyen betegen. Holvan az az orvos akiről ír a net, hogy orvos/beteg kapcsolat? Aki segít a betegnek átvészelni a lelki bajokban is a fájdalmat? Telefonon akart tanácsokat adni, de párom türelme elfogyott...ez oktató kórházban történik naponta, és még nincs vége... Van időpont, de 1-2 óra után sem került sorra, a nővérek is a dokinő mellett állnak, "nem tudjuk minek kellett az időpont"..., mert szédülés a melegben, hazajöttünk a 2 órai várakozás után... még élünk és biztos a felépülésben. De, reméljük nem erre tanítják az új dokikat, hogy büszkén felemelt fejjel sétáljon a folyosón a beteg előtt aki arra vár, hogy kap pár biztató szót, talán még gyógymódot is.