Kórház: Egyenes út a halálhoz


Van egy sztorija a magyar egészségügy helyzetéről? Betegjogi segítségre van szüksége? Küldje el történetét a praxisblog@yahoo.com címre.
Az ünnepeket felváltva töltötte a bátyámnál vagy nálam. Az idén sem volt másképpen.
Csak miután a bátyám hazavitte tőlük, nagyon nehezen tudott már felmenni a 2. emeletre. Másnap reggel mentem hozzá én, panaszkodott, hogy az éjszaka rosszul volt. A bátyámnak telefonon már azt is mondta, hogy fájt a válla. Annyira gyenge volt, hogy nem tudott felkelni, még a szobavécét is nehezen tudta használni. Kihívtuk a háziorvost, aki beutalta az István kórházba. Bár csak ne engedtük volna!
A belosztály második emeletére került. Itt azonnal vért vettek tőle és felhelyeztek egy katétert, hogy ne legyen probléma a WC-re járással. Miután elhelyezkedett, segítettem neki megvacsorázni, jóízűen evett és ivott. Este hagytam ott azzal az ígérettel, hogy reggel munka előtt beugrom hozzá.
Reggel nem volt az ágyában. A szobatársa mondta, hogy éjszaka levitték az őrzőbe. Azonnal rohantam le. Anyukám papucs és köntös nélkül, elég zavart állapotban ült egy tolókocsiban. Nekem esett egy nővér, hogy miért nem hoztunk Anyukámmal holmit. Rohantam fel, aztán le a papuccsal és köntössel. Közben bevitték az EKG-ra. Visszamentem a többi holmijáért és átköltöztettem az új helyére. Kiderült, hogy infarktusa volt, azért fájt a karja is és azért volt olyan gyenge. Ezt egy fiatal doktornő közölte velem és azt is mondta kérdésemre, hogy nincs Anyu életveszélyben. Dolgoznom kellett menni. Ott kellett őt hagynom. Azt hittem jó helyen van. Munka után megint bementem. Panaszkodott, hogy nagyon szomjas és nem tudja elérni a poharát, nincs ereje inni. Mindenféle trükkel próbálkoztam, hogy tudjon inni. Szívószáltól kezdve a szopókás palackig. De egyedül nem ment neki. A déli gyógyszerek az asztalán, senki nem adta be. Az ebédje az asztalán, senki nem etette meg! És ez végig így volt a két hét alatt, amíg bent volt. Az őrzőben folyamatos jövés-menés volt, folyton csöngött valamelyik dolgozónak a mobilja, valamint hangos beszéd és nevetgélés zavarta az ott fekvő betegeket. Vegyesen feküdtek nők és férfiak, de a függönyök nem voltak behúzva az ágyak között..
Mikor a bátyám is érdeklődött a doktornőtől Anyu állapotáról, ő azt mondta: a hölgyet (már mint engem) már tájékoztatta, kérdezze meg tőlem.
Anyu azon aggódott mi lesz ha majd nagy vécéznie kell. Mondtam, hogy szóljon a nővérnek, majd hoz ágytálat.
Este megetettem, beadtam a gyógyszereit és elköszöntem tőle.
Másnap reggel munka előtt megint bementem hozzá.. Félrebeszélt. Azt mesélte, hogy egy külföldön élő rokonunk fürdette meg éjszaka, nagyon durva volt vele, össze-vissza rángatta. Megrémültem. Szóltam a nővérnek, hogy félrebeszél. Mondta, hogy előfordul az ilyen idős embereknél, és okozhatja a folyadék hiány is. Később Anyu egy kicsit kitisztult és elmondta, hogy éjszak kérnie kellett ágytálat, de mire jöttek már késő volt. A nővér kiabált vele, hogy nem érti hogyan tudta így kikenni magát „szarral”. Tény, hogy még a körme alatt is volt, én tettem rendbe. Megreggeliztettem, beadtam a gyógyszereit és mentem dolgozni. Továbbra is olyan gyenge volt, hogy nem tudott egyedül inni. Kértem a nővért adjon neki néha inni. Mint kiderült hiába.
5 nap után visszakerült a belosztályra, nem pont oda ahol előtte volt, egy emelettel lejjebb. Beszéltem az ottani doktornővel, aki nagyon kedvesen tájékoztatott a helyzetről. Ő is elmondta, hogy sok folyadékra van szüksége Anyunak, adnak majd vért is neki és járni fog hozzá gyógytornász, aki megpróbálja talpra állítani. Nagyon bizakodó voltam.
Enni, inni, gyógyszert bevenni itt sem segítettek neki. Pelenkát (mert már az volt rajta) is csak akkor cseréltek, ha szóltam. Viszont minden reggel tiszta hálóingben volt, mert lemosdatták hajnalban. Itt is panaszkodott a durvaságra. Magyaráztam neki, hogy ezt csak ő érzi úgy, mert érzékenyek a tagjai. Naponta háromszor voltam nála. Reggel munka előtt, ekkor megreggeliztettem, beadtam a gyógyszert. Délután 3 felé, megetettem azzal amit vittem neki, mert az ebédet már elvitték. Harmadszorra este mentem, vacsoráztatni, gyógyszert beadni, szólni a pelenkázásért. Ekkor kezdtem pénzt adni a nővéreknek. Kapott a délelőttös, a délutános, az éjszakás- 1000-1000 forintot. Minden nap. De ettől még nem kapott Anyu sem inni, sem enni, sem tiszta pelenkát.
A gyógytornász annyit tett, hogy kiültette az ágy szélére. Lába alá kapott egy zsámolyt, hátát pedig egy székkel támasztották meg. Ez jó is lett volna, csak hogy ott hagyta hosszú időre. A végén már majdnem lefordult az ágyról, annyira elfáradt, a szobatársa szólt, hogy a néni mindjárt le fog esni, ekkor fektették vissza.
Egyik délután Anyu nagyon jól volt. Olyan volt mint régen. Teljesen tiszta volt a tudata, el tudtam mondani neki, hogy infarktusa volt, meg hogy nagyon megijedtem, mert félrebeszélt. Nevetgéltünk is. Levágtam a körmét, bekentem a lábait gyógykrémmel, megitattam, megetettem és boldogan mentem haza. Este mikor visszamentem, megint furcsa volt. Mondta, hogy nem tudja, mi van vele, de olyan ideges. Szóltam a nővérnek, ő adott egy Frontin tablettát, hogy adjam be Anyunak. Beadtam, megvacsoráztattam, bár nem nagyon akart enni.
Mondtam neki, hogy aludjon, majd reggel jövök.
Reggel a nővér fogadott a folyosón, hogy jó hogy lát, volt egy „kis” probléma az éjszaka. Anyukám agyembóliát kapott. Rohanok be a szobába. Oxigén maszk volt rajta és infúzió bekötve. Meredten nézett egy irányba, és hiába szóltam hozzá nem reagált.
Megkerestem a doktornőt, aki tájékoztatott, hogy Anyu éber kómában van és az agyának olyan nagy része károsodott, és a szíve is olyan gyenge hogy már nem fog rendbe jönni és készüljek el a legrosszabbra, mert ennek az állapotnak hamarosan vége lesz …
Innentől nem mentem dolgozni, kiírattam magam betegállományba. Bár hamarabb tettem volna és maradtam volna mellette a kórházban és segítettem volna egész nap!!
Mellette voltam szinte egész nap. Csak néztem és fogtam a kezét. Zihálva, erőlködve a nyitott száján át vette a levegőt. Nem nézett rám, a szeme meredten a falra szegeződött. Úgy tűnt nem érzékel semmit. Néha erőlködve próbált felköhögni valamit, ilyenkor látszott hogy szenved. Kiderült, hogy ezt a valamit le lehetett volna szívni, ott is volt a készülék, de csak miután rákérdeztem, akkor tették meg.
Kértem, hogy tegyék külön szobába, kifizetjük. Azt mondták nincs hely. A másik három beteg jelenléte mellett kellett ülnöm a napokig haldokló Édesanyám mellett.
Két nap után levették róla az oxigén maszkot és infúziót sem kapott. Adtak valami folyadékot, amivel a száját kenegethettem, hogy ne legyen annyira kiszáradva. Elfogadtam, hogy meg fog halni és imádkoztam, hogy ez következzen be minél hamarabb. Innen még 5 napig élt.
Január 17.-én fél egykor elmentem, hogy innivalót vegyek magamnak. Mikor visszaértem és beléptem a szobába, valami olyan furcsa volt. Először nem tudtam mi az. Aztán rájöttem, hogy Anyu NEM lélegzik. Szóltam a nővérnek. Készítettek egy EKG-t és közölték, hogy meghalt. Kiküldtek, mondván, hogy rendbe kell tenniük. Mikor visszamentem, az ágyon egy csomag volt. A hálóinge ledobva a földre, ő maga pedig bebugyolálva a lepedőjébe.
Ennek az egésznek tényleg így kellett történnie?
Nincs nap, nincs óra, hogy ne látnám magam előtt azt a kicsi csomagot az ágyon.
Van egy sztorija a magyar egészségügy helyzetéről? Megváratták, félrekezelték, megalázták, vagy ellenkezőleg, csupa jót tapasztalt? Küldje el történetét a praxisblog@yahoo.com címre, vagy használja megújult kórházértékelőnket!
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ugyandehogy (törölt) 2011.05.21. 06:51:36
KiriLaci 2011.05.21. 07:17:43
serfecs (törölt) 2011.05.21. 07:53:18
Idos ember ha korhazba kerul, valoszinuleg nem kerul ki elve. Ez szomoru, de teny.
Reszvetem :-(
EmpatiaTolerancia 2011.05.21. 09:16:19
Eddigi tapasztalataim alapján úgy vélem, hogy az idősek esetén gyakorlatilag mindig alkalmazott nyugtatók hatására lesznek zavartak. Vagy, mert a beteg addig nem szedett soha sem altatót, sem nyugtatót, vagy mert amihez eddig hozzászokott a szervezete, azt megvonták tőle - lecserélve esetleg másra.
Dr.laikus PhD 2011.05.21. 09:45:20
"Eddigi tapasztalataim alapján úgy vélem, hogy az idősek esetén gyakorlatilag mindig alkalmazott nyugtatók hatására lesznek zavartak. Vagy, mert a beteg addig nem szedett soha sem altatót, sem nyugtatót, vagy mert amihez eddig hozzászokott a szervezete, azt megvonták tőle - lecserélve esetleg másra."
Én is ezt tapasztalom. Egyszerűbb szedálni, mint ellátni. Kevesen is vannak, de nem is életcéljuk az idős beteg gondozása. Mintha csak kiégett, emberileg roncs ápolók kerülnének ezekre az osztályokra. :(((
Dr.laikus PhD 2011.05.21. 09:49:30
Úgy látom amit emberileg a gyermekeként megtehettél megtetted.
Tulajdonképpen a kórház orvosai is megtettek mindent. A többit tényleg Te pótoltad.
Megnyugvást kívánok neked.
bakela 2011.05.21. 09:56:04
Tsuporlandija
2011.05.21. 10:16:54
Több kórtörténetet átbeszélve elég egyértelmű lett, hogy az ottani betegek nagy része általános leépülésben van. Diabetes, dementia, ízületi panaszok, gyönge immunrendszer, stb. És ilyenkor a hozzátartozóban (meg akkoriban klinikai tapasztalat nélkül bennem is) felmerül, hogy mit lehetne tenni. Hiszen tüdőgyulladásba nem halunk bele. Diabeteses lábat lehet műteni. A csontritkulást is kordában lehet tartani. Igen ám, de akkor jöttek az esetek: az antibiotikum egyszerűen nem hat. A szervezet immunrendszere feladta a harcot. A 75 éves néni lábát nem vágjuk már le, mert több bajt okoz, mint hasznot élvez. A 70-es kvázi alkoholistának nem adnak új májat, mert különben sem tud kijönni a megfázásból.
Most az egy dolog, hogy édesanyám együtt tudott sírni majdnem minden halottal, miközben a halálozás a plafont verte, de ez nem általános, és kétlem, hogy több évtized után is ilyen lett volna. Tehát kiégettség a fentiek fényében gondolom nem csoda.
A hálapénztől nem lesz jobb => hányszor el lett mondva, pláne gyógyíthatatlan esetekben.
Egy 85 éves nő esetében, akinek infarktusa és tüdőembóliája volt, csak a relatív békés és fájdalommentes halálban lehet reménykedni. Ezekben életerős fiatalemberek is meghalnak secperc alatt.
Persze ez nem menti fel az ápolószemélyzetet. De jó kérdés, hogy volt-e belőlük elég, mert ahol 60 betegre jut 1 nővér, ott nem lehet igazi ellátásról beszélni.
El Visco Stello (törölt) 2011.05.21. 10:25:33
Jó lenne tudni, hogy posztolónk szerint megtettek-e mindent édesanyja ápolói és csak létszámukból, erejükből adódóan ennyire futotta? Vagy pedig sokkal többet is tudtak volna tenni, csak lustaságból, szakmaiatlanságból nem tettek többet? Ez nagyon fontos kérdés. Amennyiben az elsőről van szó, úgy a hálapénz sem segít csak abban, hogy a többi beteg rovására foglalkozzanak többet az édesanyjával. Ha a másodikról van szó, az bizony szomorú és elítélendő. Bár nyilvánvalóan annak is oka van. Meg persze felelőse.
Dr.laikus PhD 2011.05.21. 10:25:51
"De jó kérdés, hogy volt-e belőlük elég, mert ahol 60 betegre jut 1 nővér, ott nem lehet igazi ellátásról beszélni."
Ha nincs, akkor járjon a hozzátartozónak a betegállomány, hogy ott tudjon maradni ápolni. Ahol nem a megtűrt útban lévő szerepét töltjük be. Ahol reggel a vizitnél, vagy utána a nővér dolga a hozzátartozó felé a mindenkori tennivaló elmondása, megmutatása. Akkor nincs kiégés, akkor van sikerélmény, esetleg a jövőre nézve laikus segítő...
A hálapénz ilyenkor nem a remény, hogy meggyógyul, a remény, hogy megetetik, a gyógyszert beadják, hogy velem egyeztetik mikor megyek, hogy amíg nem muszáj nem pelenkázzák be, hoznak ágytálat és ha baleset van, akkor megteszik ami a dolguk. Így is megalázó a betegnek, pedig hozzá nem jöttek időben.
A geriátria egy speciális embert próbáló feladat. Igen. A lényege, hogy nem megalázza az idős beteget, hanem nevén szólítva teszi amit tenni lehet.
Nincs mentség a primitív embertelenségre! :(((
pirimogyoró 2011.05.21. 10:32:08
Fogadd őszinte részvétemet!
A szomorúságban legyen vígasz az a tudat, hogy nagyon keveseknek adatik meg ez az önzetlen szeretet, odafigyelés, ápolás, odaadás, amiben édesanyádat részesítetted. Bármilyen állapotban is volt, tudta, hogy rád számíthat és mindent megteszel érte, ami emberileg lehetséges.
szabidoki 2011.05.21. 10:34:28
@KiriLaci: én Angliában dolgozom, és itt van egy ellátási protokoll, úgy hívják, Liverpool Care Pathway. Ez a végstádiumú betegek kezeléséről szól, és a lényege, hogy némi fájdalomcsillapítón kívül semmit nem kap a beteg, még folyadékot sem (illetve nem itatják, de a víz elérhető a kisasztalkán). Ezt akkor alkalmazzuk, ha nincs remény a felépülésre, és ez elég sok emberre igaz - lényegesen több embert hagynak így itt meghalni, mint otthon...
2011.05.21. 10:40:28
@cenzorilla: A posztoló nem írta, hogy Veszprémben lett volna.Azt @KiriLaci: írta. De OK...
Dr.laikus PhD 2011.05.21. 10:41:17
Van víz csak nem éri el?
Ez kínzás!
Azt hittem ebben Kína a szakember.
Itt a másolható Taigetosz, Angliából lehet importálni.
Nem szeretném ha így kellene meghalnod ott a ködös albionban...
Dr.laikus PhD 2011.05.21. 10:44:12
Nem ellenedben írtam bocsánat.
Nem lehet mindenhol önkénteskedni, de ez nem is baj, kis szakértelmet azért igényel. Ezt képes a saját hozzátartozóján megtanulni az ember.
Ennek sem örülnek, de ha nem vagyok ott akkor bizony baj van.
cenzorilla 2011.05.21. 10:45:38
"A posztoló nem írta, hogy Veszprémben lett volna.Azt @KiriLaci: írta."
Így szabatos.. :))
ccke 2011.05.21. 10:54:04
Szerencse, hogy a posztoló ennyire részt tudott venni, biztos, hogy sokkal jobbá tette az édesanyja utolsó napjait.
2011.05.21. 10:56:41
lester104 2011.05.21. 11:03:34
A blog címe miatt kattintottam az írásra...Kórház-egyenes út a halálhoz!
25 éve vagyok mentős, és ledöbbentem azon, hogy mindaz amit írtál szórol szóra így van a mai magyar egészségügyben.Sokan azt hiszik, ha bevitetik szerettüket a kórházba, mindent megtettek értük.Azonban a "szart" órákig várhatsz, amíg az alapvető vizsgálatokon túl esel, és felrakják valamelyik osztályra, ahol van üres ágy.Utána kezdődik minden előlről, minden létező nyílásodba belenéznek vagy raknak bele valamit a benntfekvés alatt.És azt senki ne mondja, hogy a sok felesleges vizsgálódás és kezelés nem egyenes út a halálhoz.A mai orvosok már nem tudnak és nem is(!)gyógyíthatnak manuálisan.Müszeres vizsgálatok nélkül nincs diagnózis.Ha addig nem voltál beteg, biztos az leszel, mert a labor vagy CT, miegymás majd mutat eltérést megynyugodhatsz!Másik:Ha nem jattolsz az orvosnak nővérnek, nem vagy a top10-ben benne. És most sorolhatnám a miérteket, de felesleges mindenki tudja a választ...
Az én háziorvosom mindig azt vallotta, csak végső esetben kórház, és az évek során megszerzett tapasztalatom alátámasztja őt:Kórház-nem minden esetben, de sokszor bizony egyenes út a halálhoz!
ccke 2011.05.21. 11:10:57
Kiégés meg minden, de azért ne írj már ilyeneket! Amúgy meg persze, hogy legtöbben meghalnak a kórházban, hiszen sokszor a haldoklókat is beviteti a család, így értelemszerűen a kórházban fog meghalni.
Desiderata 2011.05.21. 11:32:22
Pozitivum a sztoriban,hogy anyukád infarktusának ezek szerint egyetlen jele volt a karfájdalom - jó,hogy ebből valaki elcsípte az infarktust, na, ez se a háziorvos volt. (Tegnap volt egy hasonló betegem, akit a háziorvos kolléga két hete kezel emésztési zavarral...)
Nagyon jó,hogy ennyiszer be tudtál menni anyukádhoz. Én nagyon tisztelem a nővéreket, rengeteget dolgoznak, nagyon sok beteg jut mindegyikükre, nem azért nem foglalkoznak többet fejenként a betegekkel, mert nem akarnak,hanem azért,mert fizikailag képtelenek. Hiába adsz nekik pénzt,ha 10 betegre jut egy nővér az őrzőben, akkor nem fog tudni még egyszer eljutni anyukádhoz a nap során. Most nyilván megtapasztaltad,hogy mennyit segítettél anyukádnak egész nap,mialatt etetted, mosdattad - gondolkozz el rajta,hogyha még 9 beteged lenne, napi 12 órában,akkor ugyanilyen szinten el tudtad-e volna látni anyukád (persze add hozzá a pelenkázást minimum 3x naponta, és az esetenkénti ágyhúzást).
Szerintem a nővérek nagyon sok munkát végeznek, és az embereknek fogalmuk sincs róla, mennyit.
Gyógytornász csak kiültette. Igen, ez az első lépés. Mit szerettél volna,mit csináljon? Hiszen túl gyenge volt egy laikusok által is elismert gyógytornához. Szerintem nagyon jó,hogy csak kiültették és semmi többet nem próbáltak vele.
Mondod,hogy nem itatták eleget -ha jól értelmezem, több,mint egy hetet volt kórházban szegény anyukád. Ha nem kapott volna eleget, már rég meghalt volna a kiszáradás miatt, azonban azt is el kell fogadni,hogy egy friss infarktusos szív teljesítőképessége nem olyan,mint egy normál szívé: magyarán,ha a beteg folyadékbevitele nincs egy kicsit megszorítva, könnyen elbillenhet tüdőödéma irányába, amit szintén nem szerencsés elérni.
Részvétem a fájdalmadhoz. Kívánom,hogy találd meg a békéd mihamarabb.
@lester104: Akkor vagy te mentős,amikor én hupikék törpike.
joska141 2011.05.21. 12:17:15
Természetesen nem kívánom minősíteni az eddig leírt eseteket, csak egy kiegészítés, mint saját eset:
Súlyos szervi beteg volt 83 éves édesanyám. Mindketten tudtuk, ha újra be kell mennie kórházba, az lesz az utolsó. Bekerült.
Orvosnak, nővéreknek természetesen pénz állandóan. Az elkerülhetetlen folyamat zajlott.
Reggel és este ott voltam, beszéltem hozzá, tettem, amit tudtam.
Minden esti elmenetelkor pénz adása a nővéreknek, mondván: nem lakom messze, ha bármi történik, telefonszámaimat ismerik, azonnal szóljanak.
Egyik reggel 7,00-kor bemenetelemkor, üres az ágya. Megtörtént. Főnővér jön: „jó hogy jöttem, már épp akartak telefonálni, éjjel 1 órakor”. Hogy ekkor én mit mondtam, inkább nem írom le.
Papírok kellettek a további folyamathoz. A kórház titkárságán összekészítették, de nem adták oda. Miért? Először írjak alá egy nyilatkozatot, hogy nem fogom beperelni a későbbiekben a kórházat, a haláleset miatt.
(Soha eszembe sem jutott volna bárkit hibáztatni, mint írtam, a folyamat elkerülhetetlen volt, bárhol, bármilyen felszereltségű intézményben.)
De azért…
Ennyit a gyászról.
mákonya 2011.05.21. 12:22:52
Az is, hogy míg az egyik kórházban arrogánsan közlik egy két napja műtött beteg hozzátartozójával, hogy segítsen neki mosakodni, közben a kedves nővérke lazán cseveg a saját családi életéről a szobatárssal, míg ugyanott van egy nagyon kedves, ügyes nővér és inkább már személyesen hozzá fordulsz és nem a nővérhívót használod, és nem adtál neki egy fillért sem.
Vagy egy másik eü. intézményben, minden kapkodás nélkül, kedvesen, empatikusan, rekord sebességgel látják el a betegeket, hogy csak néz nagyokat a beteg és a hozzátartozó. És nem nézik, hogy ki mit ad, ha ad egyáltalán, (ahogy elnéztem sokan, nagyon nehéz anyagi körülmények között voltak az osztályon) mégis mindenkit ugyanolyan kedvesen és gyorsan látnak el.
A nővérek is emberek, van ilyen is, olyan is.....,
jozsi67 2011.05.21. 13:23:06
Irkutszk 2011.05.21. 13:51:57
serfecs (törölt) 2011.05.21. 15:05:36
Ha kapott volna nyugtatot, azt anyukam tudta volna. Ha elozoleg szedett volna, azt is tudta volna.
Szoval szamomra rejtely a dolog,.,
A Tyne folyó déli partja 2011.05.21. 17:54:15
bakela 2011.05.21. 17:57:50
Hú, majdnem olyan gyorsan kinyestek, mint engem szokknakk.
Szerintem 3 év múlva, -max.
És te fox mekkpusztulni.
bakela 2011.05.21. 18:01:43
"Innentől nem mentem dolgozni, kiírattam magam betegállományba"
Micsoda ország! Ha nagy kakába kerül, gyakorlatilag az első reflexes gondolata meglopni a társadalmat.
Tikteket + éngemetet is.
És még büxkén reklámozza is.
Merh lift!
tódór piroska 2011.05.21. 18:07:14
Azért ez így egészen másként hangzik, mint amit 141 József írt.
joska141 2011.05.21. 18:16:28
Nagy tisztelettel olvastam sorait.
Igen-igen kérem, legyen olyan szíves a saját átélt és leírt "kórházi élményeimet" ne (!!!) másként értelmezni.
Nem kívánom Önnek, hogy átéljen ilyen folyamatot, abban a lelkiállapotban, amikor az ember akkor van.
Ami történt, úgy történt, ahogy leírtam. Azt hiszem Ön is elfogadja, hogy ilyen esetekben nem "szenzációk" ismertetésére törekszik az ember.
Megnyugtatom és egyidejűleg kikérem magamnak hogy édesanyámat ilyen szövegösszefüggésben említse, hogy akkor nem édesanyám "lágyrészek bomlása" miatti állapotára gondoltam, Önnel ellentétben.
szabidoki 2011.05.21. 18:28:02
@lester104: dehogy vagy te mentős...
tódór piroska 2011.05.21. 18:30:22
Egyébként nem Édesanyjáról írtam, hanem általánosságban, és ha tetszik, ha nem, az eltemetett holttest lágyrészei bomlanak.
tódór piroska 2011.05.21. 18:34:20
Mária blogja · http://maria.blog.hu 2011.05.21. 18:40:29
Idős, legyengült, beteg emberek azért száradnak ki úgy, hogy észre se veszik, mert nem jelez megfelelően az agyban az ozmoregulációs központ.
Ezért szokták kánikula idején figyelmeztetni az öregeket, hogy akkor is igyanak elég vizet, ha nem szomjasak.
Amit te írsz az azt jelenti, hogy úgy hagyják kiszáradni az idős betegeket, hogy azok észre se veszik és meghalnak.
Virgo1975 2011.05.21. 18:42:41
joska141 2011.05.21. 19:12:47
Azt hiszem az Ön által használt hangnem és az Ön ismeretlen számonkérő faggatózása nem teszi lehetővé az Önnel történő további dialógust.
bregana 2011.05.21. 19:27:02
bregana 2011.05.21. 19:34:40
2011.05.21. 20:46:29
1.) A nővérek sem csak az orvosoknak csapják a szelet munkaidőben.
2.) A magyar eü dolgozók külföldi munkavállalási lehetőségeivel, megbecsültségével kapcsolatban érdemes odafigyelned szabidoki és adamantium írásaira.
3.) Akkor minek mondhatóak az orvosok szerinted?
4.) Kíváncsi vagyok, hogy édesapádnak milyen baja lehetett, hogy a László portájáról ELvitte a mentő. Gondolom nem életveszélyes, különben helyben stabilizálták, ellátták volna. Másutt egyébként ezért nem küldenek mentőt.
5.) A haldoklók szoktak nyögni kínjukban. Kívánom, hogy te ne ilyen sorsra juss.
6.) Az elhunytakat nem szokták dobálni egy kórházban sem. Az elhunytakat a patológiára viszik.
7.) Megfenyegettél egy kórházi alkalmazottat, és büszke is vagy rá? Szeretném kérdezni a tapasztaltabb orvosokat, hogy agysebészeten milyen járóbeteg-ellátásban lévő beteg szenvedhet egészségkárosodást a várakozás miatt?
8.) Most már nem elég egy recepciós, egy orvost fenyegettél meg, és erre is büszke vagy. Persze az kizárt dolog lenne, hogy a többi mentővel bekerült beteg is súlyos állapotban van?
9.) Honnan tudod, hogy hova ment a nővérke, ha járni is alig tudtál?
10.) Rendelési időn kívül érkezel, ismét minden jogalap nélkül balhézol, és erre is büszke vagy.
Érzed azért a rosszindulatú, fenyegetőző, tolakodó, önző és szabályszegő magatartásod és a mindenütt soron kívül - horrible dictu! - jogtalanul megkapott ellátás közti igen-igen éles ellentétet?
Kíváncsiskodom, hogy szerinted a hozzám hasonló korú (20-as évek) egészségügyi pályán lévőkre milyen hatással van az ilyen fellépés?
Így negyedév vége felé már kezdenek eltűnni az illúzióim...
Desiderata 2011.05.21. 21:16:26
Fontos tudni,hogy a Liverpool Care alatt a beteg komfortzónában van, ha kér , kap bármit, de ők már nem szoktak kérni semmit, mert már túl vannak egy határon. Minden plusz beavatkozás náluk már csak a vegetálást hosszabbítaná meg.
iovianus 2011.05.21. 22:28:20
Egy valamit nem értek: Ha nem kerül kórházba, akkor nem kap agyembóliát? Mert a címből és a szövegből ez jön át.
Az ápolók hanyagságára kellett volna "kiélezni" a postot, így egy kis keserű csúsztatás van a dologban.
Respekt a hölgynek, tényleg mindent megtett.
Sit ei terra levis!
Lilian54 2011.05.21. 22:37:59
gyzsanna 2011.05.21. 22:39:30
Előbb gyengeség, majd folyamatos lázas állapot jelentkezett, majd egyik napról a másikra elviselhetetlen fájdalmak. A háziorvos szakrendelésre küldte,ahol az ügyeletes orvos - miután Édesanyám pokoli fájdalmak közepette végig ülte reggeltől az egész napot - minősíthetetlen stílusban oktatta ki, hogy mit hisztizik. (Végtelen türelmes beteg volt Édesanyám.)
A vizsgálatokból kiderült, panaszai nagyon is indokoltak, így a kórház belgyógyászatára került, viszonylag normális kórterembe. Innen átkerült a sebészetre, megműtötték egy kisebb combtőben lévő daganattal. További lázas állapota miatt nem engedték a műtét után haza, hanem visszakerült a belgyógyászat egy másik részlegére.
Látogatásomkor azonnal az volt az érzésem: az maga a halálosztály.
A kórterembe belépve állott (elnézést a kifejezésért) "sz.r" szag volt. A betegek úgy feküdtek az ágyakon, mint a rongydarabok. Egyértelműen látszok, aki oda bekerül, az onnan élve nem jut már ki. Szóltam a nővérnek, hogy az elviselhetetlen bűzben nem lehet megmaradni. Kinyitotta az ablakot (kb 3 percre), ám a 8 beteget senki nem tette tisztába... (Egyszerűbb reggel és este egy egy pelenkát bevinni - vagy a hozzátartozókkal bevitetni - mint az ágytálat használni. Maradt az elviselhetetlen bűz. Bár súlyos szívbeteg volt, vese és cukorbeteg, gyógyszereit nem kapta (!!!) Egy hét mulva felfekvéses lett. Kértem a nővért, adjon valamit erre: Közölte nincs.
Látogatásaimkor folyamatosan szólnom kellett, hogy nagyon lázas. Addig senkit nem érdekelt, és nem is kapott erre semmit. A magas láz miatt nem tudott enni, pillanatok alatt legyengült. Infúziót egyetlen alkalommal kapott. Látogatásaink alatt szemmel láthatóan vastagon cserepes volt a szája a kiszáradás miatt. (A testvérem közvetlenül a kórházzal szemben lakik, csak az úttesten kellett keresztül menni, így naponta többször átszaladt a kórházba. Ha ő nem próbálja etetni-itatni, pár nap alatt meghalt volna. (Egy alkalommal bekómázott a cukra miatt.) A láz miatt nehezen vette a levegőt. Szóltam a nővérnek, majd az orvosnak. Csak rezidens volt bent (!!!), akinek fogalma nem volt , mit kell tenni. (Előttem zajlott le, amikor a nővértől kérdezte, mit is csináljon...
Majd beküldetett egy injekciót...
Ösztönösen kérdeztem meg a nővért: ezt az injekciót mire kapta, hiszen az oxigént kellett volna rákapcsolni...
A nővér válasza az volt: vízhajtót kapott.
Egy totálisan kiszáradt betegnek NEM infúziót adtak a folyadék pótlására, nem oxigént mert nem kapott levegőt, hanem vízhajtót! Másnap reggel azzal fogadtak, hogy Édesanyám váratlanul hajnalban meghalt... Mindössze kettő hét alatt teljesen leépült, felülni sem volt képes,miközben előtte Édesanyám maga volt a megtestesült fürgeség. Mindez a nyíregyházi Jósa András kórházban történt azon a belgyógyéászati osztályon, amit a halálosztálynak hívnak a betegek, vagyis inkább azok hozzátartozói.
mákonya 2011.05.21. 22:42:49
Vannak csapnivaló orvosok és nővérek is, és van úgy, hogy az ember, hogy egy adott intézmény, egyik osztályára osztályára önként többé be nem teszi a lábát, de amikor valakinek minden intézménnyel problémája van, akkor már egy kicsit önmagában el kellene gondolkodnia, hogy ez miért lehet így.
thbogyó 2011.05.21. 23:00:51
Legutóbb most pénteken. Most nem mennék bele, hogy ki hogyan miért (miért nem) látta el őket a kórházban, lényeg az, hogy valamiért bevett szokás, hogy az időseket bent pelenkázzák (még akkor is, ha otthon sosem volt rá szükség). Nagypapám úgy jött haza, hogy az egész feneke iszonyúan vörös - felmaródások vannak rajta és nagyon fáj neki. A legnagyobb gond, hogy 2 nagyobb területen vérzik is neki. Segítsetek kérlek, hogy milyen krémmel kenjem be, mert nem tudom, hogy milyen kenőcsöt használhatok a vérzéses felület miatt. Nyilván, a nagyon vörös területekre, ahol nem vérzik, oda Neogranormon jó lehet, de mit csináljak a vérző felülettel? Valaki, légyszi!
Dr.laikus PhD 2011.05.21. 23:14:42
A reklám miatt orvos nem nagyon írhat neked gyógyszer nevet.
Jobb lenne a háziorvost megkérdezni, megmutatni.
Nem mindegy mennyire mély a felület, nem ragozom, ezt szakember dolga eldönteni.
Jobbulást a nagyszüleidnek!
becsoccsent 2011.05.21. 23:41:27
catsndogs 2011.05.21. 23:43:38
catsndogs 2011.05.21. 23:48:28
2011.05.22. 00:05:39
@gyzsanna: Lehet, hogy nem volt több pelenka?
@Lilian54: Tisztelői vannak.
@cats'ndogs: Nyilván te is az a típusú beteg vagy, akiért érdemes maradni. Az ilyen fajta hozzászólásokat teszem el már pár hete folyamatosan egy szövegfájlba, ha meglesz a 100, körbeküldöm diplomaosztó előtt a hatodéveseknek, ha már úgyis ennyit beszélnek néhányan arról, hogy márpedig az orvos tudta, mire vállalkozik. Erre a stílusra senki sem.
Duygu 2011.05.22. 00:06:12
2011.05.22. 00:07:51
catsndogs 2011.05.22. 00:25:54
catsndogs 2011.05.22. 00:28:28
Duygu 2011.05.22. 00:31:28
catsndogs 2011.05.22. 00:37:12
catsndogs 2011.05.22. 00:40:26
ne most 2011.05.22. 00:40:49
Angliában, a jogrendszer miatt, senkit nem etetnek, itatnak kivéve, ha nem mozog a keze vagy külön szerződés van rá. Főleg nem döntenek senki helyett, mindig több lehetőséget mondanak.
Duygu 2011.05.22. 00:41:28
Duygu 2011.05.22. 00:44:31
mákonya 2011.05.22. 00:48:38
Megkaptam, hogy nem az ország vezetését okolom......, nem szeretek politizálni, mert a társadalom nagy részének nem csakhogy 2 színnél áll meg a tudománya...., hanem még a mézes mázos maszlagot is beveszi a gyomra.., mintha nem lennénk már kellőképpen "átvágva" már vagy 60 éve. Marakodjunk csak egymással ők meg azt csinálnak, amit akarnak, mert ha valaki le meri írni, hogy egy-két kolléga ordas tahó, akkor már mindent belemagyarázva a mondandójába rögtön a világ legaljasabb emberévé és hazuggá kiáltjuk ki, míg a másik oldalnak van egy rossz tapasztalata és rögtön már minden orvos és ápoló egy hülye állat.
Vajon azokat mennyire érdekli a Magyar eü., akik milliókat keresnek havonta? Elárulom semennyire és nyugi látszatra simán el lehet adni az eü.-t, ez itt mutyi ország majd szépen lassan megszüntetik ezt is.
Gratulálok csak így tovább....,
mákonya 2011.05.22. 00:57:12
catsndogs 2011.05.22. 01:10:41
freenick60 2011.05.22. 01:25:22
Dokik,dolgozik kozuletek valaki Angliaban?
Egy kerdesem lenne, termeszetesen maganban.:)
Nem diagnozis.:)
thbogyó 2011.05.22. 01:57:22
thbogyó 2011.05.22. 01:59:43
Geeza 2011.05.22. 02:35:33
Legyen az egy sima megfázásból eredő probléma, baleset, vagy akármi, ha ma Magyarországon 80 felett kórházba kerülsz, onnan már csak a hullaházba visznek. Sajnos.
Mária blogja · http://maria.blog.hu 2011.05.22. 02:49:34
A felfekvés ellen az EGYETLEN biztos módszer, ha nem engedik kialakulni.
Rendkívül nehezen gyógyul, és sajnos akinél jelentkezik, pláne előrehaladott, vérző állapotba hagyják jutni a beteget a lelkiismeretlen ápolók, annál sok esetben nem visszafordítható a folyamat.
Ez azt jelenti, hogy az elhanyagolt felfekvéses sebek halálhoz is vezethetnek.
Alginát kötszereket használnak rá a nálunk gazdagabb országokban. Itthon ez sajnos elérhetetlen álom, mert a kórházak nem költenek rá, a hozzátartozó pedig TB támogatás nélkül nem tudja megfizetni az árát.
Nézzetek szét a felfekvés megakadályozására szolgáló matracokat áruló kereskedők kínálatában is. Két idős szülő mellett szükségetek lesz rá.
Ha még nincs baj, pártízezer forintért lehet kapni matracot, amivel el lehet kerülni a felfekvés kialakulását, sajnos, ha a baj már beütött, a többszázezres csodamatrac sem biztos, hogy segít a beteg állapotán.
A krémek semmit nem érnek üszkösödésre hajlamos, nem szellőző, nedves, levedző sebek esetében, sőt, csak rontanak a beteg állapotán.
potyus 2011.05.22. 03:10:06
A kisöreg (86 éves volt)saját házában legurult egy lépcsőn és felszakadt a fejbőre. Bevittem a János Kórház sürgősségére, ahol elsősegélyben részesítették, összevarrták a feje búbján a sbet, kb 5-6 centi. Engem nem engedtek be, csak amikor már be volt kötve a feje, sírt a kisöreg. Az orvos közölte, hogy át kellene vinni a pszihiátriára, megvizsgáltatni, mert nem tudta elmesélni mi történt pontosan, hátha megütötte a fejét és károsodás lett az agyban.
OK. megértettem, viszem. De útközben megkérdeztem a kisöreget miért sírt? Kiderült, fájdalom csillapító nélkül varrták össze a sebet. Ez kicsit felháborított, de gondoltam míg vizsgálják a kisöreget, reklamálok.
A pszihiátrián azonnal vizsgálni kezdte egy fiatal doktornő, majd pár perc múlva behívott, hogy itt kell tartania a beteget, hozzak neki pizsamát, meg egyebeket. Ok. megijedtem, tényleg megüthetett valamit. Haza rohanás, vissza a pszihiátriára, jött velem a feleségem is segíteni. Első meglepetésemre nem lehetett csak úgy bemenni az osztályra, mert csak belülről van kilincs. Nagy nehezen bejutottunk. Azt látom, hogy a kórházi ágyakon magas oldal rácsozat, a kórterem teljesen kopár, sehol egy asztal, egy szék, nincsen szekrény, csak a bezárt ajtón kívül. Egyszóval pillanatok alatt rádöbbentem ez a zárt osztály. Gyorsan megkerestem a vizsgálatot végző doktornőt és kérdeztem mi történt. A bácsit benn kell tartani, mert valószínüleg az ütéstől vagy a korától nem beszámítható. És erre hogy tetszett rájönni. Tudja van egy teszt sok praktikus és aktuális kérdéssel, és a bácsi nem tudta megmondani mikor volt a II. világháború, csak annyit mondott, nem tudom, csak azt, hogy 7 évig volt benne katona. És még mi volt a baj? kérdeztem. Más semmi. Mondta a doktornő.
És tessék mondani ezért önök betesznek egy olyan embert a zárt osztályra, aki magas kora ellenére minden reggel, egyedül készít reggelit, megfürdik, megborotválkozik, egyedül megreggelizik, elolvassa az újságokat(!) és elmegy a környéken sétálni. Vagyis önellátó, de mivel nem tudta mikor volt a háború, bevágják a ténylegesen betegek közé.
Ekkor eszembe jutott az a nő aki valamilyen sérelme volt, és levelet írt néhai Antal Józsefnek, aki nem válaszolt, mire a nő feljött budapestre és alkalom adtán bosszúból megdobta Antalt paradicsommal. Az őrök azonnal elkapták, átadták a rendőröknek, visszavitték Kaposvárra, mert oda valósi volt, ott megállapították, hogy elmebeteg és benyomták az ottani pszihipátriára. A lánya azóta sem tudja bebizonyítani, hogy az anyjának semmi baja, ott fog meghalni szegény.
Mondtam az orvosnak, ez az ember nem elmebeteg, azonnal hazaviszem. Azt nem lehet, holnap után jön a főorvos, csak az engedheti haza, mert ő már felvette az osztályra. Nos szeme előtt a Kaposvári nő, adtam egy ötszázast egy fiatal ápolónak, szerezze vissza a kisöreg személyi igazolványát, és a ruháit. Rövid idő alatt jött a srác a személyivel, de a ruhát egy olyan szekrénybe zárták, aminek a kulcs a dokinőnél van. Nem baj mondom, itt egy másik ezres, tegye fel a kisöreget egy kocsira és hozza ki az előtérbe, úgy ahogy van kórházi pizsamában. Szerencsére a doktornő el volt foglalva, és pillanatok alatt kiloptuk a kisöreget. Az ajtó előtt állt a kocsim, és nyomás haza. Amikor éppen indultam, kiszaladt a doktornő, hogy ezt nem lehet megtenni, feljelent.
Mondtam jelentsen, de ne lepődjön meg én is ezt fogom tenni a diagnózisa végett.
Nem lett az ügyből semmi, és a nagybátyám az elkövetkező 4 évben még párszor leesett az ominózus lépcsőn, és ha ebből keletkezett valami baja, a helyszinen intéztük el. És ágyban párnákközött halt meg végelgyengülésben, de hogy mikor volt (dátum szerint) a II világháború, azt valóban nem tudta, de meccs eredményeket aktuálisan tudta.
csodalámpa 2011.05.22. 04:25:06
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 04:46:19
Ugye nem gondolod komolyan? El sem kéne fogadni talán, ha annyira megalázó. És van aki nem fogadja el. Vagy ha igen, hozzáteszi, hogy az ellátás nem ennek a függvénye. Ma már a hálapépnz7 inkább fizetés kiegészítés annyi szó van róla mennyire igazságtalan is az orvosi jövedelem. IGAZSÁGTALAN IGEN!
@ReignOfdark:
A bosszú eszköze?
Lehetne jobb, de mert valaki elégedetlen, megírja akkor mindenkit lehet büntetni?
Csak nem?
Kell a kortizon a tanuláshoz, sokszor ez a blog is alkalmas a felrázásra, de inkább aludj egy nagyot! :DDD
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 04:54:19
Nem egyezik meg nagyon sokak véleménye, de ők írnak és aztán ahogy Te is viszonylag kevés, rossz tapasztalat alapján azt hiszed, hogy ilyen.
Nem. Nekem az időskori ellátáson kívül bizony (és én sajnos sokat járok orvoshoz, és még fogok is míg élek) csak jó, nagyon jó tapasztalatom van. Ha van rossz, eltörpül és arra ösztönöz, hogy kapcsolatot keressek avval aki lehet csak rossz kedvű. Ha nem erről van szó, akkor igyekszem - még mindig lehet - mást választani.
Ha nekem azt mondják egyébként tegyem amit szoktam, akkor megmondom nem volt még ilyen, vagy ha szégyenlem a tudatlanságom akkor utána nézek. Azért némi egészségügyi ismeretre szükség van.
Pl. ha lázas vagyok veszek be lázcsillapítót.... gondolom nem először volt beteg a ház fura ura... :)))
Enyém ilyenkor haldoklik, ezért a malícia. :)
Bezmag 2011.05.22. 04:59:36
De könyörgöm, a néni 85 éves volt, szép kort megélt. Miért nem vitted be kedves posztoló egy magánhospice-be? Itt már sajnos tényleg nem az volt a kérdés, hogy gyógyitják-e vagy sem, hanem mennyire méltóságteljesen telnek az utolsó napok.
A angol módszerrel (Liverpool Care) meg ronda alak vagyok, de egyetértek. Addig, ameddig valaki élni képes, a vizet leveszi a kisszekrényről és megissza - és akár fel is gyógyulhat. Ha erre sem képes mert olyan gyenge és öreg akkor meg nem fog. Ha nem, akkor meg minek mesterségesen életben tartani infúziókkal és gyógyszerrel..? Miért meghosszabbítani a szenvedéseit napokkal, hetekkel, ahogy a hozzátartozókét is, no meg fölöslegesen kórházi kapacitást foglalni? Szerintem értelmetlen és fölösleges, azért küzeni hogy Sanyi bácsi vagy Manyi néni ne kedden hanem pénteken haljon csak meg.
Nos, igen, ezt saját magamra vonatkozóan is érvényesnek gondolom, ha már/még nem lehet releváns helyzetben megfelelő injekciót kérni.
Főleg hogy a dehidratáció már az utolsó kis csepp a pohárban.
Elegáns módja a passzív euthanáziának, respect.
Tudom, ez keményem hangzik, de én már feküdtem (akkor 37 évesen) olyan belgyógyon, ahonnan csak lábbal előre vizszintesen volt kiút és láttam hightech (AEK) kórházat is belülről. De ott sem volt Elixirjük.
Bezmag 2011.05.22. 05:01:51
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 05:07:29
Jaj Istenem!
Mikor volt ez?
Mert ebből így egy szó nem igaz!
Kérhetnéd, hogy töröljék, mert nevetségessé válsz.
30 éve legalább, ha nem több, zárt osztályra csak úgy nem visznek beteget, pláne nem úgy, hogy a hozzátartozó ezt nem engedi.
Rászorulót is nehezen, nem még indokolatlan esetben.
Kérd a törlését szerintem, mert ez hazugság!
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 05:22:24
Nem kell idős legyél ahhoz, hogy fekvő beteg légy és ne tudj önállóan enni, inni.
Három-négy nap alatt annyira legyengülsz, a folyadékhiány miatt egy lefelé tartó spirálba kerülsz.
A vérnyomásod a feneked alá süllyed, ha akarnál sem tudnád megemelni a kezed, pedig már éhes vagy és szomjas.
Ez nem dicsőítő módszer, hanem egy kegyetlen gyilkosság.
Anglia a csodaország az emberség mintája?
Dickens földje... :((
Lehet méltósággal elmenni, de ez nem az.
Meggyilkoltatni magam mással?
Milyen etika engedi ezt?
Bezmag 2011.05.22. 06:10:25
Okay, értem és ezzel egyet értek, de a véleényem a idős korcsoportra vonatkozott. nyilván nem 80-70 alatti emberekre.
Tudom, hogy nem kell....
Bezmag 2011.05.22. 06:13:18
Mi a baj Dickens-szel? Mi az etikai problémád, kifejtenéd?
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 06:23:16
Rájuk is ez vonatkozik. Nem kell nyilván ahogy Desiderata is írja felesleges gyógymódokkal - amik amúgy sem használnak - kínozni őket, de vízzel nem itatni, nem etetni, mert nem önellátóak, ez gyilkosság és nem passzív eutanázia.
Akkor is az, ha előre aláírja, hogy nem akar senki ballasztja lenni.
Az etikai problémám ez vele, más semmi.
Dickens-szel semmi bajom. Az igazi angol rideg lélek ábrázolója, amit akkor látsz, ha nem a tradíciók irányította szituációban élnek. A látszólagos visszafogottság, egy elfojtott társadalom kegyetlenségéről szól.
Jó köztük lenni amíg a szabályozottság és a tea idő - még ha unalmas is - irányítja az életet, de utána féktelenebbek tudnak lenni a mindennapok mediterrán embereinél is.
Sokáig voltam anglomán, de kiábrándultam nagyon... :)
Bezmag 2011.05.22. 06:37:25
Lehet ezen vitatkozni velem, de szerintem ez egy szép és humánus mód, akkor is ha neked em tetszik.
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 06:48:17
Dickens egy kor és kórtörténet. Igen.
Nekem volt szerencsém a család rokoni kapcsolatai miatt megismerni nem csak felső középosztályt, hanem annál kicsit feljebb is.
Én másképp látom.
Humánus halál NINCS!
Nem tetszik nekem, igazad van.
Majd ha a saját rokonod hagyod így meghalni és ott ülsz mellette, kíváncsi leszek mennyire érzed magad humánusnak.
Otthagyni viszont mások passzivitására azt meg a Te lelkiismereted bánja.
Az ember a saját haláláról is csak a saját hozzátartozói érzéseinek a figyelembe vételével rendelkezhet.
Én sem fogom be anyám orrát, hogy lenyelje a vizet, de megkínálom vele.
Amíg megissza,- csak azért mert nem tud érte nyúlni - nem vonom meg tőle.
Ebbe gondolj bele.
Esetleg arra gondolsz, hogy fájdalommal kell meghalni és ezt nem akarod, ez ma már nem így működik.
Nem kell fájdalmak közepette elmenni. Magyarországon biztosan nem.
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 07:11:59
Orvosi tanács: húzzunk el Magyarországról!
Az elmúlt két évtizedben sokat profitáltak a multinacionális befektetőkért folytatott versenyben Kelet-Közép-Európa országai azzal, hogy az itteni jövedelmi szint nagyságrendekkel marad(t) el a nyugat-európaitól. De ami az egyik oldalon – és viszonylag sokáig – nyereség volt, az a másik oldalon most veszteségként jelentkezik. Ha távlatosabban nézzük a magyar orvosok, szinte menthetetlennek tűnő, elvándorlását, abban nem csak a hazai egészségügy két évtizede tartó botrányos állapotai játszanak közre. A ludas inkább a szinte leírhatatlan különbség az orvosok nyugat- és kelet-európai jövedelme között.
Tetszik vagy sem, az Európai Unió alapvetően arra az alapelvre épül, amely kimondja határain belül a személyek, az áruk, a szolgáltatások és a tőke szabad mozgását. Az alapelv érvényesülésének számtalan előnyét élvezzük. Határellenőrzés és akár útlevél nélkül utazhatunk, és ennek akadálytalanságát jól mutatja, hogy Budapestről úgy juthatunk el Lisszabonba, hogy a zsebünkben lapuló személyigazolványunkat egyetlen egyszer sem kell felmutatni. Varázslatos élmény ez a nyugati és a keleti határátlépés vegzatúráihoz szokott magyaroknak.
Forrás: arealocale.com
Nem tagadható, hogy a szó politikai felhangoktól mentes értelmében is új Magyarország épült az elmúlt húsz évben. Az összeomlott és életképtelen szocialista gazdaság után a külföldi tőke befektetéseinek köszönhetően új cégek, iparágak, technológiák települtek ide és ezzel az új munkakultúra is meghonosodhatott hazánkban. A betelepülő multik közel 1,4 millió új munkahelyet teremtettek e két évtized alatt, ami alig kevesebb, mint a rendszerváltáskor megszűnt másfél millió munkahely. Nagy különbség, hogy míg az utóbbiak drámaian rövid idő alatt szűntek, addig közel húsz évre volt szükség külföldiek teremtette munkahelyek megvalósulásához. Hogy ennek a multinacionális vállalati körnek mennyire meghatározó a súlya, mi sem bizonyítja jobban: az általuk foglalkoztatottak állítják elő a magyar GDP 75 százalékát.
A befektetők sokan és szívesen jöttek hozzánk, mert jónak értékelték a magyar munkavállalók képzettségi szintjét, szaktudását, az ország jogi, gazdasági és kulturális nívóját. De tegyük hozzá, hogy ugyanennek a befektetői és vállalati körnek nagyon vonzóak voltak (és maradtak) az alacsony magyar jövedelmi viszonyok. Tűnjön bármilyen ellentmondásosnak: az ország sokáig jól élt abból a „relatív szegénységből”, ami miatt kitűnő befektetési célpontnak számítottunk. Vagyis az alacsony jövedelmi szint miatt. Arról a magyar újságolvasók már kevesebbet tudnak, hogy a Kelet-Közép-Európa valamelyik államába beruházó külföldi invesztorokat az anyaországukban jó ideje nem nézték jó szemmel kormányaik. Úgy látták: ahelyett, hogy otthon fektetnének be és hoznának létre új munkahelyeket (százas és ezres nagyságrendben), ezt Szlovákiában, Lengyel-, Cseh- vagy Magyarországon teszik meg. Már-már a hazafiatlanság bélyegét is rásütötték ezekre a cégekre. Ezt Nicolas Sarkozy a világgazdasági válság első hónapjaiban ki is mondta, amikor a francia tulajdonú autógyárak (részleges) üzembezárásakor arra próbálta rábírni azok tulajdonosait, hogy ezt Szlovákiában és ne Franciaországban tegyék meg. Itt nem az volt a kérdés: mi éri meg jobban a cégnek, hanem a párizsi kormány belpolitikai szempontjai.
A nyugatról keletre áramlás kereke azonnal megfordul, ha példának okáért orvoshiány lép fel a kontinens leggazdagabb államaiban. A magyar munkavállalók a 2004-es uniós csatlakozásunk óta nem a lábukkal szavaztak. Azaz: nem vállaltak tömegesen munkát Nyugat-Európában. Ellentétben a románokkal vagy a lengyelekkel. Több oka volt ennek, de ezek közül is az egyik legfontosabb, hogy a magyarok nem érezték olyan rossznak a hazai boldogulás lehetőségeit, ami indulásra ösztökélte volna őket. Ez most van megváltozóban. És mintha most látszana beérni az az érzés is honfitársainkban, hogy nem hisznek az itthoni dolgok jobbra fordulásában.
Ezt az állapotot most a maga életnagyságában tanulmányozhatjuk a magyar orvosok tömegessé váló külföldi munkavállalása vagy annak tervezése kapcsán. Féligazság lenne, ha csak azt vennénk számításba, hogy nyolcszoros-tízszeres havi jövedelemre tehetnek szert a Német- vagy Svédországban elhelyezkedő magyar orvosok. Noha a „menni vagy maradni” dilemmáját önmagában ez is eldönthetné. Az igazság másik fele az a teljesen letargikus helyzetben lévő magyar egészségügy, amelyből az alulfinanszírozottsága ellenére továbbra is vonják el a költségvetési forrásokat. Nem önmagában a megdöbbentően alacsony orvosi fizetések miatt fordítanak egyre többen hátat a hazai egészségügynek, hanem mert ennek a rendszernek a feudális, hűbéri, paraszolvenciális jellege semmit nem változik. Sőt, belátható időn belül remény sincs a változásra. A hazai orvostársadalom 90-95 százaléka egyértelműen vesztese ennek a felállásnak, és ha maradunk a feudális megnevezésnél, akkor nem akarnak jobbágyok maradni ott, ahol akár polgárok is lehetnének. Igaz, ehhez az egész ellátó rendszernek meg kellene változnia, de ezt a hazai orvosok már nem akarják kivárni.
Forrás: onlinemedicinetips.com
Ha valami, akkor a fentebb vázolt kilátástalanság hajtja Európa szerencsésebbik felébe a magyar orvosokat. Ez természetesen kevés volna, ha a fejlett tagállamokban nem volna orvoshiány, ha nem volna rájuk kereslet. A helyzet az, hogy nagyon is van. A hazai viszonyok kilátástalansága és a nyugat-európai üres orvosi álláshelyek ezrei egyszerre magyarázzák, miért most határozták el magukat a kivándorlásra a hazai egészségügyben dolgozók.
Sajátos munkamegosztás látszik kialakulni az EU régi és új tagállamai között. A magasan kvalifikált keleti munkaerő (meghatározott foglalkozási körök) nyugatra áramlik. Ez abban az értelemben új jelenség, hogy tömegessé kezd válni. A szak- és betanított munkásokért helybe jön a befektető. Lásd csak az autóipari cégek kelet- és közép-európai üzemeit: Audi, GM-Opel, Mercedes, Kia, Suzuki, Hyundai, VW, Renault, Peugeot-Citroen, FIAT, Ford.
Hogy még borúsabb legyen a kép: ez a munkamegosztás sem tart sokáig. A német gazdasági minisztérium az elmúlt hetekben jelentette be, hogy az elkövetkező években 2 millió szakképzett külföldi munkavállalóra lesz szüksége a német gazdaságnak.
Félő, hogy az orvosok elvándorlása csak a kezdet…
Bod Péter írása (168óra online)
jozsi67 2011.05.22. 08:10:10
dbeata 2011.05.22. 08:17:51
Feltételezem, hogy nem írt volna a posztoló, ha a kórházi dolgozók hozzáállásával nem lett volna probléma, és édesanyja ugyanígy halálozott volna el. @Bezmag: Részben értek veled csak egyet. Nem tudom mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, de miért van az, hogy történik egy krízis, pl. néni infarktust kap, akkor az addig önellátó/kvázi önellátó rászorulóvá válik egy ideig. Ha szerinted a magatehetetlent hagyjuk meghalni, akkor ne menjen ki a mentő a balesetet szenvedett fiatalhoz se, mert nem tudja ellátni magát, stb. Nem, itt arról van szó, hogy szarnak a betegre nagy ívben. Jó, tudom, szép kort megélt, de nyilván a posztoló egyrészt azt sem tudta, mi történt édesanyjával (csak később tudta meg), másrészt pedig elvihette volna hospice-be, ha tudja, van ilyen hely.
Amúgy pedig aláírom, hogy egy idős ember gondozása nem egyszerű feladat, sokszor még itatni is bonyolult, keveset sokszor, stb.
cenzorilla 2011.05.22. 08:38:33
Fájdalmas, esetleg feldolgozatlan élménye mindenkinek van.
Ettől függetlenül a minősítés itt nem megengedett.
A gyász egy folyamat. Mindenkinek más a feldolgozási ciklusa. Tessék ezt a kommentekben is figyelembe venni.
mákonya 2011.05.22. 09:17:43
hoel 2011.05.22. 09:32:36
adfly 2011.05.22. 09:41:58
baráti körben van "főorvos asszony",
véleménye, hogy az osztályon dolgozó nővérek 2/3-át azonnal kirúgná, ha lenne helyettük más. De nincs :(.
Sajnos sok a lusta, jelen helyzetre rájátszó nővér, ápoló. Ill. sajna ha egy háremtartó doki partner ebben, kialakulhatnak rémisztő helyi szubkultúrák.
ColT · http://kilatas.great-site.net 2011.05.22. 09:45:14
Na végigértem. Süt az egészről a magasról beleszarás. Mármint a kórház részéről.
És azt ne mondja nekem valaki, hogy ez pénzkérdés.
ColT · http://kilatas.great-site.net 2011.05.22. 09:46:22
Duygu 2011.05.22. 09:57:03
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 10:05:09
7:11-kor bemásoltam a 168 óra cikkét.
A migráció itt az orvosokról szól, de nem csak ők fognak elmenni.
Jobban, jól élni mindenki szeretne.
Akkor meg az ő képzési költségeiket is vissza kell fizettetni.
Akkor talán kiderül, hogy nagy kölönbség nincsen ugyi.
Az állam úgy manipulál ahogy akar.
Valszeg erre most ráfázik, meg az itthon maradni kényszerülők.
Duygu 2011.05.22. 10:05:23
exseven 2011.05.22. 10:19:11
tíz deka párizsi 2011.05.22. 10:20:13
En elore rettegek, hogy mi lesz, ha netalan majd az en szuleim kerulnek ilyen helyzetbe, ha mar tudnam, hogy a helyzet menthetetlen, akkor szivem szerint otthon apolnam oket. Legalabb meltosaggal halnanak meg, mert a mai korhazi korulmenyek mellett biztositott a horror a gyasz melle. Lehet, hogy naiv vagyok, de ugy gondolom, erdemes lenne ezt a lehetoseget hivatalosan is tamogatni - nem feltetlen penzzel - de a hospice alapitvanyon kivul nem foglalkozik ezzel senki.
zellerlevél 2011.05.22. 10:22:34
Nem szabadna, de évek óta így megy. Nincs sem lehetőség, sem akarat a megváltoztatására.
(És ha csak és kizárólag a fizikai tényeket nézzük, akkor még az is előfordulhat, hogy a rendszer így működik a leghatékonyabban, vagyis a magára hagyott idős, eszméletlen beteg így szenved fizikailag a legkevesebbet; mármint azt figyelembe nem véve, hogy az ember messze több, mint a fizikai tények összessége.)
A férjem szerint jelenleg az orvoslás feladata nem más, mint meghosszabbítani az agóniát. (Merthogy a végleges gyógyítás nem cél, az biztos. Bogyók puffadás ellen, bogyók kövérség és soványság ellen, a koleszterin-, és purinszint csökkentésére, a magas vérnyomásra, vércukorszint csökkentésére, gyulladásra ezek mellékhatásainak kivédésére ...stb. Mindegy, csak a páciensnek ne kelljen változtatnia, és vegye élete végéig az egyre drágább gyógyszereket, fizesse az orvost, ha szükséges, ha nem.)
Miért kéne felháborodnunk azon, ha mindeféle okok miatt (kényelemből, pénzhiány miatt, gazdaságossági okokból, vagy esetleg a rokonok reakcióinak téves felmérése miatt) már ezt a feladatát sem akarja a rendszer egyik szereplője sem ellátni...?
Szerintem különben pénzkérdés is, mert ha az egészségügyben a fizetések normálisak lennének, akkor a nem megfelelően dolgozó személyzetet (vezető, orvos, ápoló, takarító, anyagbeszerző, adminisztrátor, karbantartó) simán el lehetne küldeni, és helyette olyant felvenni, aki rendesen elvégzi a dolgát. Sőt, ha pénz lenne, akkor nem negyven, vagy akár hatvan magatehetetlen ember jutna egy éjszaki ügyeletesre 12 órán át.
Az emberi részéről sokáig lehetne beszélni. Kezdve onnan, hogy pár évtizeddel ezelőtt egy idős beteg szinte sohasem került kórházba, hanem otthon ápolták, a fizikai ápolás egy nagycsaládban sokkal könnyebben megoldható volt, ezzel párhuzamosan a lelki teher is töredéke volt a kórháziénak. Hogy orvosilag eredményesebb volt-e az otthoni ápolás, mennyivel és milyen minőségben hosszabbította vagy rövidítette meg az életet, arról sajnos soha nem fogunk teljes képet kapni. Én hajlok arra, hogy a fizikai és mentális biztonság sokszor többet jelentett az orvosi szakértelemnél, nem beszélve arról, hogy a régi falusi orvosok bizonyos szempontból többet értek, mint a mostani kemikáliamániás, orvoslátogatók által kézben tartott szerencsétlen bábok. (Bocs minden orvostól, világért sem őket akarném bántani, a jelenlegi rendszerben talán nincs is lehetőségük arra, amire egy régi falusi orvosnak volt: ismerni a betegeiket a családjukkal együtt; ismerni és alkalmazni a hasznos népi gyógyászati eljárásokat... stb.)
Igne, nagoyn-nagoyn szomorú, sőt, ahogy a dolog kinéz, valószínűleg még messze nem vagyunk a gödör alján, eshetünk még ennél lejjebb.
preston 2011.05.22. 10:33:30
De úgy látom, hogy komolyabb vizsgálatot
profilaktikus jelleggel nem végeznek, akkor sem, ha problémákra (szédülés, vérnyomásingadozás)nem találtak magyarázatot. A rendszer megvárja, amig a komolyabb baj megtörténik, aztán meg.... a fenti bejegyzések szerint.
2011.05.22. 10:39:15
Kialudtam magam :-)
zellerlevél 2011.05.22. 10:40:42
Pontosan a hálapénzt nem kapó orvosoknak kéne kezdeményezniük ennek az egész méltatlan helyzetnek a megváltoztatását, mert az élet-halál urát játszó, csak a magánbetegeit kezelő kőgazdag onkológus, vagy sztárszülész, a kizárólag menő sportolók térdszalagjait műtő baleseti sebész soha sem fogja kezdmenyezni, ahogy a különleges kezelést megfizetni tudó páciensek sem.
A képzés költségeit én is visszafizettetném. Pl. úgy, hogy a diplomaszerzés utáni 25 éven belül nem dolgozik 20 évet Magyarországon a diplomás, akkor mondjuk öt év alatt a teljes összeget fizesse vissza. És nem csak az orvos, hanem a matematikus, a könyvtáros, a művelődésszervező, de még a zenész is. Akinek ez nem tetszik, az tanuljon költségtérítéses formában. Kezében a diploma, és mehet, amerre akar.
Visszaolvastam, és egyetértek veled: vége lehetne ennek az egésznek, ha soha nem adnánk. Mi próbálkoztunk vele, és bizonyos területeken bevált. Három mandulaműtétet + egy tubusbeültetést végzett a megyei kórház egyik fül-, orr-, gégésze a gyerekeinken, soha nem adtunk neki egyetlen fillért sem, mégis pont ugyanazt az ellátást kaptuk, mint a fizető páciensek.
Ugyanakkor a térdem lehet, hogy még most sem lenne megműtve, ha nem fordulok magánorvoshoz, nem jutok előbb mri-re, lehet, hogy egy múlva, közben ötször kiment térdkaláccsal még a műtét sem sikerült volna... Azt hiszem, hogy a többségünk tudja, mit fizet meg. Néha a gyorsaságot, néha a jobb orvost, néha csak a kényelmet, az emberi hangot, az információt. Aztán ha a végén kiderül, hogy nem került előbb sorra, nem volt kevésébé kényelmetlen, így is bunkók voltak vele, és még tévinformációt is kapott, akkor marad a morgás...
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 10:41:55
Örülök!
Azért remélem látod, hogy csak félig komoly a dolog, de azért a migráció reális lehetőség.
Mindig a tudatlan a kiszolgáltatott.
A kiszolgáltatott meg agresszív.
Pláne ha még meg is támogatják ebben... :(((
Duygu 2011.05.22. 10:47:46
2011.05.22. 10:54:43
De ez inkább kivétel, mint szabály.
A migráció egy dolog. Ami ennél is nagyobb veszély, az szerintem a maradók összetétele. Ezt nem értette meg @cats'ndogs: sem: az amúgyis félfeudális orvostársadalom szerkezetileg borzasztó erősen újratermeli magát. A maradók közül döntő azoknak az aránya, akiknek legalább egy szülője is orvos volt, és szerintem a jelenleginél sokkal nagyobb hányaduk olyan, akinek már a szülei is paraszolvenciából alapozták meg az anyagi jólétüket.
2011.05.22. 10:58:46
bájgúnár 2011.05.22. 11:05:43
adamantium 2011.05.22. 11:06:10
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 11:10:29
Tetszik ez a hozzá állás. Ettől függetlenül az életkilátásaink egyre romlanak. A befektetett munka viszont ezzel a jövedelemmel szinte 20 év alatt sem térül meg.
Én nem látom ördögtől valónak ha valaki kimegy és gyakorlatot ott szerez, egzisztenciát ott alapoz.
A többség visszajön. Tény, hogy kevés az orvos és nagy a kereslet, de akit gyógyítanak azok nehezen fogadják el a betelepülőt.
Nálunk most alakul a nemzeti érzés, szinte egyikünk sem tudja megmagyarázni mit is jelent a számára.
Szülőföldhöz pedig szinte mindenki ragaszkodik.
Szóval előbb, vagy utóbb hazajön egy része, áttörve ezt az áttörhetetlennek tűnő torz rendszert.
Nyilván nem az én életemben.
Az én fiam is kint dolgozik. Jól érzi magát, hisz a miénkhez képest konszolidált érzelmű közegben él és dolgozik, nem járja át az életét a kicsinyes politika. Nem egy életre tervez. Haza akar és haza is fog jönni.
Valamit hoz magával és ez legalább annyira határozott viselkedési és munka kultúra, mint a jelenlegi amiben most élünk.
adamantium 2011.05.22. 11:17:04
adamantium 2011.05.22. 11:19:48
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 11:22:18
Férjem homlokán volt egy zsírdaganat.
Begyulladt, jó kétszilványira.
Műteni kellett.
Beleájult már az érzéstelenítésbe is. Az orvos azt mondta, hogy ezen a területen szinte alig hat az érzéstelenítés.
Nyilván a gyulladás csak rátett a fájdalomra.
Ez nem így van? Ma már lehet biztonsággal érzésteleníteni akár ilyen területen is? (gyulladás nélkül gondolom)
aniriga 2011.05.22. 11:31:01
adamantium 2011.05.22. 11:34:05
1 a gyulladt területen nem hat annyira az érzéstelenítő
2 ha gyulladt területet szúrkálok akkor pl bemegyek a bőrön keresztül a tűvel, átmegyek a gennyen majd továbbnyomom a gennyes tűt a nem gyulladt szövetekbe, mert nem lehet megítél ni, hogy meddig tart a gyulladás
ilyenkor két megoldás van:
1 ha nem túl nagy a gyulladás akkor mellette, alája lehet érzésteleníteni, olyan területen ahol nem valószínű, hogy gennybe futunk
1/a ha már áttörőben van a genny akkor meg lehet próbálni a folyamat csúcsát érzéstelenítővel vagy nélküle bemetszeni és kitakarítani belőle a gennyet - ez nem szokott végleges megoldást adni
2 ha nagy a gyulladt terület vagy nem tudjuk milyen mélyre terjed, veszélyes helyen van akkor altatásban kell ezt végezni.
ha sikerült a gyulladt területet egyben eltávolítani (ez valószínűleg egy kásadaganat-ateroma lesz) akkor még antibiotikum sem feltétlenül kell.
persze vannak olyanok is akik ilyen helyzetben jegelést, antibiotikumot javasolnak és ha a folyamat kicsit megnyugszik akkor pár nap múlva tervezetten kiveszik kisebb beavatkozást remélve. ezt én fejen nem tartom követendőnek, mert ugye ha nem jön össze és a genny nem kifele hanem valamerre befele talál magának utat? de ez egyedi mérlegelés kérdése
preston 2011.05.22. 11:38:08
,, hát a néni korában,, ugyebár.
amúgy nem szoktam, csak úgy ismeretleneket, lehülyézni, max. politikai bloggokon.
marad a kérdés: 80 felett nincs profilaktikai célú vizsgálat? majd ha megjön a stroke vagy infarktus?
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 11:42:08
Túl vagyunk rajta és nagyon-nagyon régen volt.
Ezért volt a kérdés, hogy mai napság mi lehetne.
De belegondolva azonnal küldenék szövettanra, akkor persze nem.
Rendelőben akkor még nem volt mód rövid idejű altatásra, így maradt ez a kínzásnak tűnő megoldás.
Jó sok lehetőséget írtál.
Nem volt még látványosan gennyes, csak erősen gyulladt. Egy színházi próbán lefejelte a kolléga. :))
Köszönöm a választ. Ha belegondolok ennyit bonyolódott a metodika, de a végeredmény azonos.
adamantium 2011.05.22. 11:44:04
ekkor két lehetőség van, el kell dönteni, hogy száraz vagy nedves kezelési módszert alkalmazol (ez nagy vita a sebkezelésben, mind a kettőnek megvannak az előnyei meg a hátrányai, magyarországon jellemzően a száraz kezelési módszer dívik mert általában olcsóbb)
na a száraznak a lényege, hogy minél hamarabb be kell szárítani a sebet, hogy azt pörk fedje. ennek vannak kémiai és fizikai módszerei:
vegyi az amikor valamilyen szárító, hámosító vegyszert használsz: betadine, mercurochrom, lápisz stb
fizikai: bioptron lámpa pl
ha ezt a módszert alkalmazod akkor a beteg minél többet kell tehermentesítse a területet (magyarán hason kell feküdni, állni kell, nem pedig feküdni a hátán) illetve ha nem váladékozik akkor otthon, tiszta környezetben szabadon kell hagyni, mert akkor szárad a legjobban
2 nedves környezet, na itt mindenféle hámosító kenőcsöktől kezdve a csúcsmodern ezüstös, algás meg mittudomén milyen kötszerekig terjed a repertoár: jellemzően drágább, nagyobb odafigyelést igényel, nagyobb szaktudást de jellemzően szebb eredményt ad.
ha ez a seb nem felületes akkor az egész történet más irányt vesz. akkor ez már jellemzően nem otthon kezelendő, és el kell dönteni, hogy konzervatív (kötözés a végtelenségig), félkonzervatív (vacum sealing - na ez a legjobb de legdrábgább is) vagy sebészi (kimetszés, fedés direkt, vagy forgatott esetleg szabad lebennyel - na ez meg szaktudást igényel) a választandó módszer
2011.05.22. 11:49:19
@Dr.laikus PhD: Szerintem jelentős különbség van az én generációmban és utánunk kivándorlók, illetve az idősebbek közt. Tömegével már kint tervezik az életüket, és magyarországi relációkban nem gondolkodnak.
Az ún. értelmiségtől se várj sokat. Még bölcsészek sincsenek tisztában azzal, hogy pl. ki nyerte a hidegháborút, tömegek legfeljebb annyit tudnak, hogy mi biztos elveszítettük.
És annyit tudnak, hogy innen nyugatabbra viszont megnyerték.
A maradók java része egy kontraszelektált társaság, mivel most nem az van, mint a numerus clausus és '56 idején: nem a társadalom krémje és legalja emigrál, most a középosztály megy el. A felsőosztálybelieknek jó ez a korrupt, félperifériális légkör, az alsóbb osztálybeliek pedig nem tudnak elmenni.
Mélyen egyetértek veled a külföldi tapasztalatszerzésben (ezért is megyek ki), de szerintem arra építeni nem lehet, hogy majd hazajönnek. Mondom, nekem kivételes a helyzetem.
adamantium 2011.05.22. 11:54:56
a PET CT (pozitron emissziós tomográfia) ugye sugárzással jár, főleg akkor jó ha az érdekel minket, hogy pl egy daganatnak mekkora az aktivitása. ez egy nagyon drága gép, nem is sok van az országban, maga a vizsgálat is drága, de van rá valami nemzeti program mostanság - ez csak ha indokolt akkor javasolnám.
MRI na ez jelen tudásunk szerint nem ártalmas bizonyos határokig. relatív drága vizsgálat de minden megyei kórházban van már rá lehetőség.
a kérdés, hogy mi a panasz? mert jelenleg a volumen korlátok azt sem teszik lehetővé, hogy állami pénzen tényleg beteg, panaszos embereket kivizsgáljunk, nemhogy profilaktikus célból nézegessünk embereket.
persze ha a beteg saját maga fizeti akkor "veszélytelen" vizsgálatra mindig van lehetőség:
én pl ha bejött hozzám egy beteg és nem tetszett neki, hogy pl 3 hónap a várakozás az államilag finanszírozott MRI-re vagy UH-ra, és kijelentette, hogy kifizeti zsebből, akkor én rögtön kiírtam neki ezeket a vizsgálatokat fizetősre, ezen ne múljék, de röntgen, CT, scintigráfia meg hasonló sugárzással járó vizsgálatot csak akkor írok ki valakinek ha meggyőződésem, hogy haszna származik belőle és van rá indok, ez nem sport, vagy hobbi, meg kell gondolni rendesen, mert ha a sugárzástól kap rákot a beteg az sem jó
adamantium 2011.05.22. 11:57:46
mákonya 2011.05.22. 11:58:49
A dr.-nő még fiatal és lelkes, de ki tudja, hogy meddig és nem gondolja-e egy szép napon, hogy neki ebből elege van és tovább áll, aztán maradnak azok, akiknek adhatsz ugye, de tök mindegy, akkor is le van ejtve a beteg.......,
Abban egyetértek, hogy emelni kell a jövedelmüket, ezzel nincs is gond, de nem kell védelembe venni azt, aki nem érdemes rá és nem kell szemet hunyni bizonyos "dolgok" fölött, miközben a saját kollégái is inkább a fővárosban kezeltetik magukat. Ez egy kisváros és senki nem süket és vak és rohadtul elegem van, hogy mindent agyonhallgatunk. Pl.: A nővér nekünk szidja a sebészt ezerrel a háta mögött, a dolgai miatt, de közben mézes-mázosan "benyal" neki, mert hát érdeke, hogy adjon neki betegeket házi betegápolásra. Gratulálok.....,
Bármikor, bárki mellett kiállok, még polgári elégedetlenségre is hajlandó vagyok, ha látom, hogy ez kölcsönös, de így nem...,
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 11:59:23
Én másként látom.
Nem csak az értelmiség megy, hanem a szakmával rendelkezők is.
Amiről te írsz az egyértelműen politikai indíttatás, vagy kényszer volt.
A mai meg egzisztenciális és nem kényszerű emigráció. Szabadon dönthet bármikor.
Akkor szabad döntésről szó sem volt.
Ettől még neked is igazad lehet, de mondom én másként látom.
Én is világpolgárnak tekintettem magam és mégis a 4 éves korban utoljára látott zalai dombok látványa lelki fájdalomig hatoló hiányt teremtett.
Hanyatt-homlok rohantam a falumba. :-)
adamantium 2011.05.22. 11:59:59
dr.pupak30 2011.05.22. 12:00:31
magánkórházban hogy a kezelés? lassan ott tartunk jobb inkább oda menni, mert lassan államiban is kifizetünk annyit a zsegbedugdosott pénzekkel
mákonya 2011.05.22. 12:04:53
Bocs: Polgári engedetlenséget akartam írni..,
kvadrillio 2011.05.22. 12:19:22
Nu, ezt a társadalmi berendezkedést, rencert kell megszüntetni ! Minél előbb !!!Mert ez így nem jó társadaslmi rendszer !!! akárminek is nevezik !
Mert ez az ország HADD NE LEGYEN MÁR CSAK A FELSŐOSZTÁLY BELEKKÉÉÉ, EZ AZ ORSZÁG MINDEN BENNE LAKÓ, ÉLŐ BELEKÉ LEGYEN !!!!!
AKÁRMINEK IS NEVEZIK !!!
EGYÉBKÉNT MEG NEM SZERETNÉK KÓRHÁZBA MEGHALNI, OTTHON SZERETNÉK MEGHALNI.
2011.05.22. 12:44:49
Mondjuk a mellékelt ábra ellenére én is nagyon ragaszkodom kis hazánkhoz... :-)
A Tyne folyó déli partja 2011.05.22. 13:18:25
és én úgy tudom, írták is fentebb, hogy nincs szomjúságérzetük, tehát nem fognak inni, ha nem itatják őket/szólnak nekik. hagyjuk őket szomjan halni, csodás.
thbogyó 2011.05.22. 13:51:39
thbogyó 2011.05.22. 14:01:58
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 14:29:11
1956-ban az utolsó pár napban lehetett elmenni.
Azt sem szabad akaratunkból(analógiaként fogd fel, nem találok most jobb szót) tettük.
Maga az esemény reformnak indult, senki nem hitt benne, hogy a szabadság országa leszünk.
Aki nekivágott a világnak az tudta, hogy talán soha nem jöhet vissza, vagy nagyon sokára.
Érzelmileg felszámolta a hazáját és a családdal való esetleges kapcsolatát.
Így is lett. Nem véletlen, hogy jó páran Bécstől már haza is jöttek mikor kiderült mi lesz.
Nem volt az szabad akarat. Remény a szabadságra, kényszer a gondolkodó embernek.
2011.05.22. 14:38:40
Dr.laikus PhD 2011.05.22. 14:45:22
Ok, ok!
Persze tudom, mert megírtad és az élet még sok mindent hozhat. :)))
Nem a kollektív emlékezett, hanem az időről időre átírt történelem.
Amiről írtam személyes tapasztalat.
Gyerek voltam, de annyira belém égett minden. Rossz helyen laktunk és anyám egy vöröskeresztes lepedővel letakarva minden nap bement a kórházba.
Apám a Dante szobrot minden nap földhöz vágta, hogy nem engedi... A rendszerváltáskor a Gerő beszédre szóról szóra emlékeztem.
Utána persze elfelejtettem, mert annyiszor ismételték megvágva, tendenciózus módon, hogy azt hittem én vagyok a hülye... :-)
zellerlevél 2011.05.22. 14:48:25
Ne idegesítsd. Én sem teszem.
A hlezyet az, hogy a mi adónkból kaptak diplomát, utána azoknak dolgoznak, akik az ő képzésükhöz nem járultak hozzá. Nem áll olyan jól az ország, hogy ilyen ajándékot adjon sokkal gazdagabb országoknak.
Egyébként én azokkal is kifizettetném a képzés költségét, akik önhibájukból fébehagyják a képzést. Amikor a tizedik éve egyetemre járogató 29 évest megkérdezik, hogy mikor diplomázik, és azt válaszolja, hogy talán két év múlva, akkor ki az, aki azt mondja, hogy jól van kisfiam, lógj még nyugodtan pár évet ott az egyetemen, addig sem kell dolgoznod?
zellerlevél 2011.05.22. 14:50:50
Így van. Már vannak olyan egy-két napos műtétek, amik magánkórházban olcsóbbak.
(Ráadásul ott a személyzet kedves, az étel ehető, a mosdók tiszták.)
adamantium 2011.05.22. 15:20:06
epres négercsók 2011.05.22. 15:26:46
2011.05.22. 17:18:39
Más: akinek a családja meg nem fizette meg, mert teszem azt SZEGÉNYEK, és a gyerek felsőoktatásban szerez diplomát, és neadjisten nem akar itthoni bérért szopni, mondjuk hogy kitörjön az adott közegből, az fizesse vissza. OMFG. EGYÁLTALÁN semmi értelme a felsőoktatást közpénzből finanszírozni, ha a társadalmi különbségeket termeli újra, mobilitás nélkül.
Megint más: az állam nem csak adókból él, tehát ez, hogy személyesen a Zembereknek tartozik a felsőoktatásbeli hallgató, kissé túlzás, szerintem a MOL vagy az Audi több iparűzési adót fizet, mint amennyit a többmillió inaktív együttvéve.
És végül: NEM jelent problémát visszafizetni. Most itt a külföldre költözés előtt számolgatok, mert a párom és barátnői is most mennek külföldre, jaigen, ők 6-8 évet jártak bölcsészkarra és portások, szállodások, au-pairek (=cselédek) lesznek, kiv. barátnőmet, aki tanár :-P na mindegy, közlök veled tényleges számokat.
Egy bölcsészkari félév 105-150.000 közt van kb., tehát mondjuk FIZESSEVISSZA, és akkor kijön, hogy 6500-7000 euróból kijön a teljes, több évvel elcsúszott képzésük.
A párom fizetése egy évre kb. 10.000 euró lesz. Segítek: kicsengethetné az EGÉSZET az ELSŐ évben.
De vegyük a többieket:
- egy au-pair Spanyolországban megkeresi a 100 euró/hét pénzt. Neki szimplán azzal, hogy sütteti a hasát a napon és gazdag gyerekeket pesztrál meg hetente kétszer kitakarít (=CSELÉD), MÁSFÉL év alatt összejönne a pénz a képzésére.
- egy pár Angliában takarít egy falusi szállóban, 5 fontos órabérért, kb. 1 év alatt összejönne nekik is.
- egyik lány Berlinben lesz recepciós, 6-8 eurós órabérért váltásban, de ő is megkeresi a havi PLUSZ 2-300 eurót, tehát még neki is KÉT ÉV legfeljebb.
- egy barátnőjük tanár lesz egy győri iskolában, kb. 100.000-ért fog dolgozni, amiben még nem volt sem szállás, sem kaja, nem úgy, mint az au-pair vagy szállodás melóban.
Na mindegy, ezt csak azért mondom, hogy szerinted ha egy segédmunkából élő bölcsész 1-2 év alatt megkeresi az elhúzott-átbulizott képzésének a díját, szerinted melyik orvostanhallgató nem fogja???
Konstruktív: igen, fizessevissza, de akkor tessék garantálni a 4-500 euro job-okat itthon is az egyetem alatt, úgyértem 4-5-6 évben simán tessék kifizetni a klinikumot, és mellette részmunkaidős állást adni. Nade ugye nálunk 4-500 eurót keres egy VÉGZETT rezidens.
zellerlevél 2011.05.22. 18:03:55
Véleményem szerint, ha valaki benne él egy társadalomban, akárhol is éljen, akkor az elfogadja annak szabályait, akár örül nekik, akár nem. Emellett lehet véleménye, törvénymódosítást is kezdeményezhet megfelelő csatornákon keresztül, de mindenképpen az őt körülvevő tényekből kell kiindulnia. Ezek közé a tények közé tartozik a társadalomi közmegegyezést régen vagy jelenleg alkotó dolgok elfogadása.
Ha elfogadom ennek a társadalomnak a juttatásait (anyám szülési segélyétől és gyesétől kezdve, az oktatáson keresztül a gyerekek számára járó ingyenes orvosi ellátásig), akkor ezzel kötelességeim keletkeztek. Pl. azzal, hogy az oktatást befejezve adót fizetek, hogy a szüleimnek és nagyszüleimnek legyen nyugdíja, mások is tanulhassanak, hogy később is legyen, aki járulékot fizet, amikor én már nem leszek aktív. Ez volt a régi felállás, egyáltalán nem örült neki mindenki (mondjuk ki, senki, egy szűk körön kívül), ráadásul az előző rendszer irányítói rétege a saját maguk által hozott törvényeket is lelkiismeretfurdalás nélkül hágták át.
Most itt tartunk, minden előző társadalmi közmegegyezés felrúgva, a többség mindenfajta elvek közül kiválogatná a neki megfelelőket (aminek a lényege az, hogy járjon minden automatikusan, fizetni ne kelljen érte, mindenkinek legyen joga, de kötelezettséget senkinek ne varrjanak a nyakába). Nos ez nem megy, mert a tények makacs dolgok. A társadalom egyötöde kiskorú, nekik a jelenlegi törvények szerint jár az ingyenes orvosi ellátás és az oktatás. A társadalom több, mint harmada nyugdíjas, nekik szerzett jogukat nem lehet csorbítani. Aki amit megkapott (oktatás, kedvezmények) tőle elvenni nem lehet, rendelkezik vele, a nem piaci körülmények között szerzett dolgait (végzettség, fillérekért megszerzett földek, gépek, lakások, munkaeszközök, cégek) piaci körülmények között akar értékesíteni, vissza ne vegyük, mert az akkori tövények lehetővé tették a megszerzésüket.
Akkor mit is tehetünk?
Semmit?
Mindenkinek megvédjük a "szerzett" jogát, akár etikus, akár nem; mindenkinek megadjuk a "szabadságát", akár van rá lehetőség, akár nem; mindenkinek fenntartjuk az elméleti lehetőséget, akár van rá kapacitás, pénz, energia, anyag, ember... stb., akár nincs?
Ez van most. Ezért hal meg a 85 éves, ha bekerül a kórházba. Ezért nem lesz emberhez méltő nyugdíja a külföldön dolgozó gyerek szülőjének (nem csak azért, bőven vannak más okok is, pl. az, hogy egy-két gyereknél már húsz éve sem szültek többet a nők).
Az egyik megoldás az, hogy vagy lelövöldözünk mindenki, aki improduktív, és csak a produktív embereket hagyjuk életben, kialakítünk egy egygenerációs társadalmat, aztán mindenki harácsoljon magának annyit, amennyire szüksége lesz életében. Ha eltalálta az összeget, akkor hurrá, ha nem, akkor mehet a híd alá. Ez a fajta társadalom szerintem nem életképes, ideig-óráig tud létezni, feléli az utódai jövőjét, és amíg létezik rombolja a környezetet, az embert egyaránt.
A másik lehetőség, hogy megpróbálunk élni és nem visszaélni a meglévő lehetőségekkel, vagyis kompromisszumkötés a nagyszüleink, szüleink és a gyerekeink generációjával. Ezesetben nem hagyhatjuk, hogy akikbe a közös pénzünket fektettük (legyenek 10 év alatt sem végző egyetemisták, bármilyen végzettséggel végleg külföldre távozók), azok csak az előnyöket kérjék ettől az országtól, a hátrányokat meg szépen itthagyják mások nyakára...
@ReignOfdark:
Amit leírsz, az az egyén álláspontja. Igen, az egyéni ember szempontjából így néz ki a dolog. Véleményem szerint ennél messzebbre kell néznünk.
2011.05.22. 18:19:14
Szóval én egyetértek veled a problémában, de ez a visszafizetős megoldás enyhén szólva rossz ötlet.
Amíg nem éri meg itthon dolgozni, addig nem is fog senki, aki választhat mást, jobbat. És ismét írom: mindenféle szempontból jogtalan lenne visszafizettetni a képzés árát.
zellerlevél 2011.05.22. 19:18:58
Fogalmazok másképpen: a tartósan külföldre távozás csak az egyén számára pozitív, a közösség számára nem tartalmaz pozitívumot.
- Elméletben tartalmazna, ha visszajönnének, és itt alkalmaznák a megszerzett tudást. De nem, a jellemző a "pár évre kimegyünk", aztán 9 év után a második országban élve már fel sem merül a hazajövetel; vagy "két évre megyünk, mire iskolások lesznek a gyerekek hazajövünk", de a negyedik tanévet nyúzzák már kint.
Ha nem fog kötelezettséggel járni egy juttatás, akkor nagyon hamar az lesz a társadalmi közmegegyezés, hogy nincs szükség képzésre. Feleslegesen csak a hülye ember és az az önsorsrontó társadalom dob ki pénzt az ablakon.
dbeata 2011.05.22. 19:36:37
mákonya 2011.05.22. 19:40:00
Szép demokratikus szokás úgy rábírni a társadalom tagjait a maradásra, hogy fenyegetőzünk velük.
Aki menni akar az úgy is menni fog, ha kell fizetnie, ha nem..,
Amikor csak azt látod, hogy tanultál, de minek, dolgozol, de nem látod az eredményét, akkor nem fog visszatartani a gondolat, hogy vissza kell fizetned a tanulásod költségeit.
preston 2011.05.22. 19:52:19
a rendszer csak egy manifest strokkal vagy infarktussal foglalkozik, az előjelek alapján nem kivánja ezeket megelőzni, mert nincs kapacitása és feltehetően protokolja sem.
tegyük fel nem szeretném tétlenül megvárni, hogy anyám egy sokktalanitónak nevezett helyiségben végezze a balesetin, ahol senkinek nincs érkezése még megvizsgálni sem.
zellerlevél 2011.05.22. 20:26:34
Én nem látok itt fenyegetőzést.
Valószínűleg visszamenőleg nem lehet ilyesmit bevezetni. (A jogérzékem legalábbis tiltokozna ellene, bár az utóbbi években kezdem megszokni, hogy a az enyém már nem kompatibilis a jogalkotókéval.) ;)
De azt meg lehet tenni, hogy a következő félévre beiratkozás előtt közlik mindenkivel, hogy a továbbiakban az ingyenes oktatás feltétele tanulmányi szerződés kötése az állammal. A szerződés tartalmazza mindkét fél jogait és kötelességeit.
Aki nem kér belőle, az fizesse saját pénzből a tanulmányait. Többnyire még szerződéssel is jobban járna, mintha a célországban kéne fizetnie a tanulását.
Ha megszegi a szerződést, akkor egy összegben fizesse vissza a szerződési összeget. Ha átvállalja a fogadó ország, akkor ugyanott van, mert nyilván aki helyette kifizeti, az is kiköt valamit a szerződésben.
Én a szerződésbe azt is beleírnám, hogy a képzési időt maximum mennyivel lehet túllépni. Amikor én a diplomámat szereztem, lehetett egyszer évet ismételni, és az tényleg évismétlés volt, ezen kívül lehetett nyomós okból (szülés, súlyos betegség) még egy évet halasztani. A csoport 80-90-a együtt kezdett, együtt végzett. Most alig van olyan hallgató, aki nem csúszik félévet. Szerintem aki nem tudja időben teljesíteni a követelményeket, az szintén fizesse a képzés költségét. Az adóforintjaikból csak azoknak a tanulását támogassuk, akik akarnak és tudnak tanulni, akik akarnak és tudnak időben diplomát szerezni.
zellerlevél 2011.05.22. 20:36:39
Egyetértünk.
Az a baj, hogy minden változás ellen hatalmas tiltakozás van, mert minden változás sérti valakinek az érdekeit.
(A szociális szférában várható változásokról hallottam egy előadást, az elmondottak alapján elég riasztónak érzem a helyzetet, valószínűleg nagyon sokan fognak rosszul járni, a rugalmatlan intézmények pedig pár év alatt csődbemennek.)
Egyébként félek tőle, hogy az erős reformok sem annak fognak kedvezni, akinek kéne, hanem a szokásos ügyeskedésekkel azok járnak jól, akik eddig is érvényesíteni tudták az érdekeiket.
mákonya 2011.05.22. 20:54:41
Azért egy kicsit fenyegetőzésnek érzem, mert szerintem, ha megfelelőek lennének a munkakörülmények és a jövedelmi helyzet, akkor nem szeretnének annyian elmenni innen. Szerintem valahol itt kellene kezdeni a változást....,
Az már más kérdés persze, hogy ha nem akar tanulni csak jól el van a képzési rendszerben évekig.
zellerlevél 2011.05.22. 21:32:29
Világos.
De milyen forgatókönyvek lehetnek, ha varázsütésre rendezik a fizetéseket?
Ha csak az orvosok bérét rendeznék, az társadalmi felhördülést váltana ki. Ilyen volt az 50 %-os pedagógusbéremelés is. Hatásaként ők azóta sem kaptak béremelést, ha jól emlékszem, pedig eltelt már legalább hat év. Valahogy nem jött be a dolog.
Tehát mindenkinek a bérét rendezni kéne, vagyis minibéremelésre, valódi szakmai minimálbérmegállapításra lenne szükség.
Az aktívak átmenetileg jól járnak, de aztán az árak emelkednek, mert az emelkedő bérköltség megemeli mindennek az árát. Hogy ez hova vezetne, megjósolni sem lehet, mert pl. az élelmiszerek ára már most magasabb, mint jónéhány európai országban.
A nem produktív szférákban hamar csődközeli helyzet állna elő. Nem beszélve az inaktívakról, az ő járandóságaik emelésére csak jóval később, a befolyó többletadókból lenne fedezet. A nyugdíjasok, gyeses kismamák, munkanélküliek, ilyenolyan átmeneti pénzt kapók a mostaninál is sokkal rosszabb helyzetbe kerülnének. Nem beszélve arról, hogy egy ilyen lépés felpörgeti az inflációt, ezzel amit kapnának az aktívak, el is veszenék rövid idő alatt.
Ha a bérmeléssel párhuzamosan valóban nőne az adóbevétel (Mo-on ez valami rejtélyes okból nem szokott bekövetkezni), és a kormány egyidejűleg képes lenne megfogni az inflációt (erre megint nem látok esélyt, mert a cégek nem hajlandók engedni a nyereségükből, márpedig növekvő bérek mellett árat tartani csak nyereségcsökkenéssel lehet), akkor lenne valamilyen esélye egy valós jövedelemátrendeződésnek.
Mert csak erről beszélhetünk. A több pénz nyomása nem megoldás, ahhoz, hogy valaki több pénzt kapjon, vagy másoktól el kell venni (közvetlenül, pl. adókkal; közvetve pl. a megtakarítások előcsalogatásával), vagy valamilyen kedvezményekkel a gazdaságot kell élénkíteni. Ez utóbbi viszont először bevételcsökkenéssel jár.
(A régi rendszerben megszokott "nadrágszíjmegszorítás"-ról ne beszéljünk, a hatásait most is láthatjuk. Az nem gazdasági döntés, ha az egykeresős családban a keresőt megszorításként reggeli nélkül küldjük munkába.)
A kérdés szerintem az, hogy van-e felelősségünk az egyéni érdekünkön túl.
Szerintem van. Családi is (szüleink, nagyszüleink iránt), társadalmi is.
Ha a jól képzett, jó képességű emberek elmennek, akkor az itt maradt családtagjaik (nem csak a felmenőik, hanem a testvéreik és azok gyerekei is) egyre nehezebb helyzetbe kerülnek.
adamantium 2011.05.22. 21:39:01
mákonya 2011.05.22. 21:45:24
Igaz persze, ha nincs fedezet, akkor ár-bér spirál alakul ki, annak vonzataival, ez is tény, de szerintem semmit nem érünk el azzal, hogy kifizettetjük, mert kifizeti "oszt jó-napot", ettől még ugyanúgy el fog menni vagy szerez ösztöndíjat nyugaton és inkább ott végzi el a tanulmányait.
Ez sem jó, az sem jó....., passzolok, nem tudom mi a jó megoldás.
Lilian54 2011.05.22. 21:54:01
Bikli néni 2011.05.22. 21:57:00
Bezmag 2011.05.22. 22:16:32
Bezmag 2011.05.22. 22:18:20
2011.05.22. 22:39:00
@Bikli néni: Igen. A fizetés mondjuk egy dolog, és bár Papp Magor jó célért áll ki, de hülyén kommunikálja le. Azt hiszem az MTV-ben voltak a tüntetés után, nézi őket 2 millió ember, és kérdi a riporter, mit szeretnének, ha nem pénzt? És erre nem tudott értelmesen válaszolni, csak annyit, hogy megbecsültséget. Pedig a lóbrokoládét, szakmai kihívás, fejlődés, munkakörülmények javítása, stb. is sokat jelentene. Nem tartana itthon minden végzőst, de többet, mint a jelenlegi kifejezetten taszító helyzet...
preston 2011.05.22. 23:22:29
szóval egy elmeszesedett, ugráló vérnyomású, többször szédüléses eszméletvesztő idős beteg esetében , akit a szakkórház elengedett és akinél a háziorvos mindent rendben talál, azon ügyködni, hogy modern non-invasiv eszközökkel megtalálják azt a problémát, amely esetleg a közeljövőben agyban, szivben keringési katasztrófához vezethet - ez olyan butus elképzelés, mintha mindenkinél mandulamütétet, vagy vakbélmütétet végeztetnénk.
adamantium 2011.05.22. 23:32:37
zellerlevél 2011.05.23. 00:44:41
Mire nem reagáltam? Amit leírtál, arra igyekeztem reagálni, amit gondolsz, arra sajnos nem tudok.
Később azt is leírtam, hogy visszafelé szerintem sem lenne jogos kifizettetni. De a jövőben lehetne előre szerződést kötni. Ebben mi a demagóg? Nagyon sok országban kell fizetni a felsőoktatásért, némelyikben a középfokúért is. Miben lenne ez más?
Azt is leírtam, hogy ha nincs következménye egy ingyen szerzett dolog a piaci értékesítésének, akkor a közösségnek nem lesz érdeke ingyen adni azt a dolgot, vagyis hamar azt fogják mondani az adófizetők, hogy mi aztán nem képzünk egyetlen orvost sem a nálunk gazdagabb országok számára. Abban talán egyetértünk, hogy eddig a pontig nem kéne eljutni.
dbeata 2011.05.23. 07:03:02
De ettől függetlenül tényleg, kereshetnének többet a dokik. Az igahúzó, éjszakázó, mindent elvégzőkre gondolok.
dbeata 2011.05.23. 07:09:50
Dr.laikus PhD 2011.05.23. 07:19:07
Mint ahogy nálunk gazdagabb országok is így gondolják.
Nem képeznek, hanem megfizetik a képzett nekik szükséges értelmiséget, legyen az orvos, fizikus, vegyész, sokszor még pedagógus is.
Vagy van Finnország ahol az oktatásba öltek tengernyi pénzt. Ma már ők az etalon.
A társadalmi közmegegyezés az a törvényekben "hasznosul".
Az nem lehet társadalmi közmegegyezés, hogy röghöz kötök valakit aki munkát fektetett egy jobb jövő reményében, talán még a hazája érdekében is. Habár ezt egy 18 éves fiatal soha de értelmes felnőtt sem gondolja végig.
Addig amíg az ország nem képes munkahelyet teremteni amiből nem kevés, hanem elegendő adó folyik be a visszaosztásra (nem újratermelő réteg javadalmazására) addig bizony működni fog az agyelszívás még úgy is, hogy a fogadó ország azonnal kifizeti a felülárazott képzés költségeit. :((
Az azonban lehet megoldás, hogy más jobban fejlett és gazdagabb országokban is csak az alapellátás ingyenes (ez még így is jobb színvonalú, mint a teljes nálunk), a többit biztosítási rendszereken keresztül ki lehet egészíteni. Természetesen fokozatosan időt hagyva a fiatal generációnak....
Na most ezt a jelenlegi kormány alapjaiban tette hiteltelenné. Ha fizetné is valaki akkor valamilyen zavaros érdek miatt nem sajátítja ki.
Amit ha jól értem te szeretnél az bizony nem kivitelezhető, hisz azonnal határzárat kéne bevezetni, megvonni az állampolgárságát, büntetni (hogy visszakapja a beárazott oktatás költségeit) a családját.....
Ha nem ismerős ilyen már volt.
Az aknazár dacára is disszidáltak emberek a jobb élet reményében. Így lett minden Magyarországon született Nobel díjas idegen állampolgár, ill. így lehetett Nobel díjas. Most persze verjük a mellünket, hogy híres magyarok ők. Előzményekre már nem akarunk emlékezni és szégyenkezni.
Munkahelyteremtés és az oktatás magas színvonalra emelése a kiművelt emberfők megfizetése.
Ez a kormány egyszer már nullára amortizálta az egyik legalább valami bért juttató könnyűipart a bérek duplájára emelésével. Adóbevétel szüntetett meg és 1 millió embert rakott az utcára. Kényszerült megemelni a közalkalmazotti béreket a megnövekedett munkanélküliségi rátára.
Azóta demagóg lózungokra mondja, hogy társadalmi közmegegyezés....
Szóval nálam másként működik a leányzó fekvése.
zellerlevél 2011.05.23. 08:21:12
"Az nem lehet társadalmi közmegegyezés, hogy röghöz kötök valakit"
Amikor egy mobilszolgáltatóval szerződést kötsz, akkor vállalod, hogy x évig tőle veszed a szolgáltatást. Ez röghözkötés? Nem, de ha felmondod a szerződést, akkor fizetned kell.
Miért ne lehetne ugyanilyen szerződést kötni egy, a mobilelőfizetésnél sokkal nagyobb súlyú dolognál?
Ha valaki nem fizeti ki a telefonszámláját, vagy nem fizeti vissza a hűségidő felmondása miatt kiszámlázott (olykor százezres nagyságú) összeget, akkor őt határzárral üldözik? Ugyan már!
Szó sincs röghözkötésről.
Amikor tanulmányi szerződést kötöttem a diplomázás előtti évben egy céggel, akkor aláírtam, hogy a végzettségemmel egy évet náluk fogok dolgozni. A pénz, amit kaptam, jól jött, azt gondoltam, hogy a biztos nyári gyakorlati hely, a szakdolis anyagok és a konzulens, miatt mindenképpen megéri, és annál jobb állást nem fogok kapni. Kaptam. Felmondtam a szerződést, két héten belül visszafizettük a kapott összeget, némi kamattal növelve. Az első havi bérkülönbözetem fedezte a kamatot. Nem kötöttek röghöz, mindegyikünk teljesítette a szerződés szerinti feltételeket.
Szerintem egy ehhez hasonló konstrukció kettős célt szolgálna: egyrészt az elmenők forgatnának vissza némi pénzt az oktatási rendszerbe, erre nagy szükség lenne. Másrészt lassan leesne sokkaknak, hogy semmi sincs ingyen... Mert az ingyen kapott dolgot az emberek többsége nem tartja semmire.
"Szóval nálam másként működik a leányzó fekvése."
Azt látom. :)
Amiről írsz, az egyetlen dolgot nem vesz figyelembe: nem piaci viszonyok között szerzett dolgot szeretnél piacra vinni. Az ilyen események következményeit mindannyian tapasztaljuk, a gazdaság állapota jelentős részben ennek a magatartásnak köszönhető.
Félreértés ne essék: meg lehet csinálni, csak akkor pl. a szüleid, nagyszüleid eltartása, kezltetése személyesen rád marad, ha van öt testvéred, akkor az ötödrésze, ha nincs, akkor egyedül rád. Kevés külföldön élő, harmincas-negyvenes diplomást ismerek, aki rendszeresen küldi haza a pénzt a kisnyugdíjas szüleinek, vagy nagyszüleinek...
Erről próbálok írni, nem az elméletről.
mákonya 2011.05.23. 08:23:08
Nekem nem fáj, hogy milyen életet él valaki külföldi nyugdíjból, azt az ország fizeti, ahol adót és járulékot fizetett......,
Hogy itt költi el? Ezáltal a szolgáltatások igénybevételéhez kapcsolódó adókat itt fizeti meg? Hát ez már fájjon annak az országnak, amely a nyugdíját utalja, az országunk számára ennek csak előnyei vannak.
Dr.laikus PhD 2011.05.23. 08:52:34
Igaz! Te nem elméletről írsz, hanem vágyakozol...:)
Mobil telefon. Vásárolsz és kapsz szolgáltatást, a hűségidőért cserébe nagy kedvezményt, díjcsomagot, válogathatsz.
A munkaszerződés amit mi annak idején egyetemi éveink alatt kötöttünk. Kicsi kis kiegészítés volt és biztonság, hogy munkám lesz a végzés után. Az én időmben ez így volt és nem egy év, hanem öt év. Más volt viszont a büntetés, nem volt elég visszafizetni, hanem fizetési kategória vesztés volt, valamennyi ideig nem lehetett elhelyezkedni bizonyos cégekhez, nem lehettél vezető stb... Nektek már könnyebb volt. :)
Egyetem ami természetesen nem ingyenes még akkor sem, ha nem kell költségtérítést fizetni.
Előre befektetett munka van benne amit az állam a saját jól felfogott érdekében befektet. Természetesen nem mondhatja, hogy ezért a szemetes emberrel teszlek egyenlővé, kiszolgáltatottá és - igenis - röghöz kötötté.
Ja és rezidensek nem tudnak helyet szerezni, esetleg fizetés nélkül, vagy még úgy sem.
Akkor ne menjen külföldre?
A szakorvosi végzettségig bőven visszafizeti a képzés költségeit...
A kötelező ruhát saját maga veszi, a felszerelését detto... Sok a populista cikk és kevés olyan blogot olvasol ahol a rezidensek leírják a mindennapi problémájukat.
Írtál arról, hogy nyereségcsökkentésre van szükség, hogy ....
A jövőt, a beruházásokat akadályoznád evvel, sőt az adóbevételeket, a visszaosztás többletbevételeit.
Innen indulj. Megfizettetnéd a tanulás költségeit akár a középfoktól is, de nem veszed figyelembe, hogy a természetes kiválasztódás a rátermettség kiválasztását akadályozod evvel. Aki fizetni tud az tanulhat, aki nem hát megjárta.
3 millió embernek nincs munkája! Akarna dolgozni, de nem tud. Felének végzettsége is van, de lehetősége nincs.
Van egy kurrens réteg az orvosoké ami a világon keresett, megfizetett, van egy globalizált világ ahol a kereslet-kínálat törvénye ölég jól működik, kipróbáltan és jól.
Inkább erre kéne koncentrálni, megtanulni, adaptálni és akkor működni fog nálunk is a rendszer.
Ott fizetnek sokat ahol kereslet van, ott fektetnek be ami hosszú távon állami érdek.
Rövid távon nem érdemes gondolkodni.
A jelen helyzetet és a szolidaritás rendszerét most verte szét a kormány.
Nem az orvosokon kell ezt számon kérni.
Azonnali megoldás nem létezik sajnos.
Az államnak dolga a hosszútávú gondolkodás. Az oktatás gondját sem oldja meg egy felülárazott tandíj bevétel.
Dr.laikus PhD 2011.05.23. 09:19:48
2011. május 23.
Politikai döntésre van szükség ahhoz, hogy egyáltalán megmaradjon az állami egészségügyi ellátás - derült ki a hozzászólók szavaiból a keszthelyi egészségpolitikai fórumon, és az ezt követő sajtótájékoztatón. Az ágazat követeléseit húsz pontban foglalta össze.
Szócska Miklóst, az egészségügyért felelős államtitkárt már meglehetősen felpaprikázott hangulat fogadta a FAKOOSZ Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének keszthelyi egészségpolitikai fórumán (ezt egyébként már a díszletek is jelezték). A szakpolitikus azonban (legalábbis addig, amíg jelen volt) remekül kezelte a helyzetet. Nincs osztogatás, az egészségkassza kifizetései most teljesen traszparensen történnek - hangsúlyozta, majd érvelt a fogászati turizmusnak szánt egymilliárd forintos támogatás mellett is. Az államtitkár több konkrét intézkedést is felsorolt, amellyel segíteni próbálnak a szektor helyzetén - kilátásba helyezte például, hogy az iparűzési adóbevételekből kötelezővé tennék a forráspótlást, megerősítenék a praxisjog adásvételét. Taps fogadta azt a bejelentést, hogy a kötelező creditek megszerzését ingyenessé teszik. Az is nagy tetszést aratott, hogy az Egészségbiztosítási Felügyelet megszüntetése után az Országos Egészségbiztosítási Pénztár "túlburjánzó" ellenőrzéseit is felszámolták.
Ugyanakkor Szócska türelmet is kért az érintettektől, mint többször kijelentette: "világégés után vagyunk", a lehetőségek tehát így elég csekélyek. Azonnal 26 jogszabályt kellett volna megváltoztatni - hangsúlyozta -, amelyek közül eddig azokat vették sorra, amelyek teljesen ellehetetlenítették volna a működést (ezzel az előírt minimum feltételek eltörlésére utalt).
A fórumon, amelyet a FAKOOSZ jubileumi országos közgyűlésén belül tartottak meg, Selmeczi Kamill elnök azt hangoztatta viszont, hogy elégedetlenek azzal a tempóval és jogalkotási menetrenddel, amit a kormány követ. Gyors politikai döntés kell - nyomatékosította. Az elnök kitért arra, hogy 20 pontban foglalták össze, milyen intézkedéseket várnának. Ebben követelik például a finanszírozás érdemi emelését, valamint "diktátum helyett a valós költségeken alapuló finanszírozási szerződéseket".
A fórumot követő sajtótájékoztatón Selmeczi nyomatékosította, nincs idő tovább várni. Az orvosok, egészségügyi dolgozók elvándorlása felgyorsult, világosan látni kell - fogalmazott a lap kérdésére -, rövidesen hiányzik majd az ellátórendszer alapja. A Magyar Orvosi Kamara elnöke, Éger István szerint, ha a parlament a jelenlegi formájában elfogadja a Semmelweis-tervet, azzal tovább generálja az elvándorlást. Ebben ugyanis ígéretek sincsenek. Az egyeztetés - állította - szakmai oldalról sohasem volt annyira sekélyes, mint mostanában.
Arról (amit a Magyar Nemzet szellőztetett meg), hogy az orvosok a béremelést ügyvédi letétbe helyezett felmondással kényszerítenék ki, csak az orvosok szakszervezetének (MOSZ) elnöke ismerte el: tud róla. A FAKOOSZ elnöke is érzékeltette azonban, hogy az érdekképviseleteknek nem is lehet módjuk kitérni bármilyen szervezett akció elől.
Szerző: B. Varga Judit
steierhoffer.blogspot.com/
preston 2011.05.23. 09:52:50
mákonya 2011.05.23. 12:46:54
Vagy csak úgy van vele, ha te kifizeted és erőszakoskodsz, hogy már pedig, de......, akkor legyen a te gondod....?
Dr.laikus PhD 2011.05.23. 13:00:51
Csak arra hívta fel a figyelmed, hogy az általad preferált vizsgálatok kockázata magas, sokszor felesleges.
Abból indult ki, ha szükséges akkor előjegyezték volna esetleg hosszú várólistára, akkor lenne lehetőséged kifizetve a várólistát átlépni.
Nem biztos, hogy kardiológiai oka van.
Az én mamám tünetei is hasonlóak, igaz 97 éves, de 84 éves kora óta néha kiugrik a vérnyomása, néha szédül, rövidtávú memóriája akkor kezdett lassan, nagyon lassan romlani.
Amit adamantium javasolt, előbb azt érdemes megcsináltatni, ha még nem csinálták meg.
Mamánál volt CT vizsgálat egy kisebb strog után, de nem azért volt mert nem törődtek vele, hanem már törékenyek az erei.
Látható az agyi romlás.
Visszafordíthatatlan. Neki hosszú élet adatott.
Mi is szeretjük, aggódunk és vigyázunk rá. Ennyit tehetünk. :-)
Az orvosok sem tehetnek mást.
mákonya 2011.05.23. 14:02:33
ui.: Hidd el megértem, hogy mit érzel, magam is egy anyukájáért izguló hozzátartozó vagyok, aki lerágja az összes körmét két kontroll CT között, de nem véletlenül van arra előírás, hogy milyen esetekben lehet elvégezni és milyen gyakorisággal.
preston 2011.05.23. 15:05:48
lenne szüksége, pld PET vagy ennek kombinációja. Nem szivesen mennék bele a részletekbe.
Arról azért érdemes szólni, hogy 80 fölött mi a nagyobb veszély, egy vizsgálat sugárterhelése vagy egy esetleg elkerülhető infarktus vagy stroke.
Dr.laikus PhD 2011.05.23. 17:39:56
80 fölött nem tudod megóvni már.
Vigyázni tudsz rá és hagyni élni.
Szeretni úgy, hogy ne lássa hogy aggódsz, mert eltitkolja ha baj van.
Mégis ő a szülő és míg él Te a gyerek. :-)
Ennyi idősen ráadásul a sugárterhelés nagyobb baj, minthogy megtudod mennyire meszesek az erei.
Ezek már ebben a korban visszafordíthatatlan folyamatok.
preston 2011.05.23. 22:19:13
a non invasive képalkotó vizsgálatokat, bizonyos riziko tényezők mellett. (Society for Heart Attack Prevention and Eradication called for such screening of all adults middle-aged and older who have any of a list of standard risk factors based on total cholesterol levels, blood pressure, diabetes, family history, and other criteria.)Vannak, akik szerint valójában ez nem sokat változtat. De itt tünetmentes közép és idősebb korúak vizsgálatáról van szó!!
Előrehaladott meszesedés, vertigo és más állapotok esetében nincs vita a modern képalkotó módszerek alkalmazásának szükségességéről.
adamantium 2011.05.23. 22:30:12
azok a vizsgálatok amelyek tönkreteszik a DNS-t és rákmegelőző mutációkat okoznak azok szerinted?
Dr.laikus PhD 2011.05.23. 22:40:48
Nézd én nem vagyok orvos, csak egy 97 éves anya lánya... :-)
Abból indulok ki és indultam is mindig - nehezen, de beletörődtem - hogy bizonyos kor felett az életminőségén lehet javítani, megelőzni gyakorlatilag nem lehet semmit.
Hivatkoztam magamban arra, hogy a magam idejét akarom előre tudni, mindenféle praktikus dolog eszembe jutott, de a végeredmény az, hogy amíg élni akar és tud addig akár gyógyszer nélkül is fog.
Mamának felírtak egy zsák gyógyszert, beállították a vérnyomását, minden sóhajára kapott patikát. Én vettem egy heti gyógyszeradagolót.
Aztán mama szépen kiürítette és én véletlenül megláttam, hogy kidobta pedig, mint egy kisgyerek alkalmanként rábólintott, hogy persze bevette - én még rá is telefonáltam mindig.
Elfelejtette, vagy nem, már soha nem derül ki.
Én bekészítem, ő nem veszi be és azóta eltelt 15! év.
Írtam, hogy ő hosszú életű ezen a földön. Nem tudom, hogy tudja-e mit csinál, de játsszuk ezt a játékot, mert már nem maradhat egyedül.
Azért nézz utána mindennek, mert ez jár Neked és jár Neki.
Keress valakit akinek a szakértelmében megbízhatsz.
Ez csak a tapasztalat és a hála az enyhén demens édesanyám 97 évéért. :))
mákonya 2011.05.23. 22:42:31
Mindenkinek vannak ilyen-olyan tapasztalatai és lehet, hogy bizalmatlan is egy idő után, de ne csinálj butaságot, egy orvosnak sokkal nagyobb a tapasztalata, mint neked és van köztük nagyon kiváló, mind orvosilag, mind emberileg.
preston 2011.05.24. 00:24:47
Igy jutottam el pet-ct stb vizsgálat szükségességéhez.
Szerintem egy keringési katasztrófa mellett eltörpülnek az általad megnevezett sugárzásból következő esetleges problémák.
Egyébként egy keringési katasztrófa esetén a kórházban nem lesz lehetőség a következmények mérlegelésére. Sőt, a félelmetes nevű sokktalanitó helyiség bezárt ajtaja előtt semmire sem lesz lehetőségem, ahol a túloldalon anyám kezelés nélkül órákat töltött el rémületben...
Bezmag 2011.05.24. 01:51:49
Azért pontositunk, van kb. 3 millió nyugdíjas, kb. 2 millió kiskorú, és kb. összesen 2 millió ember nem dolgozik, ezek egy nagy része rokkant, esetleg képzetlen. Reálisan 1 millió plusz embert lehetne munkába állítani a hatalmas munkanélküliségi mutatók mellett.
preston 2011.05.24. 08:31:13
Dr.laikus PhD 2011.05.24. 08:50:33
Valahol torzak a számaid.
Csak a regisztrált munkanélküliek száma 600000.
Nincs adatom, hogy ebből hány százalék a pályakezdő diplomás, szakmunkás, vagy akár szakma és végzettség nélküli.
A többi már kiesik a statisztikából látenssé válik. Ami biztos a járulék és adófizetők száma. Az a biztos.
Sokszor bemásoltam már az idevonatkozó adatokat, most még álmos vagyok... :)
150000 romának tett ígéret igen kevés, ennél jóval többnek járna munka és ennél jóval többnek lenne igénye tisztességes munkára. De ne is csak róluk beszéljünk, hiszen vidéken nem csak ők azok nem képzettek, nincs kedvük a földdel foglalkozni, nincs tőkéjük átvészelni az időjárás okozta veszteségeket, nincs kompetens tudás pl. a pénzigényes kemikáliás növénynevelés helyett a kisebb hozamú, nagyobb munkaigényes mezőgazdasági termelésről. Ráadásul a falugazdász rendszer sem támogatja, büntetik, ha nem akkor és azzal permetez amit előír a törvény . :((
preston 2011.05.24. 08:56:45
amit irsz, azzal egyet értek.
mákonya 2011.05.24. 09:25:28
Ígérni sok mindent lehet csak balga, aki elhiszi....., tudod nem kicsit, hanem nagyon....., és most fojtatják, amit elkezdtek már egyszer, meg az elődeik is műveltek.
2011.05.24. 10:52:11
Dr.laikus PhD 2011.05.24. 13:17:20
Elolvastam, de nem értem miért nem lehetek a lánya?
Miért kell 75 évesen szülnie?
Hol a hiba?
És akkor minek örülsz? ;-)
Azért én is örülök. :DDD
2011.05.24. 13:22:50
Bezmag 2011.05.27. 02:36:41
Álom az egész jelen állás szerint.
Bezmag 2011.05.27. 02:37:24
mákonya 2011.05.27. 11:22:32
Csak kicsit elmélkedtem, hogy 3 millió nyugdíjas (öregségi, rokk., előrehozott, korengedményes stb.)2 millió kiskorú, 2 millió munkanélküli, akinek egy része képzetlen vagy rossz egészségi állapotú.
Nem tudom így értetted-e...,
a második része inkább költői elmélkedés volt, nem konkrétan neked címeztem. :-)
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal