Meghalt a szerelmem
Nem egyedi a történetem, tudom. De attól még mélységesen szomorú, mi több, tragikus.Az év elején történt meg velem, s a Szerelmemmel a saját otthonunkban. A Szerelmem meghalt. Akkor, év elején. Nem kellett volna így történnie.
Most úgy nagyjából elképzelem a sok - saját szakmai tudásában is bizonytalan, ám nagyszájú - rezidenst, ahogy itt elkezd majd fújjolni, és kételkedni, és hibáztatni mindent és mindenkit, az orvoson, az egészségügyön kívül, szinte előre védve a saját mundért. De e helyt javaslom mindannyiuknak, hogy inkább okuljanak. Tanuljanak és gyakoroljanak. Ne élő embereken gyakoroljanak. A hat év egyetem éppen megfelelő arra, hogy gyakoroljanak, és TÖKÉLETESEN megtanulják a szakmájukat. Ezek után még pár évig szakmai segítő mellett dolgozhatnak. Kontroll alatt. Ha elbizonytalanodnak, kérdezhetnek idősebb, tapasztalt szakembert. Ha kérdeznek........ de hát muszáj kérdezniük, hisz rajtuk életek múlnak!
Én más szakmát űzök, joggal foglalkozom, nem függnek tőlem direkte életek, de én nem engedem meg magamnak, hogy hibázzak. Maguk se tegyék! Ennyire egyszerű!
Álljon itt a tanulságos történetem:
Reggel felhívtam a mentőket, mivel az élettársam egész éjjel szörnyen sűrűn, zihálva vette a levegőt, időnként hányt, előző nap délelőtt kezdett hányni, és már azóta nem adta be magának az inzulinját (I. típusú diabetheszes), mert attól félt, akkor ennie kell, s újra hányni fog. Az azelőtti napon evett is, inzulint is adott magának, ahogyan azt kellett. Harminc éve cukorbeteg, aki odafigyel a cukrára.
Ezt mind elmondtam a mentősöknek is, akik azonban a háziorvosi ügyelethez irányítottak, akiknek szintén elmondtam mindezt.
Jó sokára kiérkezett egy idős gépkocsivezetővel egy rendkívül fiatal doktornő, ismét megkérdezte az előzményeket, én elmondtam, és akkor végre ránézett az élettársamra. Azonnal rá is kiabált (!), hogy "miért így veszi a levegőt???!!" - mire ő nem tudott mit felelni, én pedig mondtam, hogy hát ezért hívtam ki őket. Kérdezte a doktornő, mi történt előtte? Mondtam, hogy kapott egy fertőzést, a lánya meg volt fázva, ő két napja lázas volt már, ezen kívül meghalt pár hete az édesanyja, két napja volt a tor. A doktornő megkérdezte, ivott-e alkoholt, mondtam, hogy a toron ivott. Másnap már nem.
Erre megint rákiabált, hogy miért így veszi a levegőt, mert szegénykém ugyanolyan szörnyű sebesen, zihálva vette a levegőt, szinte majd' megfulladt. A gépkocsivezető idős férfinek szólt a doktornő, hogy tegyen egy zacskót az élettársam szája elé, én felszólításukra hoztam egyet, de szegénykém elutasította. Ezek után a doktornő megint rákiabált, és még a gépkocsivezető is (egyáltalán nem is értem, hogy ő milyen alapon tesz ilyent???), és azt mondta a doktornő, hogy ez fokozott gyászreakció. A cukrával nem is foglalkozott, azt mondta, ad neki nyugtató injekciót. ÉN kérdeztem meg, nem mérik meg a cukrát???? Akkor azt mondta, de. Megmérték. Először a saját mérőjükkel. A mérő kiírta: HI. A doktornő közölte, a mérő nem jó. Hibát jelez. Sajnos nem értettem én sem, mit jelenthet a HI. Sosem volt még ilyen. Ezek után odanyújtottam a saját cukormérőnket is, azzal is megmérték, az is ezt írta ki: HI. A doktornő azt mondta: eza mérő is rossz. Ezek után szólt, vigyek be cukrot és vizet. Pakoljak egy pohár vízbe négy-öt evőkanál kristálycukrot és keverjem fel jól. A gépkocsivezető buzdított, "pakolja meg jól". Megpakoltam.
Megitatták szegénykémmel. Közben a doktornő megint rászólt a légzése miatt, ő pedig annyit tudott még felelni: "nehogymár pszichés".
Mindeközben a doktornő még lebonyolított egy jó hosszú telefonbeszélgetést a László Kórházzal valami beteg gyermek ügyében, közben ügyet sem vetve arra, hogy az élettársam állapota egy fikarcnyit sem javult, annak ellenére, hogy már nyugtatót, vérnyomáscsökkentőt is kapott, meg rengeteg cukrot.
Aztán közölte, hogy elmennek, majd délután vigyem őt háziorvoshoz.
Elmentek. Az élettársam állapota iszonyatos sebességgel, katasztrofálisan leromlott. Már látás-zavarai voltak, kereste a fényt, kérte a fényt, összevissza beszélt, aztán már teljesen összefüggéstelenük, majd szinte nem volt tudatánál. Azonnal hívtam őket.
Jöttek kb. félóra múlva, a doktornő rettentő riadt volt. Egy fiatal gépkocsivezető jött most vele, aki az újabb cukorszintméréskor, amikor a doktornő azt mondta az ismételten HI jelzésre, hogy hát ez megint rossz, rákiabált: ez nem rossz! ez magas! Aztán megmutatta a doktornőnek (a gépkocsivezető!!!!), hogy a tesztcsíkdoboz oldalán is mérhető - színskála alapján a cukorszint, és mutatta neki és mondta, hogy "látod? ez 33 felett van, már nem méri a skála sem"
Ekkor a doktornő azonnal kérte tőlem az előző ambulánsnapló példányt, de én nem találtam, majd mikor hirtelen rájöttem, hogy ez eléggé gáz, körbenéztem, s megtalálva azt átadtam a fiamnak titokban, hogy tegye el. Azon volt rögzítve ugyanis, hogy cukorszirupot adott az élettársamnak egy órával azelőtt. Ezek után azt mondta, riadtan rám nézve, hogy "nem lett volna szabad cukrot adni neki" meg hogy "szegényke" - mert látta, hogy milyen iszonyatos következményekkel járt, amit művelt. Én mondtam neki, hogy "de hát maga adott neki cukrot!" - erre már nem szólt semmit, infúziót kezdett bekötni, hogy higítsa a vérét, de úgy hiszem, ekkor már késő volt.
Lement két infúzió, én tartottam a tasakot, a doktornő ezalatt az idő alatt állította ki az újabb ambulánsnaplót, közben többször kérte tőlem az előzőt, hogy adjam oda, de nem tettem meg. Úgy írtam alá az újabb naplót, hogy félig álltam, kezemben az infúziós tasakkal, a térdemre tette, el sem tudtam olvasni, hát már iszonyatosan rettegtem, mi lesz. Az élettársam könyörgött vízért (ahogy reggel jeleztem is a doktornőnek, hogy mérhetetlen mennyiségű vizet iszik!), és nem engedték, hoyg igyon, pedig már az ujját szopta, de azt megengedték, hogy bevigyek egy törülközőt neki vizesen, amit szopogathat.
Volt még egy érdekes dolog: amikor a doktornő mentőt hívott. Azt mondta: dr.......... vagyok, és kérek egy kocsit. Erre a gépkocsivezető rákiabált, már dühösen, hogy "ne kocsit kérj, esetkocsit kérj!" - tehát nagyjából még erre is képtelen volt ez a botrányosan felkészületlen doktornő.
Kiérkeztek a mentők, a doktornő beszélt a mentős doktornővel, és elsöpört, mintha ott sem lett volna, köszönés nélkül. (Mellesleg az iwiwen akkoriban még kinn volt a regisztrációja, az "ezt csinálom, amikor dolgozom" résznél ez állt az adatlapján: "arra gondolok, mit fogok csinálni, amikor nem dolgozom". Nos, gratulálok. Ez látszott.)
A mentők hamar kocsira rakták az élettársamat, de sajnos azt kellett tapasztalnom, hogy nem a kórházba viszik, hanem a ház előtt időznek. Sokáig. A kocsi fel-alá járt. Akkor már tudtam, hogy nagyon nagy baj van. A mentős doktornő bejött, és közölte, hogy újraélesztik. 45 percig küzdöttek, közben egy rohamkocsi is érkezett segítségként. A mentősök mindent megtettek. Mindent. Nem sikerült.
Így halt meg a Szerelmem. Így maradtam egyedül boldogtalanul. Egy olyan "orvos" miatt, aki a cukorbetegség szélsőségeinek elemi tüneteivel nem volt tisztában. És nem is nagyon érdekelte.
No, harcos orvostársak, rajta! Védjétek meg! Épp mostanában emel vádat ellene az ügyész.
Van egy sztorija a magyar egészségügy helyzetéről? Megváratták, félrekezelték, megalázták, vagy ellenkezőleg, csupa jót tapasztalt? Küldje el történetét a praxisblog@yahoo.com címre, vagy használja megújult kórházértékelőnket!
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Bikli néni 2011.12.30. 12:34:40
Nem vagyok orvos, a cukorbetegségről meg nem sokat tudok, de hogy cukros vizet itattak egy diabéteszessel, erre még én is rákérdeztem volna... nem akarok hülyeséget mondani, de én úgy tudom, hogy a cukorbetegeknek pont, hogy tilos cukros dolgokat fogyasztani (vagy csak nagyon keveset).
A "HI" meg elég nyilvánvaló, hogy a "high" - magas szóra utalt, nem pedig a "hibára", ilyet egy orvosi műszer hol ír már ki? Ha nem sikerül valamit mérni, akkor nem az "error" valamilyen rövidítését írja ki? (Ugyanígy a "LO" pedig a low - alacsonyra utalna)
Az ambuláns napló eltüntetése nekem sántít. Annak csak egy másolati példánya van a betegnél, az eredetinek nyilván nyoma marad valahol az ügyeleti nyilvántartásban, miért kérte volna vissza a doktornő?
Ezen kívül, ha az én párom lenne évtizedek óta cukorbeteg (vagy bármilyen betegséggel élő), a minimum az lenne, hogy egy kicsit legalább tisztában lennék a betegsége természetével, illetve hogy mivel lehet segíteni házilag az állapotán, mi az, ami tilos, hogy működik a vércukorszint-mérő. Ezeknek az információknak az ismeretét viszont elvárnám ugyanúgy minden orvostól is, illetve magától a betegtől is.
(Nem tudom, a cukorbetegségben az alkohol mennyire ellenjavallt, de gyanítom, hogy az, akkor a minimum, hogy a halotti toron sem alkoholizálok.)
SvenH. (törölt) 2011.12.30. 12:37:58
Frankeistein 2011.12.30. 12:59:33
teljesen igazad van, és ez nem bántás a posztolónak, de én is érzem, hogy kissé felkészületlenül áll a betegség előtt. Egyébként az alkohol tényleg nem ajánlott cukorbetegeknek, csak nagyon kis mértékben, de nem hinném, hogy akkor nagy mennyiséget fogyasztott volna, pláne a betegsége tudatában.
Nekem valahogy nem jön össze a nehézlégzés és a mérhetetlenül magas cukor, ezt valaki el tudná magyarázni?
Viszont a doktornő- ha az eset tényleg így zajlott- pedig valóban súlyos hibákat ejtett. Posztoló, neked pedig részvétem.
ejnyedoktorok 2011.12.30. 13:01:12
ejnyedoktorok 2011.12.30. 13:02:55
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 13:10:40
marand22 2011.12.30. 13:14:22
"...e helyt javaslom mindannyiuknak, hogy inkább okuljanak. Tanuljanak és gyakoroljanak."
Egyetértek.
"Ne élő embereken gyakoroljanak."
De igen, ez a szakma erről szól, csak így lehet elsajátítani a gyakorlati tudást.
"A hat év egyetem éppen megfelelő arra, hogy gyakoroljanak, és TÖKÉLETESEN megtanulják a szakmájukat."
Nem megfelelő, egy egész élet nem elég, hogy MEGtanulja az ember ezt a hivatást.
"Ezek után még pár évig szakmai segítő mellett dolgozhatnak. Kontroll alatt."
Most ugye viccel? A posztban emlegetett fiatal doktornő milyen kontroll alatt dolgozott (max. a gépkocsivezető kontrollálta)? Az orvoshiány miatt ez van ma Magyarországon, NINCS KONTROLL !
"...én nem engedem meg magamnak, hogy hibázzak. Maguk se tegyék! Ennyire egyszerű!"
Nagyon nem ilyen egyszerű.
Részletesen:
Az élettársának egy vírusfertőzést követően felborult a szénhidrátanyagcseréje (ilyenkor megnő a szervezet inzulinigénye a stresszreakció következtében), emiatt ún. ketoacidosis alakult ki, ezt támasztja alá a sűrű, ziháló lélegzet (ún. Kussmaul légzés), melyet metabolikus acidózis (az inzulin hiánya miatt a sejtekbe bejutni nem tudó szőlőcukorból a máj acetont, acetecetsavat készít, melyet ideig-óráig fel tud használni energiatermelésre a szervezet - főleg az agy) okoz. Ha megszagolták volna a lehelletét, erős acetonszagot éreztek volna.
Elsődleges ellátása folyadékpótlás (a sok cukor kiürül a vesében, és ozmotikus hatása miatt rengeteg folyadékot is visz maga után), majd intravénás inzulin és szükség esetén bikarbonát adása intenzív ellátás keretében.
A hiba megtörtént, sajnálom az élettársa halálát, őszinte részvétem.
marand22 2011.12.30. 13:19:39
Az alkohol nem ellenjavallt, viszont a zsírok után a legmagasabb a fajlagos energiatartalma (szénhidrát<fehérje<alkohol<zsír), ezért kevés fogyasztása is sok energiát visz be (hizlal), ráadásul gyorsan emeli a vércukorszintet (magas a glikémiás indexe).
SvenH. (törölt) 2011.12.30. 13:22:12
szamodra meg javasolnam megnezni a trollkodas fogalmat, mert ha rosszul tudod es abbol helytelen kovetkeztetest vonsz le attol ne nekem legyen mar sivar a lelkivilagom!
koszike
Bikli néni 2011.12.30. 13:26:53
A hibázásról pedig csak ennyit: csak az nem hibázik (a munkájában), aki nem dolgozik, ez örök igazság, tessék megjegyezni. Sajnálatos, hogy az orvos az ember életével, egészségével dolgozva a dolog természetéből adódóan egész más hibákat követhet el, mint mondjuk egy irodai alkalmazott - de ez nem az orvos hibája, ez simán csak ténykérdés.
Szóval ilyet senki ne írjon, hogy még sosem hibázott, mert vagy nem igaz, vagy az illető nem sokat dolgozott még életében.
ejnyedoktorok 2011.12.30. 13:32:58
ejnyedoktorok 2011.12.30. 13:34:29
kacat 2011.12.30. 13:35:31
pánikbetegnek nézte
marand22 2011.12.30. 13:35:55
Visszaemlékszem most arra az időszakra, amikor hatodévesként mentőztem (még nem voltam orvos, csak szigorló). Hálát adok a Jóistennek, hogy fokozatosan találkoztam az egyre komplikáltabb, nehezebb esetekkel, betegekkel, helyzetekkel és nem rögtön első alkalommal kellett mondjuk gyermek újraélesztéséhez vagy tömeges balesethez kivonulni. Ugyanakkor soha annyit nem tanultam - főleg gyakorlati dolgokat - mint akkor, meg elővette az ember a könyveit, utána nézett dolgoknak,, illetve megbeszélte a tapasztaltabbakkal.
Ugyanakkor kontroll akkor sem volt, max. fél évente 1 napos továbbképzés. Sajnos emlékszem olyan orvosra, akit szabályosan el kellett üldözni a mentőállomásról, ez pedig akkor következett be, amikor egyszerűen eltűnt a helyszínről, ahol több gyermek szenvedett halálos füstmérgezést.
SvenH. (törölt) 2011.12.30. 13:36:40
ha troll akkor mivel vizualizalnad??? de most oszinten, ird ide magyarul mire gondolsz ok? es legyszi most ne nezd meg a fogalmat
ejnyedoktorok 2011.12.30. 13:44:38
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 13:49:50
eleve úgy kellene a gyors inzulint beadni, hogy előtte cukrot mérünk és annak függvényében módosítjuk az adagot le-fel pár egységgel, ez alap egy cukorbetegnél, pláne I-es típusúnál.
az, hogy cukrot adott az nem olyan vészes, nem az ölte meg a beteget, eleve szoktak glukózt is adni inzulinnal pufferolva. itt a gond az volt, hogy nem lett felismerve, hogy mit jelent az angol szó, hogy "hi" magas.
persze a kórtörténetből és az előzményekből következtetni lehetett volna a bajra, pláne az acidotikus embernek a lehelete is aceton szagú a ketoacidózis miatt.
ez a halál egy hibák láncolata miatt következett be, a beteg jelentősen hibázott, hogy egy 30 éves rutint hirtelen felborított, minimális ismeretei sem voltak 30 év után a betegségéről. hibázott természetesen a mentős kolléganő is mert nem ismert fel egy alapvető sürgősséget, az ellen nem lépett fel kellő agresszivitással. és amiben a legnagyobbat hibázott: minden esetben amikor valamit nem tudok objektív vizsgálatokkal lemérni (pl itt a cukrot) akkor azt szépen be kell vinni kórházba és fel kell venni osztályos állományba, ennek több oka van: a labor ugye nem stickkel méri a cukrot (bár apósomnak a kórházi labor is adott már ki olyan eredményt, hogy nagyobb mint 50 nem mérhető, újrakalibrálták a gépet és újra mérték) másodszor meg több szem többet lát.
én ilyenkor mindig azt a kérdést teszem fel (persze azok után, hogy menthető lett volna a beteg vagy sem?), hogy kinek is a kudarca ez az eset: a fiatal kolléganőjé akit bedobtak a mély vízbe tapasztalat nélkül? az oktatójáé aki nem volt képes megtanítani egy alapvető sürgősségre? a rendszeré aki elüldözte a dolgozók felét és emiatt egyre tapasztalatlanok kerülnek a frontvonalra (ez olyan mint a háború, először elveszlik az elit és amikor nagy a baj akkor már a gyerekek kezébe is puskát adnak pl waffen SS-hitlerjugend esete, majd jönnek egyesek akik azzal vádolják a gyerekeket, hogy miért nem nyerték meg a háborút, ki ilyenkor a hibás? a gyerek vagy az aki puskát adott a kezébe?)
Bikli néni 2011.12.30. 13:55:57
De igen, bármennyire fáj és bármennyire is kockázatos, az orvosnak is tanulnia kell, a diplomával nem kapja meg senki a Bölcsek Kövét. És ez igaz minden más szakmára is. De fentebb leírták mások is, hogy ez hogy működik.
Ez persze nem menti fel a posztban szereplő orvost, ha egy vércukorszint-mérő készüléket nem képes értelmezni és cukros vizet itat a beteggel, de a két dolog (konkrétan ez az orvos hibázott vs. jó pap is holtig tanul) két teljesen különböző történet.
SvenH. (törölt) 2011.12.30. 13:57:59
2011.12.30. 14:03:01
Neon Fu 2011.12.30. 14:08:28
Ne merészelj trollnak nevezni olyasvalakit, aki kiírta magából a fájdalmát. Ne merészelj védeni egy olyan orvost, akinél még a gépkocsivezető is felkészültebb. Undorító ember vagy.
szolzsenyicin, az első szovjet antibiotikum 2011.12.30. 14:10:39
karcsibácsi 2011.12.30. 14:12:05
Magas cukor -- ketoacidosis -- metabolikus acidosis --- respiratorikus kompenzáció --- Kussmaul légzés (zihálva, nagy amplitódóval, magas légzésszámmal veszi a levegőt)
Tényleg tankönyvi alapismeretek, bármelyik kezdő orvosnak, orvostanhallgatónak harmadévtől felfelé fel kell tudni ismerni!)
Manapság már nem szabadna hyperglycaemiás kómában meghalni senkinek sem. Hozzáteszem, hogy ahhoz, hogy ilyen súlyos állapot kialakuljon, hosszú idő (napok) kellenek és kiváltó ok nélkül (lázas betegség, hányás, súlyois dieta hiba, alkohol abuzus, insulin nem adása, stb) nem is jön létre. Ilyen állapotú beteget azonnal kórházba kell vinni. Az igazság kedvéért még 2 dolgot meg kell jegyezni:
- ha nem lehet biztonsággal megállapítani, hogy hyper- vagy hypoglycaemiás rosszullétről van szó, cukrot kell adni.
- az egy órával előbb itatott cukor nem rontott tovább az állapoton, az a néhány g plusz legfeljebb a 33 mmol/l megemelte még két tizeddel, nem oszt, nem szoroz.
Neon Fu 2011.12.30. 14:13:21
Fröcsögés, de igaz. És a legnagyobb fröcsögés ellenére sem lesz baja a tisztelt kollégádnak, aki miatt egy ember meghalt...
2011.12.30. 14:30:04
A kollegina hibája világosnak látszik a jogásznő szemszögéből, ám a posztoló úgy keni el a felelősséget, mint ügyetlen óvodás a vajaskenyeret: semmi nem az adott illető illetve a hozzátartozó hibája, KIZÁRÓLAG a doktornőé.
Azt meg ne vedd biztosra, hogy nem lesz semmi baja, mert a bosszúszomjas hozzátartozó nyilván mindent meg fog mozgatni, hogy neki is rosszabb legyen, van is bizonyos hatalma hozzá. Jó eséllyel elveszi a kedvét vagy bizalmát örökre.
ejnyedoktorok 2011.12.30. 14:38:59
ejnyedoktorok 2011.12.30. 14:40:39
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 14:46:08
ejnyedoktorok 2011.12.30. 14:50:31
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 14:53:53
ejnyedoktorok 2011.12.30. 14:56:13
Mária 2011.12.30. 15:04:08
kacat 2011.12.30. 15:12:05
a másik kedvenc részem, hogy pánikbetegnek nézték a beteget
adódott olyan eset az életemben azonban, amikor egy vérnyomásmérés alkalmával azt hittem a gép a hibás, mert nem volt hajlandó értéket mutatni, de nem hagyott nyugodni, és emiatt lemértem a saját vérnyomásomat: a készülék jó volt, a rokonnak pedig azonnal mentőt hívtunk.
kacat 2011.12.30. 15:41:17
kint volt egy orvos, látta a beteget, és nagyot hibázott
erről szól a poszt
attól, hogy a beteget hanyagnak, a hozzátartozóját tudatlannak állítjátok be, az orvos nem lesz tisztább, hozzértőbb, figyelmesebb stb.
Dr.laikus PhD 2011.12.30. 15:47:20
Óh hát te sok mindent nem értesz.
Igen az orvos hibázott, óriásit.
A rendszer rossz, kevés az orvos, gyakorlatlan rezidens ijedtében a nevét is elfelejti, beugrik az otthoni szigor és kiabál a beteggel, hátha elmúlnak a tünetek.
A posztoló szerelme, de maga a posztoló is vajmi keveset tudott arról, hogy légyen bármi hányás és hasmenés, inzulin és evés nélkül azonnal orvoshoz fordul, amíg járni tud, vagy hív, szakszerűen elmondva mi a baj.
Acetonos lehelet nagyon világosan felismerhető.
Itt hibázott nagyon-nagyot a fiatal orvos.
Sajnálom a posztolót és részvétem. :((
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 15:47:22
hanyag? igen elhanyagolta az életét megmentő gyógyszer bevételét
tudatlan? igen 30 éve volt rá, hogy kiművelődjön a betegségéből
az orvos hibázott a levélíró szerint, persze nem voltunk ott, de biztos minden úgy történt ahogy mondja.
csináljon belőle pert és meglátjuk mit mondanak a szakértők, csak aztán legyen bátorsága megírni az eredményeket is
kacat 2011.12.30. 15:54:26
ne már.
kacat 2011.12.30. 15:57:37
- orvoshoz fordult
- "mivel az élettársam egész éjjel szörnyen sűrűn, zihálva vette a levegőt, időnként hányt, előző nap délelőtt kezdett hányni, és már azóta nem adta be magának az inzulinját (I. típusú diabetheszes), mert attól félt, akkor ennie kell, s újra hányni fog. Az azelőtti napon evett is, inzulint is adott magának, ahogyan azt kellett. Harminc éve cukorbeteg, aki odafigyel a cukrára. Ezt mind elmondtam a mentősöknek"
talán nem a legszakszerűbb, de elegendő információt adó beszámoló
kacat 2011.12.30. 15:59:47
igen, "az orvos köteles megmenteni minden embert aki tönkretette az egészségét"
legalábbis köteles megpróbálni
szakszerűen, hozzáértően
eszembe sem jutott soha, hogy nem kötelessége, de ezek szerint neked igen...
Dr.laikus PhD 2011.12.30. 16:13:20
Tekintve, hogy neked még annyi ismereted sincs, mint a posztolónak ezért aztán határozott véleményed az aztán van.
Ha elég információt közöl, ha tudja mi a baj, akkor ott a mentő perceken belül, nem küldik ügyeletre.
DE az ügyelet is jön amilyen gyorsan tud, ha érti és mondja a hozzátartozó mi a baj.
Nem elég zihálásról picsogni, már bocsáss meg, mellékesen elmondani, hogy cukorbeteg.
Minden együttérzésem mellet csak amit leírt tünetként, én a laikus több dologra gondolhatok.
Még egyszer. A doktornő hibázott.
ejnyedoktorok 2011.12.30. 16:24:10
Te hallottad, amikor felhívta a posztoló a mentőket? Te hallottad, mit mondott el először, és mit mondott mellékesen? Azt hiszem, nem.
ejnyedoktorok 2011.12.30. 16:26:25
Duygu 2011.12.30. 16:31:52
Aki a mentőket hibáztatta, amiért nem mentek ki, hanem az orvosi ügyeletet küldték, annak nincs igaza, a mentők nem hibáztak, orvos ment a helyszínre. Furcsa, hogy a 30 éve inzulinos cukorbeteg férfi nem mért magának vércukrot, egy átlagos cukorbeteg saját maga is tudja módosítani az inzulinadagját a mért vércukor alapján. Nem is értem, miért nem mérte meg a cukrát, mielőtt úgy döntött, hogy nem adja be magának az inzulint. Élettárs nem tudom, mióta élt vele, ha régebb óta, illett volna neki is tisztában lenni a vércukormérő használatával.
Dr.laikus PhD 2011.12.30. 16:32:49
Na jó!
Ha elhatároztad, hogy nektek semmi nem jó, egy nagyon fájdalmas és nagyon tudatlan és még elfogultabb, nota-bene goromba posztnak adtok igazat.
Ám legyen, de ne szóljatok hozzám, ha lehet.
Az igazság nem egyoldalú.
Nem szeretem a mentősöket, ha nem sürgősségi kocsi jön, általában, mint az átkosban sétálnak, pofákat vágnak, szóval a bajtársakról nincs jó véleményem.
DE! Még a büdös életben nem hajtottak el, adtak tanácsot, kérdeztek és ha nem voltam teljesen hülye akkor értették is mit mondok.
Sőt, jöttek már ki szerintem feleslegesen is, pedig csak kérdeztem mit tehetek, de mert mama 95 éves volt akkor, 3 percen belül ott voltak.,
Mária 2011.12.30. 16:33:00
A posztoló ezt írja:
"Harminc éve cukorbeteg, aki odafigyel a cukrára."
Ezzel szemben a valóság:
Harminc éve volt az elhunyt cukorbeteg, ám valami miatt az utolsó napjaiban mégsem figyelt oda a cukrára, pedig vércukor mérő is volt otthon. Például a saját tudatlansága/felelőtlensége miatt nem figyelt oda.
Duygu 2011.12.30. 16:33:49
SusanneF 2011.12.30. 17:08:49
Nekem valahogy nem volt első olvasatra egyértelmű,hogy nő vesztette el a szerelmét...de lehet.
Ez itt szerintem nem az igazságosztó blog,DE ha mindenki levonja azt,ami számára tanulság-lehet,hogy később életet menthet...
Én sem állok be a sárdobálók közé,...
Sajnos az eltávozott embert senki és semmi nem hozza már vissza.
Felháborít viszont,hogy Swen képes trollkodásra gondolni a poszt íróját illetően...!Ezt azért nem kéne,még akkor sem,ha nem ért egyet az esteleírással,annak stílusával,stb...
rikitiki 2011.12.30. 17:08:52
Egyetértek.
"- ha nem lehet biztonsággal megállapítani, hogy hyper- vagy hypoglycaemiás rosszullétről van szó, cukrot kell adni.
- az egy órával előbb itatott cukor nem rontott tovább az állapoton, az a néhány g plusz legfeljebb a 33 mmol/l megemelte még két tizeddel, nem oszt, nem szoroz."
@marand22: Ezzel pedig maradéktalanul egyetértek.
A cukor adása nem hiba, ha nem tudjuk megállapítani, hogy hyper- vagy hypoglycaemia áll fent. (Meg kellene tudni állapítani, illetve később is minimum megfigyelni kell a beteget, de ha nem sikerül megállapítani, akkor nem helytelen lépés önmagában)
Kiegészítés a kontroll alatt dolgozáshoz:
két terület van, ahol ez fokozottan érvényes - tehát kontroll nélkül nem képzelhető el - a gyermek és az újszülött (szülés).
Ma már ott tartunk, hogy a császármetszésnél egy neonatológus/gyermekgyógyász rezidens felügyelet nélkül dolgozik, és ha baj van (márpedig baj mindig előfordulhat) akkor a kollégákon/szerencsén/jóistenen (egyiknek sem szakterülete a neonatológia) múlik, hogy mi lesz... az újszülött túlél, vagy nem.
Mert a rezidens
1. nem rendelkezik kellő gyakorlattal
2. extrém vészhelyzetben leblokkolhat, ha nincs rutinja a vészhelyzet kezeléssel általában
Jogilag a rezidens szakmai felettese is felelősséggel rendelkezik, mert nem engedheti felügyelet nélkül.
Egyet nem értek. Hány fiatal orvos lesittelését várja meg az orvostársadalom, mire kimondja, hogy nincsenek meg a feltételek, ezért az osztályt, mentőt, műtőt, akármit bezárják?
Aki akarja működtetni, az biztosítsa a feltételeket.
Szerény véleményem szerint azok az orvosok, akik minimum feltételek hiányában is dolgoznak, kamikázék. (Aki pedig rezidenst hoz ilyen helyzetbe, az olyan, mint a kamikáze parancsnoka, aki kiadja a parancsot)
Be kell zárni és kész.
A kamikáze sorsa tragikus lesz, csak még ráadásul itt is megkapja a sok birkától a magáét.
Braincelle 2011.12.30. 17:37:53
Sajnos én is megtörtént esetként ismerem ezt a sztorit, még a tévében is volt, ahol bemutatták az eredeti ambuláns lapot.
Nem nagyon van miről vitatkozni, szakmailag és döntéshozási mechanizmus tekintetében is el volt rontva az ellátás.
És aki kint volt, lelkiismeretes, okos lány, ismerem.
Az orvoslást meg nem lehet hat év alatt megtanulni. Nekem és mindenkinek naponta sok olyan helyzetünk van, amiben benne van a nagyon elrontás. Sajnos a körülmények jelenleg olyanok, hogy nemigen lehet biztosítani a nemelrontást. Amikor a más hibáját hallja az ember, mindig az a benyomása, hogy atyaég, ez hogyan történhetett, aztán ő maga pedig elkövet egy másik hibát, amit utólag ugyanolyan pontosan lát. Túl nagy a terhelés ahhoz, hogy legyen idő és erő mindent bebiztosítani, nemcsak az egyén, hanem a rendszer terhelése is.
De tulajdonképpen mindegy, nyilván semmit nem lehet mondani, ami visszahozná ennek a posztírónak a párját, és nyilván ezt sosem lehet megbocsátani, én is mindent megtennék, hogy megbosszuljam a szerettem halálát.
Az ő nézőpontja ezért az enyémmel ebben az esetben a helyzetből adódóan nem összeegyeztethető. Szerintem egy ilyen drámából abból nyer a legtöbbet a társadalom, ha ezt az orvost minél előbb felkaparják a kétségbeesésből, és elég időt és esélyt kap, hogy felügyelet mellett tapasztalatot szerezzen, mert ettől még nagyon jó és nagy tudású orvos lehet belőle. Azzal, ha meghurcolják és börtönbe zárják, csak még egy élet megy tönkre. Nem kell aggódni, az ilyen sebek sosem gyógyulnak meg teljesen. Mind ilyen történettől rettegünk, koncert közben tördelem a kezem, hogy mi van, ha rosszul döntöttem, éjjel felriadok, hogy megnéztem-e egy laboreredményt, hétvégente naponta betelefonálok a munkahelyemre, amikor már nem bírom tovább a gyomorfájást. Ha azt hiszitek, hogy a gonosz felsőbbséges orvos dönt valamit ötletszerűen, aztán megvonja a vállát, biztosan tévedtek. Erre az egészségügyre, ahol ennyi gyakorlattal, ekkora terheléssel ilyen döntésekre kényszerülünk, a mi fiatalságunk, személyiségünk, egészségünk egészen biztosan rámegy, és én már régesrégen nem élvezem az életem egyetlen másodpercét sem, nem véletlenül.
Mindez az adott történetben nem mentség, sem ez a hülyeség, amivel már többen jöttök. Az, hogy ki mennyire hanyagolja el a betegségét, valójában eléggé mindegy abból a szempontból, hogy az ellátás protokoll szerint zajlott-e. Hogy történt-e szakmai hiba, nem függ össze azzal, hogy meghalt-e az illető vagy életben maradt. Meg lehet halni tökéletes ellátás mellett és fordítva.
Ebben az esetben biztosan szakmai hiba történt. Erről nincs mit vitázni. Könnyen lehet, hogy megfelelő ellátás mellett is meghalt volna, ezen majd gondolkozik a bíróság.
kutykuruty 2011.12.30. 17:38:02
Még akkro is, ha egy darabig rosszabb lesz.
aztán úgyis rendeződnek a helyzetek.
mert egy dolog a sztrájk a politikai vezetéssel szemben és megint más dolog a semmiről sem tehető, pont ugyanolyan vagy még olyanabb szar helyzetben levő betegeket felhasználni a céljaik elérésére.
Frankeistein 2011.12.30. 17:42:04
köszönöm a válaszokat, így már érthető. Csak így laikusként jobb tudni az ilyenről, mert sajnos a családban van diabéteszes.
SusanneF 2011.12.30. 17:44:28
Bárcsak lenne koncert,ahol teljesen figyelhetnél,és hétvégi nap,ami agyalás nélkül CSAK a családodé...
Braincelle 2011.12.30. 17:45:01
Mért is használják fel a betegeket? És mért lenne az jobb, ha elmennének?
SusanneF 2011.12.30. 17:46:57
Dr.laikus PhD 2011.12.30. 17:54:37
Mi a zsarolás abban, hogy szeretnének itthon megöregedni, de nem tudnak megélni?
Van lehetőségük máshol emberi életre, kénytelenek lesznek azt választani és meg is fogják tenni, mert nem tehetnek mást.
Családot akarnak, felelősek a jövendő gyermekeikért.
Egyébként sem szerzetesnek, vagy apácának készültek, habár nagyon sok a párhuzam, még élhető körülmények között is.
Mi ebben a zsarolás?
Mi fog rendeződni és mikor?
Hány embert ölethet meg egy nemtörődődöm és veszélyes kormány?
Hány birka lesz még aki ezt csöndben tétlenül nézi, mert kényelmes, mert egyszerűbb, hogy megmondják mit tegyen és mit gondoljon, így nem kell felelősséget vállalni?
Aztán mert a vezérürü azt mondta, hát haragszunk az orvosra és miatta lesz szükségállapot?
Okos nő vagy! Beszopod?
Tempus-Anh 2011.12.30. 17:58:47
Jó
Szóval először is a szakmai kompetenciáról.
Bűnösen kevés olyan orvos van, aki mentőzni hajlandó, egész egyszerűen azért, mert ők a páriák, kb. olyan ez, mint a harcban, ahol ugyan a közkatona veszi be az ellenség sáncát pucér hassal, mégis az erődből vezénylő hadvezér aratja le a babért.
Szóval az megy mentőzni, akinek keresetkiegészítés kell, egyszerűen nem oxyologusokat alkalmaznak erre a célra, hanem ...aki akad, fiatal orvos, rezidens.
Ez nem metesíti a szóban forgó doktornőt a mulasztás terhe alól, egy mérhetetlen magas vércukorértéket nem szokás cukros vízzel megoldani.
Ahogy a posztoló "vérhígító" infúziója sem fog egy 30 mmol/l fölötti cukorértéket fiziológiássá tenni, ha nincs kéznél inzulin.
A jogászhölgy vérbírói stílusa, orvosokat, rezidenseket becsmérlő pocskondiázó pökhendisége amúgy bicskanyitogató, itt nem fogok viszontpofozkodni, de nézzen már a saját háza táján is seprű után ...
Egyelőre az esti vagy levelező tagozatos orvosit még nem találták fel, jogot viszont sokan végeznek gyorstalpalón...
Ennyit a két szakmáról. Az a dr. sohasem lesz ez a dr...
Amúgy az iwiw-en leskelődni valaki után és onnan olcsó infókat fellőni egy másik fórumra, nem épp a jóízlés jele.
Kb. ennyit a jogi doktorunk emberi tartásáról.
No, tovább lépve.
A zacsiba fújató kezdet nem volt épp szerencsés, a doktornő alkalózisra gyanakodott a hyperventilláció miatt és savasítani szeretett volna, ami egy ketoacidózis felé haladó hyperglycaemias betegnél nem épp életbiztosítás.
Ez persze nem jelenti azt, hogy három évtizede cukorbeteg egyén nem ÉRZI, hogy fölmegy a vércukra vagy lemegy adott esetben. Nyilvánvalóan más okból nem volt ott helyén az ész és elme, feltehetően abból az okból, ami miatt a pankreász szokott idővel dekompenzálódni, a szenvedélybetegség nevét nem írom most ide, ismert...
Akinek nem inge, ne vegye magára.
A poszt amúgy tragikusságában is gyomorforgató.
Beszéltem.
zsikuci81 2011.12.30. 18:40:45
Valoban hiba tortent, a diabeteses ketoacidosis ordito tunetei nem kerultek felismeresre. Ha valaki egyszer latott ilyet, tobbe nem felejti el. Aki viszont csak tankonyvbol olvasott errol, nem biztos, hogy tudja diagnosztizalni. A diagnosis egyebkent fizikalis vizsgalat alapjan felallithato, a fent mar leirt Kussmaul legzes (mely legvetelek magasabb frekvenciaval), ill. a beteg leheletenek acetonszaga fel kell vesse azt. A vercukormero altal mert merhetetlenul magas ertek alapjan mar egyertelmu a diagnosis es a surgos korhazi beutalas valamint az esetkocsival valo szallitas. Tehat valoban szakmai hiba tortent.
Sajnos a fenti doktorno valoszinuleg frissen vegzett volt. Hadd mondjam el Onnek, hogy az orvosi szakmaban a legfontosabb a tapasztalat. Bar az elmeleti vizsgak letetelere hat ev all rendelkezesre, az orvos (is) elethosszig tanul es a szerzett gyakorlat tesz valakit jo terapeutava ill. diagnosztava. Az lesz jo orvos, aki sok beteget vizsgal, sokat kezel ill. utanaolvas a dolgoknak. Az elmeleti tudas csak az erem egyik oldala. El tudom azt is kepzelni, hogy a doktorno a napi betevojet kereste meg az orvosi ugyeletben. Ezen felul ki kell Ont abranditsam, a legtobb rezidens nem szakorvos felugyelete mellett dolgozik, mert a szakorvosnak nincs ra ideje. Kenytelen egyedul boldogulni es a sajat ill. a beteg karan megtanulni sok mindent.
Termeszetesen ez mind nem mentseg. Ugyanakkor: Bar Magyarorszagon a beteg felelossege nem ismert dolog, azert ez is letezik. Az On elettarsanak harminc ev cukorbetegseg utan tudnia kellett volna, hogy a fenti tunetek mit jeleznek. Az elkapott fertozes okozhatta a cukorhaztartas kisiklasat, amire ratett egy lapattal az is, hogy a beteg nem adta maganak az inzulint. Ez nagy hiba volt! Arrol nem szol a poszt, hogy abban a kritikus 24 oraban, amikor a betegnek mar voltak tunetei, de meg nem latta orvos, tortent-e vercukormeres. Ugyanis a vercukorertek nem egyik percrol a masikra lett merhetetlenul magas. On emlitette, hogy a beteg tobbszor hanyt es emellett nagy mennyisegu vizelete volt. Nem gondoltak arra, hogy ki fog szaradni? Miert vartak ennyit az orvos ertesitesevel, ha a beteg rossz allapotban volt es "zihalt" is?
A fentieket osszefoglalva: en azt gondolom, mindket fel hibazott.
A parja halalat rendkivul sajnalom, fogadja oszinte reszvetemet! A korulmenyek ellenere engedje meg, hogy boldog uj evet kivanjak, lelkenek pedig beket es megbocsatast!
zsikuci81 2011.12.30. 18:54:10
Annyira jol megfogalmaztad, en is igy erzek sokszor!
Ugyandehogy (törölt) 2011.12.30. 20:08:40
Rotoxis 2011.12.30. 20:09:44
Ettől függetlenül a diagnosztikus tévedés fennáll. Azt eldönteni, hogy a tévedés vezetett-e a halál bekövetkezéséhez, a bíróság hivatott.
A "jogász", szakmájának szabályaival szembemenvén prejudikál. Tudjuk be ezt elkeseredésének.
Ugyandehogy (törölt) 2011.12.30. 20:12:33
utána se sose, pedig sajnos többször szaladt neki könnyedén 20 fölé, hiába tartottunk be minden szabályt.
2011.12.30. 20:20:49
Aki ilyet leír, azt intellektuálisan nem lehet komolyan venni.
Egyébként részvétem.
gasoline 2011.12.30. 20:25:11
- minden szakmában rengeteg a tökhülye, gondatlan, barom és nagy részük az is marad, az orvosok sem kivételek, de a jogászok sem
- egy kezdő közalkalmazott jogász (pl. ügyész-"rezidens"), aki ugyanolyan tapasztalatlan és jó eséllyel tök hülye is, mint az esetben szereplő doktornő, háromszor annyi fizetést kap az államtól, mint a hasonló orvos...
- a kezdő doktornőnek nyilván nem lenne szabad egyedül körzeti ügyeletet ellátni, de ellátja, mert a fizetéséből nem tud megélni (vagyis nem lelkesedésből ügyel, így nem véletlen, hogy alig várja a végét...), illetve idősebb doktorok nem vállalják, ez ördögi kör, mindenki szív, de legjobban a beteg (ez mindenkori alapszabály)
tundee 2011.12.30. 20:33:52
Egy dolog nem felismerni a Kussmaul légzést, egy másik nem tudni, mit jelent a HI és LO jelzés a vércukormérőn, de nem várni meg, hogy cukros víz adására van-e állapot javulás holott remélhetőleg úm. "indikátorként" akarta ezt használni szerintem már elég nagy gondatlanság.
Őszinte részvétem.
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 20:38:28
@tundee: már írtam itt a legnagyobb hiba az volt, hogy egy olyan esetben amiben nem volt biztos, nem a biztonságot választotta (kórház) hanem kockáztatott, alábecsülve a problémát
marand22 2011.12.30. 21:13:39
Valószínűleg azért, mert nem képződik jelentősebb mennyiségű aceton.
Diabeteszes hyperglykaemia kétféle módon vezethet kómához, az egyik a már ismertetett ketoacidózis, a másik az ún. hyperosmolaris kóma. Utóbbi esetében általában magasabb vércukor értékeket mérnek (láttam már 60 mmol/l felettit is), és a kómához a vérben nagyon magasra emelkedő szőlőcukor direkt hyperosmolaris hatása vezet (ha cukoroldatba szőlőszemet teszel, az összezsugorodik). Később ráadásul a cukor átjut a vér-agy gáton, bejut a sejtekbe, és fordított folyamat jön - agyoedema, na ekkor hal meg a beteg.
medvetoka 2011.12.30. 21:13:57
Szerintem se orvos, se jogász nem lehet az, aki nem tudja értelmezni azt bármilyen műszeren, hogy HI.
Az már csak hab a tortán, hogy valakinek meg kellett volna mérnie a saját cukrát a mérőn, hogy ellenőrizze a működőképességét. Ha valaki ennyire nem kreatív, pláne mikor emberélet múlik rajta, akkor egyszerűen nincs mit keresnie értelmiségi munkakörben... A vércukorméréskor nem hiba történt, hanem mindketten túl ostobák voltak a műszer használatához. De ha még a "HI" nem is eléggé beszédes számukra, orvosnak és cukorbeteg hozzátartozóinak egyaránt kötelessége tudni, hogy hogyan kell megmérni vele valakinek a cukrát.
Ugyandehogy (törölt) 2011.12.30. 21:17:38
kishusom 2011.12.30. 21:30:26
Tartósan magas vércukrot és ketoacidosist azonban még én sem láttam soha, mégis amikor kialakult, nagyjából tudtam, miről van szó. Hálistennek az ügyeletes orvosnő (szintén fiatal volt) az infúzió bekötése után azonnal hívta a mentőt. A meglepetések ezután értek, ugyanis a férjem, miután kicsit jobban lett, konzultált a saját diabétesz doktornőjével, aki felajánlotta a kórház belgyógyászati osztályának, hogy segít, de egy, azaz egy orvoson kívül senki nem volt hajlandó vele beszélni. Tudják ők, mit kell csinálni, mondták. Ehhez képest a szomszéd ágyon feküdt két hete egy beteg, akinek a vércukrát próbálták beállítani a hagyományos kórházi kajával: cukros gyümölcslevessel és nagy adag rizzsel...
nomad · http://szkaresz.blog.hu/ 2011.12.30. 21:31:10
A Tyne folyó déli partja 2011.12.30. 21:39:47
@Bikli néni: cukros víz: anno, mikor volt ilyen oktatásunk, akkor bizony azt mondták, hogy ha leesik egy cukorbeteg vércukorszintje, akkor azt kell adni. bármit, ami cukros. hogy visszaálljon.
ferra 2011.12.30. 21:52:41
@zsikuci81:
Itt már mindenki leírt mindent.
Azért megkérdezem halkan: milyen betegvizsgálat zajlott, labor történt-e (valóban történt-e ezen a kettőn kívül vércukormérés)? Saját cukormérővel mérték otthon a vércukorszintet? Ha igen, ennek megfelelően - elvileg - kiszámolhatta volna a beteg az inzulinadagját. Ha leesik a cukra, tudja pótolni pl. cukor szopogatásával, még akkor is ha hány, és bővebb infóval látták volna el a pl. mentőst - erről (vércukornapló?). Miért nem mentek be a kórházba (jó, ennek több oka lehet, nem fair kérdés)?
Mindenki hibázott. Ez a poszt tökéletesen bemutatja a magyar társadalom betegségtudatát-egészségtudatát, no, meg a magyar egészségügy problémáit - tisztelet a kivételnek.
Ha információszerzés céljából íródott a poszt, kár érte, mert itt vegyül a laikus az egészségügyissel. (Ami nem baj. :)) Az infók innen nem értékelhetőek. Érdemes orvosjogász kollégát keresni, esetleg szakértő orvost, aki hajlandó kiállni a perben.
pixie1 2011.12.30. 22:11:47
A gyász harag fázisa után nekem már nem volt elég erőm, ezt szégyellem nagyon, mert így az az orvos, aki megölte az öcsémet, lehet, hogy az önök rokonát is kivégzi egyszer.
DarthVader 2011.12.30. 22:28:24
A mentők hamar kocsira rakták az élettársamat, de sajnos azt kellett tapasztalnom, hogy nem a kórházba viszik, hanem a ház előtt időznek. Sokáig. A kocsi fel-alá járt. Akkor már tudtam, hogy nagyon nagy baj van. A mentős doktornő bejött, és közölte, hogy újraélesztik. 45 percig küzdöttek, közben egy rohamkocsi is érkezett segítségként. A mentősök mindent megtettek. Mindent. Nem sikerült."
Itt valami nem kerek. 1. mentő doktorral jött. Tehát esetkocsi volt minimum. A kocsi fel-alá járkált. Minek? Vagy áll egy helyben, mig dolgoznak, vagy süvít a kórházba. A mentős doktornő bejön, és közli, hogy ujraélesztik. Kik? a sofőr meg az ápoló? Közben jön még egy 2. ROKO. Minek?
Az sem derül ki, mi okozta a beteg halálát. 30 éve diabeteses, több szövődménnyel, nagyon nagy valószinüséggel koszorúérbetegséggel, magasvérnyomása is volt. Ketoacidotikus kómában - a beteg NEM volt kómás, hiszen inni kért, szomjas volt, azaz csak zavartság jelentkezett - csak hosszú idő után hal meg az ember.
A cukor adása NEM tekinthető hibának. Diabeteses KÓMÁS beteg esetén, ha nincs vércukormérő, és nem lehet biztosan eldönteni, hogy hypo-vagy hyperglycaemiás a beteg, (bár elvileg fizikális tünetek alapján el lehet különiteni, de nem mindig) akkor iv glucose-t adunk a betegnek. A magas cukrán nem ront, ha alacsony, akkor meg rendbejön tőle, ha meg nincs köze a kómának a vércukrához, nem oszt, nem szoroz. Ha praecomában van a beteg, mint itt is, akkor persze romolhat az állapota, de ettől még nem hal meg. 1 liter (2 palack ) infusio lement, tehát végletesen nem lehetett a beteg kiszáradva sem.
A doktornő hibázott, amikor a HI jelzést nem értelmezte helyesen. A cukor adása önmagában nem volt hiba. Amikor visszajött - nem tudni, mennyi idő telt el a távozás és a visszaérkezés között pl. - akkor az infusio adása és a mentők hivása a részéről adequát volt.
Amíg nem derül ki, hogy miben hunyt el a beteg, addig NEM lehet azt mondani, hogy az orvos eljárásának - ami tartalmazott szakmai hibát - köze van a beteg halálához, azaz a beteget biztosan meg lehetett volna menteni, ha az orvos az első találkozás alkalmával felismeri az esetet és infusiot ad, valamint mentőt hiv (ugyanis ennyi lett volna a dolga)
Ami viszont számomra abszolút érthetetlen:
"előző nap délelőtt kezdett hányni, és már azóta nem adta be magának az inzulinját (I. típusú diabetheszes), mert attól félt, akkor ennie kell, s újra hányni fog. Az azelőtti napon evett is, inzulint is adott magának, ahogyan azt kellett. Harminc éve cukorbeteg, aki odafigyel a cukrára."
"ÉN kérdeztem meg, nem mérik meg a cukrát????"
"Ezek után odanyújtottam a saját cukormérőnket is, azzal is megmérték, az is ezt írta ki: HI."
a beteg 30 éve insulinos. VAN cukormérője. Hogy a pék fa.ába' nem mérte meg a 24 órás rosszullét alatt a vércukrát saját magának? Már akkor, amikor NEM adta be magának az insulint, és utána legalább 4-5 óránként, de minimum a rosszullét kezdetekor? Amikor még NEM mérhetetlen értéket jelzett volna a műszer? Hogyan volt ez a beteg 30 év alatt oktatva? Kizárt, hogy a beteg 30 év alatt egyszer sem olvasta el a készülék használati utasitását, ahol le van irva, mit jelent a HI jelzés. (Vagy ha igen, az súlyos hiba. Nagyobb, mint amit a dokotrnő elkövetett!!!)
Hihetetlen, hogy ennyit nem képes valaki saját magáért megtenni, amikor pedig valami gebaszt van, akkor mindenki hibás.
A "doktornő" egyébként lehetett orvostanhallgató vagy rezidens orvos, és ahogy a szakma jövőjét elnézem, tessék szives lenni hozzászokni, hogy ettől csak szarabb lesz. Mert hamar eljöhet az idő, amikor már nemhogy a mentőben nem lesz szakorvos, de a sürgősségi osztályon sem.
Summa summárum: itéletalkotással - mármint hogy ki halasztotta meg a beteget - meg kell vármi a kórboncolást.
Közellenség 2011.12.30. 22:35:03
DarthVader 2011.12.30. 22:36:37
ecch 2011.12.30. 22:48:09
d.z. · http://masikmagyarorszag.blog.hu 2011.12.30. 22:55:21
Én is védem akit lehet, mert az emberekből sokszor az indulat beszél, de ha ez így történt, ahogy írtad, azon nincs mit védeni.
d.z. · http://masikmagyarorszag.blog.hu 2011.12.30. 23:03:10
Amúgy: a magyar egészségügyről és a betegtájékoztatásról az is igen sokat elmondani, hogy a harminc éve cukorbeteg páciens, nem tudta mit kel kezdenie a vércukrával, illetve hogy kell leolvasni egy vércukormérőt. Illetve, senki nem mondta el neki, hogy ilyesmi felléphet az ő állapotában és ekkor ezt meg ezt kell tenni. (Nyilván nem lehet mindenre felkészíteni, de azért azt el lehet mondani, hogy a súlyosan megemelkedett vércukorszint mit okoz.)
DarthVader 2011.12.30. 23:05:57
Hát majdnem :)
A "mi okozta a halált" kérdésre jelenleg nem tudjuk a választ. (Mint emlitettem korábban.) A "hogyan lehetett volna elkerülni"-re egy nagy valószinűségű válasz van a lehetséges és bizonytalan több közül: ha a beteg megméri a vércukrát többször is, mig rosszul van, és az emelkedés láttán hamarabb segitséget kér. És ez is csak valószínűsithető. A többi válasz - HA nem ad neki cukrot a doktornő, HA felismeri a HI értelmét és nem hagyja ott X időre, hanem azonnal mentőt hiv, - még kisebb a valószinűség értéke. (A halálos kimenetel elkerülésében sokkal naqgyobb szerepe lehet egy 10-12 órás időfaktornak - amennyivel korábban felismerésre került volna az eset, ha a beteg a saját vércukrát megméri jóval hamarabb - , mint egy 1 órásnak, még akkor is, ha az 1 órás késedelem a beteg rosszabb állapotában következik be.)
dayaxx 2011.12.30. 23:08:52
Továbbá hiba volt, hogy a poszt írója sem volt rendesen kiképezve a cukorbetegségről, vércukorszintmérő használatáról és egyebekről.
Ezek után persze hiba volt a mentős orvos cukorral történő kezelése, ugyanis az egy inzulin hiányos szervezetben nem egy-két tizedet, hanem akár 5 feletti értéket is emelhet.
Amennyiben tényleg csak a magas vércukor volt a probléma simán kezelhető lett volna néma gyors inzulinnal otthon, mentő nélkül...
d.z. · http://masikmagyarorszag.blog.hu 2011.12.30. 23:09:28
zsázsika 2011.12.30. 23:13:14
az orvostársadalom évek óta küzd, hogy végre felfogja a tisztelt magyar honpolgár, hogy nincsenek meg a feltételei a betegellátáshoz! Most is azt csinálja! Szerinted miről szóltak az elmúlt hónapok híradásai??? Olvasol újságot? Nézel tévét? Szerinted csak a fizetésemelésünkért küzdünk? Szerinted én el akarok menni ebből az országból Angliába???? Szíves tájékoztatásodra közlöm, hogy nem ! És ha én innen fölállok, nem elsősorban a fizetés miatt lesz, hanem a körülmények miatt. Azt azért nagyon remélem, hogy legalább ma este nem leszel beteg és nem szorulsz sem az én, sem a kamikázeként még dolgozó kollégáim segítségére... igazán kíváncsi lennék, mit szólnál hozzá, ha a rendelésen közölnék Veled, hogy bocxsi, nincs sem orvos, sem nővér, mert nem hajlandóak kamikázeként dolgozni....
tükörfúró 2011.12.30. 23:14:17
ez olyan szintű nettó butaság és nemtörődömség, hogy nincs rá szó
ehhez nem kell X év orvosit végezni, semmit, a diabétesz alapjainak ismerete tökéletesen elegendő ahhoz, hogy megitéljük mi történik és miért
nem várható el egy rossz állapotba került már nem tekljesen tiszta tudatállapotú betegtől és pánikban lévő hozzátartozójától, hogy logikusan és értelmesen döntsenek vagy cselekedjenek, ezért van az orvos
lenne az orvos..
aki két műszerre aztmondja rossz...vajon mit gondol, mit képzel, egyáltalán hogyan végezte el az orvosit?
30-as táblánál 190el hajt, mert a mutató biztos rossz, sőt ha megméri a rendőr, a trafipax is tévedett, és ezt ő igy komolyan képes venni?
álljon már meg a menet, ez nem orvos-nemorvos tanult-gyakorlot-kevésbé gyakorlott-tapasztalatan kérdés, ez egyszerű emberi ész és alapvető alkalmasság kérdése..
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 23:16:30
DarthVader 2011.12.30. 23:17:17
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 23:21:10
itt már egy pár orvos leírta, hogy a cukor adása nem volt igazán hiba, de te diabetológus professzor vagy, hogy ezt megcáfolod?
kezelhető lett volna inzulinnal ha a beteg beadja magának az inzulint de nem tette, hanem addig várt míg már válságos állapotba került, lehet, hogy a sok hányástól rengeteg káliumot vesztett vagy acidotikussá vált, ki tudja, lehet, hogy az intenzív osztályon sem mentik meg
zsázsika 2011.12.30. 23:25:44
d.z. · http://masikmagyarorszag.blog.hu 2011.12.30. 23:28:47
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 23:31:46
lassan rá kellene jönni, hogy annyi orvost sikerült elüldözni, hogy nem ártana kicsit művelődni a saját betegségeinkben mert lehet, hogy pár év múlva késsel a hátunkban is 2 hónap múlva kapunk időpontot
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 23:33:22
dayaxx 2011.12.30. 23:34:11
Bocs, de azt cáfoltam meg, hogy mennyit emel (csupán egy nagyságrendi probléma volt), nem azt, hogy ennek milyen hatása van adott helyzetben (ilyenben még nem voltam szerencsére)
d.z. · http://masikmagyarorszag.blog.hu 2011.12.30. 23:34:57
pixie1 2011.12.30. 23:35:51
Azt hiszem, itt a különbség az önmagukat istennek, de legalábbis az emberek felettvalónak képzelő orvosok és a pácienst mint embert kezelő, valóban a gyógyítás miatt a pályára lépő gyógyítók között.
Közellenség 2011.12.30. 23:38:25
d.z. · http://masikmagyarorszag.blog.hu 2011.12.30. 23:38:50
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 23:39:00
zsázsika 2011.12.30. 23:40:36
remélem, Neked pedig az világos, hogy az itt kommentelő orvosok nem védik a kolléganőt. Csak ismerik mind a két oldalt, és jelentősen tisztábban látnak, mint egy- akár jogosan- feldúlt hozzátartozó...Akár hiszed, akár nem, engem is vádoltak már meg embertelenséggel, hazugsággal, gyilkossággal is... Legutóbb egy olyan néni, akinek avalóban megmentettem az életét. Tudod, mi volt a bűnöm? Hogy a folyosón lévő telefonnál nem hallottam meg, hogy a kórterem mélyéből kiabál nekem, hogy beszélni akaar a férjével. Tényleg nem hallottam... és amikor megkérdeztem tőle, miben segíthetek, üvölteni kezdett, hogy a minimális emberség is hiányzik belőlem, micsoda orvos vagyok és egyébként is csak azt nem hallja meg az ember, amit nem akar... Bocsássa meg a világ, hogy sírógörcsöt kaptam... Ami a posztoló esetében történt, tragédia, csak mi orvosok tudjuk, hogyan kerül egy felkészületlen ember az akut betegellátásba... Tudod, azért én néha óhatatlan kényszert érzek, hogy egy hasonló blogot indítsak a betegekről/hozzátartozókról... Ott is lennének meglepő kommentek mindkét oldal felé.
DarthVader 2011.12.30. 23:40:43
Jut eszembe: kb másfél hete vasárnap reggel 80 éves insulinos diabeteses betegnek leesett a vércukra 2 mmol/l-re. Kapott cukrot, felment 8-ra. Este 16 mmol/l. Másnap - hétfőn - szóltak, délután 32 mmol/l (a szokott insulin adagok beadásának és annak ellenére, hogy a beteg nem evett). Beküldtem sürgősséggel kórházba, kedd reggel halott volt. (Azt még nem tudom, mi volt a konkrét halálok.) Na most akkor? Ki a hibás? Nyilván valakinek hibásnak kell lenni!!
Jim Raynor 2011.12.30. 23:41:06
azt már csak halkan említem meg, hogy a kis dokinőcske ha már a diabétesz nevű tételt cseszett megtanulni az egyetemen, azért egy dolgot elég hamar megtanult: hogyan próbáljuk meg eltüntetni a nyomokat és lemosni magunkról minden felelősséget...
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 23:42:00
rikitiki 2011.12.30. 23:42:53
-cukor adása nem hiba (még akkor is, ha később kiderül a magas vércukor), diagnosztikus próbának is megfelel
-inzulin adása hiba
A hyperglycaemia 1-2 nap (általában hányással és kiszáradással kísérve) után vezet comához, és esetleg halálhoz, míg a hypoglycaemiás betegeknél 2 órás hypoglycaemiás időszak (<2,2 mmol) elég a halálhoz. A hypoglycaemiás coma pedig 0,5 mmol alatt garantált.
Bonyolultabb ez.
(Persze, ha az inzulinos diabeteses 2 napja nem inzulinozza magát, akkor nem valószínű, hogy alacsony lenne a vércukra)
Hogy bonyolítsam, a ketoacidosis önmagában hányással jár, ami persze ördögi körként csak erősíti az acidosist a kiszáradás révén, ergo a beteg ha inzulint adott volna magának (akár evett volna, akár nem) a hányás akár meg is szűnhetett volna. Ellenben azzal, hogy nem adott inzulint, biztosan rontott a hányáson, és azt fenntartotta.
Bonyolultabb ez.
d.z. · http://masikmagyarorszag.blog.hu 2011.12.30. 23:46:23
bm613 · http://izland2009.blog.hu 2011.12.30. 23:47:40
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 23:48:57
itt is játszott a tűzzel a beteg amikor nem vette be az inzulint.
tudod milyen komplikált a szemiológia? nagyon. utólag könnyű, de annyi sok hasonló betegség van amit stresszes helyzetben össze lehet téveszteni
rikitiki 2011.12.30. 23:49:36
"én is az voltam, csak volt annyi önkritikám, hogy ne vállaljak egyedül ügyeletet-"
Akkor te most kivel, és mivel vitatkozol? Kicsit figyelmesebben.
A kamikáze az, aki egyedül vállal ügyeletet és/vagy aki beosztja.
Közellenség 2011.12.30. 23:50:08
dayaxx 2011.12.30. 23:50:54
zsázsika 2011.12.30. 23:51:01
nem, a magyar betegnek fogalma sincs arról, hogy felelőssége lenne... hogy be kéne szedni, utána kéne menni, egészségesen kéne élni...Néha a rendelésemen komolyan bölcsődés szintű felvilágosítást tartok... elmesélem Neked a kedvenc ambulanciás szituációmat... az esetek kb. 80%-a ilyen.
BEjön X néni.
-Csókolom, milyen műtét lesz?
-Azt én nem tudom, majd a doktor úr megmondja.
-Jó, kezdjük az elején, milyen testrészét fogják operálni?
- A térdemet.
-Nagyszerű, protézis lesz vagy belekukucskálnak?
- Protézis.
- Nagyszerű. Van-e valamilyen komoly betegsége?
- Á, dehogy. ( X néni 156 cm, 95 kg és a folyosótól idáig bejőve fulladni kezdett).
-Magasvérnyomás? Cukorbetegség?
-Ja, az van, de szedem rá a gyógyszert, így normális...
-Mennyi szokott lenni a vérnyomása, X néni?
-Hát normális.
-Mennyi?? Számot tessék mondani!
- Ja, 180/95.
-Az nem normális.
- Neeem?
- Nem. És mit tetszik szedni?
- Azt nem tudom, tudja, azt a kis kerek fehéret...
Csak azt mondja meg nekem valaki, hogyha 20 éve szedi napi háromszor a Betalocot- ha valóban szedi-, hogyan nem tudja megjegyezni a nevét?
Ettől függetlenül a posztban szereplő eset tragikus...
Jim Raynor 2011.12.30. 23:51:11
"ert a magyar beteg alapvető tulajdonsága, hogy utálja a felelősséget és mindenképpen valaki másra próbálja kenni. másik jellemző tulajdonsága, hogy a szomszédasszonynak vagy az ivócimborának jobban hisz mint az orvosnak. "
hát, a posztoló hótziher, hogy jobban járt volna még a szomszédasszonnyal is, mint az orvossal....
P. · http://faszkivan.blog.hu/ 2011.12.30. 23:52:13
zsázsika 2011.12.30. 23:52:15
elárulok Neked valamit, csak ne ijedj meg nagyon:
Magyarországon jelenleg sehol-érted?-sehol nincsenek meg a korrekt betegellátás feltételei....
dayaxx 2011.12.30. 23:52:57
rikitiki 2011.12.30. 23:53:28
bm613 · http://izland2009.blog.hu 2011.12.30. 23:53:30
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 23:56:03
Flúgatlan 2011.12.30. 23:56:18
De hadd támogassam meg az itt orvosként megnyilatkozókat: azonnali döntéshelyzetben, stressz alatt dönteni az valami teljesen más, mint vizsgázni valamiből. Hibázott a doktornő, de hogy stresszhelyzetben blokkolni fog, azt nem tudhatták előre azok se, akik diplomát adtak neki, de még önmaga sem.
Magamról is tudom, hogy stressz alatt vagy nagyon felpörgök és csúcsteljesítményt nyújtok, vagy kapkodva hibázok. Nem tudom előre, mikor melyik fog megtörténni, mert a jó ég tudja milyen szirszarok szabadulnak el a véremben, agyamban akármimben ilyenkor. (Biológiából mindig gyenge voltam.)
Szerencsére, a szakmámban nem emberéleteket múlnak azon, ha kapkodni kezdek. A doktornő esetében más a helyzet. Ha a gyakorlat során nem tanulja meg kontrollálni magát a vészhelyzetekben, akkor jobb, ha feladja és más szakmát keres. De lehet, hogy csak most szembesült ezzel először, úgyhogy nem kellene annyira pocskondiázni.
Az ember nem gép, az orvos sem az. Gyakorlat híján nem tud hibátlan munkát végezni az asztalos se meg az orvos se, csak utóbbinál súlyosabbak a következmények. A posztoló fájdalmát megértem, sajnálom, de a leírtakból nem következik az, hogy rossz lenne az orvosképzésünk vagy hogy ne válhatna a doktornőből még jó orvos.
DarthVader 2011.12.30. 23:57:57
A bíróság nyilván majd dönt. Eldönti - a kórbonctani lelet/igazságügyi szakértő véleménye alapján, és nem a te - ti - bemondásotok alapján, hogy
1, mi okozta a beteg halálát.
2, összefüggésben volt-e a halál oka a fennálló diabetessel, illetve a kétségtelenül megállapitható diabeteses sürgősségi állapottal.
3, ha igen, akkor az ügyeletes orvos diagnosztikus tévedéséből származó késedelmes sürgősségi ellátás hozzájárulhatott-e, vagy lehetett-e egyedüli oka a beteg halálának
4, a beteg első észlelése utáni azonnali sürgősségi ellátásra irányitása (az alapellátási ügyeletes orvostól elvárható azonnali ténykedés diabeteses koma esetén, ha van infusio az ügyeletes kocsiban, akkor annak bekötése - lehetőleg nem dextrose vagy Ringer-dextrose :) - és a sürgős mentőszállitás elrendelése. Slussz.) esetén milyen valószinűséggel lett volna elkerülhető a beteg halála.
Röviden ennyi kérdésre - meg még egy-két másikra - kell válaszolnia a bíróságnak a szakértő segitségével, hogy megállapitsa az ügyeletes orvos felelősségét, és annak fokát. Ehhez elég kevés Jim Raynor véleménye. Még akkor is, ha esetleg Sarah Kerrigant is megkérdezik :)
rikitiki 2011.12.30. 23:59:55
Egy kollégától sokat tanultam erről.
Új emberként (anesztes) érkezett a kórházba.
Elmondta, milyen feltételekkel visz beteget a műtőbe elektív műtétre.
Mondták, nincsenek meg a feltételek.
Másnap kérdezte, úgy vannak előkészítve a betegek, ahogy kérte? Nem.
Az összeset kontraindikálta és kivitette a műtőből.
Másnapra biztosították, amit hiányolt.
A saját érdekedben harcold ki a minimum feltételeket, ha nincs, be kell zárni. Van másik rendelő is.
De a tiedet is kinyithatod pár nap múlva...
zsázsika 2011.12.31. 00:05:23
Pardon, félreérthető voltam. Számomra a szakmai kudarc valószínűleg nem azt jelenti, amit az Ön számára... Elnézést. A beteg "megölését" én nagyon erősnek érzem... Halt már meg elhanyagolt diabeteses ketoacidózisos beteg a kezemben és mindent megtettem, ami emberileg és szakmailag lehetséges. Nem lehetett segíteni. Mivel a konkrét esetnél nem voltam ott- és Ön sem-, egyikünk sem tudja megmondani, lehetett volna-e segíteni a betegen. Még egyszer hangsúlyozom, sajnálom a beteget és igen, a kollegina hibázott. Azonnali folyadékpótlás mellett sürgősen kórházba kellett volna szállítani...
Remélem, élete folyamán nem kell majd sokszor orvoshoz fordulnia, de akkor mindig a betegekért élő kollégákkal fog találkozni...
DarthVader 2011.12.31. 00:06:13
Alternatív 2011.12.31. 00:06:48
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 00:07:24
zsázsika 2011.12.31. 00:09:19
azért remélem, a minimum feltételek hiánya mellett is elláthatom szerinted a most érkező újraélesztett beteget... vagy zárjak be és küldjem el????
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 00:11:36
de mondok neked jobbak, a contergan miatt nem tudtak elítélni senkit, pedig ezrével születtek a fokomieliások, de egyszerűen bebizonyították a szakértők, hogy előre nem látható tényezők okozták a problémát
zsázsika 2011.12.31. 00:18:11
:)))))))))
A látogatás utáni időmet mostanság azzal töltöm, hogy részletesen leírom a kórlapba, hogy pontosan melyik hozzátartózóval mit beszéltem... Igazi szakmai kihívás...
d.z. · http://masikmagyarorszag.blog.hu 2011.12.31. 00:18:37
A Toyotás példára pedig: mint mérnök abszolút támogatom, hogy aki harminc ember haláláért felelős azt csukják le. Csak nagyon nehéz kiszúrni, hogy annak a gázpedálnak a megtervezésekor ki volt a hülye. Mindenesetre ott annál a Toyotánál rengeteg probléma volt, a Start-gomb is benne volt a dologban, illetve az, hogy a szervo-fék tökig pörgetett motorral nem működik, az ilyen. Az, hogy ezek után a "balesetek" főkonstruktőrt nem ítélik el, az a jogrendszer hibája, mint ahogy az is, hogy a zebrán gázolót, vagy a brutálisan gondatlan orvost sem. Egyikkel sem értek egyet, akin felelősség van, mert ilyen munkát választott, az ezt vállalja! Pont.
Jehuda 2011.12.31. 00:19:19
A nagy tudású orvosok jelentős része már külföldön dolgozik, nálunk maradnak az elhivatottak és azok, akik a helyüket külföldön nem tudják megállni.
Cukorbeteg vagyok, rettegve gondolok arra, hogy mi lesz akkor, ha hasonló helyzetbe kerülők és egy hozzá nem értő orvostól fog függeni az életem, az egészségem.
Korábban valaki megjegyezte a topicban, hogy a doktornőnek kell adni még egy esélyt. Szerintem pedig nem kell. Aki egy közönséges cukormérő által mutatott értéket nem tud helyesen értelmezni, az ne dolgozzon orvosként, nem kell megvárni, hogy további emberek hunyjanak el a keze alatt. Menjen el takarítónőnek, nem szégyen, ha jól csinálja, többet fog vele keresni.
Az orvosi hivatást ismét megbecsültté kellene tenni anyagilag, erkölcsileg.
Egy orvos jelenleg 30 éves gyakorlattal kevesebbet keres, mint egy házhoz járó takarítónő.
Ennél már csak az a szomorúbb, amikor a csekély keresetű orvosokkal teli kórház előtt állnak az egyes orvosok sokmilliós autócsodái.
Szomorú az is, hogy a szakorvosi rendelőintézetben 75-80 éves szakorvosoknak kell dolgozniuk, annyira nagy a szakorvoshiány.
tundee 2011.12.31. 00:31:45
zsázsika 2011.12.31. 00:33:37
azért, mert a régió egyetlen mindent ellátó nagy kórházáról van szó, heti 7 nap 24 óra ügyelettel mindenre. Ha időnként elő is fordul, hogy helyhiány miatt le kell mondanunk, óriási cécó és szervezés- és persze beteg/ hozzátartozó pánik- hogy ki, mit, hogyan lásson el. Nem az elektív műtétekről beszélek elsősorban- egyébként anesztes vagyok- hanem ügyelteiekről ill. éjszakai ellátásról. Persze, hogy be lehet zárni egy napi szinten dolgozó krónikus belgyógyászati járórendelést, de egy folyamatosan, a teljes régiót ellátó, minden szakmára ügyelő kórházat? Hogy a kedves anesztes kollága egy akut vakbélgyulladást halaszt el a minimumfeltételek hiánya miatt, azt szeretném én látni. Meg egy combnyaktöréses öreget a fájdalmaival, a pneumoniájával és felfekvéseivel 3 nap múlva... Kétélű a dolog, remélem, csak az okozza a köztünk lévő kommunikációs blokkot, hogy más szemszögből nézünk...
pixie1 2011.12.31. 00:35:55
én is ezt remélem, épp' ezért szeretném, hogy a kolléganőjüknek esélye se lenne rá.
Lehet másként vélekedni, ebben az esetben bízzák rá nyugodt szívvel az anyjukat vagy a gyereküket.
Széljegyzetként említem ellenpéldaként azt az intenzíves főorvost, aki miatt az édesapám még közöttünk van, pedig a kollégája egy hasnyálmirigy gyulladás (plusz cukorbeteg és kettős coronaria bypass-ra várt)alatt elcsípett egy eret az epevezeték endoszkópos vizsgálata során.
Egyik orvos nevét se felejtem el soha.
Jehuda 2011.12.31. 00:45:42
Sok esetben a hagyományos módszerek is nagyon jók, de azért nem mindegy, hogy mennyire új technikát tud egy orvos használni.
Egyébként magam is meglepődök, mennyit kell várni egy szakorvosi vizsgálatra egyes külföldi országokban, néhol több hónapos a várólista.
zsázsika 2011.12.31. 00:47:25
zsázsika 2011.12.31. 01:03:13
mint ahogy engem is van, aki áld és van aki a pokol mélyére kíván...Jó egészséget az édesapjának.
insomnosecuritas 2011.12.31. 01:11:06
bocs, ki kell ,hogy javítsalak. Angliában nem 5 év a várakozás a protézisre, a mi kórházunkban 13 hét a várólista állami betegk részére, de máshol sem több nagyon sokkal. Nem Hawaii, de tisztességes rendszer az átlag polgárnak, volt alkalmam összehasonlítani mindkettőt. Biztos neked is.
tundee 2011.12.31. 01:21:52
zsázsika 2011.12.31. 01:24:04
ezzel csak az baj, hogy mi, orvosok, már régen nem csak a fizetésünkért küzdünk, még akkor sem, ha ez nem látszik. És az is baj, hogy önnel együtt számosan úgy gondolják, hogy "majd egy kicsit rossazbb lesz, de majd rendeződik a helyzet". NEm fog. Elértünk egy pontot, ahonnan nem fog. És higyje el, Önnél is eljönne az a pont, amikor már nem csinálná tovább. Persze, aki nem a mi szakmánkat választja, takarózhat azzal, hogy mi vállaltuk. CSak nem így, nem ilyen körülmények között. Mert még 2 két éve sem volt ilyen tragikus a helyzet. Miközben a társadalom a bulvármédiának köszönhetően totálisan - és aki csak egy kicsit is ért hozzá, látja, menniyre félinformációkkal- felhergelte magát. Könnyebb persze az egészségügyi dolgozókat bűnbaknak megtenni, mint kiállni mellettük - és SAJÁT magunk mellett is ezzel persze, mert az egészségügy állapota előbb-utóbb mindenkit érint. Remélem, amíg rendeződik a helyzet, nem lesz beteg.
zsázsika 2011.12.31. 01:30:28
E® 2011.12.31. 01:47:33
rikitiki 2011.12.31. 01:47:39
Pl. az újraélesztett beteget ambuval is lehet lélegeztetni, gyógyszeres kardioverzió is létezik, minden megoldható, de olyan helyre vigyék, ahol van lélegeztetőgép, defi, stb..
Nem kell hősködni, hogy te majd ambuval lélegezteted egy éjszakán át. Az ellátásszervező feladata megteremteni a minimum feltételeket. Az ÁNTSZ pedig csak akkor "hunyjon szemet", ha az ellátás máshol sem lenne biztosítható.
Tudok olyan példát mondani, ahol ITO nem fogadta a lélegeztetést igénylő beteget bizonyos feltételek hiányában. (Nem helyhiány miatt).
Az ellátását meg lehetett volna oldani, nem volt lehetetlenség, de a normál ellátás szerinti feltételek hiányoztak.
A mentő vitte másik ITO-ra. Ennyi.
Pár hónap múlva az ITO-t kibővítették, 50%-kal több ágy, és 200%-kal több monitor.
Az újraélesztett beteget is el lehet küldeni, átszállítják fogadóképes intézménybe. Ha fogadtad, onnantól viszont el kell látnod.
rikitiki 2011.12.31. 01:59:45
Előfordul nálatok, hogy 1 anesztes visz 2 asztalt pl. két spinál anesztéziát?
Esetleg 2 anesztes orvos, 1 asszisztenssel 2 asztalt?
Előfordul, hogy ügyeletben elektív műtétbe kezdtek, mert a műtéti program csúszott?
Annyiból kétélű a dolog, hogy ha soha nem léptek, akkor soha nem is lesznek minimumfeltételek teljesítve. Az meg hosszútávon igen rossz. Egyszer-kétszer kell egy műtétet kontraindikálni, egy beteget nem fogadni.
2011.12.31. 02:33:38
Ilyen nincs, hogy azért nem olvas egy most végzett szakirodalmat, mert nem tud angolul.
zsázsika 2011.12.31. 03:41:51
nem egyszer és nem kétszer kontraindikáltunk már műtéteket. Persze, ilyenkor a továbbküldött/elhalasztott beteg is kezet csókol örömében, hogy milyen jó, hogy Te megvédted az érdekeit. Ha valóban orvos vagy, ahogy azt hiszem a szavaidból és a tájékozottságodból, igazán irigyellek, mert olyan helyen dolgozol, ami maga a paradicsom, ahol ha orvos-akár rezidens- szól, hogy hiányzik valami, másnapra teljesül és mindenki boldog. Attól tartok, a magyar orvosok jelentős része nem ilyen helyen dolgozik. Én sem. Bár nem szoktam egy asztalnál többet vinni se spinálnál, se plexusnál. Lélegeztetőgépem és defibrillátorom nekem még akad, de belgyógyászéknál már nem biztos. És nem az ő hibájukból. Nagyon remélem, hogy az általad felvázolt taktika működni fog, de ha követed az itt leírt bejegyzéseket, a legtöbb most már arról szól, hogy az orvosok zsarolják a betegeiket a megtagadott beavatkozásokkal és túlórákkal. Az ÁNTSZ-t pedig nem érdekli igazán, mi van, csak hogy valaki vegye fel a beteget. Gondolom, Te is sűrűn beszélgetsz velük. Pontosan úgy működik, mint Mo-n a legtöbb törvény, ld. pl. a nemdohányzók védelmét. Ne haragudj, hogy ilyet mondok, tényleg ne sértődj meg, de nekem nagyon idealistának tűnsz. Kívánok sok kitartást a harcaidhoz.
zsázsika 2011.12.31. 03:57:18
Még egy apróság. Megtenné, hogy a blog változatosságához hozzájárulva megírná, hogy az intenzíves főorvos hogyan mentette meg az édesapját? Higgye el, nagyon sok tisztességes nővérnek és orvosnak pokolian jólesne, ha legalább egyszer olvashatna pozitív véleményt ezen a helyen. És valószínűleg a közhangulatra is jótékony hatással lenne. Vagy bárki. Csak egyszer. Jót. Mert biztosan van ilyen...
neoteny · http://word.blog.hu 2011.12.31. 06:00:58
"egyes csúcskategóriás toyotáknak és lexusoknak beragadt a gázpedálja, tervezési hiba miatt"
Akkor te tudsz valami olyasmit amit sem az NHTSA, sem a bíróságok nem tudnak: az előbbi azért nem, mert az összes vizsgálata sem mutatott ki "tervezési hibát", az utóbbiak pedig azért nem mert csak 2013-ban fognak a bírósági tárgyalások elkezdődni.
en.wikipedia.org/wiki/2009%E2%80%932011_Toyota_vehicle_recalls
Maureen 2011.12.31. 06:42:52
karcsibácsi 2011.12.31. 09:14:41
"Széljegyzetként említem ellenpéldaként azt az intenzíves főorvost, aki miatt az édesapám még közöttünk van, pedig a kollégája egy hasnyálmirigy gyulladás (plusz cukorbeteg és kettős coronaria bypass-ra várt)alatt elcsípett egy eret az epevezeték endoszkópos vizsgálata során.
Egyik orvos nevét se felejtem el soha."
Mindkét orvosra valóban köszönettel kell emlékezned. Az epevezeték endoszkópos vizsgálata (ERCP) hasnyálmirigy gyulladások bizonyos eseteiben (biliaris pancreatitis) és az ezalatt végzett beavatkozás (EST) szükséges, adekvát, gyógyító eljárás. Kényes, nehéz, invazív és nem is veszélytelen művelet, a legnagyobb gondosság és gyakorlat mellett is előfordulhat, hogy a beavatkozást végző orvos átvág egy eret. Tudniillik egy kb 15mm-es vágást kell ejteni egy elektromos késsel a beteg nyombelében úgy, hogy ő kivülről manipulál, és lényegében nem lehet tudni, hogy nem esik-e egy kissé aberráns lefutású artéria a metszés vonalába. Ez nem hiba, hanem a beavatkozás kockázati körébe tartozik, előfordulása ezrelékes nagyságrendű, de nem nulla! Sajnos, felléphet olyan mérvű vérzés, vagy a szüvetek átfúródása, amely miatt azonnali életmentő nagy műtétet kell végezni. Ez sem hiba, ezért egyetlen orvost sem marasztalnak el, még az USA-ban sem, ahol a malpractice esetekre szakosodott hiénák (ügyvédek) már a kórház aulájában meginterjúvolják a távozó betegeket, ha azok ilyen beavatkozáson estek át, hogy lehet-e kártérítés ügyben kavarni.
Tehát az édesapád szerencsés kimenetelű betegségét én úgy interpretálnám, hogy súlyos társbetegségekben is szenvedő, heveny hasnyilirigygyulladásos betegen az egyik orvos gyógyító jellegű endoszkópos műtétet végzett. Hálás vagyok és soha nem felejtem el a nevét. A beavatkozás után fellépő vérzést az intezív osztály főorvosa hárította el. Neki is hálás vagyok és soha nem felejtem el a nevét.
A világ bonyolultabb, mint néha első olvasatra tűnik...
énvokaz 2011.12.31. 09:14:56
énvokaz 2011.12.31. 09:19:31
NagyTomi 2011.12.31. 09:20:52
Én úgy tudom, az insulin-t minden körülmények között be kell adni, az előírás szerint. Max, ha hípózik, majd eszük egy kockacukrot. De az insulin mindenképp kell. Helytálló ez?
énvokaz 2011.12.31. 09:22:38
énvokaz 2011.12.31. 09:27:38
énvokaz 2011.12.31. 09:29:08
Dr.laikus PhD 2011.12.31. 09:36:12
marand22:Részletesen:
Az élettársának egy vírusfertőzést követően felborult a szénhidrátanyagcseréje (ilyenkor megnő a szervezet inzulinigénye a stresszreakció következtében), emiatt ún. ketoacidosis alakult ki, ezt támasztja alá a sűrű, ziháló lélegzet (ún. Kussmaul légzés), melyet metabolikus acidózis (az inzulin hiánya miatt a sejtekbe bejutni nem tudó szőlőcukorból a máj acetont, acetecetsavat készít, melyet ideig-óráig fel tud használni energiatermelésre a szervezet - főleg az agy) okoz. Ha megszagolták volna a lehelletét, erős acetonszagot éreztek volna.
Elsődleges ellátása folyadékpótlás (a sok cukor kiürül a vesében, és ozmotikus hatása miatt rengeteg folyadékot is visz maga után), majd intravénás inzulin és szükség esetén bikarbonát adása intenzív ellátás keretében.
A hiba megtörtént, sajnálom az élettársa halálát, őszinte részvétem.
-------
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.30. 13:49:50
nekem is van cukorbeteg a családomban. egyet nem értek, mi az, hogy egy cukorbeteg nem veszi be az inzulinját? mert, hogy akkor ennie kell. mindezt 30 év tapasztalattal. soha 30 év alatt nem volt egy hyperglikémiás sokkja? értelmesebb cukorbeteg nagyon nagy pontossággal meg tudja tippelni, hogy mennyi a cukra a tünetek alapján.
eleve úgy kellene a gyors inzulint beadni, hogy előtte cukrot mérünk és annak függvényében módosítjuk az adagot le-fel pár egységgel, ez alap egy cukorbetegnél, pláne I-es típusúnál.
az, hogy cukrot adott az nem olyan vészes, nem az ölte meg a beteget, eleve szoktak glukózt is adni inzulinnal pufferolva. itt a gond az volt, hogy nem lett felismerve, hogy mit jelent az angol szó, hogy "hi" magas.
persze a kórtörténetből és az előzményekből következtetni lehetett volna a bajra, pláne az acidotikus embernek a lehelete is aceton szagú a ketoacidózis miatt.
ez a halál egy hibák láncolata miatt következett be, a beteg jelentősen hibázott, hogy egy 30 éves rutint hirtelen felborított, minimális ismeretei sem voltak 30 év után a betegségéről. hibázott természetesen a mentős kolléganő is mert nem ismert fel egy alapvető sürgősséget, az ellen nem lépett fel kellő agresszivitással. és amiben a legnagyobbat hibázott: minden esetben amikor valamit nem tudok objektív vizsgálatokkal lemérni (pl itt a cukrot) akkor azt szépen be kell vinni kórházba és fel kell venni osztályos állományba, ennek több oka van: a labor ugye nem stickkel méri a cukrot (bár apósomnak a kórházi labor is adott már ki olyan eredményt, hogy nagyobb mint 50 nem mérhető, újrakalibrálták a gépet és újra mérték) másodszor meg több szem többet lát.
én ilyenkor mindig azt a kérdést teszem fel (persze azok után, hogy menthető lett volna a beteg vagy sem?), hogy kinek is a kudarca ez az eset: a fiatal kolléganőjé akit bedobtak a mély vízbe tapasztalat nélkül? az oktatójáé aki nem volt képes megtanítani egy alapvető sürgősségre? a rendszeré aki elüldözte a dolgozók felét és emiatt egyre tapasztalatlanok kerülnek a frontvonalra (ez olyan mint a háború, először elveszlik az elit és amikor nagy a baj akkor már a gyerekek kezébe is puskát adnak pl waffen SS-hitlerjugend esete, majd jönnek egyesek akik azzal vádolják a gyerekeket, hogy miért nem nyerték meg a háborút, ki ilyenkor a hibás? a gyerek vagy az aki puskát adott a kezébe?)
----------
karcsibácsi 2011.12.30. 14:12:05
Magas cukor -- ketoacidosis -- metabolikus acidosis --- respiratorikus kompenzáció --- Kussmaul légzés (zihálva, nagy amplitódóval, magas légzésszámmal veszi a levegőt)
Tényleg tankönyvi alapismeretek, bármelyik kezdő orvosnak, orvostanhallgatónak harmadévtől felfelé fel kell tudni ismerni!)
Manapság már nem szabadna hyperglycaemiás kómában meghalni senkinek sem. Hozzáteszem, hogy ahhoz, hogy ilyen súlyos állapot kialakuljon, hosszú idő (napok) kellenek és kiváltó ok nélkül (lázas betegség, hányás, súlyois dieta hiba, alkohol abuzus, insulin nem adása, stb) nem is jön létre. Ilyen állapotú beteget azonnal kórházba kell vinni. Az igazság kedvéért még 2 dolgot meg kell jegyezni:
- ha nem lehet biztonsággal megállapítani, hogy hyper- vagy hypoglycaemiás rosszullétről van szó, cukrot kell adni.
- az egy órával előbb itatott cukor nem rontott tovább az állapoton, az a néhány g plusz legfeljebb a 33 mmol/l megemelte még két tizeddel, nem oszt, nem szoroz.
------------
rikitiki 2011.12.30. 23:42:53
@dayaxx: Abban az esetben, ha nem tudod eldönteni, mi okozza a rosszullétet (magas vagy alacsony vércukorszint) - mindegy, miért nem tudod eldönteni - tehát nem tudod kizárni a hypoglycaemiát:
-cukor adása nem hiba (még akkor is, ha később kiderül a magas vércukor), diagnosztikus próbának is megfelel
-inzulin adása hiba
A hyperglycaemia 1-2 nap (általában hányással és kiszáradással kísérve) után vezet comához, és esetleg halálhoz, míg a hypoglycaemiás betegeknél 2 órás hypoglycaemiás időszak (<2,2 mmol) elég a halálhoz. A hypoglycaemiás coma pedig 0,5 mmol alatt garantált.
Bonyolultabb ez.
(Persze, ha az inzulinos diabeteses 2 napja nem inzulinozza magát, akkor nem valószínű, hogy alacsony lenne a vércukra)
Hogy bonyolítsam, a ketoacidosis önmagában hányással jár, ami persze ördögi körként csak erősíti az acidosist a kiszáradás révén, ergo a beteg ha inzulint adott volna magának (akár evett volna, akár nem) a hányás akár meg is szűnhetett volna. Ellenben azzal, hogy nem adott inzulint, biztosan rontott a hányáson, és azt fenntartotta.
Bonyolultabb ez.
----------
Szal, csak úgy futtában.
Olvasd végig. Érdemes.
Dr.laikus PhD 2011.12.31. 09:38:24
Igazad is lehet...
Csak evvel nem segítesz.
A tehetetlenség légyen az bármely oldalról fájdalmas, de nem nekünk van veszteségünk. :-)
NagyTomi 2011.12.31. 09:42:56
énvokaz 2011.12.31. 09:49:28
NagyTomi 2011.12.31. 09:52:22
énvokaz 2011.12.31. 09:54:30
Prostatikus Vogon Jeltz 2011.12.31. 09:58:14
Na meg persze az acetont mindenkinek elmondják...
De hogy egy 30 éve cukros ennyire gondatlan, élete szerelme pedig ennyire fogalmatlan legyen...? Pont csak az nem érdekelte a szerelméről, hogy adott esetben mivel mentheti meg az életét?
Engem a barátaim is részletesen kikérdeztek, hogy milyen tünetek mellett szúrjanak hasba és milyenek mellett töltsenek belém szilvalekvárt... A feleségem pedig nem csak megkérdezte, hanem elolvasta és meg is jegyezte.
Ezek szerint a posztert azért mégsem érdekelte annyira a szerelme, hogy ilyen alapinfókat megtudakoljon.
Az orvos alapvető hibákat vétett, én biztosan nem az önbizalmát ápolgatnám, ha valamelyik rokonom lenne az áldozat.
Majd a bíróság eldönti.
Aztán az ügyészség vádat kellene emeljen az élettárs ellen segítségnyújtás elmulasztása miatt! De nem fog a joggal foglalkozó "sohanemhibázom" kollega ellen. Lófaszt nem, éppen csak a szerelme élete múlt rajta.
Pfejj.
Dr.laikus PhD 2011.12.31. 09:59:35
Olvasd végig kérlek.
Egy nagyon kezdő, tehetséges orvosnő hibája, mert ő sem ismerte fel.
Mindenki pánikolt, ráadásul akárhogy is, de az orvosnő lépése csak lassú volt, de nem okozott életveszélyt, ill. ezt majd a vizsgálat kideríti.
A jogásznő emlékeit visszajátszva sem volt lassú, de miért nem ment vele?
Mindent kívülről lát.
Az emlékei lehetnek torzak, a nála lévő dokumentumokról meg nem ír.
Fájdalmasan szubjektív.
marand22 2011.12.31. 10:00:29
"...miért kellene enni inzulin beadása után ????"
A rövid hatású inzulin beadása után az alapszabály az, hogy KELL enni !!!
A posztban említett beteg 1. típusú cukorbeteg volt. Nekik nincsen saját inzulin termelésük. Kétféle inzulint kapnak, hosszú (intermedier) hatású inzulint (1x vagy 2x), mely leegyszerűsítve az étkezések közötti (éhomi) vércukorszint normalizálásáért felelős, és rövid hatású (vagy ultrarövid, ún. inzulinanalóg) inzulint, ami pedig az étkezéseket követő (postprandialis) vércukoremelkedést hivatott ellensúlyozni, ezért utána 15-30 perccel ENNI KELL, különben hypózni fog. A profi cukorbeteg tudja jól, hogy a bevitt szénhidrát mennyisége, típusa és a várható testmozgás (ami csökkenti a vércukorszintet) alapján mennyi inzulint adjon be magának, így nem kell állandóan ellenőriznie a vércukorszintet.
Ma egyre inkább terjed az inzulinpumpa, ami a legpontosabb és leginkább élettani vércukorbeállítást tudja eredményezni a legkevesebb hypoglykaemia mellett. Létezik már olyan rendszer is (csak nem itthon), amelyben van vércukormérő, inzulinpumpa és szoftver, így külső beavatkozás nélkül képes folyamatosan szabályozni a szénhidrátanyagcserét.
Végső megoldásként (főleg akkor, ha más szerv átültetésére is szükség van, NB cukorbetegség a legfőbb oka Mo.-on a veseelégtelenségnek) ma Mo.-on elérhető a hasnyálmirigy béta-sejtjeinek átültetése is.
énvokaz 2011.12.31. 10:01:03
Dr.laikus PhD 2011.12.31. 10:01:18
Értem a szándékod!
Azzal a posztolónak nem segítesz, ha háromszor mérgedben és tehetetlenségedben leírod, hogy ő a hibás, vagy ő is hibás.
Okafogyott. Nincs már akin segítsen.
NagyTomi 2011.12.31. 10:02:11
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 10:03:21
"Az NHTSA vizsgálatának eredményeképpen a Toyota 48,8 millió USD büntetést és kártérítést fizetett a különféle tavalyi biztonsági visszahívások során"
NagyTomi 2011.12.31. 10:04:32
énvokaz 2011.12.31. 10:04:33
énvokaz 2011.12.31. 10:05:32
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 10:08:15
énvokaz 2011.12.31. 10:09:10
pjotr_75 2011.12.31. 10:09:46
(bocs, icipicit túloztam).
Ezek alapján ahol beteg van a családban majdhogynem a kétéves gyerektől a magatehetetlen alzheimeres aggastyánig mindenkinek kellene tudnia a saját gyógyszerei nevét - ne adj isten hatóanyagát - álmából felkeltve elsorolni, esetleg magán újraélesztést alkalmazni. Hát lófaszt!
Feleségem krónikus asztmás, ha gond lenne, tudom, hogy nem hívunk mentőt (mer ugye, ha van sürgősebb eset, a mentő oda megy, az asztmás még elfulladozhat egy kicsit - így van!, nem kell belekötni, ezt a mentősök mondták), szóval ha gond van, belesöpröm egy szatyorba a gyógyszeres szekrény tartalmát (ki a franc bírja megjegyezni a két-három havonta változtatott gyógyszereket + a kísérleti gyógyszerek neveit), amiket éppen szed, kocsiba be és legközelebbi (nem a legjobb) kórház, majd ha stabil, akkor átmegyünk az 50km-re lévő jó ellátást biztosító (de ugye messzebbi) kórházba.
Hát így, szép :(, szerencsére még nem volt rá példa. - azért ez nem hangzik normális eljárásnak ugye!
Egyébként kicsit kezd elegem lenni abból, hogy minden poszt végére az "derül ki", hogy a beteg a hülye.
marand22 2011.12.31. 10:10:28
Alonee 2011.12.31. 10:10:43
énvokaz 2011.12.31. 10:11:03
énvokaz 2011.12.31. 10:12:09
Dr.laikus PhD 2011.12.31. 10:13:20
Kezdem érteni, hogy a 30 éve cukorbeteg miért volt oberokos.
Itt vitatkozol orvossal, hogy te hogy cseszel ki magaddal.
A rendszertelenség lehet a halálod, még akkor is ha most azt hiszed ügyes vagy.
NagyTomi 2011.12.31. 10:13:34
Persze a doktornőnek is illett volna tudni. Igaz, ha véletlenül hípósnak ad insulin-t, nagy bajt csinálhatott volna. Bár kétlem, hogy ennél nagyobbat.
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 10:18:15
ez egy nagyon veszélyes kijelentés. 0,5 mmol vagy 10mg alatti cukorértékről gyakorlatilag agykárosodás nélkül lehetetlen beteget visszahozni. ott már csak az segít ha glukagont adsz, még a 33% os glukóz se elég gyors, a szilvalekvárt meg nem tudod megenni mert agyhalál állapotában vagy
Dr.laikus PhD 2011.12.31. 10:18:38
Krónikus beteg, márpedig a posztoló hozzátartozója az megtanulja mit szabad és mit nem.
Mi az ami az életére veszélyes.
Itt bizony hibás a beteg is.
Nektek meg - tudom, mert nálam is gyakran változnak a gyógyszerek és egyre hülyébb leszek - vezetem egy papíron mit szedek.
Viszem magammal, ha kérdezik csak átnyújtom. Még azt is odaírom, mire kaptam.
Összekészítve a legutóbbi leletek,
alapbaj dokumentumai.
Miért olyan nehéz ezt, megtenni magamért és a szerettemért?
marand22 2011.12.31. 10:25:31
"...mindenkinek kellene tudnia a saját gyógyszerei nevét..."
"...ha gond van, belesöpröm egy szatyorba a gyógyszeres szekrény tartalmát..."
Magad válaszoltad meg a kérdést. Tudod, nagyon sok olyan beteget látok az ambulancián, akinek halvány lila fogalma sincs a szedett gyógyszereiről. A korábbi dokumentációt pedig szintén nem hozza magával. Rengeteg probléma adódik ebből. Csak gondolj abba bele, hogy magas vérnyomás kezelése kapcsán, lehet hogy azért magas a vérnyomás, mert nem szedi megfelelő időben és gyakorisággal a beteg a gyógyszereit. De az is lehet, hogy ki kell egészíteni. Ráadásul sok gyógyszerből van többféle hatóanyagtartalmú. Vannak gyógyszerek, amiket pl. reggel kell bevenni. Innentől kezdve, hogyan mondjak véleményt a kezelésről ?
2012.01.01-től elkezdik bevezetni a hatóanyag alapú gyógyszerfelírást Mo.-on is (először cholesterinszint csökkentőknél). Innentől még bonyolultabb lehet a dolog.
zsikuci81 2011.12.31. 10:30:39
Nem kell fejbol tudni a gyogyszereket, az pont eleg, ha elhozza vagy leirja. Beszelni nem tudo beteget is meg tudunk vizsgalni.
A legrosszabb az, amikor semmifele informacionk nincs a betegrol. A beszallitott beteggel korabbi dok. nincs, gyogyszereirol informacio nincs, gyogyszererzekenyseget nem tudjuk. A beutalo erdemi infot nem tartalmaz, hozzatartozo nem kiseri, a beteg pedig nem tud beszelni (mondjuk demens vagy korabban strokja volt). Ilyenkor a hozzatartozo felelossege, hogy informaciot adjon.
énvokaz 2011.12.31. 10:46:08
énvokaz 2011.12.31. 10:50:01
Ugyandehogy (törölt) 2011.12.31. 10:56:41
" nem tudjuk eldönteni, hogy hypo, vagy hiper miatt vagyunk egyre rosszabbul (így x év távlatából már ez is viccesnek tűnik), akkor ne vigyünk be szénhidrát. Mert ha kómába is esünk, hypoból sokkal jobb eséllyel hoznak vissza, mint hiperből. "
pont fordítva.
mert a hypo 2 óra alatt elvisz, a hypernek meg két nap kell, és az elég idő arra, hogy tegyenek valamit.
énvokaz 2011.12.31. 10:58:02
NagyTomi 2011.12.31. 10:59:38
énvokaz 2011.12.31. 10:59:50
Ugyandehogy (törölt) 2011.12.31. 11:01:15
énvokaz 2011.12.31. 11:01:18
énvokaz 2011.12.31. 11:02:06
Ugyandehogy (törölt) 2011.12.31. 11:03:47
énvokaz 2011.12.31. 11:04:55
NagyTomi 2011.12.31. 11:04:58
NagyTomi 2011.12.31. 11:05:50
Nehéz összekeverni a HI-vel:)
énvokaz 2011.12.31. 11:06:39
énvokaz 2011.12.31. 11:07:52
énvokaz 2011.12.31. 11:09:50
énvokaz 2011.12.31. 11:10:52
énvokaz 2011.12.31. 11:13:16
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 11:13:41
tehát a HI üzenet fel nem fogásán kár lovagolni, 2 perc alatt megfúrja egy jó ügyvéd ezt a bizonyítékot
énvokaz 2011.12.31. 11:14:46
énvokaz 2011.12.31. 11:16:17
énvokaz 2011.12.31. 11:17:11
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 11:18:27
www.medtronic-diabetes.de/produktinformation/cgm/sensor.html
énvokaz 2011.12.31. 11:19:03
cenzorilla 2011.12.31. 11:19:26
Itt ezt nem szokás! (szerintem te ezt tudod is)
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 11:20:11
énvokaz 2011.12.31. 11:20:24
énvokaz 2011.12.31. 11:21:34
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 11:21:48
rikitiki 2011.12.31. 11:22:59
Sok szempontból nem az, ha az, akkor pedig amiatt, mert én a magam számára olyanná alakítottam.
Én ragaszkodom bizonyos minimál feltételekhez. (Nem mindhez, viszont van olyan amihez mindig) Emiatt lehet paradicsomi, mert már mindenki tudja hogy melyek azok, és ezért teljesülnek is.
Ha nem, akkor én biztosan nem csinálom. Majd megcsinálja más. Ha nincs más, akkor nem.
Az elején ez fejhangon üvöltözést eredményezett. Sokáig. Ma nagyjából mindenhonnan köszönetet kapok, mert milyen jó nyugodtabb körülmények között dolgozni.
énvokaz 2011.12.31. 11:23:07
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 11:27:13
énvokaz 2011.12.31. 11:28:00
timecon 2011.12.31. 11:32:52
Amit tudok: a fiatal orvosnőnek egyszerűen be kellett volna vitetnie a kórházba a beteget. Azt pedig elég szánalmasnak tartom, hogy nem ismeri a cukormérő jelzéseit, több év egyetemi képzés után. Akár emiatt halt meg a beteg, akár nem.
A magyar egészségügy úgy, ahogy van, borzalmas, az esettől függetlenül és hiába húzza fel magát rajta sok orvos, akik kivételként erősítik a szabályt, ez az igazság.
Reméljük, változik a helyzet, ha felmondanak 2500-an :)
Boldog új évet mindenkinek.
pjotr_75 2011.12.31. 11:41:10
Láttam én már "funkcionáló" cukorbeteget, - épp az ablakon hajigálta ki a lakás tartalmát (a cukor egy idő múlva sajnos kikezdi a vérereket, az agyat is).
Mondhatjuk, hogy a posztban szereplő elhunyt, vagy a poszt írója nem volt elég talpraesett az adott szituációban?: igen, mondhatjuk (bár még nekem is van annyi tapasztalatom, hogy roham alatt egy cukrostól ezt én sem várnám el), de mondhatjuk, hogy ezért halált érdemel?
A dokinéni az, akinek az adott szituációban a talpára kellett volna állnia és azonnal intézkedni, nem tette.
Következmény lesz? Szerintem nem.
NagyTomi 2011.12.31. 11:43:14
ezanicknemfoglaltugye 2011.12.31. 11:58:35
isolde 2011.12.31. 11:59:59
ezanicknemfoglaltugye 2011.12.31. 12:05:25
Az ügyeletes kollegina hibázott, az nem kérdés. Ha másból nem, a Kussmaul légzésből fel kellett volna merüljön a ketoacidózis, hányó 1-es típusú cukorbeteget (a hányás is lehet a ketoacidózis jele) nem szerencsés a helyszínen hagyni. Sajnálatos, hogy a háziorvosi ügyeletekben gyakran frissen végzett, felügyelet mellett tapasztalatot nem szerzett doktorok vannak. Közülük sokan okosak, ügyesek, de ez nem mindig pótolja a tapasztalatot és a rutint. De az is sajnálatos, hogy egy cukorbeteg otthon eljut idáig anélkül, hogy önálló korrekcióra nem került sor.
marand22 2011.12.31. 12:12:38
Próbáljunk a józan ész talaján maradni. Én előbb arról írtam, hogy sok beteg érkezik ambuláns szakorvosi vizsgálatra úgy, hogy fogalma sincs a szedett gyógyszereiről, a kórelőzményéről. Mindezek pedig szükségesek ahhoz, hogy korrekt véleményt mondhasson az ember. Szerintem ez nem kivitelezhetetlen, és egy csomó időt, energiát spórol mindenkinek. Sürgősségi szituáció más, természetesen egy eszméletlen vagy más miatt nagyon rossz állapotban levőtől nem várok el ilyesmit, de ha van hozzátartozó, ő gondoljon ezekre.
Egyszóval a józan ész határain belül próbáljunk egymáson segíteni.
pixie1 2011.12.31. 12:23:25
Meglehetősen furcsa hozzáállás azért hálásnak lennem, mert egy orvos elkövette azt a hibát, amit másik 999.999 nem (ha egy ezrelék a lehetőség.
Remélem, az ön rokonai sose lesznek statisztikai tényezők.
marand22 2011.12.31. 12:26:28
Ha visszanézed, amit írtam, ALAPSZABÁLY szerepel ott. Tudod, a cukorbetegek kezelése során a legtöbbet a hypoglykaemiával árthatsz. Jelen ismereteink szerint két antidiabetikus gyógyszer van, és talán egyetlen módszer, ami mellett a cukorbetegek halálozása csökkent. Ezek pedig az acarbose, a metformin és az inzulinpumpa. Tudod miért? Az összes többi hypoglykaemizál (a thiazolidinedionok nem, viszont szívelégtelenséget és májkárosodást okoznak), ami viszont a cardiovascularis mortalitást növeli (hypoglykaemia->myocardium ischaemia->kamrai ritmuszavarok->hirtelen halál). Az újabb szerek közül az ún. DPP4-gátlók hatása tűnik még kedvezőnek.
Utóbbi időben emiatt is emelték a célértékeket (éhomi és postprandialis vércukor, ill. HbA1c).
ezanicknemfoglaltugye 2011.12.31. 12:43:41
Hypo a konkrét esetben nem merülhetett fel, hiszen 1-es típusú cukorbetegről van szó, akinek nincs saját inzulinja, és nem adott be inzulint, nem volt ami lefelé vigye. És az is sokat sejtető lehetett volna, hogy két különböző vérnyomásmérő is HI-t írt ki...
A hypo-val kapcsolatban: amikor én jártam egyetemre, akkor azt tanították, hogy ha nem tudom eldönteni, hogy hypo vagy hyper, akkor a cukor adása okoz kevesebb kárt, mert a hypot gyorsan korrigálhatja, a nagyon magasnál meg már annyit nem ront. De itt erről nem volt szó, HI + Kussmaul légzés = ketoacidózis, nem pedig hypo.
Az acarbose, a metformin és a DPP-4 gátlók a 2-es típusban használatosak, nem érdemes ide keverni őket, mert a laikus olvasót csak összezavarja.
Az inzulinpumpáról: az inzulinpumpa nem csökkenti a halálozást önmagában, a halálozást és a szövődmények kialakulását a megfelelő anyagcserehelyzet csökkenti. A pumpával bizonyos esetekben könnyebb elérni, de az sem csodaszer, pont annyit tud, amennyit a páciens.
karcsibácsi 2011.12.31. 12:50:29
vaki78 2011.12.31. 12:51:48
karcsibácsi 2011.12.31. 12:52:15
pixie1 2011.12.31. 12:58:00
Nem vagyok orvos, tehát valószínűleg olyan szinten nem tudom elmesélni, ami szakmailag érdekes lehetne.
A háttér: súlyos cukor és szívbetegség, több infarktus és kettős coronaria bypass várólistás (akkor már 10 hónapja várt, azóta januárban megtörtént).
Két héttel korábban veszítte el a fiát, az öcsémet aki 33 évesen infarktust kapott, de ez egy másik történet.
Hasnyálmirigy gyulladással vették fel az intenzív osztályra, ahol egy látogatásunk alatt elkezdett vért hányni, mint kiderült, az endoszkópos vizsgálat alatt elcsíptek egy eret, amikor az epevezeték bevezető nyílását tágították.
Ezt a szíve már nem bírta, aznap éjjel infarktust is kapott.
Az intenzív főorvosa két hétig altatta, miközben gyógyszerekkel (sajnos nem tudom, milyenekkel, úgy 8-10 féle keringett) stabilizálta.
Az értékek folyamatos monitorozása mellett variált a kapott adagokkal és gyógyszerekkel.
Apránként haladtunk, elöször azon imádkoztunk, hogy a másnapot megélje, egy orvos rokon se adott sok esélyt rá.
A belső vérzés egy idő után elállt és a gyógyszerekkel a szívműködés is helyreállt, illetve a hasnyál elhalt szövetét se kellett eltávolítani, a gyulladás se lett rosszabb.
A monitorozott értékek alapján egyszer megpróbálta felébreszteni, akkor még nem volt elég erős hozzá, kicsit romlott, de a doktor úr állított valamit a gyógyszereken és 4 nap múlva már ébresztették, majd a lélegeztető gépről is sikerült levenni.
A doktor úr embersége az egész ottlét alatt példanélküli volt, legalábbis még soha nem tapasztaltunk ilyent.
Folyamatosan tájékoztatott minket az aktuális állapotról és a következő lépésekről olyan nyelven, amit mi is megértettünk és gyakorlatilag velünk együtt drukkolt.
A látogatások alatt mindig szakított ránk időt, hogy MAGÁTÓL odajöjjön és elmondja a legfrissebb információkat.
Neki ez 2 perc, de számunkra nagyon értékes idő volt.
Az főorvos úr emberként és orvosként állt mellettünk, egy szerény és a hivatásának élő ember.
A sok nagyképű, a pácienst lenéző és nem azonos szinten kezelő orvos bátran vehetne leckéket tőle.
homburg 2011.12.31. 12:59:38
Ilyen ellátás ellenére is elhunyhatott volna a páciens egy két órán belül. Valószínűleg marand 22 diagnózisa igaz. (vírusinfekció kapcsán, cukoranyagcsere felborulása, ketoacidótikus, hyperozmoláris kóma). Az egyébként is gyenge lábakon álló szervezet-30 év során a vese agy, erek gyakran károsodnak-sokkal könnyebben adja meg magát egy ilyen stressznek. De ez a post biztos nem került volna fel ebben az esetben.
Üdvözlettel és mindekinek Boldog Új Évet!
isolde 2011.12.31. 13:02:00
pixie1 2011.12.31. 13:05:10
Mivel az édesapámról van szó, ezért ez igen, személyes dolog.
Illetve ebben a blogban is személyes történeteken megy a csámcsogás, ez egy ilyen környezet,
ha nem lehet elfogadni, akkor nem kell ideszólni.
Sok orvos elfelejti sajnos, hogy érző lényeket, egyéneket gyógyít, nem statisztikai számokat.
Erről az oldalról nézve engedje meg, hogy az ilyen orvosok ilyen hozzállását ne fogadjam el.
pixie1 2011.12.31. 13:12:00
Mivel nem vagyok orvos és ön az, illetve, mint ilyen, egészen nyilvánvalóan tévedhetetlen, ezért nekem mondhat bármit, elhiszem.
Bár ott és akkor a következő mondat hangzott el:
"A kórház nem engedhet meg magának ilyen hibát."
ezanicknemfoglaltugye 2011.12.31. 13:14:10
Javasolnám mindenkinek: ideális persze a záró, de nem mindenki jár mindenhová mappákkal. Viszont érdemes legalább egy kis kártyát tartani a személyiben, amin a szedett gyógyszerek fel vannak tüntetve. Az nagyon sokat segít, ha nem együtt találgatjuk, hogy az a kis kerek fehér az vajon mi lehet. Sokan csinálják azt, hogy a gyógyszeres doboz végéről letépik a zárófület a gyógyszernévvel, és a pénztárcájukban tartják. Cukorbetegek a gondozóhelyen kaphatnak kis kártyát amin az inzulinadag és a kezelőorvos neve is fel van tüntetve. Külföldön használnak karkötőt, sőt tetkót is láttam már Cukorbeteg vagyok felirattal, de az igazolványba tett kártya a tuti, azt megnézik. Ha valakinek van valami kialakult, maradandó eltérés az EKG-ján, akkor érdemes egy EKG görbét is betenni a tárcába, hogy ha bármi gond van, dokumentálva legyen, hogy az egy régi eltérés.
marand22 2011.12.31. 13:16:08
De bizony, komolyan mondjuk. Sőt, nemcsak Magyarországon, de a világ úgymond boldogabb felén is így van, mivel a különböző intézmények adatbázisa általában nem kommunikál a másikkal (aminek sok oka van: adatbiztonság, infrastruktura, stb.). Jelenleg 3 helyen dolgozom, mindegyik más rendszert használ. Egy beteget pedig ugyanazon baj miatt kezel a háziorvos, szakorvos, feküdhet kórházban, jó eséllyel ez 3 különböző hely, amikről nincs forrásom, csak ha a beteg hozza a leleteit.
vaki78 2011.12.31. 13:16:42
Hülye példa, de nagyjából analóg (szintén állami rendszer): az előző munkahelyemen könyvtárosként dolgoztam, ott kb 3 kattintással meg egy kereséssel meg tudtam mondani az olvasónak hogy amit keres könyv, az megvan-e valahol más könyvtárban az országban. Plusz 2 kattintással meg is tudtam rendelni hogy átküldjék hozzánk.
ezanicknemfoglaltugye 2011.12.31. 13:22:01
marand22 2011.12.31. 13:31:00
Még mentős koromban volt egy esetünk. Közterületen találtak járókelők eszméletlenül egy középkorú férfit. Vizsgálata során semmi eltérés az eszméletlenségen kívül. Úgy derült ki a cukorbetegség, hogy nála voltak a penjei. A vércukra 2 mmol/l volt, akkor még volt glucagon a kocsin, beadása után magához tért, és kiderült, hogy egész nap nem evett, de az inzulint beadta.
vaki78 2011.12.31. 13:32:27
homburg 2011.12.31. 13:33:32
marand22 2011.12.31. 13:35:34
Csak a könyvtárban nem tárolnak "érzékeny" adatokat. Ráadásul sokféle informatikai rendszert kellene összehangolni. Az egyik kollégám tagja az egészségügyi informatikai szakmai kollégiumnak. Egyhamar nem lesz országos rendszer.
isolde 2011.12.31. 13:37:04
Nagyon-nagyon jó lenne ilyen adatbázis, hozzánk sok zavart, pszichotikus vagy időskori memóriazavaros beteg jön, akik azt sem tudják, milyen nap van, nemhogy a kórelőzményüket meg a gyógyszerallergiájukat, elég gáz.
zsikuci81 2011.12.31. 13:37:07
Nincs, a kerdes amator. Nincs kozponti beteg adatbazis, igy ha valakit 20 evig Budapesten kezeltek, nem fogjak latni az adatait Pecsen. De ha valakit az adott korhazban kezelnek 20 eve es nem hoz papirokat, az is hibat kovet el, mert valoban csak a 2000-es evek erhetok el, igy korabbrol informacio nincs. Ezen felul a gepbol kibogaraszni, hogy milyen kezelesek volak az elmult evekben, sokkal tobb ido, mint a dokumentatiobol elolvasni. Ezaltal a betegek egymast hatraltatjak. De ezzel sincs semmi gond. lehet nyugodtan mondani nyeglen, hogy "dehat benne van a gepbe!!"
isolde 2011.12.31. 13:41:15
vaki78 2011.12.31. 13:42:58
Már csak azt kell elérni hogy ténylegesen az orvos nézegesse és ne az asszisztens, ügyeletes nővér stb.
Amúgy a vidéki kisváros, ahol korábban laktam, pont ilyen volt. Írták a gépbe is, de ugyanakkor papíron is,valami naplószerűségbe.
2011.12.31. 13:47:25
vaki78 2011.12.31. 13:48:54
Vagy ugyanez elmondható a mostani cégem SAP adatbázisáról. Abban is benne van mindenféle adat és a felhasználótól függ, hogy milyen adatokhoz fér hozzá.
dark future · http://www.andocsek.hu 2011.12.31. 13:49:15
Finnya 2011.12.31. 13:49:55
igazságos 2011.12.31. 13:50:55
A posztoló iwiw-es megjegyzése kicsinyes, és szánalmas, nem értem, miért kellett ide. Ez:
Mellesleg az iwiwen akkoriban még kinn volt a regisztrációja, az "ezt csinálom, amikor dolgozom" résznél ez állt az adatlapján: "arra gondolok, mit fogok csinálni, amikor nem dolgozom". Nos, gratulálok. Ez látszott.)
Meg ezt a viselkedést se értem:
Ekkor a doktornő azonnal kérte tőlem az előző ambulánsnapló példányt, de én nem találtam, majd mikor hirtelen rájöttem, hogy ez eléggé gáz, körbenéztem, s megtalálva azt átadtam a fiamnak titokban, hogy tegye el.
Hát normális, hogy lehet valaki ilyen, komolyan nem értem.
igazságos 2011.12.31. 13:53:35
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 14:03:28
a metformint is ennyire bekategorizálni a 2-es típushoz azért nem kellene
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 14:09:12
Ugyandehogy (törölt) 2011.12.31. 14:09:42
amikor a gyerekem sok éve diabeteses lett, hetekig oktattak, majd a végén tesztlapot kellett kitöltenem.
de nemrég beszéltem 40 feletti nővel, aki frissen lett az (1. typ), és SEMMIT nm mondtak neki betegségéről.
ejnyedoktorok 2011.12.31. 14:13:40
Ugyandehogy (törölt) 2011.12.31. 14:16:14
ezanicknemfoglaltugye 2011.12.31. 14:17:47
A metformin meg semmiképpen nem az 1-es típus gyógyszere. Kommentemben az 1-es vs 2-es típus relációban gondoltam besorolni. Ha már szóba került, PCOS-ben, egyéb inzulinrezisztens állapotokban is jó eredmények érhetőek el vele, de jelenleg Magyarországon csak 2-es típusú diabetesre van törzskönyvezve.
Ugyandehogy (törölt) 2011.12.31. 14:18:16
csak néha benézek ha marhaságot látok 2011.12.31. 14:21:23
ezanicknemfoglaltugye 2011.12.31. 14:23:49
gnme 2011.12.31. 14:27:22
a hozzá nem értő orvos pedig bevitte neki a halálos adag cukrot
megvetem az orvosokat.
Csigorin 2011.12.31. 14:29:05
Azt viszont keptelen vagyok megerteni, hogy a posztolo PONT csak a mentos doktornonek volt keptelen annyit kinyogni hogy "cukorbeteg, nem vette be az inzulinjat, valoszinuleg magas a cukra" meg akkor sem amikor cukrosvizet adattak vele. 30 eve cukorbeteg a parja es annyit nem tud hogy mire jo az inzulin?
Mindez persze nem menti a doktornot, pusztan erdekes, hogy valaki TOKELETESseget var el masoktol mikozben o maga is -erthetoen- hibazik.
ezanicknemfoglaltugye 2011.12.31. 14:30:54
De a jó eszköz továbbra is csak egy szükséges, de nem elégséges feltétel és nem ér semmit, ha nem értő kézzel adagolják.
Talán majd egyszer lesz olyan, hogy egy mérő közvetlenül irányítja a pumpát, erre már 10 éve voltak kísérletek, de nagyon sok probléma van.
Dr.laikus PhD 2011.12.31. 14:31:05
Itt már volt hatalmas vita arról, hogy a mentős, de még a rendőr sem kutathat a táskában a személyi igazolvány után. :((
2005-ben is volt már egy nagy vita, akkor felvetődött a chipkártya ötlete. Valaki utána is nézett, most vetődött fel a gyógyszertárak és az orvos közötti kapcsolat miatt.
Akkor persze merev elutasítás volt a válasz, hatalmas összegekről beszéltek.
Véletlenül tudom, hogy annyira nem drága dolog. A chipkártyák őskorában kézzel ragasztottuk a plasztik lapra, a legyártás sem volt eget rengető összeg.
A chipkártya egyedi amit a beteg visz, vagy enged belvau, vagy megszívja. Egyéni döntés lehetne.
marand22 2011.12.31. 14:33:55
Annak idején, amikor bevezették a TAJ-kártyát, volt egy pályázat a minisztériumban, amelyben chipes kártyát kaptak volna a biztosítottak a mostani papírlap helyett. A nagy mennyiség miatt gyakorlatilag érdemi különbség nem lett volna árban a kettő kötött. Lehet találgatni, miért nem kapott támogatást.
homburg 2011.12.31. 14:33:58
A másik oldal az ellátó intézményé. Az orvosnak és az intézmények is vannak jogai. Jelenleg a törvény a dokumentáció hozzáférését is csak a beteg számára engedi meg "betekintésre". A dokumentáció kiadása- akár a betegeknek is szabályozott. (kérvényt kell írni az intézmény vezetőjéhez és a kimásolásért ha jól tudom laponként költséget 1000 ft(?) fizetnie. A páciens dokumentációja amit kézhez kap a zárójelentés, vagy az ambuláns kezelőlap. Ezeken vannak rajta az őt érintő adatok. A kórlap és a többi eredeti lelet az intézmény példánya! Minden hivatalos jogi megkeresésnél ezt kéri a rendőrség, ebbe nem lehet csak úgy bárkinek belenézni.
Ezekre gondoltam és őszintén szólva nem tudom, hogy lenne életszerű egy informatikai rendszer létrehozása, ami jogszerűen hordozza a páciensek adatait és megfelelő időben a megfelelő személy ahhoz hozzáférhetne. Azt hiszem isolde javaslata a legjobb. adathordozó a páciensnél ami olyan formátumba van, amit bármelyik OEP finanszírozott intézményeben telepített program nyithat meg, olyan felhasználó kezében akinek jogusultsága van hozzá. Az orvos beütné a kódját, a páciens meg a sajátjával engedélyezné. Különböző jogosultsági szintek és kölönböző szinten védett dokumentumok még itt is szóba jönnek. Lehetne egy "master" kód ami életveszélyben "eszméletlen betegnél nyitna az adatokat és ez a mentők, illetve ügyeletek, kórházak orvosainál lenne és csak életveszélyben használhatnák, az adathordozóról, és/vagy a programból pedig visszakereshető lenne a kód alapján, hogy ki lépett így be. Ezáltal lenne hiteles a rendszer.
Hogy tetszik? Más kérdés ez mennyibe kerülne? Program kifejlesztése, 10 millió adathordozó legyártása, karbantartása a páciensek és az egészségügyi személyzet betanítása...
Üdv.
Dr.laikus PhD 2011.12.31. 14:38:16
Ez nem nyegleség, hanem tudatlanság.
Én is azt láttam, hogy írás gépbe, más telepen végzett vizsgálat kikeresése gépből amit én nem kaptam még meg.
Kezelések előtt - tudja paranoiás vagyok jelszóval - mindent átnézett és átszámolt a kezelő orvosom.
Én azt hittem joggal gondolom, hogy ne kelljen már a kötetnyi cuccost cipelni, hiszen elég volt akkor magamat, de a program annyira nehézkes, a névre keresve nem nyílik fel semmi, szakirányonként kell keresgélni.
A legfontosabb, mindenki számára fontos információ sem. A gyógyszerek, az érzékenység sem ami fontos lenne.
Azóta már tudom mi a fontos, azért az már csak füzetnyi.
Ugyandehogy (törölt) 2011.12.31. 14:38:19
Dr.laikus PhD 2011.12.31. 14:44:15
A saját adataid annak adod akinek akarod.
A manónak szerintem nincs köze hozzá.
Mit gondolsz? Te tanulsz jogot.
A Tyne folyó déli partja 2011.12.31. 14:53:21
amúgy meg, itt se sok angol orvos van, innen meg Németországba mennek.
zsikuci81 2011.12.31. 15:00:13
Van, akinel nyegleseg. Tudatlansag annal, aki legkozelebb valtoztat rajta. Nekem csak az a gondom, mikor a sokadik beteg sem hoz dokumentatiot es mindig a sotetben tapogatozunk. Sok beteg csak hatradol es varja, hogy mindent megoldjanak helyette, de semmi segitseget nem ad. O passziv, de en szuper, kifogastalan munkat vegezzek, mikozben nem kapom meg a szukseges infokat.
Egyebkent az orvossal is igy van mas teruleten. Nekem is tanulnom kell. Egy banki hitelszerzodesnel hiaba mondom x ev mulva, hogy en nem ertem a jogi szoveget, ha mar korabban alairtam. Senkit sem erdekel es jogosan. Miert nem kerdeztem es miert nem olvastam utana? Peldaul.
Ez itt a gond Magyarorszagon, az emberek fele az elozo rendszerben el, ahol mindent a szankba kaptunk. Sajnos mostmar az ellenkezoje van, fel kell ebredni!
Ugyandehogy (törölt) 2011.12.31. 15:00:35
így van. de egy központi rendszerben sokkal izgalmasabb a dolog. gondolj csak a banki rendszerekre, és ott csak pénzről van szó.
amúgy a kérdés megítélése elég zavaros:
anno megszüntették a személyi számot, hogy ne lehessen összekötni a különböző adatbázisokat-ma mindenhol másként van a nyilvántartás, és közben mindenki azon próbálkozik, hogyan lehetne központi adatbázist építeni, hol a taj számot, hol az adóazonosítót használják erre. miközben tök mindegy, van-e személyi számod: 3 adatot mindenki nyilvántart legalább, ez pedig nagyon nagy valószínűséggel pontosan azonosít be téged, de legalább az adatok pontosságának nagy a hibalehetősége (éveket küzdtem a bankban, hogy pl az ügyfelek nevét képesek legyenek az ügyintézők pontosan beírni, hogy ne legyenek dupla rekordok, csak mert jucika azt írta, hogy kovács b.jános, marika meg hogy kovács b. jános)
de az manó a gugli autót is elküldte, és volt még pár ilyen hülye döntése.
én egyébként (bár sok éve találkozom rendszeresen az adatvédelemmel) nem értem, kinek mi a baja vele. bármikor, bárkiről , bármit meg lehet tudni, csak akarni kell. egy-egy központi adatbázis csak segítene az esetek nagy többségében.
a hálózat csapdájában egy jó film, azzal szoktak példálózni, de egyrészt annak kicsi a valószínűsége. ha meg van valószínűsége, akkor most is meg lehet csinálni bármikor.
qbr 2011.12.31. 15:01:21
Ráadásul most módosítottak az eddigi szabályokon: míg korábban a beteggel alá kellett íratni egy beleegyező nyilatkozatot, hogy a háziorvos megnézhesse ezeket az adatokat, ha jól tudom, 2012-től már alapesetben megnézhetőek lesznek az adatok, és csak akkor kell papírt kitölteni, ha a beteg kifejezetten elutasítja ezt.
Első lépésként annyit már most meg lehetne tenni, hogy a háziorvos jogosultságát kiterjesztik a szakrendelőkben és kórházakban dolgozó orvosokra - első körben még úgy is könnyíthetne a munkán, ha ott alá kellene íratni ezt a beleegyező nyilatkozatot.
Dr.laikus PhD 2011.12.31. 15:13:00
Ugyanakkor bírósági végrehajtó - feltételek mellett - de hozzáfér a lakcímadatomhoz, a banki számlaszámomhoz és annak a mozgásához, ingatlannyilvántartáshoz (ahhoz más is),
Az adószámom alapján végig tudja követni a vállalkozásaim mozgását, bevallását, forgalmi és piaci értékét.
Azt, hogy én kinek mit engedek meg, ettől fogva szerintem már csak kis lépés az érdekeim érvényesítéséhez. (mármint az adataim átadásához arra érdemes doktornak)
Jó szerintem Isolde ötlete. A legolcsóbb és a legkézenfekvőbb megoldás.
ezanicknemfoglaltugye 2011.12.31. 15:35:18
angyalföldi partizán 2011.12.31. 15:39:23
belaneni 2011.12.31. 16:24:09
zsikuci81 2011.12.31. 16:50:04
Mercel 2011.12.31. 17:10:05
A posztolónak részvétem.
Erre nem lehet mit mondani.
A kommenteket inkább el sem olvasom, gondolom a szokásos megy, a sok nem egészségügyben dolgozó nem a mundér becsületét védő ... "emberrel".
Bye
"Frigyes"
qbr 2011.12.31. 17:46:48
salamander 2011.12.31. 18:10:42
Én nem (csak) index blogon hirdetném világgá fájdalmamat, hanem igénybe kellene venni a jogi lehetőségeket is.
Össze kell szedni minden bizonyítékot és elmenni egy jó erős precíz ügyvédhez.
Ha szükségesnek ítéli meg összeszedni orvosszakértői véleményeket ha lehet - a leletek alapján - külföldi pl.: Svájci laboratóriummal - és egy szépen felépített per csodákat művelhet.
1. helyre teszi az ilyen orvosok viselkedését (sajnos sem az etikai bizottság sem a orvosszakértő nem marasztalja őket el - ezért javaslom a külföldi laboratórium igénybevételét.)
2. Önnek is megnyugvást hozhat, hiszen a vizsgálat során kiderülhet a bűnös mellet a felelősség és a körülmények zárt logikai láncolata mely pontosan bemutatja ki hol hibázott.
Ez a legjobb gyógyír - a panasz mellett... vagyis ha tudjuk mi mindent megtettünk szerettünkért. Ha valaki hibázott, azt felelősségre vonják, s az erkölcsi mellett akár anyagi kárpótlást kérhetünk mindezért.
***
karcsibácsi 2011.12.31. 18:20:39
Maga viszont tévedhetetlennek gondolja magát a nyóc elemijével. Mi a maga foglalkozása?? Lefogadom, valami ingyenélő, naphosszat a körmét reszelgető irodakukac, aki semmi hasznot nem hajt a társadalomnak, itt meg okoskodik , mintha ő sz@rta volna a spanyolviaszkot. Amúgy én csak a betegeket tologatom ide-oda, de az is százszor hasznosab és fontosabb mint a maga "munkája".
tizennegy 2011.12.31. 18:23:02
Ez úgy nem működik, hogy egész életükben simán kizsákmányolják őket, aztán amikor meg baj van, akkor meg hirtelen elvárják tőlük, hogy szívvel-lélekkel végezzék a munkájukat. Ne a doktornőt hibáztassa, hanem azokat az embereket, akik a saját zsebükbe tömködik mások pénzét, ahelyett, hogy az a pénz eljutna pl. az egészségügybe. Ők a hibásak azért, mert ilyen a színvonal az egészségügyben.
Ja, és azzal hogy a doktornőt beperlik, megbüntetik, csak annyira jutnak hogy még kevesebben lesznek a szakmában, aztán hogyha majd egyáltalán nem lesz majd mentős, aki kijön, akkor majd el lehet gondolkozni, hogy megéri-e egy olyan rendszert fenntartani, amiben pénz meg a kizsákmányolás az úr...
Mindennek megvan az ára, a pénzt, amiből a gazdagok luxusát fizetjük, sajnos máshonnan kell elvenni, na itt van az eredménye.
Asztalos Gábor 2011.12.31. 18:35:25
Ha az orvosok is úgy dolgoznának, mint a jogászok, kihalt volna az emberiség.
Tehetünk minden rezidens mellé szakorvost, de jelenleg még egyedül dolgozva sincs elég ember, hát még párban.
Ha így megy tovább, aki gazdag annak lesz magánorvosa, aki meg nem az várhat a mentőre vagy a kórházban.
Asztalos Gábor 2011.12.31. 18:40:09
1. helyre teszi az ilyen orvosok viselkedését (sajnos sem az etikai bizottság sem a orvosszakértő nem marasztalja őket el - ezért javaslom a külföldi laboratórium igénybevételét.) "
Valóban helyre teszi majd.
Ilyen után hülyék lesznek szar fizetésért felelősségteljes munkát végezni. Elmennek majd valamilyen multihoz szellemi munkakörbe 2x annyiért vagy mennek külföldre.
zsikuci81 2011.12.31. 18:40:32
Egyetertek.
irutavé 2011.12.31. 20:50:33
zsikuci81 2011.12.31. 21:40:40
nem tudja szegeny, ezert nem is erdemes a hozzaszolasara figyelni.
Az ilyenek miatt sokszor nincs itt epito jellegu beszelgetes. Pedig annak lenne ertelme, nem az eszetlen sardobalasnak. De hadd menjen csak ez is magyar modra!
SusanneF 2012.01.01. 08:19:11
EmpatiaTolerancia 2012.01.01. 08:45:09
kialakulás; szokásos gyógyszerek; adagolás, illetve a testre szabott orvosi előírás betartásának fontossága; az extrém, aggodalomra és gyors orvosi kontaktusra okot adó jelek; a létező idő faktor nagyon magas vagy alacsony érték esetén; a házilag alkalmazható diagnosztikai eszköz legalább elméleti ismerete; stb.
Ennyit még egy nem szeretett kolléga is megérdemel tőlünk, ha tudunk a betegségéről.
csak néha benézek ha marhaságot látok 2012.01.01. 12:49:55
A Tyne folyó déli partja 2012.01.01. 16:43:44
salamander 2012.01.01. 20:13:35
Rendben, legközelebb figyelmesebb leszek. :) ** Ez valóban nem a szakterületem. **
A per kapcsán azért mindenképpen gratulálok!
BUÉK
Duygu 2012.01.02. 00:47:02
Duygu 2012.01.02. 00:54:16
Pontosítanék: "ohne" az ONE (orvos nélküli egység). Jelenleg helyette "mentőgépkocsi" van, a mentési utalványon is ez szerepel. Az OMSZ azonnali és 2 órán belüli szállítást végez.
ciccmicc 2012.01.02. 13:31:03
homburg 2012.01.02. 15:55:33
ohne-one kocsi. Ha jól emlékszem a mentőtiszt, vagy orvos nélküli, de szakápolóval ellátott kocsit jelentette. Olyan "tapasztalt" ápló dolgozott rajta aki használhatott néhány intravénás gyógyszert, valamivel mindig jobban felszerelt volt a többi "szállító egységnél", de nem érte el az eset, vagy rohamkocsi feltételeit sem személyi, (csak 2 ember volt rajta és az ápoló volt a tapasztalt) sem tárgyi feltételeit (nem volt lélegeztetőgép stb.) Az ONE, vagy ohne nálam helyi zsargon ohne, mint németül "nélkül", azaz tiszt/orvos nélkül.
Üdv.
L0mpos 2012.01.02. 17:02:37
Ezt már nem is kommentálnám. Veregesse magát vállon egészen nyugodtan a tisztelt ügyvédnő, jól megmondta.
csak néha benézek ha marhaságot látok 2012.01.02. 21:40:11
csak néha benézek ha marhaságot látok 2012.01.02. 21:41:51
ciccmicc 2012.01.02. 22:00:45
Szóval: arra céloztam, hogy rég rossz, hogy az orvosnak fogalma se volt, hogy milyen kocsit kell hívni, nyilvánvalóan csak a sofőr hozzáértésének és lélekjelenlétének köszönhető, hogy nem halmozott még több hibát hibára.
Inkább ne is minősítsd, nyilvánvalóan másképp gondolkodunk erről. Feltételezem, te sem írsz ki ilyeneket az adatlapodra, mert ellentétben az említett orvossal, te komolyan veszed a munkád.
EmpatiaTolerancia 2012.01.03. 06:28:48
"Én más szakmát űzök, joggal foglalkozom, nem függnek tőlem direkte életek, de én nem engedem meg magamnak, hogy hibázzak."
Pedig hibázott, méghozzá nagyot, és bizony élet függött tőle: tudott arról, hogy az életmentő gyógyszer nem került beadásra, még sem tett semmit, illetve hagyta egy teljes éjszakán át orvosi segítség nélkül szenvedni a beteget ("egész éjjel szörnyen sűrűn, zihálva vette a levegőt, időnként hányt") - ezek a tünetek önmagukban akár egy infarktus jelei is lehettek (volna).
Remélem a bíróság vizsgálni fogja a pánikoló/leblokkoló/akkor és ott tudatlan orvos felelősségén kívül azt is, hogy mind az elhunyt, mind a társa milyen mértékben járult hozzá a tragikus végkifejlethez.
énvokaz 2012.01.03. 08:43:21
énvokaz 2012.01.03. 08:45:40
L0mpos 2012.01.03. 11:29:14
@énvokaz: nos, igen. többen is felelősek, bár azt nem igazán értem a sofőrt miért is lehetne hibáztatni. ami azonban egyértelmű, hogy ha elmarasztaló ítélet születik majd az ügyben, akkor az csak és kizárólag az orvost fogja büntetni. véletlenül sem a mélyen tisztelt ügyvédnőt aki nem csak türelmesen végignézte a "szerelme" haláltusáját, de még az ambulánslapot is elrejtette az orvos elől.
tényleg szégyellje össze magát.
EmpatiaTolerancia 2012.01.03. 15:57:50
is megfordult a beteg és partnere erőteljes felelőssége. Régen nem szóltam hozzá a bloghoz, de most muszáj volt billentyűzetet ragadnom.
@énvokaz: A sofőr nem hibáztatható semmiért, de a többiről hasonlóan vélekedem.
énvokaz 2012.01.03. 17:12:54
énvokaz 2012.01.03. 17:14:21
Oszteopata 2012.01.03. 21:30:02
ha baj van nem várni órákig, nem tanácsot kérni a szomszédtól, vagy felhívni a Los-Angelesi nagynénit, hanem mentőt kell hívni. Pontos adatokat mondani, pontosan és röviden elmondani, mi az amit éppen most tapasztal, és mit tud az előzményekről.Nem szabad hagyni, hogy lerázzák az embert. Sokszor azért küldenek háziorvosi ügyeletest, mert az elmondottak alapján arra következtetnek, hogy csak valami banális vagy pszichés ok miatt hívják őket. Az ügyeletes lenne arra hivatott, hogy pontosítsa a diagnózist, és megkezdje a terápiát. A fiatal és tapasztalatlan ügyeleteseket gyakran presszionálják a kórházi orvosok, hogy lehetőleg NE küldjenek be hozzájuk beteget. ( mert tele vannak, mert kifogytak a keretből vagy csak azért, mert.)
énvokaz 2012.01.03. 22:16:54
bm613 · http://izland2009.blog.hu 2012.02.21. 09:01:58
Ha jól sejtem, erről az ügyről szól a cikk.
Nancsi 2012.02.21. 21:20:51
Read The Fucking Manual waze, oszt legközelebb nem halsz meg.