A stressz tíz jele

2011.04.06. 09:21

"Krónikus stressznek azt nevezzük, amikor folyamatosan termelődnek az ezt okozó hormonok - ez az egész életünkre kihat" - magyarázza Stevan E. Hovboll, a Rush Egyetemi Egészségügyi Központ viselkedéstudomány szakembere. Ha az alábbi tünetek bármelyikét hosszú ideig tapasztalja, itt az ideje, hogy kikapcsolja a telefonját és elmenjen sétálni!

 

 

Hétvégi fejfájás


A feszültség hirtelen csökkenése akár migrénhez is vezethet - állítja Todd Schwedt, a Washingtoni Egyetem Fejfájási Központ igazgatója. A problémák elkerülése érdekében hétvégén is próbáljunk meg nagyjából ugyanannyit aludni és enni, mint hétköznap.


Erős menstruációs görcsök


A Harvard Egyetem kutatása szerint a stresszes életet élő hölgyek kétszer olyan gyakran szenvednek fájdalmas menstruációs görcsöktől, mint a nyugodtabb társaik. A szakemberek a nyugtalanság okozta hormoningadozást teszik felelősé a problémáért. A testmozgás csökkenti a szimpatikus idegrendszer aktivitását, így segíthet a fájdalmon.


Érzékeny száj


Az ásításkor jelentkező fájdalom jelezheti, hogy éjjel csikorgatjuk a fogainkat - hívja fel a figyelmet Matthew Messina, az Amerikai Fogorvos Szövetség tanácsadója. Fogorvosunktól kérhetünk olyan szerkezetet, amely ezt a szokást ellenőrzi, és az érintettek 70 százalékánál segít megszüntetni ezt a rossz szokást.


Furcsa álmok


Az álmaink általában kellemesek, a természet így biztosítja, hogy jókedvűen ébredjünk - véli Rosalind Cartwright, a Rush Egyetemi Egészségügyi Központ pszichológiaprofesszora. Feszült állapotban azonban többször ébredünk éjjel, így a folyamat többször megszakad, amely azt eredményezi, hogy a rossz álmok maradnak meg az emlékezetünkben, így a napunk is rosszul indul. A jó alvási szokások segíthetnek a bajon: 7-8 órát aludjunk minden éjjel, és lefekvés előtt már ne fogyasszunk koffeint és alkoholt.


Vérző íny


Egy, 14 korábbi kutatást összegző brazíliai vizsgálat szerint a stresszes emberek gyakrabban vannak kitéve fogínyvérzésnek. A kortizol nevű stresszhormon tartósan magas mennyisége gyengíti az immunrendszert, így a baktériumok könnyebben támadják meg a fogínyt. Ha a munkahelyünkön kell étkeznünk, mindig vigyünk magunkkal fogkefét.

 

Tisztázatlan eredetű pattanások


A stressz növeli a gyulladások gyakoriságát, amelyek valahol "kitörnek" - mondta Gil Yosipovich, a Wake Forest Egyetem bőrgyógyász professzora. Hámosító szalicilsavat vagy baktériumölő benzol-peroxidot tartalmazó krémmel ápoljuk a bőrünket, de védjük a kiszáradástól is. Ha a tünetek a kezelés hatására sem enyhülnek néhány héten belül, keressük fel az orvosunkat.


Édesszájúság


Sokan a női hormonokat okolják a csokifüggőségükért, pedig ezért is gyakran a stressz a felelős. A Pennsylvaniai Egyetem kutatásai azt mutatták ki, hogy a menopauza után egész kis mértékben csökkent csak a nők édességfogyasztása - kevésbé, mint azt a hormonszint változása indokolta volna. A tudósok szerint inkább a stressz okozza a folyamatos csokoládévágyat.


Viszkető bőr


Japán kutatók felfedezése szerint a krónikus viszketegségben szenvedő emberek kétszer nagyobb valószínűséggel éltek feszült életmódot, mint a többiek. Noha az állandó bőrirritáció önmagában is idegesítő, a feszültség gyakran vezet bőrgyulladáshoz, ekcémához vagy pikkelysömörhöz.


A szokásosnál erősebb allergiás tünetek


Az Ohiói Orvosi Egyetem 2008-as kutatása kimutatta, hogy feszültebb időszakban erősebb allergiás panaszokra lehet számítani. A stresszhormonok aktivizálják a tünetekért felelős fehérvérsejteket - mondta el a kutatás vezetője, Janice Kiecolt-Glaser.


Gyomorfájdalom


A fej- és hátfájás vagy az álmatlanság mellett a hasi panaszok a stresszes életmód legjellemzőbb tünetei. Egy majdnem kétezer ember bevonásával készült vizsgálat megállapította, hogy a feszült emberek háromszor gyakrabban szenvednek abnormális mértékű fájdalomtól.


Forrás: hazipatika.com

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
© 2009-2015 praxis
blogszabályzat
süti beállítások módosítása