Gólyafrász, aggódás, gumidefekt
Kedves Olvasók!
Olvasgatom már egy ideje a blogot és arra jutottam, hogy ideje megírni az én sztorimat is. Magamról annyit, hogy huszonéves lány vagyok, nem volt jelentősebb eü. problémám.
A dolog úgy kezdődött, hogy hét éve szerettem volna fogamzásgátló tablettát felíratni, ezért felkerestem egy nőgyógyászt, (egyébként elismert, jó hírű orvos), aki felírta a gyógyszert és vérvizsgálatra küldött.
Kérdeztem, mi legyen, ha a menstruációm előbb jön meg, mint a vérvizsgálat eredménye (a fogamzásgátlót a menzesz első napján kell elkezdeni szedni), erre ő, hogy nagyon kicsi az esélye, hogy valami kizáró okot találjanak a vérképemben, nyugodtan kezdjem szedni. Pár nap múlva elkezdtem szedni a tablettát, majd elmentem a vérvételre. Három hét után kaptam meg az eredményt, amin "csillagtalan" értékek mellett az szerepelt, hogy APC resistencia pozitív.
Hamarosan megtudtam, hogy ez egy Leiden nevű génmutációra utal, ami trombózishajlamot okoz, ezért az olyanoknak mint én, nem javasolt fogamzásgátló szerek és egyéb hormonális bogyók szedése. Ezt szomorúan konstatáltuk a dokival, majd elváltak újtjaink (másik városba költöztem). A tabletta szedését abbahagytam.
Itt hat év szünet következik a történetben. Közben volt gólyafrász, aggódás, gumidefekt, aggódás, PMS, kínlódás, amin nem lehetett fogamzásgátlóval enyhíteni, mert ugye az nekem nem való, de legalább a "baj" nem történt meg.
Tavaly az időközben felcseperedett húgom jelentette be igényét az orvostudománynak eme vívmányára, de mivel ő is tudatában volt annak, hogy a Leiden mutáció egy örökletes genetikai rendellenesség, ergo sanszos, hogy neki is jutott belőle, ezért külön kérte a nőgyógyászát, hogy csináltasson vérvizsgálatot ennek kizárására (egyébként nem küldte volna el semmilyen vizsgálatra, ami szerintem kicsit gyanús). A nőgyógyász szerint erre neki nincs jogköre, kérjen a háziorvostól.
Kishúg tehát felkereste a gyerekorvosát (akkoriban még oda járt), aki kedvesen de határozottan elküldte a búsba. Kishúg elszánt volt és nem adta fel, pár hét alatt felkeresett több állami és magándokit is, de beutalót senkitől sem kapott. Ekkor már az egész család ezen pörgött, lassan már azt fontolgattuk, hogy a kínai piacon veszünk egy beutalót, ott úgyis mindent lehet kapni. Végül aztán anyukám szerzett egy igazolást, úgyhogy mehettünk családilag a hematológiára.
Úgy néz ki, egyénileg ilyet nem lehet. Sebaj, amúgy is rég volt együtt a család (szüleim elváltak), örültünk minden egyes együtt töltött percnek - éhesen, hajnalban (de legalább 9-fél 10 ig), egy kellemes, de kevésbé esztétikus kórházi folyosón...De legalább mindenki kedves volt (állami egészségügy, közkórház), a nővérektől a dokin át a többi páciensig. (:
Egy hónap múlva mentünk vissza az eredményért, ahol megtudhattuk, hogy családunk egyik tagjánál sem találtak Leiden mutációt (juhúú), sőt, más hematológiai rendellenességekre is negatívak lettünk (megint juhúú). Kiderült, hogy hét éve a doki benézte az eredményt: a fogamzásgátló hatására az APC-teszt fals eredményt mutatott.
A félreértések elkerülésére: a doki tudta, hogy már elkezdtem szedni a tabit, amikor elmentem a vérvételre.
Tudom, hogy ez egy heppiendes történet, és most örülnöm kellene mint majom a farkának, de azért ezt a hat évet nyugodtabban és kényelmesebben is el tudtam volna képzelni. Nem követelem senki skalpját, valószínű ez a kisbetűs rész volt a tankönyvben, de azért remélem, ha egy orvostanhallgató most olvassa ezt, szorgosan jegyzetel.
Amit viszont nem értek, hogy miért kellett ekkora mizériát csapni a beutaló körül. Egyrészt, egy genetikai rendellenesség megalapozott gyanúja esetén miért nem lehet csak az egyént megvizsgálni, miért kell az egész család (tudom, a heterozigóta, homozigóta dolog miatt), mert mi van, ha valaki a családból nem tud elmenni a vizsgálatra, vagy nem vállalja azt? Akkor bocs, te nem tudod meg, hogy van-e valami bajod? És miért mondhatta két, a testvéremet kezelő orvos, hogy ő nem tud beutalót adni?
Oké, hogy egy szemésztől az ember nem kér beutalót az urulógiára, de a háziorvos és a nőgyógyász miért nem "tud" a hematológiára? (Végül anyum háziorvosától kaptunk beutalót, aki az öttagú családunkból csak két személyt kezel.)
Azt hiszem, az én -végül jól végződő- történetem is csak egy újabb példa azokra a problémákra, amik egy túlterhelt, túlbonyolított rendszerből fakadnak, amit túl kevés pénzből akarnak fenntartani.
Üdv,
Noémi
Van egy sztorid a magyar egészségügy helyzetéről? Megvárattak, félrekezeltek, megaláztak? Küldd a praxisblog@yahoo.com címre!
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
epres négercsók 2010.06.28. 08:41:54
Másrészt. Épp a múlt héten voltam én is dokinál, mert a helyettesítő orvos felírt egy újfajta bogyót, és most a saját orvosomtól kértem, hogy legyen szíves vérvizsgálatra elküldeni. A reakció: van vele valami problémám? Mármint a gyógyszerrel. Mert ha nincs, akkor nem kell vérvizsgálat. Felhívtam rá a figyelmét, hogy szedek viszont olyan gyógyszert, amit a betegtájékoztató kifejezetten nevesít, hogy azzal csak nagyon óvatosan. Reakció: ez a régi fajta gyógyszeremnél is volt, ne parázzak rajta, továbbá elküldött a másik szakorvosomhoz, aki a másik gyógyszeremet írja. Most erre mit lehet mondani? Jah, és az én családomban is van trombózisos, de ezzel már inkább nem is fárasztottam az orvost.
Oké, elfogadom, hogy nem feltétlenül indokolt rögtön egy vérvizsgálat. De ha egyszer felsorolom, hogy miért kérem, akkor miért tagadja meg? Olyan sokba kerül ez a TB-nek, hogy nem lehet elvégezni??
malfunction 2010.06.28. 09:28:25
Tudom, hogy ez egy heppiendes történet, és most örülnöm kellene mint majom a farkának, de azért ezt a hat évet nyugodtabban és kényelmesebben is el tudtam volna képzelni."
Két ok az örömre, egy miatt lehet káromkodni.
a) Nincs véralvadási rendellensséged
b) Nem kell véralvadás gátlót szedned
c) A doki sejthetett vagy tudhatott valamit, különben már akkor hematológiára illett volna küldeni, pontos kivizsgálásra... (Ez a káromkodós része)
A kényelem miatt sipitozni meg no comment ;)
siss 2010.06.28. 09:32:35
Az viszont, hogy a nődoki elküldött vérvizsgálatra, egyszerűen példa nélküli, legalábbis az én köreimben. Soha egyetlen orvos sem küldött el, hiába kértem, még apám haverjai sem, mondván, minek az. Ha esetleg utólagos mellékhatásként jelentkező trombózisban elhónyálnék, tutira visszajövök mókus képében és megtöröm a mogyoróikat.
siss 2010.06.28. 09:33:24
Nem azért, de szerintem ahhoz képest, hogy a dokid elküldött vérvizsgálatra, annyira nem halálos szintű a tévedése. Nem vagyok egy ökopanni, de legalább addig sem tömted magadba a hormonmérgeket. Én két évig szedtem, és egyéb bajaim mellett konkrétan a libidóm mondta, hogy huss-huss. Abbahagytam, és rögtön szig. mon. nőtt. Emberem közölte velem, ha rajta múlik, az életben többet nem fogok bogyót szedni :)
Az viszont, hogy a nődoki elküldött vérvizsgálatra, egyszerűen példa nélküli, legalábbis az én köreimben. Soha egyetlen orvos sem küldött el, hiába kértem, még apám haverjai sem, mondván, minek az. Ha esetleg utólagos mellékhatásként jelentkező trombózisban elhónyálnék, tutira visszajövök mókus képében és megtöröm a mogyoróikat.
Tündér a varázspálcával · http://szulunkosztcsok.blog.hu/ 2010.06.28. 09:40:24
gld 2010.06.28. 09:46:32
trimalchio 2010.06.28. 10:15:10
tbb 2010.06.28. 10:22:24
Káin 2010.06.28. 10:25:47
Despota 2010.06.28. 10:41:34
oraculum_dixit 2010.06.28. 10:41:38
Tényleg nem értem.
Speciel Mo-n tényleg nem SZOKÁS efféle megelőző vizsgálatokra beutalni senkit. Nem tudom máshol hogy van, lehet, sőt valószínű, hogy a legtöbb helyen még rosszabb. (A Londonban élő barátnőm inkább arról számol be, hogy mindenféle megelőző-szűrőprogramokba jár -- mert felkérik, hogy vegyen részt bennük -- a fiatalon mellrákban meghalt anyukája miatt.)
Tudtommal távlatosan sokkal kevesebbe kerül bizonyos kockázatokat kezelni, mint a következményeket. Persze ehhez az is kéne, hogy nőjön az egészségtudatosság.
Jelen pillanatban ennek nem sok jele látszik -- egyiknek sem, elismerem. (Persze, az oktatásban is lenne mit tenni, stb, tudom, hogy csak a szűrőprogramok nem javítanak az egészségügyi statisztikákon.)
Történetesen a huszonéves fodrásznőm majdnem felfordult trombózisban, a tabletta mellékhatásaként... Nem tudom, hogy a vérvizsgálat nem kerülne-e lényegesen kevesebbe, mint a trombózisos betegek életének megmentése. Tudtommal egész sokakat érint ez a probléma...
És arra is jól emlékszem, hogy mikor kiderült, hogy a férjem családjában genetikai eredetű hipermagas koleszterin szokott lenni már fiatal kortól, súlyos érmeszesedést, trombózisveszélyt okozva, akkor hogyan nézett rám az orvos, mikor kértem, hogy nézzék meg a gyerekeimet, van-e jele náluk a hajlamnak. De azért Ő kiadta a beutalót. Egy vérvétel volt, nem genetikai vizsgálat, csak koleszterinszint mérés. Hány fiatalkori érrendszeri összeomlást lehetne megelőzni, ha erre odafigyelnének?
Tudtommal ez az egyik vezető halálok!
Megint más persze, ha azt mondja a doki, hogy nincsen pénz rá, mert sürgősebbre sincs -- és más mikor pofákat vág és azt bizonygatja, hogy felesleges a vizsgálat, amin történetesen az életed múlhat. Miért kell hülyének nézni az embert?
A posztoló története is végződhetett volna másként is, igenis tanulságos volt.
Már csak azért is, mert érdekes módon csak úgy lehetett megoldani a kérdést, hogy az egész családot megszúrják, bár apuka és anyuka valszeg nem akarnak (már) fogamzásgátlót szedni, és esetleg olyan egészségesen élnek, mint a makk -- vagy ellenkezőleg, eszük ágában sincsen életmódot változtatni, akármit is mutat a lelet. Magyarul a megoldás pazarló volt.
Erre volt pénz?
Az egyszem lány kivizsgálására nem?
És vajon az mennyi pénzbe került a TB-kasszának, hogy 3-4 orvost keresett fel ugyanazért, feltételezhetően rendelési időben, akik mind leadminisztrálták őt, minimum tanácsadás címszó alatt, és felvették utána a pénzt?
Nem ott tartunk, hogy a legolcsóbb megoldás mégiscsak az lett volna, ha az első doki kiadja a beutalót?
Ártatlan leányka 2010.06.28. 10:49:03
gld 2010.06.28. 10:55:47
Nem tehetek róla, de hogy vár tőlem bárki is tisztelete, aki maga sem tiszteli legalább az embert bennem... Nem jobbak, nem többek ezen a téren egyetlen másik embernél sem.
Bocs, de ez most kijött az utóbbi napok tapasztalatai alapján.
természetesen, akinek nem inge nem veszi magára. nyilván, akinek meg inge, azért nem :P
Káin 2010.06.28. 10:59:49
trimalchio 2010.06.28. 11:01:38
@Káin: "De a fene egye már meg, csak nekem visszatetsző ez a hozzáállás?"
Nem, ez a hozzáállás engem is felháborít! Visszatetsző, mint minden ok és indok nélküli arrogancia. Visszatetsző, mert lenézés és megvetés sugárzik belőle.
gld 2010.06.28. 11:02:23
Káin 2010.06.28. 11:02:53
Káin 2010.06.28. 11:06:20
Káin 2010.06.28. 11:07:21
gld 2010.06.28. 11:08:27
Az én tapasztalataim is többnyire pozitívak, de egyre inkább azt hiszem, hogy ez az én érdemem. És itt nyilván nem a szakmai részére gondolok, de talán picit arra is.
Káin 2010.06.28. 11:11:43
Despota 2010.06.28. 11:17:21
Rotoxis 2010.06.28. 11:48:42
Rotoxis 2010.06.28. 11:49:21
Despota 2010.06.28. 11:51:52
gld 2010.06.28. 13:49:10
ccke 2010.06.28. 14:05:04
Szűrővizsgálatok: MO-n néhány szervezett(=finanszírozott) szűrőprogram van: emlő-, méhnyak-, vastagbélrák, tüdőszűrés, néha ilyen-olyan rendezvényeken általános vizsgálatok. Munkakörtől vagy hajlamosító tényezőktől függően más dolgokat is néznek, de alapvetően vizsgálatot(labor, képalkotó...) valamilyen betegség gyanúja miatt végeznek.
Elvileg a olcsóbb lenne, ha több betegséget, rendszeresebben, nagyobb népességen szűrnének. A baj ott kezdődik, hogy a szűrés most kerül pénzbe (értelemszerűen a most betegek vizsgálatára, kezelésére kevesebb jut), a megtakarított haszon pedig sokszor csak évtizedekkel később jelentkezik.
mothe 2010.06.28. 15:16:41
mothe 2010.06.28. 15:34:55
NemesekErnyo 2010.06.28. 21:21:02
A háziorvos haematológiára adhat beutalót, a Leyden mutáció kivizsgálása amúgy is hozzájuk tartozik. Nekem első olvasatra úgy jött át a levél, hogy vérvételre kért beutalót, és (szabályszerűen) nem kapott, a haematológiára szóló beutalóval annak rendje - módja szerint zajlott a vizsgálat.
A Tyne folyó déli partja 2010.06.28. 22:26:48
Dr.laikus PhD 2010.06.29. 07:46:19
Vermine 2010.06.29. 12:25:28
azóta a kihullot a fél hajam, az öklömnyi ragyáim nem múltak el majd' 30 éves koromra sem, az arcom úgy zsírosodik, h meg lehet vele kenni napotan 3 zsírosdeszkát, nem beszélve a rendszertelen mensesről...
a mostani nődokim ismerte fel a bajomat és kezelte ki...
de azt az akkori szemétládát aki nem diagnosztizált, még most is lelőném, ha látnám :(
krisi88 2010.06.30. 17:19:14
sziasztok!
az volna a kérdésem, hogy a teszt eredményét okozhatta a fogamzásgátló vagy más hibáról van szó? ha jól tudom évente illik vérvétet kérni tabletta mellett.akkor viszont sok lenne a fals eredmény