Kommentár - Fogházbüntetésre ítélték az orvost
![](images/comment.jpg)
![](images/date.jpg)
A magzatvédők jól megvédik az életet. Még ha más belehal is.
„3 év fogházbüntetésre ítélte – nem jogerősen – a Szegedi Városi Bíróság a szentesi kórház korábbi nőgyógyászát egy 2008-as haláleset miatt. A bírónő szerint nem azért jár a szigorú büntetés, mert az orvos műtét közben átszúrta a nő méhfalát, hanem azért, mert hibáját megpróbálta eltitkolni.”
„31 éves korában, 2008 júliusában halt meg a szentesi kórházban B-né C. Ildikó. Terhes volt, de megállapították, hogy a magzat meghalt, muszáj volt eltávolítani. Műtét közben azonban a választott orvos átszúrta a méh hátsó falát, és két helyen megsértette a vékonybelet. Később újabb műtétet hajtottak végre a fiatalasszonyon, de már nem tudták megmenteni az életét. Nagy fájdalmak közepette halt meg, vérmérgezés következtében. ”
„a bírónő úgy ítélte meg, hiába vall mást az orvos: igenis fölismerte a kisműtét után, hogy átszúrta a méhfalat, de bízva abban, hogy nem alakul ki szepszis, mindvégig eltitkolta, kollégái előtt is, ami történt.”
Idézetek
innen:
http://www.delmagyar.hu/szentes_hirek/harom_ev_foghazra_iteltek_a_szentesi_nogyogyaszt/2304485/
és innen
http://www.origo.hu/itthon/20121029-muhiba-miatt-foghazbuntetesre-iteltek-egy-szentesi-szuleszt.html
Halált okozó, foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetés miatt ítélték el az orvost. A történet röviden: a páciens vetélése miatt műszeres befejezés (küret, kaparás) történt. Ennek során az orvos átlyukasztotta a beteg méhfalát, és két helyen a vékonybelét is megsértette. A bírónő szerint már ekkor észlelte a hibát, de eltitkolta, bízva abban, hogy nem követezik be fertőzés. A műtét után a beteg fájdalomra panaszkodott, az orvosa viszont nem vizsgálta meg, telefonon rendelt számára gyógyszert. Másnap egy kolléga ultrahangvizsgálat alapján műtétet javasolt. Ezt a vizsgálati eredményt az orvos, aki a műtétet végezte, eltitkolta felettesei elől, így a műtétet nem végezték el. A további állapotromlás miatt még egy ultrahangos vizsgálat történt, ez alapján került sor a következő műtétre, sajnos későn.
A betegnél hashártyagyulladás, majd vérmérgezés alault ki, amelyekbe belehalt. „A műtéti hiba és a feltáró beavatkozás között mintegy negyven óra telt el, a meghallgatott kilenc orvos szakértő egyetértett abban, hogy ha a rendellenességet hat órán belül felfedezik, az asszony élete nagy bizonyossággal megmenthető lett volna.” (A „mindig-összezárnak-az-orvosok” mantrát gajdolóknak ajánlom szeretettel a fenti idézetet) A történetnek még egy másik oldalát is kapirgálnám.
Létezik egy olyan dolog, hogy abortusztabletta. Ami az abortuszon kívül alkalmas a fentihez hasonló esetben, vetélést követően az elhalt magzat eltávolítására, a méh kiürítésére is. A műszeres megoldással (kaparás) ellentétben kíméletesebb, nem maradnak hegek a méh belső oldalán, így egy következő terhesség is kockázatmentesebb. Jelen esetben nem nyúlnak a nő méhébe egy eszközzel, nem sértik fel, nem szakítják át. Nincsenek fertőzések, sérülések. A tablettát 2012-ben regisztrálták Magyarországon, de a forgalomba hozatali engedélyt nem kapta meg. Mert? Mert az ellenzők szerint (magzatvédő szervezetek, egyházak, valamint fideszes és KDNP-s politikusok) ha engedélyezik, akkor a felelőtlen nőszemélye úgy kapkodják majd be, mint a cukrocskát, gyilkolászva agyba-főbe magzataikat. Holott a tablettát kizárólag orvosi felügyelettel lehetett volna alkalmazni.
Az abortuszt engedélyezett Magyarországon (az adott szabályozással), tehát egy létező eljárás orvosilag biztonságosabb módját tiltották be. Ugyanakkor betiltották ezzel azt is, hogy a fentihez hasonló esetekben (elhalt magzat eltávolítása) egy kockázatmentesebb, kevesebb sérüléssel járó eljárás történhessen. Orvosi indokokat rendelte alá politikai szempontoknak. Ez így normális? A szülészeti szakma egységes álláspontja szerint a művi abortusz során komplikációkat okozhat az altatás, illetve a behelyezett eszközök miatt megvan a kockázata annak, hogy méhűri fertőzés lép fel vagy átszakad a méh fala.
„Egy neve elhallgatását kérő szülész-nőgyógyász az Indexnek elmondta: érthetetlen, miért lett 2005 után ismét politikai kérdés az abortusztabletta ügye, amikor szabályozott körülmények között ma is évente több tízezer terhességmegszakítást hajtanak végre. A gyógyszeres abortusz csak egy másik módszer lenne, ami bizonyos esetekben, főleg korai terhességek esetén, kevesebb szövődménnyel járhat, mint a vákuumszívás és a kaparás.”
(http://index.hu/belfold/2012/05/22/ismeretlen_szakmai_velemenyel_jegelik_az_abortusztablettat/)
Szóval lett volna biztonságosabb alternatíva. Ha…ha az elvek nem lennének fontosabbak, mint az emberek. Mint az egészség. A magzatvédők jól megvédik az életet. Még ha más belehal is…
Helia
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
2012.12.17. 13:40:34
Helia 2012.12.17. 14:07:07
A cikkben a link nem működik (nekem legalábbis), pedig elvileg jó. Bemásolom újra, hátha:
www.delmagyar.hu/szentes_hirek/harom_ev_foghazra_iteltek_a_szentesi_nogyogyaszt/2304485/
karcsibácsi 2012.12.17. 17:42:22
A gravida azért halt meg, mert az orvos nem ismerte fel (vagy felismerte, de eltitkolta?) az okozott szövődményt, így annak elhárítására nem volt esély.
Ha igaz, amit az ügyről a média ír, "jár" neki a kóter.
Műszeres terhesség megszakításnál a méh átlyukasztása a beavatkozás kockázati körébe tartozik, nem műhiba. Ha az orvos felismeri, és mindent megtesz a szövődmény elhárítása érdekében (= sűrgős műtét), akkor abban az esetben sem vonható felelősségre, ha a beteg végül mégis meghal.
2012.12.17. 18:10:24
2012.12.17. 18:23:10
csak néha benézek ha marhaságot látok 2012.12.17. 19:36:30
ha tényleg úgy történt ahogy az ítéletben indokolják akkor az felháborító, de ugyanakkor nyilvánvaló volt, hogy ha meghal a páciens akkor kiderül mi is a baja, így nem értem miért is lett volna értelme a sérülést titkolni, a további vizsgálatokat megakadályozni
karcsibácsi 2012.12.17. 20:18:47
MTI hír 2 hónappal ezelőtt:
Halált okozó, foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetés miatt három év fogházbüntetésre ítélt október 29-én a Szegedi Városi Bíróság egy szentesi szülészt, akinek 2008 nyarán megműtött páciense három héttel később meghalt.
A nem jogerős ítélet szerint a 31 éves asszonyon egy abbamaradt vetélést követően a vádlott – aki választott orvosa volt – 2008. július 1-jén küretet hajtott végre, a műtét során azonban, mint utóbb kiderült, átlyukasztotta a beteg méhfalát, és két helyen a vékonybelét is megsértette.
Juhász Zsuzsanna bíró az ítélet indoklásakor kifejtette, a vádlott, bár azonnal észrevette a hibát, mindent megtett, hogy leplezze.
A páciens már ébredéskor is hasi fájdalmakra panaszkodott, szobatársainak elmondása szerint éjszaka nem tudott aludni, vergődött, fájdalomcsillapítóért könyörgött. Az orvos azonban nem vizsgálta meg, csupán telefonon rendelt számára gyógyszereket. A vádlott, amikor átadta a pácienst az ügyeletes orvosnak, a beteg állapotát a valóságosnál jobbnak tüntette fel, és az esetről nem referált megfelelően feletteseinek.
A műtét másnapján a vádlott egyik kollégája a páciensen végzett ultrahangvizsgálaton rendellenességeket fedezett föl, ezért azonnal hasfeltáró műtétet javasolt. A vádlott azonban a vizsgálati eredményt és a javaslatot is eltitkolta felettesei elől.
Az asszonyt – egy újabb ultrahangvizsgálat után – július 3-án műtötték meg, ekkor derült fény a sérülésekre és arra, hogy a páciensnél hashártyagyulladás alakult ki. A beteg július 5-én az intenzív osztályra került, vérmérgezése lett, életét az intenzív kezelés és két újabb műtét ellenére sem tudták megmenteni, július 23-án meghalt.
A műtéti hiba és a feltáró beavatkozás között mintegy negyven óra telt el, a meghallgatott kilenc orvosszakértő egyetértett abban, hogy ha a rendellenességet hat órán belül felfedezik, az asszony élete nagy bizonyossággal megmenthető lett volna.
Az ítélet ellen a vádlott és védője fellebbezést jelentett be, így a döntés nem jogerős.
(MTI)