Elnéztek egy rosszindulatú daganatot
Tavaly december végén párom nagymamájának a szája szélén megjelent egy kis pattanás szerű hólyagocska, amivel először nem igazan foglalkozott, az tan ahogy boni kezdett elment előszór a háziorvosához (kb 2 hétre a tünetek jelentkezése után), majd onnan tovább a szájsebészetre.
Főorvos úr megnézte, irt neki antibiotikumot, mondván herpesz kezd kialakulni meg időben csipjük el... rendben... mama beszedte a gyógyszereket, eltelt egy hét, kontroll, javulás semmi, a seb levedzik, és terjeszkedik. A doki felvágta, kitisztította, újabb gyógyszerek és bepanten a seb gyorsabb gyógyulása érdekében.
Két hét múlva újabb kontroll, mama elment (hozzáteszem 80 felett van, februárban temette fiát, asztmával küszködik ess nehezen jar, bar ettől függetlenül erős kis asszonyka). Az orvos elmondása szerint szépen gyógyul a seb, mivel elég idős és nem úgy regenerálódik a szervezet mint fiatal korban, kell meg pár hét és nyomtalanul el fog tűnni. OK.
A közben eltelt időben -kb 2.5 hónap alatt- a seb majdhogynem nyomtalanul eltűnt, mi is voltunk otthon meglátogattuk, megmondom őszintén nem igazan volt szel látvány a szaka, de mosolyogva mondta hogy ne aggódjunk a doktor úr megnyugtatta, hogy nem fertőző. Sikerült beszelni a háziorvosával is, akitől párom megkérdezte, hogy biztos semmi baj nincs a nagyi sebével?Esetleg ne nézze meg más szakorvos is?Mire doktor úr kissé felháborodva közölte, hogy jobb ha tudjuk, hogy az illető szájsebész egy tapasztalt és megbízható kolléga, nyugodjunk meg jó kezekben van a mama. OK.
Április 2. hetében beszeltünk telefonon a mamával, mi újság, hogy van, egészségileg rendben van-e stb stb stb. Mire mama mondja nekünk, hogy hat az van most, hogy ugyan meggyógyult a szája szele, de belül az állkapocsnál van egy cseresznye nagyságú kis gombócka ami ugyan nem faj, de el fog menni vele megint az orvoshoz a biztonság kedvéért. Megtörtént a vizsgalat, rtg készült, semmi olyan elváltozást nem lehetett látni, ami esetleg cystara utalna vagy egy korábbi foghúzás után visszamaradt darabkara ami talán gyulladást okozhatna.
Antibiotikum kezelés ismételten, eltelt egy hete, ujabb kontroll nem múlik a gömböc, minimális fajdalom kissé megdagadt pofival. A doki mintát vesz a gombóckából, szövettan kérése, eredmény 1 hét múlva. Dg. rosszindulatú daganat. Felpörögnek az események, telefon háziorvosnak, mama megy lelettel, segítség keresse több helyről, az összes létező ismerős félkutatása, mit tegyünk, hova menjünk... ok... háziorvos segítségével Budán egy onkológus főorvős magánrendelésen fogadja mamát szűk egy hét elteltével, hozzáteszem akkor a cseresznye gombóc mar szilva lett, fajdalom hala Istennek minimális, megtörténik a vizsgalat, átirányítanak másik szakemberhez.
Telefonon tartjuk a kapcsolatot az orvosokkal, milyen lehetőségek vannak? műtét szóba jöhet-e? ha igen milyen következményei lesznek? ha nem akkor mit lehet tenni? max 35 sugárkezelés meghatározott időpontban heti több alkalommal... bentfekvés nem lehetséges (?)...
onkológus megjegyzése: nem értem hogy nem vette eszre a szájsebész kolléga, hogy itt nagy baj van????? az bizony nem herpesz volt mama száján korábban....
Gondolkozzunk józanul. 80 éves mama rosszindulatú daganattal a szájában ami csak növekszik, egyedül otthon vidéken az asztmájával, hogyan kapja meg a kellő kezeléseket? Mi külföldön elunj, ha hazamegyünk ugrik a meló, otthon jelenleg káosz mindenhol...
A párom hazament egy hétre (ami nagyon kevés), sikerült bentfekvést elintézni személyesen az adott kórházban Pesten, rokon felügyeli a házat vidéken amíg mama bent lesz a kezeléseken... Nyári szabadságon haza, segíteni mamát, minél többet vele lenni... mit tehetünk meg azon kívül, hogy megpróbálunk nyugodtak maradni, elfogadni az élet nejez kihívásait és az összes szeretetünkkel támogatni a hozzátartozónkat... imádkozunk hogy ne legyenek fajdalmai és hogy sikeres legyen a kezelés...
A dolog szakmai részéhez annyit, hogy ezek szerint az először kimetszett elváltozásból nem készült szövettan, ami alap lenne. Nem vagyok szájsebész-onkológus (és ennyit a privacy-ről), az ember ilyenkor mindig azon filózik, hogy talán jobbak lettek volna az esélyek, ha hamarabb megvan a diagnózis. Örömmel várnám ezzel kapcsolatban a sebész szakirányú kollégák hozzászólásait.
Az onkológiai ellátással kapcsolatban sokan leírták már, hogy Magyarországon egyáltalán nem jók a feltételek. Vannak kiemelkedően jól működő centrumok, az egyik következő posztban lesz szó az Onkológiai Intézetben szerzett pozitív tapasztalatokról. De összességében nem javult lényegesen a helyzet 2005 óta, amikor Kásler professzor ezt írta az Orvosi Hetilapban 36 európai ország adatainak elemzése alapján: „Magyarország a férfi összes daganatos halálozási sorrendben az első, míg a női összes daganatos halálozási sorrendben a 2. helyen áll. (…) Magyarország kedvezőtlen daganatos halálozási mutatói a dohányzás, nagymértékű alkoholfogyasztás, illetve a daganatos betegek alacsony ellátási színvonalának következményei.”
A másik a történet emberi része. Közhely, hogy a betegség sosem jön jókor, de a posztíró soraiból kiérződik az a sok nehézség, amivel idős rokonuk betegsége kapcsán szembesülnek. Csak remélni lehet, hogy sikerül könnyebbé tenniük a kezelés heteit.
Ami rossz, és ezt is sokszor leírtam már, hogy sok, a létért való küzdelem miatt túlterhelt családban mennyi idős, tartós ápolásra szoruló ember vegetál. Nincs megoldva, hogy pl. egy daganatos, vagy stroke miatt fekvőbeteggé vált embert ápolhasson a családja. Ilyen szempontból tanulhatunk a roma családoktól: cca. 20 eü-ben töltött év alatt egy olyan esettel sem találkoztam, hogy magatehetetlen hozzátartozókat otthagyták volna.
Dr.Morcz
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
adamantium 2010.05.17. 07:23:10
NemesekErnyo 2010.05.17. 07:36:32
Motorpenis 2010.05.17. 15:35:39
pigglet 2010.05.17. 16:13:23
- elnezest kell kerjek, nincs ekezetes billentyuzetem, bevallom eszembe nem jutott esetleg helyesiras ellenorzovel atfuttatni amit irtam... bar ettol fuggetlenul a lenyeg ertheto, es tudom hogy fontosak a reszletek is, de jelen helyzetben most ez a legkisebb problema amit meg kell oldanunk
- Mama szerint antibiotikum, papirokat nem lattam, orvossal nem en beszeltem
- koszonom az infokat
- nem, nem biztos hogy ennek az attete ami novekszik, egyenlore talalgatas van
- a szajszeli seb utan hegesedes lathato, nem tunt el nyom nelkul...
- az also allkapocsnal kezdodott a daganat, nem 100%, de valoszinu hogy nem erinti a csontot, bar a nyiroknal kimutattak...
Hala Istennek szakszeru es tokeletes ellatasban reszesul a Kekgolyo utcai kozpontban, mindennel meg vagyunk elegedve, legfokeppen a Mama!!!
pigglet 2010.05.17. 16:19:38
gondolom nem kell magyarazkodnom, hogy egy 82 eves idos asszonynak hiaba magyaraznak pontosan mi a franc baja van, elkap 1-2 szamara is ertheto szot es azt tudja csak tovabbadni... elhihetik lelkiismeret furdalasunk van, hogy nem kerestuk fel Vele egyutt az orvost!
adamantium 2010.05.17. 16:21:54
pigglet 2010.05.17. 16:25:25
"Nem latja a fatol az erdot" - fussunk neki megegyszer???
pigglet 2010.05.17. 16:32:24
hm... nyirokcsomo attet... elso vizsgalat alkalmaval azt mondta az onkologus, hogy ez a fajta daganat tipus nem ad attetet mas szervbe, en viszont azt nem tudom, hogy ez vonatkozik-e a nyirokcsomokra is... eleg kozel van egymashoz a ket terulet.
sok egyeb kerdesem is lenne, nem tudom mennyire lehet terhelni Onoket - orvosokat ...
adamantium 2010.05.17. 17:04:38
bakela 2010.05.17. 18:06:30
Kor, elhelyezkedes, kinezet,eloszor behegedni- lenni basalioma. Gyorsan novekedni, adni attet: melanoma? Node X.raj kezelés 35x?
Aszt gondolni megis basalioma lenni, de tavali decemre- es recent february közte eltelni 2-3 evek, meg keggolyoig meg 1-2 evek.
Poor nagymami meg lenni egyedul singlenek.
NemesekErnyo 2010.05.17. 19:15:16
pigglet 2010.05.17. 19:57:50
pigglet 2010.05.17. 20:00:46
vrv 2010.05.18. 01:01:19
vrv 2010.05.18. 01:04:10
adamantium 2010.05.18. 07:15:08
FelixJager 2010.05.18. 09:35:16
Konzerváló, fogpótos szakorvos vagyok, alapellátásból helyi, "tapasztalt, nagy szaktekintély" szájsebészhez küldtem betegeimet hasonló esetekben. A leukoplakiás, néhány esetben szerintem már in situ cc. -s eseteknél mutatott flegmasága (vagy nevezzük inkompetenciának) láttán a progresszív ellátás eme lépcsőjét kihagyva minden gyanús esetet a mária utcai Szájsebészeti Klinikára küldök. Szólhatnék a szakmai felettesemnek, ha nem ő lenne az.
A viszonylag ritka megkeresés miatt úgy szoktam eljárni, hogy első vizitkor fényképeket készítek, felállítok magamban egy koncepciót, majd este kinyitom a A szájüreg klinikai pathológiája című remekművet (tényleg az egyik legjobb tankönyvem volt, Suba Zsuzsanna professzorasszony jegyzi) és összevetem a képeket, tüneteket etc...
A felállított diagnózissal felküldöm őket a Klinikára azért, lássa más is. (nyilván aftával és tényleges herpesszel nem)