Egészség - Műanyag vagy üveg lencse?
![](images/comment.jpg)
![](images/date.jpg)
A statisztikák szerint Magyarország lakosságának megközelítőleg fele hord állandóan vagy időszakosan szemüveget, illetve kontaktlencsét.
A statisztikák szerint Magyarország lakosságának megközelítőleg fele hord állandóan vagy időszakosan szemüveget, illetve kontaktlencsét. Minden második magyar ember életében legalább egyszer eljön a nap, amikor szemüveget készíttet... Van, aki csak akkor csináltat új szemüveget, ha az előző tönkremegy. Van, aki akkor, ha változik a szem dioptriája. (40–60 éves kor között ez általában kétévente fordul elő.) Vannak olyanok, akik divatkiegészítőként tekintenek a szemüvegekre, ezért kettőt vagy akár többet is használnak és legalább évente újat vásárolnak. A szemész szakorvos megállapítja a megfelelő dioptriát, viszont a szemüveglencsék szakértői a látszerészek. Ezért amennyiben „csupán” a látásélességgel van a betegnek problémája, nem feltétlenül szükséges szemész szakorvoshoz fordulnia, elegendő egy optikai üzletbe bejelentkeznie, ahol szakképzett optometrista is elvégezheti a látásvizsgálatot.
A szemüvegvásárlás folyamata
1. A szemvizsgálat
A szemvizsgálat során az optometrista vagy a szemorvos megállapítja, hogy milyen erősségű (dioptriájú) szemüvegre van szükség, van-e egyéb szemprobléma.
- A beteg közölje a látszerésszel, mire szeretné használni a szemüveget, milyen problémát tapasztal! A komputeres szemvizsgálat egy jó technológiai vívmány, azonban önmagában nem elég.
-A pontos és kényelmes dioptria meghatározásához szükség van a beteg közreműködésére is, hiszen csak ő tudja megmondani, melyik lencsével lát a legélesebben.
-A régi szemüveg mindig kiindulópont a dioptria meghatározásánál, ezért lehetőleg a beteg vigye magával meglévő szemüvegét a szemvizsgálatra.
-Bizonyos egészségügyi problémák befolyásolják az adott pillanatnyi éleslátást, ezért a vizsgálat előtt mindig jeleznie kell a magas vérnyomását vagy a cukorbetegségét!
2. A megfelelő keret kiválasztása
Egy optikai üzletben ma már több száz divatos keret közül lehet választani. A látszerészek szívesen adnak tanácsot abban, hogyan találja meg mindenki az arcformához, bőre árnyalatához, egyéniségéhez és a „pénztárcájához” leginkább illő keretet. Az esztétikum mellett különböző optikai szempontokat is figyelembe kell venni, ezért jó megfogadni a látszerész ajánlását.
3. A lencse kiválasztása általában az optikus döntése.
-Az optikus dioptriához és árkategóriához mérten ajánl, illetve figyelembe veszi a kiválasztott keret adottságait is.
-Az előző szemüveglencse fontos kiindulópont, annál rosszabb minőségűt és kategóriájút nem célszerű választani, hiszen akkor csökken a komfortérzet!
-A gyakorlott szemüvegesek többsége követi a lencseújdonságokat is, az üzletekben található szóróanyagok és prospektusok segíthetik a választást.
Egy modern szemüveg ismérvei
1.A műanyag lencse jobb, mint az üveg!
2.A „szódásüveg” elkerülésére a dioptria által megkövetelt vékonyított lencse a megoldás!
3.Alkalmazhatók extra rétegek:
-A tükröződésmentesítő (antireflex) réteg tisztább képet nyújt a mesterséges megvilágításnál (műfény) és a szem kevésbé fárad el a monitor előtti munka során. További esztétikai előnye, hogy a szem is jobban látszik a lencsén keresztül.
-A karcmentes réteg tartósabbá teszi a lencsét, védi a sérülésektől.
-A különböző szemüvegtípusok váltogatását teszi szükségtelenné a fényre sötétedő lencse: alkalmazkodik a különböző fényviszonyokhoz, beltéren világos, napsütésben pedig besötétedik.
Jó tanácsok
-A beteg őrizze meg az optikustól kapott adatlapot vagy garanciakártyát, hiszen a legközelebbi szemvizsgálatnál (új szemüveg vásárlásakor) ez hasznos kiindulópont a szakember számára.
- Ha fúrt keretet választ („keret nélküli” keret, amit a lencse tart), akkor kizárólag erősebb alapanyagú műanyag lencse tehető bele.
-Damilos keret esetén is követelmény az erősebb alapanyagú műanyag lencse.
-Célszerű kemény tokot választani, hiszen a puhában könnyen elállítódik a keret!
-A szemüveget nem szabad a lencsével lefelé az asztalra tenni!
-A félévente elvégzett ultrahangos tisztítás jót tesz a szemüvegnek, mivel ez az eljárás olyan helyeken tisztít, ahol az egyén nem tudja eltávolítani a szennyeződést.
Forrás: patikamagazin.hu
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.