A csecsemők megéheznek az anyatej illatára

2011.10.21. 09:21

Nemcsak a felnőttek képtelenek ellenállni, ha megérzik egy ízletes étel ínycsiklandó illatát, hanem már az újszülöttek is, akik az anyatej illatát megérezve, azonnal megéheznek. A szakemberek szerint ennek oka az, hogy az anya mellén található apró mirigyekből termelődő folyadék illatát a csecsemők ellenállhatatlannak érzik.

 


Az már korábban is ismeretes volt, hogy terhesség során, a mellbimbó udvarán egyre több tejmirigy keletkezik, melyekből kis mennyiségben folyadék szivárog, azt azonban nem tudták a szakemberek, hogy az ebből fakadó illat a csecsemők étvágyát is meghozza.


A mostani vizsgálatok során francia kutatók 121 frissen szült anyát hasonlítottak össze az alapján, mennyi tejmirigyük van, az újszülötteik milyen ügyesen szoptak, illetve milyen mértékben híztak. Azt is feljegyezték, mikor indult meg az anya tejtermelése, amikor már nem csupán a sárgás színű előtej képződött. Az eredményekből kiderült, hogy azok az anyák, akiknek mellenként kilencnél több tejmirigyük volt, hamarabb kezdtek tejet termelni, így újszülöttjük is hamarabb indult gyarapodásnak, és ez a különbség még szembetűnőbb volt azoknál, akik első gyermeküket hozták világra.

 

A dijoni Tudományos Kutatások Nemzeti Központjának szakemberei hangsúlyozták, hogy elsőszülötteknél azért különösen fontos a fenti jelenség, mivel az ő esetükben az anyukák még tapasztalatlanok. Benoist Schaal kutató hozzátette, hogy felfedezésüknek számos gyakorlati haszna lehet, például abban, hogy a - betegség vagy koraszülöttség miatt - nehezen szopó csecsemőket rávegyék arra, hogy anyjuk mellbimbóját megfelelő módon és megfelelő erővel szívják ahhoz, hogy elegendő táplálékhoz jussanak, és minél hamarabb megerősödjenek, továbbá, hogy a kezdeti cumisüveges táplálásról könnyebben átálljanak a szoptatásra.


A projetktről a Daily Mail című brit lap online kiadása számolt be.


Forrás:betegszoba.hu

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
© 2009-2015 praxis
blogszabályzat
süti beállítások módosítása