Hosszú terhesség és szoptatás - nagyobb agy!

2011.04.08. 09:48

Egy friss tanulmány szerint az agy növekedése a csecsemőkben attól függ, mennyi időt és energiát "fektet be" az édesanya. Az emberekkel együtt összesen 128 emlős fajt vizsgáló kutatás azt mutatja, hogy az utódok agynövekedését a terhesség és a szoptatás időtartama határozza meg. A Durham Egyetem kutatása szerint minél hosszabb a terhesség és a szoptatás időtartama az emlősök esetében, annál nagyobbra nő az utód agya. A kutatók azt állítják, az eredmények újfent megerősítették, hogy a szoptatás a legjobb az agy fejlődése szempontjából. Ez az Egészségügyi Világszervezet ajánlását is alátámasztja, amely kizárólagos anyatejes táplálást javasol az első hat hónapban, ezt követően pedig a szilárd étel mellett a szoptatás folytatását ajánlja kétéves korig vagy azon túl, az anya és a gyerek igényei szerint.

 


A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban közölt tanulmány segít megmagyarázni, miért függenek az embercsecsemők ilyen hosszú ideig anyjuktól; a kilenc hónapos terhességet követő akár három évig tartó szoptatás teszi lehetővé a hatalmas, 1300 köbcentiméter térfogatú agy kifejlődését. Ezzel szemben például a dámszarvas, amely körülbelül ugyanakkora testű, mint az ember, csak hét hónapig vemhes, a szoptatás pedig csupán hat hónapig tart. Ennek megfelelően agytérfogata 220 köbcentiméter, az emberi agy méretének hatoda.


A kutatásból az derült ki, hogy a testmérethez viszonyított agyméret legközvetlenebbül az anya által befektetett energiával áll összefüggésben, vagyis a terhesség és a szoptatás időtartamával. "Eredményeink segítenek megérteni, mik az evolúciós változások következményei az egyes szakaszokban, a szülés előtt és után, most azonban további kutatásokkal azt is meg kell határoznunk, pontosan hogyan befolyásolják a születés előtt és utáni agynövekedés változásai az agy struktúráját" - nyilatkozta a kutatás vezetője, Robert Barton antropológus professzor.


Forrás:babaszoba.hu

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
© 2009-2015 praxis
blogszabályzat
süti beállítások módosítása