Gyógyítsuk meg az egészségügyet!
Egyelőre csak szabidoki írásaiból tájékozódtam, azt gondolom, leírt már pár fontos észrevételt, ami vitaalap lehet. Az írásait nem szó szerint teszem közzé, hanem önkényesen átszerkesztettem, de hajrá, vitatkozzunk rajta, tegyétek hozzá a gondolataitokat ti is!
Egy dolog bizonyos: a jelenlegi rendszer rossz. Rengeteg pénz hiányzik a rendszerből, és ami van, az is rosszul van elosztva. Persze sok más is hibádzik, de a legfontosabb, hogy lényegesen többet és lényegesen okosabban kellene költeni, mint most.
A jelenleg évente végző kezdőorvos-gárda létszáma kevés még ahhoz is, hogy a nyugdíjba vonuló kollégákat pótolja, ráadásul a végzettek közül sokan mennek külföldre.
Angliában egy kisorvosnak fél évre 21 000 fontot
kínálnak, Németországban a kezdő orvos fizetése 3500 euró havonta. Ezek ott heti 40 órányi munkával átlagon felüli, középosztálybeli, gondtalan
megélhetést biztosító fizetésnek számítanak, nem luxuspénznek. A hazai nettó kezdő fizetés 100 ezer forint körül van (a szaktárca által megjelölt 17 hiányszakmában elhelyezkedők ezen felül 50 százalékos bérkiegészítésre is számíthatnak – a privatbankar.hu információi szerint).
Már most is rengeteg háziorvosi körzet áll üresen, sok kórházi osztályon nincs meg a szükséges létszám (nővéri szinten sem), egyetemi klinikák működnek évek óta hosszabbítgatott "ideiglenes" működési engedéllyel, mivel nincs meg az előírt számú és képzettségű személyzet, és egyelőre remény sincs rá, hogy valaha is meglesz. A legtöbb kórház nem teljesíti a jelenleg hivatalos
minimumfeltételeket személyi és tárgyi szinten sem, de az ÁNTSZ és az OEP nem vonja vissza egyetlen kórház működési engedélyét sem, mert akkor kitörne a népharag – így nyilván a kórházak menedzsmentje meg tulajdonos önkormányzatok sem törik magukat.
A mindenkori kormányzat felelőssége, hogy nem hajlandó rendezni a béreket az egészségügyben, ezért a hálapénzes rendszer továbbra is továbbra is virágzik: ennek java része a főorvosoknak/professzoroknak jut, a maradék
kis pénzen osztozik a többi dolgozó. Aki alig él meg a fizetéséből, az nem ugrálhat, ha meg elfogadja a hálapénzt, akkor rögtön megkapja, hogy korrupt, és jobb, ha csendben marad. Így megosztják az orvostársadalmat, nem lehet egységesen fellépni, mert mindenki zsarolható. A fiatal a fizetésével, az idősebbek a hálapénzzel.
Lehet ugyan mondani, hogy ne fogadja el meg ne adjon, de az a helyzet, hogy az orvosok rá vannak szorulva a pénzre, a betegek meg szeretnének hamarabb sorra kerülni, jobb szobát kapni, vagyis létezik a kereslet meg a kínálat is, így kialakult ennek a piaca.
A finanszírozást át kell alakítani. Ma csak bizonyos kórházakat támogat a tb, és minden beavatkozásért fizetnek valamennyit, de sajnos jórészt hasraütéses alapon; traumatológiai műtéteknél például gyakran az implantátum árát is alig fedezi a finanszírozás. Ha egy betegség kezelése veszteséges (nem fedezi a költségeket, amortizáció, fejlesztési keret hírből sincs benne), egy másiké pedig hozza a pénzt, a kórházak az elégtelen finanszírozás miatt ott próbálnak spórolni, ahol lehet; ezért vannak a trükközések a diagnóziskódokkal meg sok egyéb mással – a
kórházak a túlélésért kényszerülnek rá.
Gondok vannak munkaidővel is: egyetlen egészségügyi dolgozó sem dolgozhat egy műszak alatt több, mint 12 órát, két műszak között legalább 11 óra pihenőidőnek kell lennie, illetve még az önként vállalt túlmunkával együtt sem dolgozhat hetente 60 óránál többet. Az már más kérdés, hogy ezt
kormányzati támogatással veszi semmibe az összes kórház, mégpedig úgy, hogy az ügyelet nem számít teljes munkaidőnek; a "sima" ügyeletet 25%-ban, a kiemelt ügyeletet (trauma, SBO, egyebek) 50%-ban számolják el munkaidőnek.
Ez 2004 óta törvénytelen ugyan, mert a vonatkozó
kormányrendelet ellentétes az EU-s szabályozással, és minden eddigi pert megnyertek a kollégák, de továbbra sem látszik a leghalványabb szándék sem a kormányzat részéről, hogy ezt a területet rendbe tegye. Így csak a perek után kell fizetni, amúgy meg az ügyeletre fordítandó összeg a 2-4 szeresére nőne. Jelenleg nincs kellően elválasztva a magán- és állami egészségügy.
Léteznek ugyan magánrendelések, de mondjuk egy komolyabb műtétet már nemigen lehet magánúton elintézni, mert kevés és drága a magánkórház, ezt csak nagyon kevesen engedhetik meg maguknak.
A betegek egy részének azonban igénye és pénze is van arra, hogy az állami ellátásnál "többet" kapjon, ők elmennek hát egy magánrendelésére, és pluszban még fizetnek a várólistán előbbre kerülésért. Az orvos ráadásul a kórház eszközeit
használja a magánpraxisához, a "hálapénz" viszont nem jelenik meg a nagy rendszerben, adózatlanul kerül a zsebbe. "Belülről" ez a módszer soha nem fog megszűnni, szabályozókkal kell másfajta környezetet teremteni, hogy ez a jelenség eltűnjön. Az eddigi eü-kormányzatok viszont nem csináltak rendet, mivel az igen sokba kerülne. Hogy a mostani mit lép, majd
kiderül...
Mit lehetne tenni annak érdekében, hogy végre rendbe tegyük ezt a helyzetet?
– A kórházak kb. felét be kellene zárni, a maradék kórházakban pedig ezzel párhuzamosan kapacitást bővíteni, átvenni a dolgozókat, az eszközöket, mert egy nagy kórház szakmai és gazdasági vonalon is hatékonyabban tud működni, mint három kicsi. Ez nem is kerülne sokba, mert ha a dolgozókat átveszik, nem kell végkielégítést fizetni, ami ilyenkor a legnagyobb tétel.
– A teljesítményvolumen-korlátot meg kell emelni, vagy még inkább el kellene törölni, hogy a meglévő kapacitásokat ki lehessen használni. Nincs sok értelme fenntartani egy sebészeti osztályt tíz sebésszel, ha csak napi 2-3 műtétet csinálhatnak.
– A vizsgálatok és beavatkozások árát valós értékben kell az OEP-nek kifizetnie, az amortizációt is beleértve. Fontos lenne a
szektorsemlegesség is: ha valaki fizeti az egészségbiztosítási járulékot, akkor kapja meg a szükséges diagnosztikai vizsgálatok, műtétek tb által finanszírozott árát (minden ezzel kapcsolatos költséget, az amortizációt is a vizsgálatot vagy műtétet végző közkórház, de a magánklinika is, ha a beteg oda óhajt menni. Ez versenyeztetné az intézményeket.
– Az ésszerű bérrendezést nem lehet továbbra is elodázni.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
huncut 2010.08.15. 08:28:28
Mindannyiunk érdeke, hogy legyen valami változás, akkor pedig tegyünk érte.
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 09:43:52
Egy csomó szakmai link van amit már ide-oda felpakoltam, de eltűnik a téma változások miatt.
Ha gondoljátok regelni kéne, vagy Despotával megbeszélni, hogy egy helyen legyenek tematikusan, alkalmanként azonnal olvashatóan.
Már a működés feltételei is kaotikusak.
Mire kitől kap pénzt a rendszer? Honnan, mit finanszíroz?
Nekem már az is újdonság volt tegnap, hogy nagykereskedelmi áron kapja a kórház a gyógyszert. (logikus különben), de akkor mi az OEP logikája egy eljárás árának?
Mért, miért, miért?
Szerintem másnak is vannak kérdései, hogy értse mit és miért akar.
Ha az orvos akar a másik poszt alapján teljesíthetetlen jövedelmet, tudjuk megindokolni mi mit és hogyan szeretnénk, hogy könnyebb legyen és elfogadható és főleg teljesíthető.
másikpista 2010.08.15. 10:52:50
Kellene továbbá egy hosszú, mondjuk 1 éves időszak, amiben megpróbálnák a népnek értelmesen elmagyarázni mik a tényleges lehetőségek, hogyan működik a rendszer a világ különböző részein, különösen a mintaországokban, mik a tapasztalatok. Ezt se szabad még véletlenül se ugyanúgy csinálni mint a Gyurcsányék, ahol felvilágosítás helyett ócska propagandahadjárat folyt az orvosok lejáratására (minden nap egy cikk vélt vagy valós orvosi hibákról, én ebben a szájtban is időnként ennek a gerjesztett hangulatnak a folytatását érzékelem) és a kalapból kiragadott holland egészségügy felmagasztalása (naná mert ott teljes egészében a magánbiztosítók biznisze a dolog, állami garanciákkal, minden nagybefektetőnek ilyen álmai vannak).
Ezek után lehetne feltenni az értelmes kérdést: milyen eü-t akartok? Legnagyobbrészt államit, ez nem sokban fog különbözni a mostanitól és a problémák is tovább élnek, vagy sok piaci elemet tartalmazó rendszert, ahol jön a számla és nincs mese, netán valami elegyes megoldást a kettő között? 3 vagy 4 lehetőségből lehetne választani és kell egy pár éves időszak, minimum 5 év a bevezetésére, ezért is fontos hogy ne egy kormány kampánytémája legyen mert annál többre van szükség.
Ahogy látom a jelenlegi tájékozottsági szintet sokan arra szavaznának hogy legyen ingyenes de a lehető legvilágszínvonalúbb, ezen kéne túllépni most már
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 11:08:02
Nem hiszem hogy népszavazással kell megoldani abszolute szakmai döntést.
Igaz, hogy a felvilágosításnak nagy a szerepe.
A jó vagy a rossz propaganda valóban sok mindent eldönthet, de a cél az lenne, hogy a valóságot megértve és kompromisszumot kötve - a döntéshozókra tudjunk nyomást gyakorolni.
Holland egészségügyre nem emlékszem.
Svédre, Amerikaira, Angolra, Thai-ra, Kanadaira igen.
Arról már volt érintőlegesen szó.
adamantium 2010.08.15. 11:16:05
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 11:27:13
Talán lehet egy hosszabb lépést tenni, mert muszáj.
Azonnal radikális változást nem lehet, hiszen a rendszernek vannak most passzív használói.
Nyugdíjasok, nyugdíj előtt állók.
Aktuáriusi módszerrel nem számítható ki, hogy melyik korosztálynak mikor kell a legnagyobb költségigényű ellátást igénybe venni. Statisztikai módszerek vannak, de Mikola mantrája a népegészségügyi program nem ördögtől való.
Azt képzelem, hogy aki tudja köthessen OEP finanszírozású intézményi ellátásra is biztosítást (Vip szoba, saját kedves nővér, ehető étel...).
Semmit nem tudunk mi lenne az alapellátás, kiegészítő biztosítással, nem a lerobbant Jánosba viszik?
Provokatívnak tűnik a kérdés, de ha belegondolsz nem az.
frutella 2010.08.15. 11:28:35
Nézd meg a János kórházat, amihez hozzácsapták a Budait és a Margitot is. Ezzel elsorvasztottak az egyik legjobb hírű gyerekkórházat és gyakorlatilag a budai régióban nem is maradt normális gyerekellátás. A Margitnak is igen jó hírű volt a sebészete, szülészete és most mi lett belőle egy lepukkant "elfekvő".
Vagy nézd meg a Svábhegyi kórház példáját. Bezárták a jó helyen, jó levegőn lévő kórházat az asztmás gyereket pedig lehet vinni az Üllői útra gyógykezelésre.
Esetleg a Lipótot, amit a gaz ver fel, de az ott kezelt betegek valahogy sehogy sem kerültek be az új rendszerbe. No jó egy részüknek van helye, de a többi lődörög, hajléktalanként él és nem találja helyét a társadalomban.
Racionalizálni kellene a betegellátást- magas szakmai színvonalú centrumokat létrehozni, megfelelő eszközzel és személyzettel.
adamantium 2010.08.15. 11:32:00
új kórházak kellenek és motiváló tényező, hogy egyrészt aki elment visszajöjjön, másrészt meg jöjjön valaki egyáltalán erre a pályára
frutella 2010.08.15. 11:32:36
Ne a nővér varrjon sebet, hanem az orvos (legyen annyi, hogy beleférjen az idejébe).
Ne a dietetikus ossza a zsemlét, hanem a konyhai kisegítő (a dietetikus pedig valóban azzal foglalkozzon amivel kell).
Ne a nővér maradjon takarítani, hanem a takarítónő (és igen legyen éjszaka ügyeletes takarítónő is, aki a hányást, vért feltakarítja).
Ne a diplomás ápoló húzzon ágyat, hanem a segédápoló (igen legyen annyi, hogy ne a diplomásnak kelljen).
Ne a gyógypedagógus vegye saját pénzből az eszközöket, hanem a kórháznak legyen rá kerete, hogy megvegye a színes ceruzát, gyurmát stb.
2010.08.15. 11:41:20
És az kb. a zsemle.
Had' segítsen be legalább a kiosztásba.
Szóval nem csak célszerű képesített munkaerőhasználat kell, hanem ugye lehetőség is, amivel munkát tudsz nekik adni.
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 11:46:21
Egyetértünk mint általában.
Mégis kell a megoldás, kell a tőke, a befektető aki egy idő után hasznot is bezsebel.
Aki vállalja ennek a költségigényét (kiegészítő biztosítás) akkor ne az legyen a szakma szövege, hogy a pénz, hörr neki mennyi van, nekem (ki tudja mennyi), de kevés.
Van a rendszerben szerintem nővér, de talán orvos is aki ezt az állást szívesebben vállalja a Tesco pénztárosságnál, vagy a gyógyszerügynökségnél.
Kiugrott nővérekkel hozott össze a sors akik feketén vállalnak sok-sok pénzért idős demens beteg őrzést - háááát, csak sok pénzért... :-(
Ez a munkájuk és nagyon megélnek belőle.
Hangsúlyozom ők is feketén.
Valószínű lenne, hisz még messze a nyugdíj, de egyszer azok lesznek, szívesen a szakmájuknak megfelelő munkát jobb körülmények között biztosan vállalnak. A hasznuk biztosan több lenne, mint így.
De ez az én egyéni tapasztalatom - persze ugyi ez is egy problem - demens szülő ápolása nyilván otthon a legjobb.
Aktív korban lévő nem tudja megoldani sehogy, mégis olcsóbb lenne, ha lenne erre is megoldás, mert a tartós beteg ápolása utáni baksisból semmire nem jut senki.
adamantium 2010.08.15. 11:48:44
szegény gyógypedagógus meg inkább vesz egy doboz ceruzát mintsem közbeszerzésre kiírják azt az egy dobozzal és 3 hónap alatt meg is kapná
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 11:50:33
Azért egy dietetikusnak más a dolga.
Többek közt az, hogy úgy szabja ki a menüt, hogy rendelkezésre álló anyagi eszközökből a legjobbat hozza ki.
Régen - talán térünk vissza ide - a diétás nővér a vizit aktív tagja volt.
A professzor szóba állt vele és kérte a tanácsát.
De hát ez még a Sós diplomások idején volt divat.
2010.08.15. 11:57:41
Vagy a létező állapotokról írjunk, vagy az ideális állapotokról :-)
TamásD 2010.08.15. 12:01:15
Ja, és egyre több helyen már dietetikus sincs - legfeljebb külön hívásra - mert az étkeztetést átvette egy központi catering cég, és jön a kész kaja nagy fémkonténerekben, nincs beleszlás, hogy mit egyen a beteg.
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 12:04:47
:DDD
Azt néztem mikor írtad. 3 mp késéssel más szavakkal ua.
Hozzá téve. Most úgy látom, mis is Ti is azt tudjátok, látjátok így nem jó.
Szakmai szemmel neked kell tudnod mi az alap ami mindenkor jár.
Traumatológus vagy?
A te szakmádban mi lenne a minimum ami jár a TB-ért.
Szerintem csípőprotézis, térdprotézis, bizonyos feltételekkel addig amíg a rendszerben nem lesz megfelelő tartalék erre.
Szóval az alapellátás mi legyen.
Mert ez lenne egy hatalmas vita tárgya, mire megértjük az mit jelent....
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 12:06:58
Hol láttál ilyet?
Onnan diétás nővér menekül.
Mennek fel osztályra ellenőrizni, mert a dolguk, segíthetnek is magán szorgalomból, de nem azért mert nincs mit csinálni.
Vagy létező állapotokról írunk, vagy rontjuk a valóságot is? -:(
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 12:08:35
Nem így van!
A betegélelmezés szakmai munka.
Kitől rendelik meg az más, de kóstol orvos, kiszab diétásnővér.
Legenda!
TamásD 2010.08.15. 12:19:52
A nagyobb kórházakban, klinikákon központi élelmezés van, te csak azt rendeled el a viziten, hogy ez a beteg kórházi alapot kap, az cukrosat, amaz meg mittomén pancreas 1-et, stb. A kaja névre szóló tálcákon érkezik, amit a mezei nővérek osztanak ki, de mást hozzá se nyúlhatnak. Nyilván a közpotnban dolgoznak dietetikusok, ők állítják össze az adott keretből a menüt, de az osztályon már rég nincsenek. Legfeljebb egy-egy különleges igényű beteghez hívhatunk dietetikust, ha akarunk.
Amúgy mi a csudát kóstoljon az orvos? A kórházi kaját, inkább éhségsztrájkolok...
adamantium 2010.08.15. 12:26:13
más a helyzet a protézisekkel, az szerencsére úgy ahogy megoldott, még nyereségesnek is mondható, persze nagyon elgondolkodtató, hogy a csípő vagy térdfájása miatt sántító embert nem akarják leszázalékolni, de ha belerakom a protézist és megszűnik a fájdalma és simán jár akkor az már egyből leszázalékolható mert hát protézist visel - magyar sajátosság (ugyanez a helyzet egy szívbetegnél: van panasz=nincs leszázalékolás, kap egy by-passt: nincs panasz=sima leszázalékolás)
adamantium 2010.08.15. 12:28:06
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 12:36:03
Ezt már az évtizedek folyamán többször eljátszották, hogy centralizálták a kórházi konyhákat.
Mindig az orvos rendelte el mit ehet a beteg. Nálatok legalább névre szóló tálcán jön - lehet hogy a helyi konyha osztja szét - régen is nagyobb konyhák kisebb intézményeket láttak el, csak nem ennyire centralizáltan.
Osztályon kondérból nővér oszt ahol utoljára mi jártunk.
Tányérba, ételbe! beledugva beteg neve...:((
Én még emlékszem amikor saját mészárosa volt és péke a kórháznak, kétszersült helyben sült, hatékonyabb és olcsóbb volt. Joghurt, kefir készült helyben oltva - ma már tilos - de naon finom volt... :-)))
adamantium 2010.08.15. 12:38:29
2010.08.15. 12:42:36
A kérdés az volt (még nem is Tőled), hogy a szakmai képességeiknek megfelelő munkát tudunk-e adni az eü dolgozóknak? Szerintem nem, és ennek nem a szaktudás vagy a szorgalom hiánya az oka, hanem leginkább a nem ideális munkakörülmények. (A zsemleosztogatós példa nem az enyém volt, az igazságtartalmát nem vitattam.)
Ezzel így egyetértesz?
adamantium 2010.08.15. 12:43:36
TamásD 2010.08.15. 12:43:49
Irise 2010.08.15. 12:44:25
Nagyon jó. Angliában vannak ENP-k, azt hiszem ez az emergency nurse practitioner röviditése. Néhányan közülük varrnak is, de mindenképp: friss sebeket ellátnak, töréseket diagnosztizálnak, rtg képeket elemezve, ha csinálok haematomablokádot nekik akkor akár egy Colle's törést is tudnak manipulálni. Egyszerűbb szemészeti, fül-orr-gége dolgokat ellátnak, úgy,hogy ők is vizsgálják meg a beteget.
Ezzel csak azt akartam mondani,hogy a nővérek nagyon sok mindent tudnak , nem lenézni őket. Miért ne tudnának varrni,ha meg vannak rá tanítva (ha ötödévesen már varrhattam trauma gyakon).
A poszthoz: hurrá,hurrá! Ezt már nevezem.
De a kórházbezárásokkal csak csínján, a beteg nem fogja megköszönni,ha 60 km-t zötyögtetik a mentőben mert szül, vagy ha csipőtöröttet kell közúton hosszan szállítani a műtő intézménybe. Nagyon sok betegségnél kiemelkedő kérdés az időfaktor - a centralizálásokkal a vidéken élő betegek esélyei rosszabbak lesznek.
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 12:51:08
ORVOS- ÉS EGÉSZSÉGTUDOMÁNYI CENTRUM
REUMATOLÓGIAI TANSZÉK
Minőségirányítási folyamatleírás
5.3.4.2. Vizit
A vizit általában 8.30 - 10.00 között történik az adott kórterem vezető szakorvosa, az osztályos
orvos, a rezidens (a hallgatók) és a beosztott nővér részvételével. Ennek során az osztályos orvos
beszámol a beteg státusáról, a megérkezett vizsgálati eredményekről. Ha szükséges ilyenkor
történik a beteg ismételt fizikális vizsgálata. Ekkor történik az újabb vizsgálatok, konzíliumok
indikálása, egyeztetik a feltételes ill. végleges diagnózisokat. A beteg távozása is ekkor kerül
meghatározásra, amit lehetőleg 24 órával a távoztatás előtt kell a beteg tudomására hozni. Szükség
esetén ekkor történik a diétás nővér meghívásának elrendelése is. A diétás nővér értesítése ezt
követően az osztályos nővér feladata az Ápolói munkarend szerint.
TamásD 2010.08.15. 12:52:02
TamásD 2010.08.15. 12:54:08
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 12:57:09
A pályázati feltételek miatt sajnos.
Akkor is szakmainak kell lennie.
Ez a 60-as években volt...
Azt hiszem ez a konyha kb 10 másik kis intézményt látott még el.
Ételnél azért más a helyzet hatékonyság szempontjából.
Nagy tömegű ételt ízesre főzni, hogy max. 1 óra szállítás alatt az élvezeti értékéből ne veszítsen (rázás, átforgatás, ez konyhai technológia) nagyon nehéz.
Ami ízes a konyhában, szállítás után, - mert a forró étel még dolgozik - más lesz.
adamantium 2010.08.15. 12:59:52
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 13:00:41
Napi 1800.- Ft-ból én 6 személyre tudok itthon lakomát főzni.
Tonnára híznánk, ha naponta ennyit költenék. Ebbe már a téli paradicsom is benne lehet.
Biztos ennyi?
Irise 2010.08.15. 13:01:27
adamantium 2010.08.15. 13:03:08
@TamásD:
egy vesszőt kifelejtettek meg egy zárójelet pluszba tettek
TamásD 2010.08.15. 13:11:31
Ez a specializált nővéri dolog azokban az országokban működik, ahol a, nincs elég orvos; b, egy orvos fenntartása nagyságrendekkel többe kerül, mint egy nővéré. Nyilván az állam így próbál spórolni.
Bikli néni 2010.08.15. 13:24:49
Ha sikerül egyébként az itt leírtak alapján valami hatékony, pozitív változást elérni, akkor - hogy blogos szófordulattal éljek - szabidoki for president :)
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 13:25:51
Én is így számoltam.
Nem találom, hogy mennyi az egy főre eső kötelező norma.
Ennek elégnek kéne lenni, de szerintem ha szállítják az íze attól romlik amit írtam.
adamantium 2010.08.15. 13:31:49
Irise 2010.08.15. 13:32:09
Szerintem egy 15 éve a traumán dolgozó nővér, ha valóban mindennap sebeket lát el, rtg-eket néz, stb, ér annyit (vagy többet),mint a rezidens, akit letesznek 3 héttel a diplomája után ügyelni az ambulanciára.
"Ez a specializált nővéri dolog azokban az országokban működik, ahol a, nincs elég orvos; b, egy orvos fenntartása nagyságrendekkel többe kerül, mint egy nővéré. "
Felhívnám rá szíves figyelmed,hogy ez a leírás pontosan ráillik MAgyarországra is.
mothe 2010.08.15. 13:38:12
bevállalom az ünneprontást, és megkérdezem.
kinek kéne mindezt kifizetni?
mothe 2010.08.15. 13:39:32
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 13:40:08
Ilyen nem is volt soha.
Követelmény rendszer mindig is volt a kórházra specializált, szigorúbb.
Most ISO van.
De ez csak része az egésznek. Ennyi pénzből lehet kielégítőt és jól főzni.
Ahogy írtam nagyban főzni tudást igényel, arra kéne pályázni, milyen messziről, hogyan szállítanak, szétosztás hogyan működik, kell-e újra melegíteni... stb... de ez megint egy más szakma.
Diétás nővérnek hívják.
Ettem közvetlenül a konyhából felküldött könnyű-vegyes ételt. Finom volt.
Ugyanaz mire szétosztották a betegnek már nem.
TamásD 2010.08.15. 13:47:26
3 hetes korában egy szaknővér sem ért semmihez, ez rossz hasonlat volt. 15 éves korában pedig egy orvos azért általánosságban véve már jóval tapasztaltabbm, mint egy nővér, aki mondjuk csak arra az egy feladatra van betanítva.
Magyarországon ugyan orvos nincs elég, de az orvosi és nővéri/szakdolgozói fizetések között nincs olyan nagy különbség, mint máshol.
adamantium 2010.08.15. 13:49:24
adamantium 2010.08.15. 13:51:18
szabidoki 2010.08.15. 14:22:53
Mondjuk sokan sok megfontolandó javaslatot tettek, őket is illene kilistázni, nemcsak engem.
@Bikli néni: ha indulok, téged kérlek fel kampányfőnöknek! :)
@frutella: nézd, nyilván nem azt javaslom, hogy minden három kis kórházat olvasszanak be egy nagyba, hanem ésszerűen kellene megoldani a dolgot. Én Pesten nem vagyok ismerős, de mondjuk a Lipót bezárása nyilván nem szakmai szempontok alapján zajlott. Amúgy meg ha egy kórháznak van egy-két szakmailag megfelelő osztálya, de a többi, rosszul működő részleg miatt az egész kórház tragédia, akkor inkább kasza, olvadjanak össze egy színvonalasabb intézettel, mert aki a kis kórházban szépen operált, az jó eséllyel a nagyobb kórházban is szépen fog dolgozni, aki meg kaszabol össze-vissza, azt rá tudják szorítani a rendes melóra, vagy kidobják.
@mothe: nagyon egyszerű, mint minden mást, ezt is a "zemberek" fogják kifizetni. Nem nekik kéne, hanem ők fogják. Előbb vagy utóbb, de nagyon sokat kell majd költeni az egészségügyre. Lehet ezt húzni-halogatni, de minél tovább várnak vele, annál drágább lesz. Addig meg marad a mostani rendszer, minden hibájával együtt, csak szép lassan még több probléma lesz vele. Sajnos nincs olyan megoldás, ami keleti áron nyugati egészségügyet eredményez. Ha lenne, pártjaink és kormányaink már régen meglépték volna. Minél hamarabb látod ezt be, annál jobb lesz mindenkinek.
Bikli néni 2010.08.15. 14:45:51
Azzal egyébként egyet értek, hogy mindenki javaslatait érdemes lenne nem csak egy posztban, hanem oldalt, valami linkgyűjtemény-félében kiszedni. Mert szép dolog, hogy mi itt egy-egy posztban győzködjük egymást, de hasznos lenne, ha az alkalmanként mondjuk index-címlapról ide látogató népek is el tudnák bármikor olvasni, nem sikkadna el.
másikpista 2010.08.15. 14:56:54
Népszavazás nélkül közjogi értelemben sem lehet megváltoztatni egy olyan helyzetet, ami népszavazás nyomán állt elő.
Miféle szakmai döntésre gondoltál? Ha orvos-szakmaira annak így semmi értelme, hiszen az orvosi szakma ugyanaz Amerikában (és a világ nagyobbik részén) ahol piaci elszámolás szerint kell fizetni mindenért (akár a betegnek akár a biztosítónak) és Magyarországon ahol szó nincs erről. A két rendszer között mégiscsak van némi különbség, máskülönben miről is beszélünk most?
huncut 2010.08.15. 15:11:13
mothe 2010.08.15. 15:15:01
ja, hogy mostantól enyém a felelősség? te vagy ma a király, járj elöl jó példával. te hány százalékkal többet adnál a fizetésedből a jobb egészségügyért?
_tracky 2010.08.15. 15:18:32
Kórházakat bezárni? Max egy-kettőt, de azt is ésszerűen kiválasztani. Így is - ha jól láttam - a maximális kihasználtság mellett működnek a járóbeteg ellátások, és gondolom a különböző osztályok is. Ez huzamosabb ideg szerintem nem működik. Beteget türelmetlenek, orvosok túlterheltek.
Nem kell itt különösen drasztikus intézkedés, csak néhány:
- a fejlődésre képtelen, feudális nagyúr orvosokat kirúgni a francba
- a beteggyűlölő, mindenért a beteget hibáztató orvosokat is kirúgni a francba
- az így megmaradt orvosokat jól megfizetni, normálisan megszervezni a munkarendjüket, hogy 1 ember ne 6 helyett dolgozzon. Kidolgozni egy olyan modellt, hogy megérje itthon maradniuk az orvosoknak. Védeni az orvosokat az esetleges agresszív betegtől
- létrehozni egy betegvédelmi központot, ahová a beteg panasszal fordulhat - ha megalázták pl. -. Ott független szakemberek lennének, akik eljárhatnának a tényleg vétkező orvossal szemben.
- folyamatosan továbbképezni az orvosokat, hogy ne a diplomájuk megszerzésekor aktuális infókkal rendelkezzenek. Fejlődni kell kérem szépen, nem pedig pöffeszkedni az elavult tudáson.
- a betegeket nem tömegszálláson elszállásolni gyógyulási időszakban, 2-4 ágyas szobák, megfelelő felszereltséggel és személyzettel. Mert mégis milyen dolog látogatók és a betegek előtt pelenkát cserélni, tisztába tenni a beteget vagy épp katéterezni? Szeméremérzet is létezik kérem szépen...
- a potyautasokat kizárni a rendszerből. Aki nem fizet TB-t az ne is részesüljön semmiből - kivéve az önmaguk hibájából munkájukat elvesztő emberek, illetve nyugdíjasok, akik egész életükben fizettek.
- a hálapénzt elfogadó orvosokat, egészségügyi személyzetet - mivel ugye megemeltük fentebb a fizetésüket - kirúgni, és az APEH kezére adni.
- megfelelően motiválni az orvosokat, hogy a beteggel normálisan bánjanak, normálisan és emberként kezeljék (akinek nem inge...)
A legtöbb itthon dolgozó orvos egyébként kiállná a próbát és szerintem maradna a helyén (tehát az első két pont nem vonatkozna rájuk).
huncut 2010.08.15. 15:30:01
Ha lehet, akkor itt ne egymáson kérjünk számon dologokat, hanem gondolkozzunk együtt.
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 15:32:03
Miért pont Amerika? Sok más rendszer létezik, vegyes és szolidaritásra épülő stb, stb....
Csak a vizitdíjat szavaztuk le és a kórházi napidíjat.
Ja meg a képzési hozzájárulást az oktatásban.
A többit nem értem mit mondasz.
_tracky 2010.08.15. 15:32:21
mothe 2010.08.15. 15:53:58
huncut 2010.08.15. 15:56:20
huncut 2010.08.15. 16:06:21
Nem érdemes ezt egyénekre lebontani, mert van akinek többet is megér, van, akinek már ez is túl sok. Aki meg amúgy is ki tudja fizetni a legdrágább szolgáltatásokat is, az nem fog 8 ágyas kórteremben gyógyulni, hanem inkább megfizeti a kiemelt szintű ellátást.
Én pl. nem szeretnék többet fizetni, és szerintem vannak olyan pontok a rendszerben, amelyek felismerésével a felszabadítható összegek ésszerű módon hasznosabban is felhasználhatók.
másikpista 2010.08.15. 16:09:35
Alternatívaként minden marad a régiben, jön az új eü miniszter aki integrálja a gyógyintézményeket, aztán leköszön, jön az újabb az meg önállósítja az intézményeket, és így tovább, ez megy már vagy 30-40 éve amióta eü reformokról szó van. Látszatcselekvés az egyik oldalon, nyavalygás és panaszáradat a másikon vég nélkül
szabidoki 2010.08.15. 16:10:19
De ha ez nem megy, akkor légyszives tegyél javaslatot, hogyan lesz 0Ft ráfordítással szép, nyugati színvonalú egészségügyünk, ahol mindenki mosolygós, kedves, várakozási idő minimális, hálapénzt hírből sem ismerik. De lehetőleg tényleges javaslat legyen, végrehajható, ne csak valami homályos vágyálom.
@_tracky: a pénztelenség valóban probléma, azt nem tudom honnan szedted, hogy a beteg is az. A normális munkarenddel, szép tágas kórházakkal, magas fizetéssel, hálapénz büntetésével maximálisan egyetértek, csak az a baj, hogy ezek igen költséges intézkedések. A feudális nagyúr orvosok meg épp azért vannak még mindig hatalmon, mert őket igen nehéz kigolyózni, de szívesen veszek bármilyen konkrét javaslatot ez ügyben.
A továbbképzési rendszer már évek óta működik, a betegek is sok helyre fordulhatnak a panaszaikkal, csak ritkán teszik. Kórházakat meg muszáj lesz bezárni, egyrészt mert nem hatékonyak, másrészt a szakmai színvonal egy kis vidéki kórházban elég gyenge. Ma már nem elég, hogy van egy belgyógyászati osztály, hanem kell kardiológia, gasztroenterológia, endokrinológia, hepatológia, diabetológia, stb. Kis kórházban általában sem a diagnosztikai, sem a terápiás lehetőségek nem korszerűek, azért meg nem éri meg fenntartani egy kórházat, hogy a legegyszerűbb eseteket ellássa. Centrumok kellenének, ahol minden megvan, tárgyi és személyi feltételek egyaránt.
huncut 2010.08.15. 16:16:52
mothe 2010.08.15. 16:20:09
miért kéne vitatkoznom veled? nem mondtam, hogy nem értek egyet. azt kérdeztem, ha az a megoldás, hogy többet kell fizetni, akkor te mennyivel fizetnél többet? vagy rád nem vonatkozik a dolog?
mothe 2010.08.15. 16:22:46
engedd meg, hogy anélkül is kérdezhessek, hogy te jóváhagyod. rendben?
huncut 2010.08.15. 16:27:20
_tracky 2010.08.15. 16:35:36
Egy hétköznapi ember mit tud tenni? Én szívesen megadnám mindazt, amire szüksége van mindenkinek, de ezen döntések nem rajtam, rajtunk múlnak.
adamantium 2010.08.15. 16:42:52
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 16:45:34
Azért mert az elképzelés az egyik oldalon, nem biztos, hogy a másik oldal akaratával, teherbírásával megegyezik.
Aztán azért is, mert az életünk irányítása egy demokráciában alulról is szerveződhet mondjuk civil kezdeményezésre.
Erről talán feltételezhető, hogy az érintett tudja is mi történik és részben vagy egészben elégedett vele.
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 16:48:49
Nem tudok ilyenről, attól még létezhetett.
Moslékot most is elviszik, kórházból nem tudom kik.
Ócska autó utánfutóján hordóban.
huncut 2010.08.15. 16:56:32
2010.08.15. 17:05:27
Téélleg! Emlékszem, hogy kiskoromban átjártunk a szolgálati lakásból a kórházkertbe megnézni, hogy eteti Jóska bácsi, a kórház kertésze a disznókat! Komolyan ott volt egy ól!
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 17:06:10
OFF: kalcium-citrát tabletta semlegesíti a gyógyszert, ha egyszerre veszem be vele?
(citrokalcium 200)
adamantium 2010.08.15. 17:09:03
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 17:16:07
Dehogy akarok.
Gyógyszerész mondta.
Háziorvost kérdeztem, hogy a tüneteim újra megjelenését okozhatja-e. azt mondta nem.
Nem tisztáztuk, hogy a reggeli és az esti adagot a többivel együtt falom be. :-)
adamantium 2010.08.15. 17:22:05
Dr.laikus PhD 2010.08.15. 17:34:49
További OFF.
Szal' én nagyon okos vénasszony vagyok, de ezt nem tudom.
Konkrétan Imurant szedek.
Hatóanyag azatioprin.
Azt értem, hogy a szteroidos krém miért nem hatott. he-he...
gld 2010.08.15. 17:35:03
Nálunk Győr-Moson_Sopron megyében tudomásom szerint legalább 5 kórház működik, pedig nem tartozunk a nagy megyék közé. Győrben a Megyei és Sopronban a DOTE oktató kórháza a nagy kórházak közé tartoznak. A mosonmagyaróvári amolyan átlagos, a csornai meg a kapuvári kimondottan kicsik. Ha arra gondolok, hogy mondjuk a csornai vagy a kapuvári kórházhoz akár a győri akár a soproni elérhető távolságban van, és viszonylag magas szintű ellátást tud biztosítani, akkor elgondolkodom ezek létjogosultságán. De ha belegondolok abba, hogy a csornaiak meg a kapuváriak igazi háborút vívtak a kórházuk megmentése érdekében, akkor felmerül bennem a kérdés, hogy vajon mit tudnak ott jobban, mint a két nagy kórházban. Ezeken a településeken, meg a környékükön főleg idősebb emberek élnek, akik számára biztonságot jelent a kórház jelenléte. Hamarabb oda tudnak jutni, ha baj van, meg hasonlók... Ezen kívül az ilyen kisebb kórházakban valahogy emberségesebben bánnak velük (nem tapasztalat, csak volt erről egy riport, ott hallottam). Nekik ez a fontosabb... Ez pedig sajna nem gazdaságossági kérdés...
Nyilván, ha csak gazdaságossági szempontból kellene nézni, azt mondanám, egy ekkora megyének elég lenne a 2 nagy kórház, max még a mosonmagyaróvári. De nem hinném, hogy ezt ilyen könnyű eldönteni. A két kisebb város önkormányzata bármit képes lett volna megtenni, hogy a kórházuk megmaradjon. Aztán az már megint más kérdés, hogy ez meddig fog így működni, egyáltalán meddig tartható fenn.
Nem könnyű :)
dr. médiafigyelőbété 2010.08.15. 19:07:06
lüke 2010.08.15. 19:20:03
Ausztriában kezdö ,6 ügyelettel netto 2000-t kap
de nem baj,
majd jönnek a románok, ukránok s akik arra magyarul tudnak
2010.08.15. 19:29:52
2010.08.15. 19:32:38
Franky4fingers 2010.08.15. 19:38:10
Én azt csinálnám, hogy egy megyében összevonnám a kórházakat, egy nagyba, és felvenném normál fizetéssel az orvosokat (4-500 nettó- alap). Lenne verseny. Aki hibázik/pénzt fogad el/mutyizik - repül, nincs bocsánat, nincs magyarázkodás. Amikor ez e kórház már működik kivennék a rendszerből néhány itt nevelkedett ifjú titánt és megcsinálnám a másik megyében ugyanezt.
Franky4fingers 2010.08.15. 19:40:14
adamantium 2010.08.15. 19:49:01
adamantium 2010.08.15. 19:51:07
adamantium 2010.08.15. 19:53:14
pakesz (törölt) 2010.08.15. 20:33:34
kínálnak"
"A hazai nettó kezdő fizetés 100 ezer forint körül van "
nem mondom hogy nincsen benne igazsag de nem kellene tudatos ferditessel inditani...
mintha 1200e vs 100e lenne, ami egy kisse durva!!!
miert nem a nogyogyaszt nezzuk olyan kontextusban, hogy a brit nogyogyasz hol tud venni normalis pecot a magyar meg hol, mert akkor az derulne ki hogy a magyar orvosok sokkal jobb helyzetben vannak mint a britek???
amugy ezt tenyleg jo lenne kijavitani, talan lehet hogy az brutto volt az a brit? es talan ugyanazzal az orvossal kellene osszehasonlitani
pakesz (törölt) 2010.08.15. 20:37:01
1., meg tobb ado
2., az fizessen aki igenybe veszi
3., fizessenek a leszarmazottaink, mert mi mar ugyis olyan sokat tettunk keresztbe meg nem lehet az aktiv szavazokat megszoritani, meg ugyis hat ok a hulye fiatalok, hat oelottuk meg ott az elet
Pelso.. 2010.08.15. 20:43:37
A TVK-t, -lehet más néven-, fenn kell tartani, mert kell hogy legyen a mindenkori államnak korlátozó-felügyelő szerepe az eü költségei felett.
Tudomásul kell vennünk, hogy az egészségügy; elsődlegesen politikai ügy, azzá tették. Tehát racionális megoldások, ötletek a háttérbe szorulnak, még nagyon sokáig.
adamantium 2010.08.15. 20:44:35
gld 2010.08.15. 20:54:29
Ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy ezen nem kell változtatni, nagyon is kell. De valahogy ezek az angliai meg német meg tudomisén milyen fizetések bizonyos szempontból torz képet adnak. Azt értem ez alatt, hogy azokat is az ottani életszínvonalhoz képest kell mérni, nem átszámítani a forintra, mert, hogy a kenyérnél maradjak, ott nem HUF-ért adják azt sem :)
Nem éltem még Angliában, nem tudom, mennyire lövök ezzel mellé, csak elgondolkodtam rajta. Barátaim élnek kint. A munkájukért többet kapnak ott, mint amennyit itthon kaptak, de az élet is drágább. Saját elmondások alapján kb. ugyanazon a színvonalon élnek, mint ahogyan itt éltek. Viszont tény, hogy a körülmények mások.
OFF: írtam Neked egy üzenetet.
pakesz (törölt) 2010.08.15. 21:04:41
a paraszolvenciat meg miota is kell beleszamolni a fizuba? hat mar lassan 60 eve!!! akkor miert is ne szamoljunk vele? ha az orvosok fizetese azert nem no mert ugyis kapja a paraszolit?
pakesz (törölt) 2010.08.15. 21:17:55
es a valodi orvosi fizetesnek az atlagat
(ebbe hadd ne menjek bele, de ez igy kemenyen inkorrekt nezni csak a fizetes alapjan, hiszen a brit fizetes ha rendes albit vesz ki akkor rogton a fele elmegy, amugy pont erre probaltam celozni fentebb!)
de komolyan mikor jonnek elo az egeszsegugyi dolgozok es jelentik be hogy eleguk van a paraszolibol, es meg a MOK is felkel ellenuk, talan egy nepszavazast is akarnanak rola?
100 Mrd / ev elegge sok azert!!!
fokent ugy hogy az egeszsegugyben olyanok jutnak hozza ellatashoz akik nincsenek is annyira raszorulva
pl. 80+ evesnel a csipoprotezis lenge 1.5 milla, es ezt az oregapo/anyo 100e "ugynevezett paraszolvenciaval" megveszi
pakesz (törölt) 2010.08.15. 21:53:17
Londonban olyan adottsagokkal rendelkezo nem 1000 font lenne hanem joval tobb
viszonyitas kerdese az egesz :)))
adamantium 2010.08.15. 21:54:25
GDP értékek országonként
2009-es Világbank adatok, a GDP PPP szerinti korrekciója után dollárban illetve euróban kifejezve a jelenlegi árfolyamon
Magyarország: 19765/15381
Németország: 36449/28364
Anglia: 36496/28401
Norvégia: 55672/43324
Euró árfolyam: 279,76 (1,285/1 a dollárhoz)
Dollár Árfolyam: 217,59
Jelenlegi kezdő orvosi fizetések nettóban:
Magyarország: 93000 HUF/332,5
Németország: 2200
Anglia: 6000
Norvégia: 8000
Na akkor arányosítsuk:
A német GDP, a magyarnak az 1,844 szerese, 2200/1,844=1193 euró ami 330770 forint
93000*1,844=171492 forint
Tehát a reális különbség: 330770/171492=1,928 szoros
Az angol GDP, a magyarnak az 1,846 szorosa, 6000/1,846=3250 euró ami ugye 909295 forint
93000*1,846=171678
A reális különbség: 909295/171678=5,296 szoros
A norvég GDP pedig 2,816 szoros, 8000/2,816=2841 euró ami 794772 forint
93000*2,816=261888
A reális különbség: 794772/261888=3,034 szeres
Tehát mindent összevetve (GDP, vásárlóerőparitás, fizetések) a magyarországi minden tekintetben gyengébb mint azt az ország GDP-je illetve vásárlóereje motiválná
pakesz (törölt) 2010.08.15. 22:02:05
1.,
"A hazai nettó kezdő fizetés 100 ezer forint körül van"
te BRUTTOT mondtal nem? surgosen javitani legyszi!!!
2.,
"A hazai nettó kezdő fizetés 100 ezer forint körül van"
a poszt nem szakorvost mondott te azt mondtal, mennyi is a magyar szakorvos dija? persze a magyarnal meg a leendo paraszolit meg a mostanit is szamitsuk hozza, ami mostanaban a foorvos ur noteszeben van meg hely cimszo alatt is megy?
2., tudomasom szerint a szakorvosi ellatas nem olyan egyszeru a briteknel!
a.,
bizonyos teruletekre nem ervenyes az a nalunk magyar vircsaftkent kiharcolt fegyverteny hogy havi 5e -ert barhol teljes merteku ellatast kellene megkapni, azaz kulon biztositast kell kotni nehany szakorvosi ellatashoz
b.,
szakorvosi ellatast csakis maganorvosi beutaloval kaphatnak, igy ott tenyleg csak szakmai temara megy ki a dolog
c.,
ugyebar ez a FRANYA VERSENY!!!
ott ha szakorvos masnaposan elront valamit annal a kollega nem csak megveregeti a vallat, hogy hat nem gond hat ezert a fizetesert oruljenek hogy bejossz
osszegezve az almat hasonlitottuk ossze a fososzilvaval amikor a brit szakorvos brutto fizeteset a magyar kezdo nettoval hasonlitottuk ossze
nem mondom meg mindig kevesebb de nem 12szeres!!!
pakesz (törölt) 2010.08.15. 22:09:59
www.workgateways.com/Medical.Doctor.Jobs
a legtobb az 50e font korul van...
es nem hinnem hogy nettoban irjak az arakat...
persze en szivesen vennem ha korrigalnal es belinkeled azt az oldalt ahol a NETTO 6000 font/honap kezdo orvosi fizetest talaltad egesz anglia teruleten
mothe 2010.08.15. 22:15:08
„Specialty doctor and associate specialist (2008): Doctors in the new specialty doctor grade earn between £36,807 and £70,126”
mondjuk egy 40.000 fontos bruttó évi fizetés az nettó kevesebb mint 30.000. ez nem egy rossz fizetés, egy alkalmazott grafikus kb. ugyanennyit keres kezdőként. Londonban vonj le min. évi 12000 fontot albérletre, ehhez jön még kb. 4000 font council tax, meg a rezsi, és akkor még nem vettél bérletet és nem ettél.
szabidoki 2010.08.15. 22:18:12
@gld: kétségtelen tény, hogy sokan keresnek igen keveset. Az orvosi fizetések rendezése viszont azért sürgős probléma, mert elég jelentős a kivándorlás, és ha így folytatódik, mint most, pár év múlva tömegek maradnak ellátatlanul. Igazságtalan, mert nyilván a tanár is megérdemelné a jobb fizetést, csak a pedagógusok nemigen mennek külföldre, meg eleve jóval több végez évente az egyetemen, mint amennyire ténylegesen szükség van.
adamantium 2010.08.15. 22:30:45
anarhista 2010.08.15. 22:32:13
most már nem mondja meg senki, mennyit keressen egy kőmíves, egy mérnök, nem is tartanak erről népszavazást. nem mondja meg pártunk és kormányunk, hol gyártsanak autóbuszt, fogaskereket, távcsövet. ott gyártják, ahol a gaz kapitalista jónak látja, a terméket meg ha van elég pénzed, megveszed, ha nincs, hát akkor nem. ezt hívják kapitalizmusnak. mily csodálatos.
De! az ősi szocializmus rendszere még kitartott az oktatásban, az egészségügyben, a nyugdíjrendszerben, és mily meglepő: ezek folyamatosan csődben vannak, alacsony hatékonysággal dolgoznak, senki sem elégedett velük. Nem is lenne baj, ha nem a GDP ötödéről lenne szó.
a szocializmus megbukott az iparban, a mezőgazdaságban, a fodrászatban stb, mert a gaz kapitalisták hatékonyabban működtették: régen 10 évet vártunk a telefonra, ma utánad dobják, 10 perc alatt vehetsz autót, a kenyér nem kenyérgyári nyúlós, hanem minden sarkon kapható friss ropogós.
Hát föltették posztban a nagy kérdést: mit is kéne tenni az eü-vel? hát reformot neki!
faszikáim! a kommentjeitekben a "hogyan javítsuk meg a szocializmust" verseny győztes hozzászólásait olvashatjuk: legyen konyha mindenhol-egy helyen, adjunk 2x annyi-feleannyi fizetést, legyen kórház itt- inkább ne legyen ott, legyen nagy-inkább kicsi, ennek több pénzt-annak kevesebbet. kádár csak azért nem bólogat mosolyogva, mert ellopták a koponyáját. próbáljatok a dupla átkosban belétek ivódott reflexeket levetkőzni. próbáljuk az egészségügyre úgy gondolni, hogy az a GDP 8%-át előállító, állami kézben és monopolhelyzetben lévő szolgáltatóipari szektor, ami - vajon miért - nem működik hatékonyan.
adamantium 2010.08.15. 22:37:36
előrehaladtunk? nem
Advanced Flight 2010.08.15. 22:42:44
Ha meg beomlik az ország, és hatalomra kerül valami félőrült diktátor, akkor ezek az összerabolt pénzükkel két perc Mexikóban vagy Thaiföldön lesznek és jót röhögnek rajtunk.
Advanced Flight 2010.08.15. 22:44:30
Haha, ezen jót röhögtem, friss, ropogós kenyér..Álmodban, legfeljebb.
pakesz (törölt) 2010.08.15. 22:49:56
mondhatnam egy trollos kezdes volt!!!
erre nem beszologatni kell, hanem az altalam emlitett torzitasi tenyezoket valorizacios szorzokent beszamolni es az alapjan kiszamolni a valos igenyt (lasd mothe 2010.08.15. 22:15:08 )
amugy abbol a 600 - 800 bol mennyi volt foorvos? tudod akinel van a notesz???
mennyit hajtott el az itteni rendszer, hogy o nem tudott kapni rendes fizetos beteget? pedig a paraszolinak az lett volna az erteme hogy MINDEN orvos kapjon!!!
anarhista 2010.08.15. 22:50:36
adamantium 2010.08.15. 22:51:31
bakela 2010.08.15. 22:52:35
Pedig de.
Nekem még van jó 10 évem, nektek már nincs.
Tessék má' megérteni, hogy a madzseri eü még csak esélyt sem kapott a normális működésre. Azért azon a lengyel példán jó lenne nyámnyogni egy kicsit.
A tegnapi lebarmolásomra írt válaszom ide is becopyzom:
"bakela 2010.08.15. 22:04:47 @Pico:
Hameg szájbarágós vagyok, és egyszerűen kommunikálok, a radirella bantmaradástalanít.
Lefordítva: Én is annyit értek lengyelül, hogy polakwengrydvabratanki. De pár perc guglizás után létező megoldásokra lelek, ti meg valóságos titkos társaságot akartok alakítani a tojásfösték feltalálására.
Júzdöfakengugli /UTFG/ -aztán még mosolyogni is tucc egy lengyel citátumon, vagy megtalálod azt a diagramot, ami 78-tól mutatja a lengyel orvosi exodust- párhuzamba állítva a fizetésekkel. Itt rájöttek, hogy nem munkaerő-piaci realitásokat kell figyelembe venni, ha eü személyzetet akarnak, hanem ANNYIT fizetni, hogy legyen. /mondjuk lesz@rva, hogy ott mennyit keres egy Rossmann pénztáros./
Segitek a megoldásokban:
1)Minden megy tovább, mint előtte. A vége szegény /karitativ/ ellátás, + qrva drága magánellátás. Osz't nyema szolidaritás. Én ennek látnám a legnagyobb távlati hasznát: Az agynélkülietlenek megtanulnák becsülni az egészséget, hajlandóak lennének pl. életmódot változtatni. Meg hulljon a férgese- 2 nemzedék múltán már jelentkezne az ország genetikai állományának jelentős és kívánatos javulása!!
2)Lásd a polák szisztémát
3)Bevezetni az eü-ben a hadikommunizmust, minden dolgozót behívni katonának. Statárium terhe mellett döglésig dolgoztatni az összes rohadékot kenyéren és vízen.
4)Gyurcsókot, Szergejt, vagy a győri Oláh órást, esetleg Urigellert mekkérni, hogy időnként imádkozzanak, doboljanak, stb, az ország egészségéért: „MÚKOGGY”
Más: WALAKI már magyarázza el nekem, hogy a nem egészen 2/ KETTŐ/ gombóc fagyi ára vizeletdíj hogyis csökkentette volna a parát????????????????
Ha még valaki nem érti, hogy a molnárhorváthszékelygyurcsánybajnaiveresoszkó eü reformtervezet nem volt más, mint az utolsó, -még ellopható- jelentős nemzeti érték elsíbolásának előkészítése, az menthetetlen. A többi eszembejutót meg önként kibenntmaraditatlanitom. "
adamantium 2010.08.15. 22:54:24
pakesz (törölt) 2010.08.15. 22:59:53
hogy alapellatas mindenkinek + magan biztositos es magankorhaz (termeszetesen az alapellatasnal a korhazakat megversenyeztetni)
(meg azt a statarialis doki agyonlovest meg a hatarok lezarasat is)
@anarhista: pont ez van...
kell egy reform, oooh pardon, hat micsoda kurcsanyi mentalitas hogy a Zemberek fizessenek? hat nevezzuk el uj koalicijonak, es forradalomnak, de reform mint szocskat meg a Word hejesirasellenorzobol is szamuzzuk
amugy a fizeteses temahoz lokjunk be egy masfelszeres szorzot a brit dokihoz, mert a brit doki annyival tobbet melozik a rendes munkaidejeben
Irise 2010.08.15. 23:01:28
mielőtt kimentem 100 ezer alatt volt a nettom, kimentem, 3200 volt a nettom ügyelet nélkül.
Londonban elég jó albink volt 800 fontért. A rezsi internettel tv- vel együtt kb 200 font volt. A havi kajaköltség kb 400 font volt, de mi tényleg nem spóroltunk.
Most állást váltottam, mert még kevesebbet akartam dolgozni, még jobb környéken. Így mostmár egy gyönyörű családi ház bérleti díját is fizeti a kórház pluszban.
Ez azért hiteles forrás,nem? :D
Irise 2010.08.15. 23:05:51
(leg)Jobbik. :)
Antisocial 2010.08.15. 23:07:58
Németországot tudom legjobban összehasonlítani Magyarországgal ui. az előbbiben élek. Angliai ügyeletet szeptembertől vállalok - még innen is megéri. Van aki Svájcba jár át, és hirdetnek schwitzerdütsch tanfolyamot :)De a költői kérdésre, hogy a magyar orvosi fizetés mikor lesz versenyképes a némettel vagy angollal két választ is adhatok: 1. globális atomháború 2. aszteroida-becsapódás esetén. Itt még nem láttam olyan embert, aki a német egészségüggyel meg lenne elégedve. Angol és skót ismerősök közül se tudok olyat aki dicsérné a sajátját. De talán ami a magyarból legjobban hiányzik: némi JÓINDULAT. Miért hoznak olyan szabályokat, amikről kezdettől fogva tudják, hogy betarthatatlanok? Miért előfeltétele a jó kezelésnek (beteg részéről), jó vizsgának (hallgató részéről), jó gyakorlati képzésnek (szakorvosjelölt részéről) a bennfentes kapcsolatok + szerencse (és (
rossz esetben + pénz) kombinációja? És miért lehet erre még büszkének is lenni? (ugye "milyen fifikások vagyunk")
És elgondolkodott valaki azon, hogy ha nálunk is a hatodévben 3 db 3 hónapos gyakorlat lenne mint az angoloknál vagy németeknél, pár hét után ugyanúgy be lehetne fogni a hallgatót vénázni, ölteni, zárójelentést írni, egy-egy beteget tapasztalt kollégával együtt kezelni - gondolom minimálbérért lenne, de ez itt is így van (egy éve). A semminél jobb, és többet érne mint a jelenlegi gyakorlati képzés. Azonfelül el lehetne számolni probléma nélkül 'internship'-ként. És talán némi ügyeletszervezéssel még az is megoldható lenne, hogy a rezidens pár hétvégét külföldön ügyeljen. Mivel a briteknél szinte lehetetlen bekerülni a szakorvosképzésbe, úgyis visszajönne 99,99 %. Ajánlólevelet, tapasztalatot meg úgyis kérnek a hazai "supervising consultant"-tól. Svájc tele van. De vigyázat, Skandináviából és Írországból már nehezebb visszacsábítani bárkit, addig marad, amíg meg nem unja az ottani éghajlatot. Szakvizsgával is egyébként briteknél először RMO-zhat vagy SHOzhat az ember amíg meglesz a megkövetelt helyi tapasztalat, utána lehet "middle grade doctor". Kb 33 ezer fontért, de ha ezt valaki kevesli, annak tényleg egy más szakmát ajánlok ...
bakela 2010.08.15. 23:08:19
Adzsídípíjük/kopoltyú nekik sem fényesebb, mint nekünk, a tecsó pénztáros sztem kevesebbet keres, mint nálunk.
Persze a lengyeleknek van pl. 1 TISZTESSÉGES eü miniszterük, ami nekünk az Etelköz óta nem van. / Kivéve a 6 sec. alatt lemondott KOVÁCS dr.-t/
Kéretik rákeresni a jútyubon Dr. Eva Kopacz nevére!
anarhista 2010.08.15. 23:17:38
pakesz (törölt) 2010.08.15. 23:22:33
amugy nem lesz reform mert a zemberek erdekevel ellentetes, fokent azok miatt akik a 2002 es onkorinal az osztogatast jutalmaztak a szavazataikkal
Molnar Lajos elmonta: addig nem lesz valtozas amig egy politikus nyiltan beszelhet arrol, hogy mi lesz az egeszsegugyben, o a hus araval hasonlitotta ossze, hogy milyen erdekes, hogy ma mar nem a politikusokat szidjuk amikor draga a hus, pedig 50 eve ez volt...
elwood 2010.08.15. 23:25:42
"
Nem csak azt. Számos előnye lett volna:
1) Tisztább elszámolás, nehezebb behazudni az orvosoknak, hogy elláttak 17 már rég halott embert, hogy növeljék az intézet bevételét
2) Optimalizálni az orvoslátogatást, ne menjen a mama minden nap beszélgetni, ha kell egy pár recept egyszerre tegye.
3) Erősíteni a szolgáltatást veszek igénybe, nem ingyenes feeelinget
4) Erősíteni az egészségem fontos feelinget.
5) Persze ha már fizettem vizitdíjat, kisebb a nyomás, hogy jattoljak is.
s.í.t.
Engem az zavart inkább, hogy látok egy elképesztően rosszul működő egészségügyet amivel valakik kezdeni akartak valamit. (Pl. súlyponti kórházakat is csináltak ami tán nem rossz irány)
Nem tudom jó irány lett volna vagy nem de a jelenlegi az olyan szar, mintha énnél bármi jobb lenne.
Erre
1) politikai alapon leszavaztatunk és kizárunk mindenféle öngondokodási törekvést
2) az orvostársadalom egységesen mantrázza a megoldást : "semmi változást, több pénzt ide"
adamantium 2010.08.15. 23:27:20
mothe 2010.08.15. 23:30:29
ja, és a bruttó 70 ezres kezdő, meg a nettó havi 6000 fontos általános fizetésre reagáltunk. úgyhogy szerintem inkább minket támasztasz alá a számaiddal.
adamantium 2010.08.15. 23:31:35
pakesz (törölt) 2010.08.15. 23:32:33
a., most mennyi lenne itthon a nettod?
b., ugye nem magankorhazban nyomod?
c., 40e doki van nalunk? az 80 Mrd paraszolival szamolva 150e /ho, n amst ha a noverekkel is szmaolunk akkor legalabb 80e / ho
az hogy ezt te nem kaptad meg az a rendszer sulyos hibaja, ezen pl. valtoztatni kellene, hogy atlathato legyen, es mindenki kapjon abbol a paraszolibol
d., mennyivel is tobbet dolgozol most kint azert a penzert?
e., van karteritesi kotelezettseged?
pakesz (törölt) 2010.08.15. 23:34:08
adamantium 2010.08.15. 23:35:49
bakela 2010.08.15. 23:37:16
Hát, akkor nekem WALAKI kb 60 milkával tertozik! Eddig!
mothe 2010.08.15. 23:40:29
vegyél vissza.
adamantium 2010.08.15. 23:40:31
1. elvégzem ambulánsan: kb 3-4 ezer forint, ami kevesebb mint a ráfordítás: kesztyű, izolálás, maszk, sapka, eszközök sterilizálása, fonal érzéstelenítő, miegymás
2 felveszem osztályra úgy már kijön az ára, de hoppá csak akkor ha asszem 48 vagy 72 órát benn van. most mit csináljak? 15 perc a beavatkozás, nem jobb a betegnek ha hazamegy minthogy 3 napig nyomja az ágyat a kórházban?
de te csak szóljál, hogy szeretnél benn maradni napokat minden csipp-csupp beavatkozásnál.
és millió egy ilyen van, hogy az OEP csak akkor fizet ha a beteg bent fekszik, pedig ambulánsan is elvégezhető lenne de nem, úgy nem jó
adamantium 2010.08.15. 23:41:16
bakela 2010.08.15. 23:41:22
Pszt! Nagy titok!!!!!!!!!!!!!!!!!:
A kórház UGYANANNYI zsetont kap ugyanazokra a kiírási diagnózisokra, ha 3 nap alatt kidobja a kuncsaftot, mintha 3 hónapig aszalja.!.!.!.!.!.!
De a sok hülyének ne szólj!- Maradjon ez a mi titkunk.
mothe 2010.08.15. 23:42:26
adamantium 2010.08.15. 23:45:24
bakela 2010.08.15. 23:50:51
1-5 OK
Csak olyan 5-10 kilóval./20-40 euró/
Wazze: 300 HUF-ért nyugtákat körmölni, meg hol szigorú elszámolás, hol nem, meg szándékosan olyan gennyesül megfogalmazott mentességek, hogy napi anyázás a rendelőben??
Ez egy patkánytól egy patkány intézkedés volt.
bakela 2010.08.15. 23:51:52
Eztetet a CAD, meg a fotósopp nem számojja ki??
RMO 2010.08.15. 23:52:30
Tessenek vitatkozni, véleményt írni.
Szeretettel várom. Üdv.: Dr. KoLa
pakesz (törölt) 2010.08.15. 23:52:56
vagy mondjak mast, hogy volt valami valakivel, es en tudtam, hogy a korhazi elszamolason nem lehetett egyfajta ellatas alatt olyan sokat? ez kb masfel evvel ezelott volt (privat melre elkuldom a reszleteket is, de itt nem...)
bakela 2010.08.15. 23:56:43
Még 1 x:
A kórház UGYANANNYI zsetont kap ugyanazokra a kiírási diagnózisokra, ha 3 nap alatt kidobja a kuncsaftot, mintha 3 hónapig aszalja.
bakela 2010.08.15. 23:57:53
Bár, lehet, hogy így 2 napig 1 betegnek NORMÁLIS étkezést tudtak biztosítani?!
pakesz (törölt) 2010.08.15. 23:58:11
ezen nem kell matematika, hanem csak az hogy ugyanazt hasonlitsd ossze, de mi lenne egy kezdo orvosk kimenne a szabi alatt angliaba ugyelni, miert nem szamolhatom azt bele?
en is ezt probaltam mondani eddig hogy egy kicsit mas a leanyzo fekvese, es mothe is...
mothe 2010.08.15. 23:58:20
bakela 2010.08.16. 00:00:11
Sőt, ha ugyanazzal a dignózissal bizonyos időn belül újra ellátja: NEM kap egy qrv@ fillért sem!
mothe 2010.08.16. 00:02:39
@adamantium:
olyan szoftver, hogy CAD, nincs. a photoshop meg nem számológép.
egyébként nem kell számolni ahhoz, hogy az ember el tudja olvasni az itt közölt adatokat.
www.nhscareers.nhs.uk/details/Default.aspx?Id=553
innentől az nhscareers oldal szerkesztőivel vitatkozzatok, ne velem.
jó éjt.
adamantium 2010.08.16. 00:04:51
adamantium 2010.08.16. 00:05:54
RMO 2010.08.16. 00:06:44
- az angol kisorvos (én) 18.000 fontja fél évre nettóba teljesen reális
- és az otthoni fizum netto 99.780 Ft volt
üdv. RMO
adamantium 2010.08.16. 00:09:52
jelenleg a magyar orvos nem hétfő péntek 7-19 óra között dolgozik, igen hajlandó 40 óránál többet is dolgozni, akár 19-07 óra közt is és szombat vasárnap is. ha elolvasod és következtetsz akkor kijön, hogy max 60 órát képzelnek el, de a saját bőrödön lehet ez több is. na akkor most számold újra kérlek
pakesz (törölt) 2010.08.16. 00:15:56
1., paraszoli nem volt itthon?
2., kint mennyivel kell tobbet galyazni?
3., most mennyit kapnal itthon? (hany eve mentel ki?)
(szabidoki!!! te linkeltel be egy olyan oldalt azt hiszem ahol a magyar orvosok fizetesei voltak)
@adamantium: szabadna a havi nettodat es a havi paraszolidat megkapni? nehogy mar csak a masik felet ismerjuk!!!
ember en sebesznek amikor 1 oras mutetet ellatott a paromon mai aron 80e -t adtam!!!
adamantium 2010.08.16. 00:22:06
adamantium 2010.08.16. 00:22:43
pakesz (törölt) 2010.08.16. 00:25:20
kellene am a tandij is(tanduj az a 10% legyen), ha meg kimegy kulfoldre akkor utolag beszedni a maradekot(szigoruan csak a kitanittatasanak a koltseget!!! es szigoruan evekre lebontva, es szigoruan mindenkire aki rendesen kuldoldon a szakmaja szerint be van jelentve)
ezt kifejtsem reszletesebben, vagy elfogadhato? elvegre egy rezidens orvos az 8 evig evente 0.5 - 1 milla, na nem jo poen a gazdag angolokat hogy segitik a magyarok
pakesz (törölt) 2010.08.16. 00:28:58
az szokott idegesiteni, hogy kisvarosban a pogimester sir egyet hogy hat pedig az orvos milyen jo fej volt, es most kiment kulfoldre, es a sok beteg itt maradt, na akkor legszivesebben megkerdeznem, hogy megis mi a bus f@szt tettek azert hogy maradjon a doki? szoval ossze is dobhattak volna akar ... fokent a polgarmester
RMO 2010.08.16. 00:35:17
- otthon nem kerültem, de nem is akartam olyan helyzetbe kerülni hogy paraszolit kapjak..(összesen 500Ftot nem tudtam visszautasítani még medikus koromból)
- RMO ként dolgozom (168 óra kórházon belül), a gálya kórházfüggő: a korábbi helyemen volt napi 12-15 h is néha.. a jelenlegi kórházban egész héten összesen kb 2!!! órát dolgoztam, a többi tv, edzés, olvasás, alvás stb..
- csak pár hónapja mentem ki.. otthon a korábban említett 99.ezer nettót kapnám
RMO 2010.08.16. 00:39:47
TroppauerHümér 2010.08.16. 01:05:23
pakesz (törölt) 2010.08.16. 01:07:34
igen joval tobb a briteknel mint itthon, de csak ugy osszehasonlitani a kinti szakorvosi bert az itteni kezdo orvosi fizetessel nem illendo...
fokent ugy nem, hogy kis hazankban azert a fizetesert csak nem varnak el akkora munkakedvet mint kint!!!
adamantium 2010.08.16. 07:06:48
huncut 2010.08.16. 07:26:58
huncut 2010.08.16. 07:31:37
huncut 2010.08.16. 07:40:28
Despota 2010.08.16. 08:19:14
huncut 2010.08.16. 08:40:57
Nem tudom, mik a technikai lehetőségek, de szeretném majd a többi orvos javaslatait is összegereblyézni, és jó lenne, ha valahogy egy kupacban maradhatnának ezek a területek. Van erre mód?
huncut 2010.08.16. 08:42:45
Despota 2010.08.16. 08:46:03
huncut 2010.08.16. 09:16:52
Pico 2010.08.17. 07:31:20
Nem csak azt kell nézni, hogy mit visz, de azt is, hogy mit hoz!!!
Persze lehet úgy folytatni a dolgokat, ahogyan eddig, de látni kell, hogy ezek toldozások-foldozások: mert csak erre lesz pénz. Lesz béremelés (de lesz olyan mértékű, amely versenyképes lesz a "nyugattal"?) Nyilván lehet hatékonyabb forrásfelhasználást is elérni (de ettől lesz olyan mértékű fejlődés, hogy az ellátás színvonala megközelítse a "nyugatot"?) Egy pénzközpontú világban a pénz beszél. A magyar egészségügyben is észre kellene ezt venni. A forráshiány minden problémának az origója... Szerintem.
WT 2010.08.17. 10:52:39
(lehet hogy szinte offolás irányába megy)
A hálapénz eloszlása nem éppen egyenletes kis világunkban. Tipikusan a helyi főnök tesz el mindent, még a legtöbb orvosnak aki az érdemi munkát végzi semmi nem jut. Nem tudom pontosan máshol hogyan oszlik el, de pl itt egy vidéki kisvárosban a sebész főorvosok kb egymás betegét nyúlják le érte. A rezidensek és szakorvosjelöltek pedig alig jutnak tapasztalathoz (pénzről ne is beszéljünk). Maximum beteget vehetnek fel. Külön vicces szokás, hogy hamarabb műtik meg a beteget, mint hogy papíron fel lenne véve a kórházba. Mert a magasabb pozíciójú sebészek nem akarnak papírmunkával pepecselni. Tehát adott x mennyiségű fiatal és tehetséges orvos akiket ellehetetlenít a rendszer. Nagyon hamar kiégnek. Megunják, hogy nem haladhatnak előre, se szakmailag se pénzügyileg. Próbálják ellátni a feladataikat, de ha éppen más nem, a finanszírozási hiány akadályozza őket.
Jah igen, ha vége a 2 év rezidensképzésnek és szakorvos jelölti helyet szeretnének, a lehető legszarabb szerződést íratják alá velük. Ha esetleg nőkről beszélünk, akkor kb 32 évesen lehet szakorvos, amennyiben gyereket is szeretne még 30 alatt. Mindez cirka 100.000 Ft/hónapért. A szerződésben tovább befagyasztott bér, 5 évre szól, rengeteg ügyelet felében harmadában elszámolva. Szerintem nincs csodálkozni való, ha a fent felsorolt okok miatt rengetegen fontolgatják a lelépést más országba.
Szintén ismerős, akinek már a szülei is orvosok: 25 éve mindig azzal nyugtatják magukat, hogy jobb lesz..
huncut 2010.08.17. 15:43:35
Pico 2010.08.17. 17:18:07
huncut 2010.08.18. 06:34:07
index.hu/belfold/2010/08/17/korhazi_adossag/
Pico 2010.08.18. 08:45:15
Feltűnő volt számomra -a híradásokból is -, hogy az adósságok jelentős(?) része a gyógyszerbeszállítók felé van, vagyis a kórházak ma is túl sokat(!) költenek erre. Noha már a betegek hozzátartozói is visznek be gyógyszereket. Vajon ezt miként lehet úgy csökkenteni, hogy az ne menjen a betegek gyógyításának rovására??? Többet vigyenek a hozzátartozók???
Minden híradás a forráshiányről szól. Csiba úr ma reggeli nyilatkozatából kiviláglott - ha jól értettem -, egri betegeket Miskolcon gyógyítanak, szakrendelőt tartanak fenn Egerben. Vajon ehhez mit szólnak azok, akik elkergették anno az EBRD-s háttérrel rendelkező befektetőt? (Lejárt lemez, tudom, de azért talán érdemes elgondolkodni azon, hogy hova fejlődött VOLNA a folyamat, ha azt segítik?) És mit szólnak a BAZ megyeiek, hogy a forrásfelhasználás egy részét tőlük vonják el???
Szócska úr említette, hogy korlátozott mértékben (ha jól mondom) számítanak külső források bevonására is. Ez nem új, amennyiben ilyenek már ma is szép számmal vannak, OEP-es finanaszírozásban speciális vizsgálatokra. Akkor mi ebben az új? valami többről is szó lehet? Miről is? Lenne olyasmi, amit magam betegként örömmel üdvözölnék...!
Az ujabb átszervezés (szerény véleményem szerint:toldozás-foldozás, egykori tréfa szerint Öveges profersszor nyomán: hogyan csináljunk barackmagból atommagot?) bizonyára feltár megtakarítáási lehetőségeket, de a 40 milliárdot ettől függetlenül ki kell fizetni, és többletforrást nem fog eredményezni. Hacsak az állami költségvetésből további összegeket nem csoportosítanak át az egészségügybe, mert a járadékok nem fedezik a kiadásokat. (Nekem pl. nem tetszik a forráskivonás kifejezés, mert egyszerű matematikai művelet szerint nincs másról szó, mint hogy az állami költségvetés kevesebbet adott a korábbikahoz képest... Miért is?)
Mindenesetre kívülállóként, betegként, örömmel várom a változásokat, ugyanakkor szorongva is, hogy a pénztelenség és a javuló ellátás közötti ellentmondás miként kerül feloldásra?. Különös tekintettel a kórházak gyógyszerfelhasználására...
Twisk 2010.08.18. 09:27:52
Végig olvastam tetemes lemaradásomat.
Logikai úton számomra az alábbi derült ki:
1. Nem orvos = másként gondolkodó.
2. A másként gondolkodó = gyengeértelmű.
3. A gyengeértelmű = pszichiátriai kórkép.
4. A pszichiátriai kórkép = betegség.
5. Ha a betegek többet fizetnek az ellátásért az = az egészségügy megmentésével.
Mi a logikai lánc vége?
:)
Neked van akváriumod?
IrishOak 2010.08.18. 12:37:56
Ha van, akkor nyertem egy ingyenes hétvégét egy lepukkant kórházban vagy valamit még?
Van 650 literes:-DD tele hallal:-)
IrishOak 2010.08.18. 12:42:41
azért a lista sem "piskóta".
lapom.nolblog.hu/archives/2010/08/12/Itt_az_ados_korhazak_teljes_toplistaja/
Tudja valaki egyáltalán, hogy ebben kis rántotthúsnyi országban mennyi kórház van egyáltalán, mert nekem sűrűn van olyan érzésem, hogy minden bokor alatt terem egy.Lehet, hogy elég lenne minden 10.bokor alá, és akkor a pénz is másképp állna bukszában?
A listán egyébként az ötödik nevében is az van, hogy nonprofit - na az elég jellemző az egész Mo.i üzemmódra.Ők legalább nem titkolják.
huncut 2010.08.18. 14:27:32
Egyre inkább azt érzem, hogy a legjobb lenne nulláról kezdeni (tudom, hogy nem lehet), de legalábbis alapjaitól kezdve újjászervezni az egész rendszert.
huncut 2010.08.18. 14:44:38
Nem kételkedem abban, hogy van létjogosultsága a tüdő- vagy ideggondozó kórházaknak, de azokat nehéz összehasonlítani egy általános kis vidéki kórházzal, ahonnan a súlyosabb eseteket eleve továbbküldik a klinikákra. Fogalmunk sem lehet arról, mennyire játszik szerepet az eladósodásban a finanszírozás hiánya, vagy a kórház gazdálkodási hibája.
Pico 2010.08.18. 17:27:10
felszámolás sokkal kevesebb ráfordítással lenne korrigálható!
Twisk 2010.08.18. 17:44:11
(Arról persze szó se essék, h. a telek mennyit ér...Csitt.)
huncut 2010.08.18. 20:26:06
Twisk 2010.08.18. 20:33:29
huncut 2010.08.18. 20:59:13
Rengeteg pénz megy az egészségügybe, csakhát az elosztása... :-(
2010.08.19. 10:08:11
aszklepioszforum.shp.hu/hpc/web.php?a=aszklepioszforum
állítólag az ötleteket továbbítják a döntéshozóknak