Korpásodás

2010.05.24. 12:08

Korpásodás


Korpásodásról akkor beszélünk ha a fejbőr elhalt sejtrétege pikkelyszerűen, szabad szemmel is jól érzékelhető módon válik le.


Kiváltó ok: Egy gomba, Pity-sporum-ovalis amely mindenki fejbőrén megtalálható.
Amint ez a gomba túlzott mértékben elszaporodik, felgyorsul a fejbőr természetes sejtmegújulási ciklusa. Így az elhalt hámsejtek összetapadva gyorsabb ütemben távoznak.


Száraz korpásodás


Felborul a fejbőrön lévő mikroflóra, ezáltal nem működik a védekező rendszer, a pity-sporum-ovalis gomba elterjed ezzel tönkre téve a felhám rétegen lévő sejteket. A fejbőrön található korpalemezkék nem zsíros tapintásúak, levállásuk a bőr felületéről gyors. Kihullik a hajszálból.


Zsíros korpásodás


A fejbőrön található korpalemezkék zsíros tapintásúak, tapadnak a fejbőrhöz. A beteg heves viszkető érzésről panaszkodik. Ha a zsírral átitatott korparéteg hosszabb ideig a hajas fejbőrön marad, a bőrlégzés lassul, amely a hajnövést is gátolja.


Seborrhoeás dermatitis


A gomba irritálja a mirigyeket, így begyullad, bőrpírt okoz. Zsírsav termelődik, irritáló hatású, gyulladást okoz (bőrviszketés). A korpapikkelyek egyre nagyobbak lesznek. Visszatérő elváltozás, tünetmentessé tehető.


A korpásodás okai külső és belső tényezők egyaránt lehetnek:


- stressz
- legyengült immunrendszer
- klíma változás
- sapka viselése
- lúgos anyagok használata a pH érték megbomlása


(Rabóczky Gyöngyi)
 

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
© 2009-2015 praxis
blogszabályzat
süti beállítások módosítása